Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 16 Ekim 2014  Gösterim: 49.430  Cevap: 21

Aspendos hangi ilimizdedir?

Misafir
1 Aralık 2009 22:21       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
aspendos hangi ilimizdedir ? bilen var mı ????????????????????????
EN İYİ CEVABI Kral_Aslan verdi
ASPENDOS, Antalya'nın Belkıs köyü yakın­larında, Roma döneminden kalan tiyatrosu ile ünlü bir eskiçağ kentidir. Coğrafyacı Stra-bon kentin Mopsos öncülüğündeki Argoslular tarafından kurulduğunu söyler. Ancak kentin çok daha eski dönemde kurulduğu ve 1200 yıllarında Yunanistan Yarımadası'ndan bura­ya göçen Argoslular'ca ele geçirildiği daha güçlü bir olasılıktır. Kazılarda ele geçen İÖ 5. ve 4. yüzyılda basılmış metal paralarda kentin Estvediya adını taşıdığı görülür. Bu adın Yunanlılar'dan önceki yerli bir Anadolu dili­ne ait olması bu olasılığı daha da güçlendir­mektedir.

Detaylı bilgi için Tıklayınız >> Türkiye'deki Antik Kentler - Aspendos
Sponsorlu BağlantılarKral_Aslan tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
7 Aralık 2009 18:42       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Antalya
Misafir
9 Aralık 2009 18:08       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar ben biliyorum aspendos antalya ilimizdedir
efes harabeleri izmir ilimizdedir
pamukkale denizli ilimizdedir sümele manastırı trabzon ilimizdedirMsn Grin
nemrut dağı adıyamandadır
eeee diğerlerinide siz bulun artık ben söylüceğimi buldum aslında bütün illerinkini biliyorum
ama sizlerde biraz emek harcayın diğe söylemiyorumMsn GrinMsn Happy
Misafir
5 Mart 2010 15:15       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
belkıs(aspendos)tiyatrosu nerededir
Daisy-BT
5 Mart 2010 15:49       Mesaj #6
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

belkıs(aspendos)tiyatrosu nerededirASPENDOS, Antalya'nın Belkıs köyü yakın­larında, Roma döneminden kalan tiyatrosu ile ünlü bir eskiçağ kentidir. Coğrafyacı Stra-bon kentin Mopsos öncülüğündeki Argoslular tarafından kurulduğunu söyler. Ancak kentin çok daha eski dönemde kurulduğu ve 1200 yıllarında Yunanistan Yarımadası'ndan bura­ya göçen Argoslular'ca ele geçirildiği daha güçlü bir olasılıktır. Kazılarda ele geçen İÖ 5. ve 4. yüzyılda basılmış metal paralarda kentin Estvediya adını taşıdığı görülür. Bu adın Yunanlılar'dan önceki yerli bir Anadolu dili­ne ait olması bu olasılığı daha da güçlendir­mektedir.

Detaylı bilgi için Tıklayınız >>
Türkiye'deki Antik Kentler - Aspendos
RivaN
5 Mart 2010 16:02       Mesaj #7
RivaN - avatarı
Ziyaretçi
asp18jy Pamfilya kenti olan Aspendos Antalya’nın 48 km. doğusundadır.Aspendos’a Antalya-Manavgat yolundan ayrılan bir asfalt ile ulaşılır. Kent, Serik İlçesinin 8 km. doğusunda Köprü Çayı’nın dağlık bölgeden düzlüğe ulaştığı yerde, biri büyük, diğeri küçük iki tepe üzerine kurulmuş zengin şehirlerden biridir. İlk ismi bastığı sikkeler üzerinde de görüleceği gibi Estvadiiys’tir. Antik dünyada en güçlü para Aspendos sikkesidir.

M.Ö. 7.yy. başlarında kurulan şehir, Perslerin, Attik Delos Deniz Birliği’nin, Büyük İskender’in, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı egemenliklerini tanımıştır. Evrimedon Çayı ağzındaki konumu ile önemli bir liman ve ticaret kenti olarak ünlenen Aspendos, mısır, gül ağacından yapılmış süs eşyaları, şarap, tuz ve at ticareti yapmıştır. Kent ayrıca antik dünyanın en iyi atlarını yetiştirmesi ile de ünlüdür.
Aspendos’taki eserler, Aşağı Kent Yapıları ve Yukarı Kent Yapıları olarak ikiye ayrılır. Yukarı Kent Yapıları arasında agora, bazilika toplantı yapısı, nymphaeum ve eksedra yer alır. Aşağı Kent Yapıları arasında ise tiyatro, stadion, hamamlar, su kemeri, tapınak ve nekropoller sayılabilir. Aspendos surlarının Helenistik Dönem de yapıldığı, sonraları Geç Roma ve Bizans Dönemlerinde birtakım onarımlar gördüğü bilinmektedir.
aspendos12tz Aspendos’u sanat merkezi yapan yapıtların başında tiyatro gelmektedir. Aspendos Tiyatrosu antik dünyadan günümüze gelebilmiş en sağlam tiyatrodur. Küçük bir tepenin yamacına kurulmuş olan tiyatronun mimarı Aspendoslu Thedoros’un oğlu Zenon’dur. Kapasitesi 15.000 kişiliktir. En önemli özelliği sahip olduğu muhteşem akustiktir. Tiyatro Selçuklular döneminde kervansaray olarak kullanılmıştır. Sahne binasının bazı yerlerinde görülen beyaz sıralar üzerine zikzak motifleri Selçuklu Dönemine aittir. Tiyatronun cavea bölümü yarım daire planlı olup, geniş bir diazoma ile ikiye ayrılır. Üst caveanın arkasını 59 kemerden oluşan geniş bir galeri boydan boya çevirmektedir. Caveanın iki tarafında girişlerin üzerindeki özel localar imparatorluk ailesine ve ocak rahibelerine ayrılmıştır. Orkestradan itibaren yükselen oturma sıralarının ilki senatör, yargıç ve yabancı elçilere, ikincisi kentin ileri gelenlerine aittir. Kadınlar genellikle üst sıralarda, galerinin altındaki bölümde otururlardı. Geri kalan bölümler kentin tüm vatandaşlarına açıktır. Sahne tiyatronun en çarpıcı bölümüdür.
Konglemara bloklarından inşa edilen iki katlı fasadın alt katında aktörlerin sahneye çıkışlarını sağlayan beş kapı vardır. Orkestra düzeyindeki küçük kapılar vahşi hayvanların kapatıldığı dehlizlere aittir. Üst kattaki sütunlu cephe mimarisinin tam ortasında üçgen bir alınlık içinde tiyatroların kurucusu ve koruyucusu olan şarap tanrısı Dionysos’un bir kabartması işlenmiştir.
Misafir
25 Aralık 2010 16:08       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
efes harabeleri hangi ilimizdedir

cevaplayamazzsanız geberin
Misafir
27 Aralık 2010 15:19       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
efes harabeleri hangi ilimizdedir ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum
Misafir
2 Ocak 2011 19:39       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

efes harabeleri hangi ilimizdedir ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

lütfenDaha fazla sonuç:
Aspendos hangi ilimizdedir?

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç