Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 24 Mayıs 2016  Gösterim: 5.882  Cevap: 1

Besin maddeleri eksikliğinde meydana gelen hastalıklar nelerdir?

Misafir
10 Ekim 2009 20:03       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Besin maddeleri eksikliğinde meydana gelen hastalıklar nelerdir?
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 24 Mayıs 2016 06:26


fadedliver
11 Ekim 2009 12:39       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

besin maddeleri eksikliğinde meydana gelen hastalıklar

METABOLİZMA, BESLENME BOZUKLUĞU VE BESLENME EKSİKLİĞİ HASTALIKLARI
GÜNLÜK BESLENME
«Günlük beslenme» terimi, 24 saatte alınacak besinlerin cins ve miktarlarını kapsayan bir terimdir. Organizmanın iki çeşit besine gereksinimi vardır: Enerji verici besin maddeleri; yapı maddeleri.
Enerji verici maddeler
Günlük beslenmede çok önemli bir yer tutan enerji verici besin maddelerinin (karbonhidratlar, yağlar, proteinler), harcanacak kalori miktarlarını karşılamaları gerekir. Yâni, bu maddeler yalnızca bazal metabolizmayı düzenlemekle kalmayıp, organizmanın ısı dengesini, büyümesini ve fiziksel etkinliğini de dengede tutabilmelidirler.
Beslenmede amaç, alış ve veriş arasında bir denge sağlamaktır. Alınan enerji harcanandan fazlaysa, artan enerji yağ biçiminde depo edilerek kişinin şişmanlamasına yolaçar. Durum bunun ter-siyse, insan zayıflar. Beslenmede düzenli bir alışveriş dengesi uygulayan kişilerde, beden ağırlığı değişmez değerlerini korur.
Enerji harcama kişiden kişiye değişir. Bu nedenle, günlük beslenme cetvelleri hazırlanırken, kişinin yaşam ve çalışma koşulları gözönünde tutulmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü CVVHO) tarafından hazırlanan ve yaşamın çeşitli dönemlerinde gerekli kalori miktarlarını gösteren cetvel şöyledir:
— 24 saat için bazal metabolizma koşullarında 1600 kalori gereklidir;
— oturarak çalışan erişkinlerin 24 saat için enerji gereksinmeleri 2400 kaloridir. Bu değer kadın ve yaşlılarda artar ya da azalabilir;
— 15-18 yaşlar arasında, yani gelişme çağında 24 saat için 3200 kalori gereklidir;
— sürekli ayak işlerinde çalışanların kalori gereksinimi 3000-3500 kalori arasında değişir;
— ağır işlerde çalışanların ya da sporcuların kalori gereksinimleri 24 saat için 6000-8000 kalori arasında değişir.
Yapı maddeleri
Yalnızca enerji gereksinimi açısından bakıldığında, ister protein, ister yağ, ister karbonhidrat, hangi madde olursa olsun, yeterli derecelerde alındıklarında aralarında hiç bir fark olmadığı görülür.
Ne var ki, beslenme yalnızca bir enerji kaynağı değildir; aynı zamanda organizmanın iç dengesini de sağlar. Buna göre, bir yandan besinler alınırken, bir yandan da yaşamın düzenli olarak sürmesi için gerekli maddeler, yani vitamin, su ve mineraller bedene girmelidir. Yoksa tehlikeli beslenme bozuklukları ortaya çıkar. Organizmadaki dokuların yenilenmesi için gerekli olan bu yapı maddeleri, özellikle büyüme dönemindeki çocuklara gereklidir.
Beslenme eksiklikleri
Beslenme yetersizliği, enerji verici ve mineral maddelerin topluca eksikliği, kötü beslenme ise yapı maddelerinden birinin (herhangi bir vitamin gibi) eksikliğidir.
Aslında kötü beslenme ve beslenme yetersizliği, özellikle yaşama düzeyi düşük ülkelerde, bir arada görülür.
Vitaminlerin ve mineral maddelerin eksikliği
Günlük beslenmede mineral madde ve vitamin eksiklikleri, metabolizmayı etkileyerek çeşitli hastalıkların gelişmesine neden olurlar. Bunlara «beslenme yetersizliği hastalıkları» adı verilir. Sözgelimi, D vitamini eksikliği raşitizme yolaçar.
Emilim bozuklukları
Beslenme eksikliği hastalıklarını geliştiren bir başka etmen de, maddelerin barsaklardan emilme-meleridir. Sözgelimi Bl2 vitaminin günlük beslenmede yeterli derecede bulunmasına karşın, midede normalde bulunan bir özümseme salgısı (iç etmen ya da Castle etmeni) bulunmadığı için barsak-tan emilmemesi, Biermer kansızlığına yolaçar.
Aşırı madde yitimi
Daha ender raslanmasma karşılık, bazı beslenme hastalıklarına da, herhangi bir maddenin aşırı yitimi yolaçar. Sözgelimi, kanamalar sonucu ortaya çıkan demir eksiklikleri, demir eksikliği kansızlığına yolaçar.kaynak


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç