Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 13 Ekim 2010  Gösterim: 14.378  Cevap: 2

Kır ve şehir hayatının karşılaştırması nasıldır?

Misafir
14 Ekim 2009 19:36       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfen uzun bilgi verin
EN İYİ CEVABI fadedliver verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

lütfen uzun bilgi verin

bakınız
Alıntı

köy insanın muhabbeti candandır "yiğenim anlat bakalım" derken mutfaktan çıkan soğuk ayran yeğene doğru ilerlemektedir.
şehirde ise misafir geldi mi o akşam avrupa yakası varsa avrupa yakası yoksa hangi mağazada ne indirimdeymiş muhabbeti dönerken bir çay demlenir.

Sponsorlu Bağlantılar

şehirlerde kimse kimseye 2 gün önceden haber vermeden gidemez.köydeyse yazın bütün evlerin kapısı açıktır ve kapıdan bi "selamün aleyküm" sesi verilip içeri girilir.

300 kişilik bir köyde herkes herkesi isim, soy isim soy sop tanırken şehirde ki vatandaş kimi zaman yan apartmandaki komşusunun adını dahi bilmez.

köydeki insanlar daha mutludur çünkü daha sosyaldir insanlar insanlarla konuşmayı severler, insanlar yardımlaşmayı severler ama şehirlerde nüfus kalabalığından ve geçimin tamamen maddi oluşundan insanlara karşı haklı bir güvensizlik vardır insanlar herkesle sohbet etmezler.ve insanlara tereddütle yaklaşırlar.

ilk kez gidilen bir köyde hele de yaşınız biraz gençse muhtemelen tarladan gelen yada kahveye giden bir amca sizi durdurur "hele sen kimlerdensin"diye bir sorar.şehirdeyse insanların selamlaşması için ya ilkokul arkadaşı yada eski bir tanıdık olması gerekir.

köyde düğünler kırlarda olur bir tarafa erkekler bir tarafa kızlar geçer ve karşılıklı birbirlerini süzerler.şehirdeyse bu işler çok daha ağdalı halde yaşanır.
köylerde ki düğünlerde neşe vardır şenlik vardır en soğuk insanın bile 60 yaşında halay çeken bi amcayı görünce kanı kaynar.ama şehirlerde salon tutulup insanlar oraya tıkılır.zaten gelenlerin çoğunun derdi "acaba bu kıyafeti giymesemiydim?", "ay burası da amma sıcak oldu he" yada "bitsede gitsek" olur.

insanlar şehirlerde yalnızdır.genç kızlar şehirlerde köy kızlarına kıyasen yalnızdır.köy kızları her akşam bir evde toplanıp çay demleyip mısır közlerler şehir kızlarıysa bir odada kulaklıklarını takıp sevdiği şarkı eşliğinde elma dişler yarın ki saç modellerini düşünürler.

şehirlerde insanlar sıkılınca sinemaya giderler köylerde insanlar sıkılınca erkekler kahveye, kadınlar torununu sevmeye giderler.

şehirde akşamları evlerin kapıları iki kez üst üste kilitlenir, köylerdeyse bir tül çekilir..




fadedliver tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
13 Ekim 2010 18:02       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
peki bşey sorucam.kır hayatı ile şehir hayatı arsındakı bu erişilmez bagın sebebi medeniyet ve sehirleşme olabilir mi veya etkıleri nelerdir


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç