Arama

Diploma notuyla öğrenci alan liseler kaç puan aralığında öğrenci alıyor?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 30 Mart 2018 Gösterim: 211.418 Cevap: 6
sspaspas - avatarı
sspaspas
Ziyaretçi
6 Ağustos 2009       Mesaj #1
sspaspas - avatarı
Ziyaretçi
Diploma notuyla öğrenci alan liseler kaç puan aralığında öğrenci alıyor?
EN İYİ CEVABI cruel_91 verdi
Ankara için söylüyorum.
Düz liseler ve Meslek liseleri diploma puanı ile öğrenci alıyor.
Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca:
Diploma notu olarak adlandırılan diplomada bulunan puanın adı "diploma puanı" oldu.
Okullar diploma puanı ile öğrenci alıyor.
Meslek liselerine sınavsız, diploma puanınızla girebilirsiniz.
Puan eşitliği durumunda yaşı küçük olan öğrencinin kaydı alınıyor.
Son düzenleyen Safi; 30 Mart 2018 20:54
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
6 Ağustos 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
sspaspas adlı kullanıcıdan alıntı

denizcilik meslek lisesi ve benzeri diploma notuyla öğrenci alan liselerin hangi puan aralığında öğrenci aldığını nasıl öğrenebilirim?buralara başvurular nasıl yapılıyor?

Anadolu mesleki ve teknik liselerden denizcilik, otelcilik ve turizm gibi Milli Eğitim Bakanlığı’nca belirlenecek meslek alanlarını tercih eden adaylar, yine diploma notlarına göre bu programlar için başvuracaklar. Diploma notu en yüksek olandan başlamak üzere yapılacak sıralamada, kontenjanın iki katı kadar öğrenci, otelcilik ve turizm bölümleri için mülakata alınacak. Denizcilik alanında ise öğrenciler mülakatın yanı sıra kondisyon sınavına da tabi tutulacak. Mülakat ve kondisyon sınavı esasları bakanlıkça belirlenecek.

Sponsorlu Bağlantılar
Anadolu Denizcilik Meslek Liseleri Özel Başvuru Şartları : ...
Adayların sağlık durumlarının denizcilik öğrenimine elverişli olup olmadığı, Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğünce yetkilendirilmiş resmî ve özel sağlık kurum/kuruluşlarından alınacak “Gemi Adamları Sağlık Raporu” ile belgelendirilmesi. Erkek adayların 1.55 metre, kız adayların 1.50 metreden kısa olmaması.
Mülâkat ve beden yeterliliği sınavına girmesi ve başarılı olması.
Anadolu meslek liselerinin denizcilikle ilgili bölümlerinde eğitim görmek isteyenlerin,
Anadolu ve Anadolu meslek liselerine başvuru şartları yanında “Gemiadamları Yönetmeliği “ gereğince aşağıdaki hastalıklardan birine yakalanmamış olması gerekmektedir :
a . Akıl ve ruh hastalıkları ve ilaç tutkunluğu,
b . Sinir sistemi hastalıkları (sara,parkinson vb. )
c . Duyu organları fonksiyon kayıpları,
d . Çalışmaya engel olabilecek nitelikte olan ;
1 .Metabolizma ve endokrin sistemi hastalıkları (diabetes,mellitun,amiloidosis &nbspMsn Wink
2 . Kan hastalığı (malign kan hastalıkları veya kan yapım bozuklukları )
3 . Kalp damar sistemi hastalıkları,
4 . Kas iskelet sistemi hastalıkları veya deformiteleri (romotoid artrit, malign hastalıkları )
e . Uzun seyirli bulaşıcı hastalıklar ( açık tbc,AIDS,sifiliz vb. )

Denizcilik Alanı Dal Programları
Gemi Yönetimi :Tanımı: Gemi yönetimi (Vardiya Zabitliği) ile ilgili temel yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.Amacı: Gemi yöneticiliği mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
Makine Zabitliği :Tanımı: (Gemi) Makine zabitliğinin, gemi makineleri işletim ve bakım yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.Amacı: Makine zabitliği mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
Gemi Elektroniği Ve Haberleşme :Tanımı: Gemi elektroniği ve haberleşme (Telsiz Elektronik Zabiti) elemanının yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.Amacı: Gemi elektroniği ve haberleşme mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
Gemi Otomosyonu :Tanımı: Gemi otomasyonu elemanının yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.Amacı: Gemi otomasyonu mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
Yat Kaptanlığı :Tanımı: Yat kaptanının sahip olduğu, yatı sevk, idare ve yatta turizm faaliyetlerini yürütme yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.Amacı: Yat kaptanlığı mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
Balıkçı Gemisi Kaptanlığı :Tanımı: Balıkçı gemisi kaptanının sahip olduğu, balıkçı gemisini sevk, idare ve avlama yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.Amacı: Balıkçı gemisi kaptanlığı mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
Su Ürünleri Üretimi :Tanımı: Su ürünleri üretimi elemanının yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.Amacı: Su ürünleri üretimi ve yetiştiriciliği mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Son düzenleyen Safi; 30 Mart 2018 20:59
cruel_91 - avatarı
cruel_91
Ziyaretçi
4 Eylül 2009       Mesaj #3
cruel_91 - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Ankara için söylüyorum.

Ayrıca:
Diploma notu olarak adlandırılan diplomada bulunan puanın adı "diploma puanı" oldu.
Son düzenleyen Safi; 30 Mart 2018 20:59
cruel_91 - avatarı
cruel_91
Ziyaretçi
5 Eylül 2009       Mesaj #4
cruel_91 - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
cruel_91 adlı kullanıcıdan alıntı

Ankara için söylüyorum.

Ayrıca:

Diploma puanınız ne kadar yüksek ise şansınız o kadar fazladır.

Vivien - avatarı
Vivien
Ziyaretçi
28 Ağustos 2010       Mesaj #5
Vivien - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

benim diploma puanim 77,35 otelcilik ve turizm meslek lisesine gidebilirmiyim lütfen yardim edin

Turizm liseleri diploma puanıyla değil öğrenci yerleştirme puanı(oyp) ile alıyor.
ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
7 Temmuz 2011       Mesaj #6
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı

hangi liseler 72.27 diplamao notuyla alıyor

Alıntı

diploma puanım 62,83 diyarbakırdayım hangi liseye ykayıt olabilirim

Alıntı

diploma puanım 58 hangi liselere girebilirim

Alıntı

62,79 diploma puanı ile bursa nilüferde yada nilüfere yakın meslek liselerine girebilir miyim?

Alıntı

Benim DipLoma Puanım 73.66 Kız MesLek Lisesine GirebiLirmiyim ?

Alıntı

MeRhaba aRkadaslarr diploma puanımm 78 orto ogretıme yerlestırme puanımm 285 ankarada hanqı lıselere gıdebilirim ?? yardım edermısınız ?

Alıntı

ya puanım çok düşük ama diplomam 78 meslek lisesine girebilirmiyimmm

Alıntı

Ben çok araştırdım ama bir türlü istediğim cevabı bulamadım beni başka bir bölüme atmayın lütfen çünkü bana cevap verilmiyor. Benim sbs puanım ortalamadı 287 biliyorum çok düşük ama sbsde bir türlü yapamadım heyecanlandım.Okuldaki diploma puanım 76,41 kötü bir not olmadığını düşünüyorum ama tam olarak bilemiyorum. Şimdi ben meslek lisesine girmek istiyorum ama diploma puanımla tercih yaparken nasıl yapıcam bu konu hakkında hiçbir fikrim yok lütfen yardımcı olabilirmisiniz?Bu benim için çok önemli beni bu diploma puanı ile alırlar mı?

Hangi liseler hangi diploma notu aralığında öğrenci alıyor, bu bilgiye maalesef ulaşamadım. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu yıl için yayınladığı yönetmelik şu şekilde:

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu yayımladığı genelgede, 2011-2012 eğitim-öğretim yılında sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarının 9. sınıflarına yeni öğrenci kayıtlarının e-kayıt sistemi ile elektronik ortamda yapılacağını belirtti.
Çubukçu, bu uygulama ile ortaöğretim kurumlarında eğitim-öğretim kalitesinin yükseltilmesi, okul kayıt bölgesinin ve öğrenci kontejan tespitlerinin daha sağlıklı yapılması, veli ve öğrencilerin kendi semtlerindeki okulları sahiplenmesi, ulaşımda zaman tasarrufunun sağlanması, öğrencilerin sosyal, kültürel ve sportif aktivitelere daha fazla zaman ayrılabilmesinin amaçlandığını vurguladı.
Bakan Çubukçu, öğrenicilerin, velilerinin ikamet adreslerine en yakın genel liselere, meslek liseleri, çok programlı liseler veya mesleki ve teknik eğitim merkezlerine yerleştirilmesinin esas alındığını belirtti.
Genelgeye göre, il-ilçe milli eğitim müdürlükleri, okul müdürlükleri, veli ve öğrenciler MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce hazırlanan ''e-kayıt modülü'' üzerinden bilgi giriş işlemlerini, kayıt-kabul şartlarını, program-alan tanıtımlarını takip edebilecek.
İl/ilçe milli eğitim müdürlükleri, her türlü basın yayın organları aracılığıyla ilgili genel müdürlüklerin web sayfalarındaki bilgilerden yararlanarak sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarında uygulanan program/alan/dallar ile e-kayıtın tanıtımını sağlayarak kamuoyunu bilgilendirecek.

SINIF MEVCUTLARI 40'I AŞMAYACAK
Kontenjan belirlemesi yapılırken, sınıf mevcutları imkanlar dahilinde 40'ı aşmayacak şekilde planlanacak.
Öğrenci aday kayıtları, genel lise ve meslek lisesi müdürlüklerince 1-26 Ağustos 2011 tarihleri arasında yapılacak. Aday kaydı yapılırken, okul müdürlükleri kendilerine başvuran öğrencilerin kimlik, diploma notları ve adres bilgilerini e-okul sisteminden TC Kimlik Numarası ve ilköğretim öğrenci numarası ile girerek sorgulayıp, kontrol edecek.
Genel liselere aday kayıt işlemleri genel lise müdürlüklerince, meslek lisesi aday kayıt işlemleri meslek lisesi müdürlüklerince yapılacak.
Genel liselere kayıtlarda bölge ve ikametgah adresi esas alınacak. Meslek liselerine kayıtlarda ise bölge sınırlaması olmaksızın 10 okul tercihi yapılacak. Adaylar hem genel liseye hem meslek lisesine kayıt yaptıramayacak.
Aday başvuruları, ayrılan kontenjandan fazla olması durumunda meslek liselerine yerleştirme işlemleri, ilköğretim diploma puanı, eşitlik halinde tercih önceliği, yine de eşitlik halinde yaşı küçük olan adaya öncelik verilmesi suretiyle yapılacak.
Genel liselere yerleştirme işlemleri, ilköğretim diploma puanı ve yaşı küçük olan öğrenciye öncelik verilmek suretiyle aday kaydı yapılacak, kontenjan fazlası olan diğer öğrenciler, Öğrenci Yerleştirme Komisyonlarınca öğrencinin ikametine en yakın diğer genel liselere dengeli bir biçimde gerçekleştirilecek.
Bu şartlar sonucunda dahi herhangi bir okula yerleştirilmeyen öğrenciler, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına yönlendirilerek gerektiğinde bu okullarda ikili öğretim yapılacak.
Aday kayıtları tamamlandıktan sonra okullar ve Öğrenci Yerleştirme Komisyonlarınca gerekli kontroller yapılarak, kayıt listeleri komisyonlarca onaylanacak ve en geç 5 Eylül 2011 tarihinde ''www.meb.gov.tr'' adresinde ilan edilecek. İlan edilen listelere göre kesin kayıt işlemleri için gerekli evrak, ilgili okul müdürlüklerince 6-16 Eylül 2011 tarihleri arasında kabul edilerek, kesin kayıt işlemleri tamamlanacak.
''2011 Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'' esasları ile yatılı ilköğretim bölge okulu mezunlarından söz konusu ortaöğretim kurumlarını yatılı olarak kazanan öğrencilerin kayıtlarında e-kayıt başvurusu şartı aranmayacak.

ZORLA BAĞIŞ İSTENMEYECEK
Kontenjan açığı bulunması halinde öğrencisini, kardeşinin öğrenim gördüğü veya anne-babanın çalıştığı işyerinin bulunduğu alanın dahil olduğu okula kayıt yaptırmak isteyen veli talepleri de Öğrenci Yerleştirme Komisyonlarınca değerlendirilecek.
Terör saldırıları sonucu şehit olan ya da malul duruma düşen öğretmenlerin çocukları, şehit, malul ve muharip gazi çocukları ile özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin durumlarını belgelendirmeleri ve istemeleri halinde, istedikleri genel veya meslek liselerine kayıtları yapılacak.
Mazeretleri nedeniyle 1-26 Ağustos 2011 tarihleri arasında aday kayıtlarını yaptıramayan öğrencilerin mağduriyetlerine sebebiyet verilmemesi bakımından, yeni öğretim yılı başlamadan valiliklerce belirlenecek bir takvim çerçevesinde Öğrenci Yerleştirme Komisyonlarınca genel liselere veya meslek liselerine kayıt ve yerleştirme işlemleri sürdürülecek.
Öğrenci ve velilerden kayıt sırasında hiçbir surette zorla ağış ve gereksiz belge istenilmeyecek.
Son düzenleyen Safi; 30 Mart 2018 21:00
Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Temmuz 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
diploma puanıyla alan liseler var.mesela:seferihisar meslek lisesi.bu lisede 4 bölüm var üstelik;
1.bilişim teknolojileri
2.çocuk gelişim
3.yiyecek ve içecek hizmetleri
4.grafik ve fotoğraf bölümü
ha bir de arkadaşımdan duyduğuma göre:urla da yeni bir meslek lisesi açılmış ve çocuk gelişim bölümü varmış.orası da diploma puanıyla alıyomuş.doğrumu bu bilmiyorum ama eğer böyle bişey yoksa ben de arkadaşımın yalancısıyım.ama siz gene de bir araştırın.
işte böyle arkadaşlar...eğer sbs den aldığınız puan ile istediğiniz bölüm tutmuyorsa diploma puanıyla alan bu liselere gidebilirsiniz.başarılar dişlerim,herkes için en hayırlısı neyse o olsun değil mi?...