Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 15 Ocak 2014  Gösterim: 17.875  Cevap: 10

Veri tabanı ne işe yarar?

Misafir
22 Kasım 2009 17:43       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Veri tabanı ne işe yarar?
Lütfen yardım edin.
2 Saatten beri arıyorum..
EN İYİ CEVABI fadedliver verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Veri tabanı ne işe yarar?
Lütfen yardım edin.
2 Saatten beri arıyorum..

Veri Tabanı Nedir?
Sponsorlu Bağlantılar


fadedliver tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
20 Aralık 2010 23:18       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Veri Tabanı Nedir?
Veri tabanı, en geniş anlamıyla; birbiriyle ilişkili verilerin tekrara yer vermeden, çok amaçlı kullanımına olanak sağlayacak şekilde depolanması olarak tanımlanabilir.
Evet, veritabanı bir depo görevi görmektedir. Fakat yanlış kullanıldığında ise çöp yığınına dönüşmektedir. Veritabanının doğru kullanımı, doğru ilişkilendirilmesi çok önemlidir. Bunun en başında hız, zaman, sorgu sayısı gibi kazançlarımız olacaktır. Bir projeye başlamadan önce tasarımını düşünmek yerine veritabanı modelini düşünmek gerekir.
Veritabanında gereksiz alanlar yaratmamak gerekir. Çoğu site sahiplerinin yaptığı hatalara örnek verelim, bir eğitim ya da bilgi paylaşım sitesinde kullanıcının adı, soyadı ve maili varsa üyelik sistemi kullanıcı adı ve parola alanları dışındaki tüm alanlar gereksizdir. Msn – yahoo adresleri, kullanıcının son giriş tarihi ve sayısı gibi bilgilerin hiç bir faydası yoktur. Sadece veritabanını işgal etmekle yükümlüdürler.
Misafir
23 Şubat 2011 11:48       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Veri tabanı nedir?
Veritabanı basit olarak bilgi depolayan bir yazılımdır. Birçok yazılım bilgi depolayabilir ama aradaki fark, veritabanın bu bilgiyi verimli ve hızlı bir şekilde yönetip değiştirebilmesidir. Veritabanı, bilgi sisteminin kalbidir ve etkili kullanmakla değer kazanır. Bilgiye gerekli olduğu zaman ulaşabilmek esastır. İndeksi olmayan bir kütüphane ve bütün kitapların aynı kapağa sahip olduğunu düşündüğünüzde kütüphane kullanıcılarının ne kadar çok işi olacağını tahmin edersiniz. Bir veritabanı bir kütüphanenin mükemmel bir indeks sistemi olduğu gibi , aynı zamanda kütüphanenin kendisidir. İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemleri (Relational Database Management Systems - RDBMS) büyük miktarlardaki verilerin güvenli bir şekilde tutulabildiği, bilgilere hızlı erişim imkanlarının sağlandığı, bilgilerin bütünlük içerisinde tutulabildiği ve birden fazla kullanıcıya aynı anda bilgiye erişim imkanının sağlandığı programlardır. Oracle veritabanı da bir ilişkisel veri tabanı yönetim sistemidir.
Misafir
15 Mart 2011 20:58       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Veritabanı nedir? Gerekli midir? Günlük kullanımın alanları ve getirdiği kolaylıklar incelenmesi raporu
Misafir
28 Mart 2011 13:59       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yav size ne olduğunu değil ne işe yaradığını soruyoruz...lütfen biraz yardım edin
Misafir
5 Nisan 2011 20:54       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
VERİTABANI NE İŞE YARAR?

Bir veritabanı programının nasıl kullanılacağını öğrenmek, Word veya Excel gibi programlar konusunda uzmanlaşmaktan çok daha zordur. Zaten MS Access'in kullanım alanı da Word veya Excel kadar geniş değildir. Başka bir deyişle bu program, genellikle özel ihtiyaçlar için kullanılmaktadır. İşte MS Access programının gerçek anlamda işe yaradığı alanlar...

• Küçük Kuruluşlar

Küçük çaplı şirketlerde müşterilerin taleplerini, siparişleri, ürünlerin teslim tarihlerini ve bunlara benzeyen önemli bilgileri kayıt altında tutmak için Access kullanılabilir. Büyük şirketler ise daha karmaşık veri tabanlarını işleyebilecek, gelişmiş programları tercih ediyorlar. Çünkü Access, veritabanı oluşturmak konusunda üst düzey ihtiyaçlara yeterli cevabı veremeyebilir.

• Aileler

Pek çok evde kitaplar, CD'ler veya DVD'ler arşivlenmektedir. Arşivcilik konusuna meraklı olanlar, Access'in yardımıyla her eserin adını, yaratıcısını ve basım tarihini bir arada kayıtlara geçirebilirler. Bu sayede evdeki tüm kitaplar veya CD'ler rahatlıkla arşivlene-bilir ve bu arşiv kayıtları gerektiği anda hızlı bir şekilde araştırılabilir.

• Okullar

Okul çalışanları, öğrenciler ile ilgili önemli bilgileri çoğu zaman Access yardımıyla organize ederler. Bu kayıtlar arasında öğrencinin kişisel bilgileri bulanabileceği gibi, ders notları ve öğretmenlerin görüşleri de yer alabilir. Böylece bir öğrenci hakkında herhangi bir bilgiye ihtiyaç duyulduğunda, bu bilgi veritabanının yardımıyla kolayca bulunabilir ve önemli bir zaman kaybının da önüne geçilmiş olunur.
Misafir
3 Mart 2013 20:32       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Veri tabanı ne işe yarar?
Lütfen yardım edin.
2 Saatten beri arıyorum..

kjopknşşşşşşşşşşşşşşşşjğkio
Misafir
15 Eylül 2013 20:44       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
anladığım kadarıyla bilgileri depolamakta kullanılıyor farkı bu yazılımla bilgiler ilişkilendirilip yönetilebiliyor.
misafir
11 Aralık 2013 22:26       Mesaj #10
misafir - avatarı
Ziyaretçi
Veritabanı nedir? Veritabanı nedir sorusunun yanıtını şu şekilde verebiliriz: belirli bir amaç için, dosyaların, ya da bilgilerin bir arada tutulmasına veritabanı adı verilmektedir. Veritabanı ne işe yarar sorusunun yanıtını bu anlamda, amaçlarımızı gerçekleştirmek için zaman kazanmak şeklinde verebiliriz, fakat veritabanı hakkında bilgilerimizi aktarmaya devam edelim:
Veritabanı ne işe yarar? Gereksinim duyduğumuz bilgilere kısa zaman içerisinde kolay erişim sağlamamız olanaklı hale gelir. Bununla birlikte, veritabanı içerisinde bulunan bilgiler arasında hesap yapmamız olanaklı olur, ve aynı zamanda veritabanı içerisinde bulunan bilgiler ile rapor oluşturmamız da olanaklı hale gelmektedir.
Veritabanı nerelerde kullanılır?Bilgisayarınızı ne amaçla kullandığınızı düşünmeniz gerekir… Örneğin, arkadaşlarınızın adresleri için bir veritabanı oluşturabilirsiniz. Bunun yanında, veritabanı oluşturarak, firmanızda bulunan ürünler hakkındaki bilgilere de kolay ulaşım imkanı yaratabilmeniz olanaklı olur. Yani kısaca, veritabanı nerelerde kullanılır sorusunun yanıtları, tamamen sizin neyi amaçladığınız ile alakalı olarak değişim göstermektedir diyebiliriz…Daha fazla sonuç:
Veri tabanı ne işe yarar?

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç