Arama

İngilizce olarak günlük hayat anlatımı nasıl yapılır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 20 Kasım 2017 Gösterim: 261.175 Cevap: 5
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Kasım 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İngilizce olarak günlük hayat anlatımı nasıl yapılır?
EN İYİ CEVABI _EKSELANS_ verdi
I wakeup early every morning.After, I wash my faca, comp my hair,have my breakfast and I wear my school uniform. Then I go to the school.I like my school.My lessons and my friends.My lessons are good.Sometimes I go to the cinema, shopping and party with my friends after the school.But usually I go to the home.At first I wear my daily clothes and study my lessons.After the dinner I watch television. And listen to music.I talk with my parents about everythink. After all these I go to my bedroom for sleep.I love my parents.I love my family.I love every think on the world. Here is the my day.

Sponsorlu Bağlantılar
Her sabah erken kalkarım. Sonra yüzümü yıkar, saçlarımı tarar, kahvaltımı yapar ve okul üniformamı giyerim. Sonra okula giderim.Okulumu, derslerimi ve arkadaşlarımı seviyorum.Derslerim iyi.Bazan okuldan sonra arkadaşlarımla sinemaya, alışverişe ve partiye giderim.Fakat genellikle eve giderim.İlk önce günlük kıyafetlerimi giyer ve derslerime çalışırım. Akşam yemeğinden sonra televizyon seyrederim.Ve müzik dinlerim.Anne ve babamla her konuda sohbet ederiz. Bütün bunlardan sonra, uyumak için yatak odama giderim. Annemi ve babamı seviyorum.Ailemi seviyorum.Dünya üzerindeki herşeyi seviyorum. İşte benim günüm.
Son düzenleyen Safi; 20 Kasım 2017 20:14
Deadlylady - avatarı
Deadlylady
Ziyaretçi
22 Kasım 2010       Mesaj #2
Deadlylady - avatarı
Ziyaretçi
I wake up at 8 a.m every morning. I brush my teeth, wash my face and get dressed. Then I eat breakfast
after breakfast I go to school. After school I come back home and start doing my homework.
Sponsorlu Bağlantılar
After I'm done my homework I help out my mother with cooking dinner. I help set the table then we all eat together around 8p.m. After dinner i watch some t.v. with my familly then i go to bed at 9:30pm.

Türkçesi
Her sabah 8 de kalkarim. Dislerimi fircalip ve yuzumu yikarim ve ustumu giyerim. Sonrada kavakti yaparim, kavaltidan sonra okula giderim. Okuldan sonra eve donerim ve odevlerimi yapmaya baslarim.
Odevlerimi bitirdikten sonra annemi aksam yemegi yapmasina yardim ederim. Masanin kurulmasina yardim ederim ve hepimiz hep beraber yemek yeriz aksam 8 civari.
Aksam yemeginden sonra ailemle biraz tv. izlerim ve sonra yatmaya giderim aksam saat 9 bucukda.
Son düzenleyen Safi; 20 Kasım 2017 20:15
Mira - avatarı
Mira
VIP VIP Üye
23 Ocak 2012       Mesaj #3
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
My name is Deborah Lynn Lewis.
I am a computer programmer…
and I work for a technology company in the center of the city.
I graduated from the university three months ago…
and this is my first job.
I like being independent and earning my own money,
but my life is much harder…and monotonous… than before.
Every day I wake up at 6:30 in the morning.
Then I get up, bathe, and get dressed.
I leave to take a 20 minute walk and then have breakfast.
I leave my house at 7:45 and arrive at the office at 8:20.
I sit in front of my computer and work until noon.
I leave to have lunch with my fellow workers.
I return shortly, and work until five.
I get home at quarter to six.
I prepare dinner and eat.
I read a little, chat on the telephone with my boy friend…
and watch television until ten.
Then I go to bed at ten and I fall asleep immediately.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
theMira
woltka1001 - avatarı
woltka1001
Ziyaretçi
15 Nisan 2012       Mesaj #4
woltka1001 - avatarı
Ziyaretçi
1-Uyanıyorum.
2-Dişlerimi fırçalıyorum.
3-Kavhaltımı yapıyorum.
4-Giyiniyorum.
5-Okula gidiyorum.
6-Öğle yemeğine geliyorum.
7-Okuldan eve geliyorum.
8-Ödevimi yapıyorum.
9-Ders çalısıyorum.
10-Dışarı çıkıyorum.
11-Bilgisayar oynuyorum.
12-Kitap okuyorum.
13-Dişlerimi fırçalıyorum.
14-Yatıyorum.

1. I'm waking up.
2. I'm brushing my teeth.
3. I'm doing my breakfast.
4. I'm dressing up.
5. I'm going to school.
6. I'm coming back to lunch.
7. I'm coming from school to home.
8. I'm doing my homework.
9. I'm studying lesson.
10. I'm going out.
11. I'm playing computer.
12. I'm reading book.
13. I'm brushing my teeth.
14. I'm sleeping.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Kasım 2012       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
MY ONE DAY
I usually get up 6.30every morning except weekend.First I wash my hands and my face.I have a breakfast with my mother.then I wear my uniform and I put my book to my bag.Then I leaved to house for going to school.I usually go to school by bus.At school I listen my lessons in class.After five hour class,I have a break for one hour.I eat my lunch in canteen.Then I start lessom again for three hour.After the school I go to home with the bus again.At home I get off my uniform and I have a rest for a while.I study my lessons and I do my homework.Then I play computer games.Then I have a dinner with my family.After dinner,I watch TV.Finally I read a book and I go to my bed for sleep.
_EKSELANS_ - avatarı
_EKSELANS_
Kayıtlı Üye
24 Aralık 2012       Mesaj #6
_EKSELANS_ - avatarı
Kayıtlı Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
I wakeup early every morning.After, I wash my faca, comp my hair,have my breakfast and I wear my school uniform. Then I go to the school.I like my school.My lessons and my friends.My lessons are good.Sometimes I go to the cinema, shopping and party with my friends after the school.But usually I go to the home.At first I wear my daily clothes and study my lessons.After the dinner I watch television. And listen to music.I talk with my parents about everythink. After all these I go to my bedroom for sleep.I love my parents.I love my family.I love every think on the world. Here is the my day.

Her sabah erken kalkarım. Sonra yüzümü yıkar, saçlarımı tarar, kahvaltımı yapar ve okul üniformamı giyerim. Sonra okula giderim.Okulumu, derslerimi ve arkadaşlarımı seviyorum.Derslerim iyi.Bazan okuldan sonra arkadaşlarımla sinemaya, alışverişe ve partiye giderim.Fakat genellikle eve giderim.İlk önce günlük kıyafetlerimi giyer ve derslerime çalışırım. Akşam yemeğinden sonra televizyon seyrederim.Ve müzik dinlerim.Anne ve babamla her konuda sohbet ederiz. Bütün bunlardan sonra, uyumak için yatak odama giderim. Annemi ve babamı seviyorum.Ailemi seviyorum.Dünya üzerindeki herşeyi seviyorum. İşte benim günüm.
Son düzenleyen Safi; 20 Kasım 2017 20:17