Arama

Disleksi problemi için hangi doktora gitmek gerekir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 31 Ekim 2018 Gösterim: 31.318 Cevap: 9
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Aralık 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Disleksi problemi için hangi doktora gitmek gerekir?
EN İYİ CEVABI Deadlylady verdi

Anne babaların korkulu rüyası: Disleksi

Disleksi çok sık rastlanan ve tanısı oldukça zor olan bir öğrenme bozukluğudur. Yeterince bilgi sahibi olunmadığında oldukça ürkütücü olabilen bu konuda merak ettiklerinizi yazımızda bulacaksınız.
Sponsorlu Bağlantılar
Dislektik çocuklarda öğrenmeye yardım eden zihinsel düzenlemeler bazı bakımlardan yeterli değildir. Okuyamazlar, yazamazlar, matematikte zorluklar yasayabilirler; ancak zeka düzeylerinde bir sorun yoktur. Okuyamadıkları veya yazamadıkları için de zeka düzeylerinden kuşku duyulur. Uygun planlanan bir özel eğitimle bu çocukların okuma ve yazmayı öğrenmesi sağlanabilir. Ama dislektik bir çocuk, okumanın otomatikleşmesi sürecinde hiçbir zaman normal cocugu yakalayamayacaktır.

DİSLEKSİK ÇOCUKLARIN EĞİTİM VE TEDAVİSİ
Öğrenme güçlüğünün ilaçla tedavisi mümkün değildir. Öğrenme güçlüğüne yönelik eğitim programlarının uygulanmasında davranışçı tekniklerden yararlanılır. Öğrenme bozukluğu olan çocuklara bir yandan eğitsel terapi yapılırken, diğer yandan aile içi uyum sorunlarının tedavisinde diğer terapi tekniklerinden de yararlanılır. Tüm bunlar oldukça geniş bir problem alanı oluşturur. Araştırmalar öğrenme güçlüğüne sahip çocukların çeşitlilik gösterdiğini öne sürer. Bu yüzden birçok uzman, bu çocukların her birinin farklı bir biçimde tedavi edilmesi görüsünü savunur. Disleksinin tedavisi okulda verilen eğitimden farklıdır. Çocuk normal okul eğitiminin yanı sıra özel bireysel veya grup eğitimlerine alınır. Özgül öğrenme güçlüğünün eğitimle tedavisi, zihinsel özürlülere verilen özel eğitimden farklı bir uygulamadır. Bu alanda uzmanlaşmış kişiler tarafından verilmelidir. Bu uygulamalar içinde çocuğun gelişimini engelleyen psikolojik sürecin ya da süreçlerin belirlenmesi ve düzeltilmesi gerekir. Süreç öğretimi, görsel, işitsel, dokunma ve kinestetik algının geliştirilmesini, bu algılara ait ayrımlastırma, dikkat ve bellek, ardışıklık yeteneklerinin artırılmasını ve motor koordinasyon becerilerinin geliştirilmesini içerir. Fonetik farkındalığın arttırılması, dinleme, konuşma, okuma, yazma (dil) becerilerinin geliştirilmesi, kavram ve düşünme süreçlerinin gelişiminin desteklenmesi de bu süreç eğitimi içinde yer alır. Bu çalışmalar, akademik becerilerin eğitimi ile birlikte verilir. En önemlisi öğrenme bozukluğu tanısı konmuş çocuklara yaşadıkları sorunlar doğrultusunda hazırlanması gereken eğitim programlarıdır. Özel eğitim, her bir dislektik çocuk için ayrı ayrı, çocuğun tanı ve değerlendirmelerinden elde edilen bilgiler kullanılarak bilişsel becerilerinin tam bir profili çıkarıldıktan, eksiklikleri ve kuvvetli yanları tanındıktan sonra, o çocuğa özgü bir programla planlanabilir.

DİSLEKSİNİN EN SIK KARŞILAN BELİRTİLERİ
Sağ-sol, üst-alt, önce-sonra kavramlarını karıştırabilirler.
Genellikle solaklık görülür.
Benzer biçimdeki harfleri (b/d ya da p/b gibi) ve birbirine benzeyen sesleri (b/m, f/v gibi) birbirinden ayırmakta güçlük çeker ve bunları birbiri yerine kullanabilirler.
Kelimenin içindeki bazı harfleri ve heceleri atlayabilir, sıralarını
değiştirebilirler ve okurken satır atlayabilirler.
"Ayna görüntüsü" denilen şekilde yazabilirler; yani hem harfler hem de kelimenin bütünü 180 derece tersine çevrilerek sağdan sola doğru yazılabilir, bu yazı aynaya tutulduğunda bildiğimiz yazı gibi görünür.
Okudukları şeyi anlatmakta güçlük çekebilirler.
Dikkatleri kısa sürelidir ve kolayca dağılır.
Sosyal gelişimleri zayıftır; arkadaşlarıyla iyi geçinemezler.
Uzaklık derinlik algıları bozuktur. Şekil-zemin ayırt etmede güçlük çekerler.
Görsel ve işitsel algılama ve motor becerilerinde gerilik görülebilir.
Kısa süreli hafızaları (görsel ya da işitsel) zayıftır.
Kimi zaman matematiği yalnızca zihinden yapabilirler, ama yazamazlar.
Gördüklerini hatırlayamazlar ya da zihinlerinde canlandıramazlar.
Dün, bugün ve yarını karıştırabilirler ve içinde bulundukları yılı, günü ve mevsimi ayırt edemezler.
Yukarıda belirtildiği gibi, dislektik çocuklar bu özelliklerin tümünü göstermezler; disleksinin tipine göre bu belirtilerin bir bölümünü sergilerler.

Akademi Disleksi
EGEDİSMER, disleksi, disleksi izmir, ege disleksi merkezi, disleksi tedavisi izmir,

Son düzenleyen Safi; 24 Ekim 2016 23:30
Deadlylady - avatarı
Deadlylady
Ziyaretçi
22 Kasım 2010       Mesaj #2
Deadlylady - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.

Anne babaların korkulu rüyası: Disleksi

Disleksi çok sık rastlanan ve tanısı oldukça zor olan bir öğrenme bozukluğudur. Yeterince bilgi sahibi olunmadığında oldukça ürkütücü olabilen bu konuda merak ettiklerinizi yazımızda bulacaksınız.
Sponsorlu Bağlantılar
Dislektik çocuklarda öğrenmeye yardım eden zihinsel düzenlemeler bazı bakımlardan yeterli değildir. Okuyamazlar, yazamazlar, matematikte zorluklar yasayabilirler; ancak zeka düzeylerinde bir sorun yoktur. Okuyamadıkları veya yazamadıkları için de zeka düzeylerinden kuşku duyulur. Uygun planlanan bir özel eğitimle bu çocukların okuma ve yazmayı öğrenmesi sağlanabilir. Ama dislektik bir çocuk, okumanın otomatikleşmesi sürecinde hiçbir zaman normal cocugu yakalayamayacaktır.

DİSLEKSİK ÇOCUKLARIN EĞİTİM VE TEDAVİSİ
Öğrenme güçlüğünün ilaçla tedavisi mümkün değildir. Öğrenme güçlüğüne yönelik eğitim programlarının uygulanmasında davranışçı tekniklerden yararlanılır. Öğrenme bozukluğu olan çocuklara bir yandan eğitsel terapi yapılırken, diğer yandan aile içi uyum sorunlarının tedavisinde diğer terapi tekniklerinden de yararlanılır. Tüm bunlar oldukça geniş bir problem alanı oluşturur. Araştırmalar öğrenme güçlüğüne sahip çocukların çeşitlilik gösterdiğini öne sürer. Bu yüzden birçok uzman, bu çocukların her birinin farklı bir biçimde tedavi edilmesi görüsünü savunur. Disleksinin tedavisi okulda verilen eğitimden farklıdır. Çocuk normal okul eğitiminin yanı sıra özel bireysel veya grup eğitimlerine alınır. Özgül öğrenme güçlüğünün eğitimle tedavisi, zihinsel özürlülere verilen özel eğitimden farklı bir uygulamadır. Bu alanda uzmanlaşmış kişiler tarafından verilmelidir. Bu uygulamalar içinde çocuğun gelişimini engelleyen psikolojik sürecin ya da süreçlerin belirlenmesi ve düzeltilmesi gerekir. Süreç öğretimi, görsel, işitsel, dokunma ve kinestetik algının geliştirilmesini, bu algılara ait ayrımlastırma, dikkat ve bellek, ardışıklık yeteneklerinin artırılmasını ve motor koordinasyon becerilerinin geliştirilmesini içerir. Fonetik farkındalığın arttırılması, dinleme, konuşma, okuma, yazma (dil) becerilerinin geliştirilmesi, kavram ve düşünme süreçlerinin gelişiminin desteklenmesi de bu süreç eğitimi içinde yer alır. Bu çalışmalar, akademik becerilerin eğitimi ile birlikte verilir. En önemlisi öğrenme bozukluğu tanısı konmuş çocuklara yaşadıkları sorunlar doğrultusunda hazırlanması gereken eğitim programlarıdır. Özel eğitim, her bir dislektik çocuk için ayrı ayrı, çocuğun tanı ve değerlendirmelerinden elde edilen bilgiler kullanılarak bilişsel becerilerinin tam bir profili çıkarıldıktan, eksiklikleri ve kuvvetli yanları tanındıktan sonra, o çocuğa özgü bir programla planlanabilir.

DİSLEKSİNİN EN SIK KARŞILAN BELİRTİLERİ
Sağ-sol, üst-alt, önce-sonra kavramlarını karıştırabilirler.
Genellikle solaklık görülür.
Benzer biçimdeki harfleri (b/d ya da p/b gibi) ve birbirine benzeyen sesleri (b/m, f/v gibi) birbirinden ayırmakta güçlük çeker ve bunları birbiri yerine kullanabilirler.
Kelimenin içindeki bazı harfleri ve heceleri atlayabilir, sıralarını
değiştirebilirler ve okurken satır atlayabilirler.
"Ayna görüntüsü" denilen şekilde yazabilirler; yani hem harfler hem de kelimenin bütünü 180 derece tersine çevrilerek sağdan sola doğru yazılabilir, bu yazı aynaya tutulduğunda bildiğimiz yazı gibi görünür.
Okudukları şeyi anlatmakta güçlük çekebilirler.
Dikkatleri kısa sürelidir ve kolayca dağılır.
Sosyal gelişimleri zayıftır; arkadaşlarıyla iyi geçinemezler.
Uzaklık derinlik algıları bozuktur. Şekil-zemin ayırt etmede güçlük çekerler.
Görsel ve işitsel algılama ve motor becerilerinde gerilik görülebilir.
Kısa süreli hafızaları (görsel ya da işitsel) zayıftır.
Kimi zaman matematiği yalnızca zihinden yapabilirler, ama yazamazlar.
Gördüklerini hatırlayamazlar ya da zihinlerinde canlandıramazlar.
Dün, bugün ve yarını karıştırabilirler ve içinde bulundukları yılı, günü ve mevsimi ayırt edemezler.
Yukarıda belirtildiği gibi, dislektik çocuklar bu özelliklerin tümünü göstermezler; disleksinin tipine göre bu belirtilerin bir bölümünü sergilerler.

Akademi Disleksi
EGEDİSMER, disleksi, disleksi izmir, ege disleksi merkezi, disleksi tedavisi izmir,

Son düzenleyen Safi; 24 Ekim 2016 23:32
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Temmuz 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Disleksi icin "ozel egitim uzmanlari" yardim eder. Ancak Turkiyede bu is cok fazla yapilmadigindan, bu konuda uzmanlasmis bazi cocuk psikologlari bu isi yapiyor. Internette Izmirden Gokhan Karatepe diye bir beye rastladim, bu konuda uzmana benziyor. Ayrica Istanbul ve Ankarada da cok az miktarda bu isi yapan iyi birkac uzman var.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Aralık 2014       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İzmir de DR Deniz Tirit Karaca var çocuk psikiyatrisi kendisi.çok güçlü bir ekip ile çalışıyor.ben kızımı götürdüm ve gerçekten çok fayda gördük.Disleksi ile ilgili eğitimler almış ve gerçekten bu konuda uzman Fatma Hanım var ekip içerisinde.Şiddetle tabsiye ediyorum çocuğu bu dırumda sıkıntıda olanlara.çok doğru bir adres ben kızımdaki müthiş başarılarından dolayı tekrar kendilerine teşekkür ediyorum.
Ada2012 - avatarı
Ada2012
Ziyaretçi
1 Aralık 2014       Mesaj #5
Ada2012 - avatarı
Ziyaretçi
Öncelikle herkese merhaba.bu bahsedilen konu gerçekten çok önemli ve ciddiye alınması gereken bir durum.Benim de kızıma disleksi tanısı konulduğunda dünya başıma yıkılmıştı ve caresizdim.O kadar çok araştırma yaptım ki İzmirde çalmadığım doktor ve psikoloğ kalmadı.nereye gittiysek fayda göremedik ve çaresiz olarak tüm kapılar yüzümüze kapandı.Taki İzmir alsancakta merkezi olan çocuk psikiyatrisi Dr Deniz Tirit Karaca hanımı tanıyıncaya kadar.Deniz Hanım o kadar güçlü bir ekip ile çalışıyor ki size anlatamam.O korkulu günlerimize ışık oldular.Disleksi üzerine eğitim almış ve tamamen çocuk odaklı çalışan "Fatma Hanım'a bizi yönlendirdi ve kızım başladı derslere.Şuan çok yol kat ettik.Okuma ve yazmayı sökemeyen kızım şuanda çok güzel okuyor ve yazıyor.Ayrıca kızım öyle bir motive oldu ki okula tüm sıkıntılarının üstesinden geliyor.O güler yüzü ve mütevaziliği ile çocuklarımıza ışık olan "Fatma Hanım'a " sonsuz teşekkürlerrrrr.İyi ki İzmir'desiniz ve iyi ki karşıma çıktınız.Emeğinize ve gayretinize hayranım.....
TubaNU - avatarı
TubaNU
Ziyaretçi
20 Ekim 2015       Mesaj #6
TubaNU - avatarı
Ziyaretçi
Ben İzmire 2014 Haziran ayında taşındım. Oğluma taşındığımız ilde bir üniversite hastanesinde özel öğrenme güçlüğünün alt tanısı olan DİSLEKSİ Tanısı konuldu. O zaman o kadar çaresiz kaldım ki bu konuyla ilgili hiçbir bilgim yoktu günlerce araştırdım fakat çözüm olarak ne yapacağımı bilmiyordum. Taa ki İzmire taşındıktan sonra oğlumun okulundan bizi özel öğrenme güçlüğü alanında çalışan fatma Özcanlıya yönlendirdiler. Fatma hanımla da ilk tanıştığımızda bir sürü SORU kafamı kurcalıyordu inanın hiç ümidim yoktu oğlum eğitim hayatı ile ilgili. Ancak fatma hanımla tanıştıktan sonra öncelikle o güler yüzü, sevecenliği, İçtenliği bana çok samimi gelmişti ve inanın o gün oğlumun fayda göreceğini inanmıştım. Sadece ben değil oğlum da fatma hanımla görüştükten sonra bana verdiği ilk tepki "anne ben bu merkeze gelmek istiyorum. Fatma abla bana Çok yardımcı olacak ve ben okulunda başarılı bir öğrenci olacağım dedi" . Biz bu görüşmeden sonra haftada 1 saat fatma hanımla çalışmaya başladık yaklaşık dokuz aydır devam ediyoruz ve benim oğlum okulun sınavlarında en sonlarında öğrenciyken, sınavlarında hiç doğru SORU yapamazken şuan bir yada iki yanlışı anca çıkıyor ve ilk okumaya yaklaşık 10 kelimelerle başladık şuan 1 dakikada 180 kelimelere kadar çıktık. Bu durumdan okulda çok mutlu ve oğlum şuan takdir alıyor. Buradaki bütün ailelere sesleniyorum kesinlikle böyle tanı olan aileler ümidini yitirmesin bu işin tek çözümü iyi bir eğitimci ve planlı eğitim. Eğer İzmirde oturuyorsanız kesinlikle Çocuk psikiyatrisi DR. deniz tirit Karaca'nın kliniğinde çalışan fatma Özcanlıya ulaşmanızı tavsiye ederim. Zaten oraya gittiğinizde fatma Hanım'ın çalıştığı velilerden olumlu yanıtları orada alıyorsunuz. Sadece zamanında çaresiz ve ne yapacağını bilmeyen bir anne olarak yaşadığım zorlukları düşünerek bu durumu sizlerle paylaşmak istedim. Herkesin çocuğuna eğitim hayatlarında başarılar diliyorum...
zalım - avatarı
zalım
Kayıtlı Üye
24 Ekim 2016       Mesaj #7
zalım - avatarı
Kayıtlı Üye
Pedagoglar size yardımcı olacaktır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Kasım 2016       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Disleksi tanısı ancak Çocuk ve Ergen Psikiyatri Doktoru tarafından konulabilir. Okuldan öğretmeninden akademik durumu ile ilgili bilgiler alınır. okul defterleri incelenir. çocuğa zeka testi uygulanır. uygulanan zeka testinde zeka düzeyinin normal ve üstü olmasına rağmen akademik olarak sorun yaşayan, okuma yazma veya aritmatik becerilerinde zeka düzeylerine göre daha düşük başarı gösteren çocuklarda özel öğrenme güçlüğü-disleksi-diskalkuli den şüphelenilmelidir. Zeka testi ile birlikte dikkat testi ve disleksi bataryası uygulanır. çocuk ve ergen psikiyatri doktoru tarafından tanı koyulur. Disleksisi olan çocuklarda beraberinde dikkat eksikliği hiperaktivite, kaygı bozukluğu depresyon da çok sık birlikte görülebilir. ek bir tanı varsa bunlarında çocuk ve ergen psikiyatrisi tarafından tanı takip tedavisi gereklidir. disleksi için ayrıca özel eğitim uzmanı tarafından birebir eğitimin verilmesi okul öğretmeni- aile- çocuk psikiyatristi- özel eğitim uzmanı ortak ekip çalışması ile tedavide yüz güldürücü sonuçlar alınabilir.
DR Deniz Tirit Karaca
çocuk ve Ergen psikiyatri uzmanı
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Eylül 2017       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ben Ayşıl Kesikçi.Özel ögrenme güclügü ile ilgili İzmir de cok guvenerek gidebileceginiz bir kişi varsa Fatma Özcanlı.Kizima 2016 da tanisi konuldu ve uzum arastirmadan sonra kensinine ulastik.Şuanda gayet yavrumuz basarili ve okula uyumlu. Kendisi Doktor Deniz Tirit Karaca ile calisiyor.Hersey icin cok ama cokk tesekkir ederim kendisine.En zor zamanlarimizda bize ışık oldu.🙏🙏Tek kelime ile insanlığı, hanım efendiliği, guler yuzü ile zaten ilk basta cok güven veriyor.Ama emin olun ne kadar zaman calışirsaniz calisin kendisinde degismeyen bir sey güzel yüreği, o icten samimiyeti her daim size güven veriyor.Yavrum onunla başarmayı ögrendi, öz guveni geldi, arrik zorluklar bizi yıkamıyor....
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
31 Ekim 2018       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ben Emir ,kendim İzmir de bir sağlık calışaniyim.Kizim ilkokul döneminde okula zorluklarla başladı. Okul yaşantisi zaman geçtikçe zorlanmaya, bizde ailesi olarak her zmaan geçtiğinde çıkmaza girdik. 1.Sınıf 1.dönem sonunda kızıma test yaptırdık ve Disleksi tanısı, diskalkuli tanısı konuldu. O günden sonra o kadar çaresiz ve sıkıntılıydı ki ne yapacagimzi bilmeden araştırmaya başladık. Karşımıza Fatma ÖZCANLI cıktı, kendisini arkadaşımız tavsiye etti.Her anne baba gibi bizimde ilk başta güven sıkıntımız vardı, acaba bu iş nasil ilerleyecek, bizler anne ve baba olarak neyi nasıl yapacağız çok üzülüyorduk. Ancak Fatma hanımla tanıştıktan sonra içimiz o kadar rahatladı ve birbirimize dürüstlük çerçevesinde günen duyduk.Tum planlı ve programlı, sistematik şekilde Fatma hanimin yol göstermesiyle eğitime başladık. Birlikte bu yolda neler yapmamız gerekiyorsa herseyi harfi harfineyaptik. Fatma hanim ne dediyse gercekten o sekikde hersey yürüdü, herseyin zamanı gelince artik emeklerimizin karşılığını almaya başladık. Şuanda bir anne olarak samimiyetim ve hassasiyetimle şunu söylemek isterim.Kesinlikle ticari kaygisi olmaayan,samimî,içten, hanım efendi,sizi hiç oyalamayan, çocuk odaklı çalışan bir uzman Fatma hanım. Kizim şuanda 3.Sınıf ve kesinlikle zorlanmiyorsa Fatma hanim sayesinde.🙏Önceden sınavlarımızda 2dogrumuz zor çıkıyorken şuanda 2 yanlışımız anca çıkıyor 🤩🤩Fatma hanim ve emeğine binlerce kez duacıyım. Evlatlarımız, zamanımız çok kıymetli onlari böyle uzmanlara vesile kılanlardan razı olsun. Ben evladını kazandım daha ne alabilir ki bundan güzel 🙏🙏❣