Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 6 Temmuz 2015  Gösterim: 186.459  Cevap: 50

Psikoloji bölümü mezunlarının iş olanakları nedir?

Misafir
21 Ekim 2009 17:57       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
psikoloji mezunu olanlar klinik açabiliyor mu?
EN İYİ CEVABI fadedliver verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

psikoloji mezunu olanlar klinik açabiliyor mu?

Psikoloji Bölümü Üniversitelerin Edebiyat Fakültelerine bağlıdır. Lisans süresi 4 yıl olup dersler ağırlıklı olarak psikoloji bilimi ve buna bağlı alt alanlardan oluşmaktadır. Bölüm mezunları psikolog unvanı alır. Mezunların, istihdam alanları konusunda önceliği daha çok özel ofislerdir. Bununla beraber hastaneler, adliye sarayları, eğitim kurumları psikoloji bölümü mezunlarının çok rahat istihdam alanı sağlayabileceği kurumlardır.

Psikoloji mezunlarına Psikolog, Adli Psikolog ünvanları verilmektedir. PDR mezunları görüşmelerinde “Bireysel yada grupla psikolojik danışma” yöntemi uygularken, Psikologlar daha çok “psikoterapi” yöntemini uygular. Ancak lisans mezunu psikologların psikoterapi yöntemini uygulayıp uygulayamayacakları konusu tartışılan bir konudur. Bu konu hakkında kabul gören yaygın yaklaşım ise şudur:
Sponsorlu Bağlantılar

“Lisans eğitiminden sonra uygulamalı psikoloji bilimleri, klinik psikoloji, aile terapisi vb… alanlarda yüksek lisans yapma zorunluluğu. Bu yasal bir zorunluluk olmaktan ziyade mesleki yeterlilik ve etikle ilgili bir zorunluluktur. Bazı çevrelere göre Psikoterapi uygulamaları için yüksek lisansın bile yeterli olmadığı yüksek lisans sonrası mutlaka süpervizyon eğitiminin alınması gerektiği mesleki etik bir zorunluluk olarak görülür. Süpervizyon eğitiminde kişi alanında uzman bir psikoterapistle belirli bir süre meslekte uygulamaya dönük spesifik eğitimler alır. Onun gözetiminde vaka analizleri, kullanılacak yöntemlerin seçilmesi konularında özel bazı eğitimler alır.”fadedliver tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
AsHiLaL
21 Ekim 2009 18:06       Mesaj #3
AsHiLaL - avatarı
Ziyaretçi
Psikolog,Psikolojik danışman,Psikiyatrist nedir ?


1-Psikolog: Psikolog,üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerinin “Psikoloji” bölümünde 4 yıllık lisans eğitimi almış bireydir. Bu bireylere dört yıl içerisinde herhangi bir hedef kitle gösterilmez. Yani mezun olduklarında hitap edecekleri bir hedef kitle mevcut değildir. Hedef kitlelerinin belli olması için lisans eğitimi sonrasında yüksek lisans eğitimi alıp herhangi bir konuda “uzman” unvanı almaları gerekmektedir. Örnek de vermek gerekirse; psikoloji eğitiminden mezun olduktan sonra klinik psikoloji üzerine yüksek lisans yapılırsa unvanı “klinik psikolog” olur ve hedef kitlesi belirlenmiş olur. Unutmadan şunu da söylemek gerekir ki psikologların ilaç yazma yetkileri yoktur.

2-Psikolojik Danışman: Psikolojik danışman üniversitelerin eğitim fakültelerinin “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” bölümünde 4 yıllık lisans eğitimi almış bireydir. Bu 4 senelik eğitim çerçevesinde hedef kitleleri belli olmuş bireylerdir. Buna yönelik dersler alırlar. Hedef kitleleri “normal” bireylerdir. Yani günlük yaşamda uyum sorunu yaşayan, kendini ve çevresini tanımakta zorlanan ve kendini gerçekleştirme konularında yardım sunulması gereken bireylerdir hedef kitle. Psikologlar gibi psikolojik danışmanlarında ilaçlı tedavi sunma yetkisi yoktur.

3-Psikiyatrist: Ülkemizde, devlet tarafından en üst seviyede (ruhsal sorunlar ve hastalıklar alanında) görülen bireydir. 6 senelik kapsamlı bir “Tıp” eğiti sonrasında uzmanlığını psikiyatri alanında yapmış bireydir. Psikiyatrist gerektiğinde terapi gerektiğinde ilaçlı tedavi yöntemlerini kullanabilir. Hedef kitlesi olarak bir sınırlama getirilmesi söz konusu değildir. Her türlü bireyin her türlü ruhsal sorunuyla ilgilenirler.
Misafir
11 Haziran 2010 11:38       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
biz psikolog olmak istiyorz tm (ea) öğrencisiyz bize iş imkanlarını iş garantisini ve bu alana gelmek için hangi dersten ne kadar soru yapabileceğimizi söylermsnz
Misafir
4 Ağustos 2010 09:22       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben girne amerikan üniwersitesi psikoloji bölümü öğrencisiyim.pskolog ünwanı alacağız ama iş garantisini türkiyede almak zor bu senn akademik başarınla orantılı bişi.eğer ki psikolog olacağım diyorsan ve bölüm derslerini göz önüne alabiliyorsan kesinlikle okumalısın derim.psikolojiyi seven biri için çok zewkli we sempatik bir bölüm diyebilirm.iş imkanı ve maaş gibi durumları sorun etmeyin derim zevkle okuduktan sonra sonunda her türlü alanda çalışabiliceğiniz bir mesleğiniz geleceğin psikoloji çok bozuk olacak buda bize iş imkanını çok sağlıcak.maaşta kötü olmaz..
Misafir
3 Ekim 2010 16:06       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merak ettiğim aslında pdr bölümünden mezun olanların iş olanaklarının ne derece çok olduğu
Misafir
8 Kasım 2010 18:55       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bende psiloloğ adayıyım iş alanları hakkında daha fazla bilgi istiyorum
Misafir
20 Kasım 2010 15:16       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

istihdam alani ne demek ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

bilgi yeterli değil daha çok bilgi verebilirmisiniz
Misafir
5 Aralık 2010 20:56       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
istihdam alanını bulabilir misiniz lütfenn
sule0707
6 Ocak 2011 20:39       Mesaj #10
sule0707 - avatarı
Ziyaretçi
PSİKOLOJİ BÖLÜMÜNÜ HOCAM COK ÖVDÜ BENDE BİRAZ ARASTIRIYORUM AMA AKLIMA BİŞEY TAKILDI BAZI ÜNİVERSİTELERDE PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ SADECE EDEBİYAT FAKÜLTESİNDE BAZILARINDA FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİNDE? BİR FARKI VAR MI ACABA? CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİMMsn WinkCevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç