Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var|Gösterim: 15.079|Cevap: 3|Güncelleme: 30 Mayıs 2011

Kültür etkileşimi ve kültür yozlaşması nedir?

Mesaja atla
Misafir
6 Aralık 2009 18:12   |   Mesaj #1   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kültür etkileşimi ve kültür yozlaşması nedir karşılaştırın?
EN İYİ CEVABI _KleopatrA_ verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

kültür etkileşimi ve kültür yozlaşması nedir karşılaştırın?


Kültürel Etkileşim

Birbiriyle alakalı olmayan kültürlerin çeşitli sebeplerden dolayı karşılaşması, birbirini etkilemesi. Çoğul olanların oluşturduğu grubun etkileme olasılığı yüksektir.
Sponsorlu Bağlantılar

Kültürel Yozlaşma

insanların kendi kültürlerini hiçe sayarak başka kültürlerden etkilenme durumu.
_KleopatrA_
6 Aralık 2009 21:53   |   Mesaj #2   |   
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

kültür etkileşimi ve kültür yozlaşması nedir karşılaştırın?


Kültürel Etkileşim

Birbiriyle alakalı olmayan kültürlerin çeşitli sebeplerden dolayı karşılaşması, birbirini etkilemesi. Çoğul olanların oluşturduğu grubun etkileme olasılığı yüksektir.
Sponsorlu Bağlantılar

Kültürel Yozlaşma

insanların kendi kültürlerini hiçe sayarak başka kültürlerden etkilenme durumu.
karabagli43
25 Mayıs 2011 13:29   |   Mesaj #3   |   
karabagli43 - avatarı
Ziyaretçi
GÜNÜMÜZDE KÜLTÜR

Toplumların davranış durumlarını, moralitelerini, yaşam kalitelerini ve atalarından aldıkları alışkanlık miraslarının tamamına birden kültür diyebiliriz.Kültür kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir. Culture; 150-160 çeşit tarifi olan geniş içerikli bir kelimedir.Bu tarifler ana kaynağını tarihi, normatik, tasviri, psikolojik, yapısal ve soydan gelen alışkanlıklar ve jenetik özellikler dikkate alınarak tarif edilmiye çalışılmıştır.
Sponsorlu Bağlantılar
Kültür aynı zamanda bilginin vaz geçilmez şartıdır. Çünkü kültür bilği ile gelişir. Genel kültür dediğimiz oluşumun kaynağı bilğinin ta kendisidir.Tarihte ve günümüzde ilkel toplulukların bilğiden nasiplenmediğini ve milli birer kültür oluşturamadıklarını görüyoruz.
Kültür insanlığın toplumsal gelişimi ile doğru orantılı olup top yekun ilerleyişin bir merhalesidir. Kültür diğer taraftan medeniyetin ta kendisidir. Medeniyetin olmadığı yerde vahşilik,yobazlık,bilgisizlik ,bağnazlık, orta çağ Avrupa sı gibi barbarlık vardır.

Kültür topluma atalarından devrolup gelen sosyal bir miras tır. Biz murislerin o mirası koruyup,sahip çıkıp geliştirmemiz ve çağdaşlaştırmamız gerekir. Tabi ki yozlaşmadan ve yozlaştırmadan. İşte insanlar ile hayvanlar arasındaki en büyük fark insanların düşünme melekesine sahip oluşu , birlikte sosyal ve dayanışma kültürünü geliştirmesi mantığına sahip oluşudur.Bu yaradılış farklılığı kültürel olgularla ruhun gelişmelerini sağlar. Kültür ruhun gelişimini sağlayan bir zincirin halkaları gibidir. İşte bu kültür halkaları bilği ile birleşince toplumların medeni ve moderinleşmesini oluşturur.
Zamanımızda iletişim araçları o kadar gelişmiştir ki: ister görsel ister yazılı basın olsun, uluslar arası münakale ,milletlerin genel kültürlerinde düzenleyici olmaktan çok yozlaştırıcı etkilerini hızlandırmıştır. Sinema sektöründeki yeni moda filmler ve diziler, televizyon kanallarının aşırı çokluğunun tam denetimsizliği, magazin basının çoğunlukla çocuk ve genç nesil üzerindeki gayri ahlaki yayınları, toplumu tüketim furyası fertleri haline sokan aldatıcı ve yanıltıcı tutarsız reklamlar, bütün bunların uluslar arası bileşkeler haline gelmesi yığın kültürünü oluşturmaya başlamıştır. Artık milli kültür veya halk kültürü dediğimiz her toplumun kendine has değerleri barındıran örfler, adetler , dil ve konuşmalar bozuşmaya başlamıştır.
Şehir ve kasabalarımızda hatta köylerimizde yabancı hayranlığının etkisi ile işyerlerinin tabela isimleri bile yabancılaşmıştır. Sosyetik geçinen kesimlerde çocuklara konulan isimler bile kültürümüzün dışına doğru meyletmektedir.Hiç bir emperyalist ülke vatandaşları kendi kültüründen taviz vermez. Geçmişine sıkı sıkıya bağlıdır. Batılılaşıyoruz diye maalesef batının kültür emperyalizminin tutsağı oluyoruz.Ne kadar acı bir dejenerasyon.

Basın denilen çoğunlukla denetimsiz, kötü idoolojilerin özgürlük adına yuvalandığı yıkıcı kötü gidişat, etik olmayan işlevler, uyduruk kavramlar,saçma sapan yeni yeni mitler oluşmaya başlamıştır. Toplumu oluşturan eski sıcak ilişkilerin yerini,yozlaşmış kopuk ilişkiler, Büyük küçük tanımamazlık,geçmişini beğenmeyen horlayan, geleceğine güven duymayan özentiler içinde bir tüketim toplumu oluşmuştur. Milli kültürü yok olmaya başlamış belirsiz bir menzile doğru yol almak için bocalayan nesiller oluşmaya maalesef başlamıştır.
Emperyalist güçlerin sessiz ve derinden toplum içine nüfus ederek genç dimağları etkileyip kültüründen soğutup yıkma oyunları günümüzde maalesef hızla devam etmektedir.Çeşitli vasıtalar kullanılarak bir milletin kültürü yok efendim devrici kültür-karşı kültür-anti kültür-çağdaş kültür gibi uyduruk başlıklar adı altında milli kültür erezyonu yaratılmaktadır. Böylece can çekişen yok olmaya mahkum,kendi emel ve idoolojilerine dönük bir kültür dejenerasyonu yaratılıp uygulanmaktadır. Bizim saf ve temiz gençlerimiz ise bilmeden bu propoğandanın peşinden sürüklenmektedir.
Günümüzde gençlerimize geçmişini iyi öğretip geleceğe ümitle bakan atalarından devraldığı kültür mirasına sahip milli hasletlerimizi aşılamalıyız.Gençler akortsuz birer ensturuman gibi yetiştirilmemeli.Bakınız İngiltere dış işleri bakanı yurtdışında okul açıp ikinci bir lisan olarak sadece Türkçe öğreten bir cemaatın okulları için bizim okullar diyebiliyor.Çünkü orada İngiliz kültürü veriliyor. Türk kültürü değil. Biz saflar ise buna çanak tutuyoruz.Emperyalist propogandaya çok güzel bir örnek.
Bilgiye önem veren medeni ve modern bir toplumun fertleri olarak milli kültürümüze sahip çıkacağımıza inancım tamdır. İnşallah böylede olacaktır.
Durmuş Karabağlıminosa
30 Mayıs 2011 18:47   |   Mesaj #4   |   
minosa - avatarı
Ziyaretçi
kültürel etkileşime bir tane örnek verebiliriz. mesela sınıf ortamındayız arkadaşlarımızın gelenek ve göreneklerini öğreniyoruz. bunun üzerine gelenek ve göreneklere alışıyoruz. mesela arkadaşımızın gelenek ve göreneklerinde sac yemeği var. ona bu yemeğin nasıl yapıldığını sorup annemize nasıl yapıldığını söyleyipannemiz bu yemeği yapar. ve bu yemeğe alışırız.ve her zaman yeriz. buda kültürel etkileşimdir

Daha fazla sonuç:
kültürel etkileşim nedir

Hızlı Cevap
Mesaj:
Soru-Cevap forumu 'Kültür etkileşimi ve kültür yozlaşması nedir?' konusunu görüntülüyorsunuz: kültür etkileşimi ve kültür yozlaşması nedir karşılaştırın?...

Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç