Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 6 Nisan 2014  Gösterim: 103.143  Cevap: 19

Pilotun görevleri nelerdir, pilotluk mesleği hakkında bilgi verir misiniz?

Misafir
12 Aralık 2009 14:21       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
pilotluk mesleğinin görevleri
EN İYİ CEVABI ener verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

pilotun görevleri hakkında bilgi verirmisiniz

TANIM
Yolcu veya yük taşıyan hava taşıtını (helikopter ve uçağı) kullanan kişidir.

Sponsorlu Bağlantılar
GÖREVLER
-Uçuş programında belirtilen görevin özelliğine göre gerekli hazırlıkları yapar, harita ve raporları inceleyerek uçuş planı hazırlar, - Yakıt ve zaman hesaplamaları yapar, iniş meydanı ve yedek meydanların özelliklerini raporlardan inceler, - Uçuştan belli bir süre önce hava meydanında bulunarak hava durumunu inceler, kısıtlayıcı faktörlere göre uçuş planını gözden geçirir ve uçuş planını ilgili birime verir, - Kalkış saatinden önce uçağın yanına gelerek uçuş ekibini kontrol eder, teknik donanımların uçuşa hazır olup olmadığını inceler, - Uçağın yüklenmesini kontrol eder, - Kalkış zamanına uygun olarak uçuş kulesinden telsizle izin alıp motoru çalıştırır ve bütün teknik kontrolleri yapar, - Kalkış, rota, alçalış ve inişleri planladığı şekliyle ve zorunluluk halinde gerekli değişiklikleri yaparak uygular, -İniş sonu uçağı park edip, emniyete aldıktan sonra görevini tamamlamış olur.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
-Uçak pilotu ise uçaklar (jet, yolcu vb.), - Helikopter pilotu ise helikopterler, -Uçak veya helikopterin içindeki donanımlar (uçuş cihazları, lövye, telsiz, iniş takımları vb.), - Teknik yayınlar, hava durumu ve havaalanına ilişkin raporlar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Pilot olmak isteyenlerin;
- Normalin üstünde genel akademik yeteneğe sahip, - Mekaniğe karşı ilgi duyan ve bu alanda başarılı, - Uyarıcıları çabuk algılayıp hemen tepki verebilen, -El ve gözü eşgüdümle kullanabilen, - Bedence çok sağlam ve dayanıklı, - Soğukkanlı ve dikkatli, - Sabırlı, sorumluluk sahibi ve kurallara aynen uyan, - Yükseklik korkusu olmayan kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Pilotlar uçuş öncesinde bilgi almak amacıyla uçuş ofislerinde, uçuş sırasında ise uçak idare kabininde görev yaparlar. Özellikle uçuşta gürültülü bir ortam söz konusudur. Pilot çalışırken uçuş mühendisleriyle, teknisyenlerle, hosteslerle, hava trafik kontrolörleri ve meteoroloji görevlileri ile iletişim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
- Anadolu Üniversitesi Pilotaj Eğitimi programını bitirenler Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne bağlı kuruluşlarda veya özel havacılık şirketlerinde görev alabilirler. Pilotlar, yük ve yolcu taşıyan uçaklar yanında ilaçlama veya keşif gibi amaçlarla kullanılan uçakları ve helikopterleri de idare ederler. -Özel havacılık şirketlerinde ve yabancı hava yolu şirketlerinde görev alabilirler. -Türk Kuşu pilotları ise pilot öğretmenliği yapar ve zirai ilaçlama işinde çalışırlar.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Ülkemizde pilotluk eğitimi; Hava Harp Okulu, Kara Harp Okulu, Türk Hava Yolları, Türk Hava Kurumu, Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu ve özel havacılık şirketlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

a) Hava Harp Okulu; Türk Hava Kuvvetleri'nin subay kaynağını oluşturur. Okula her yıl "Hava Pilot Adayı Subay" yetiştirilmek üzere komutanlık tarafından saptanan miktarda kız ve erkek öğrenci alınmaktadır. Okul yatılı ve parasızdır, okula girişten mezun oluncaya kadar öğrencilerin yeme, yatma, giyim ve her türlü eğitim-öğretim masrafları devlet tarafından karşılanır. Öğrencilere ayrıca sınıflarına göre harçlık verilir. Hava Harp Okulu öğrencilerini Üniversite Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) puanına göre almaktadır.
b) Kara Harp Okulunda dört yıllık lisans düzeyinde bir eğitimle; Kara Kuvvetlerine bütün sınıflarda (Deniz Piyade ve Deniz İstihkam sınıfında, Hava İstihkam sınıfında, Jandarma sınıfında) subay yetiştirilmektedir. Kara Harp Okulu yatılı ve parasızdır. Okula girişten mezun oluncaya kadar öğrencilerin yeme, yatma, giyim ve her türlü eğitim-öğretim masrafları devlet tarafından karşılanır. Öğrencilere ayrıca sınıflarına göre harçlık verilir. Kara Harp Okulu öğrencilerini Üniversite Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) puanına göre almaktadır.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
-Kara ve Hava Harp Okullarında lisans eğitiminin süresi 4 yıldır. Pilot adayı öğrenciler bu süre içerisinde uçuş eğitimine de tabi tutulmaktadırlar. -Türk Hava Yolları'nda ve Türk Hava Kurumu'nda 4 yıllık üniversite mezunu öğrencilere yaklaşık 1,5 yıl süren uçuş eğitimi yaptırılmaktadır. - Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulundaki eğitim süresi 4 yıldır. - Pilot yetiştirilmesine yönelik programlarda; Havacılık Tıbbı, Trafik Kontrolörlüğü Kuralları, Hava Alanı Koşulları-Yapısı, Motorlar, Uçak Elektriği, Hava İngilizcesi, Meteoroloji, Uçak Teorisi, Uçak Tesisat ve Teçhizatı konularında eğitim verilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME
- Yardımcı pilotluktan ikinci pilotluk ve kaptan pilotluğa yükselirler (uçuş ve çalışma süresine bağlı olarak). - Pilotluk görevini tamamlayanlar havacılık şirketlerinde veya kurumlarında idari görev yapabilirler.
Misafir
16 Aralık 2009 09:47       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
pilotun görevleri
Misafir
16 Aralık 2009 10:15       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
pilotun görevleri hakkında bilgi verirmisiniz
ener tarafından gönderilmiş olan #4 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
xcocuk
1 Ocak 2010 17:00       Mesaj #5
xcocuk - avatarı
Ziyaretçi
pilotluk için hangi eğitimi almak gerekir¿¿ acilll
Misafir
18 Nisan 2011 13:07       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
BİZE PİLOT MESLEĞİ İLE İLGİLİ BİLGİLER VERİR MİSİNİZ?
Misafir
31 Ağustos 2011 22:41       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfenpilotluk hakkında bilgi verin
Misafir
23 Eylül 2011 13:09       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
pilotlar gittikleri ülkelerde kaldıkları otel masraflarını kendilerimi karşılar yoksa havayolu şirketimi
Misafir
12 Aralık 2011 09:52       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
pilot olmak için kaç yıl eğitim alıyoruz ?
Misafir
13 Ocak 2012 19:49       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben f-16 pilotuyum hava lisesinde öğrenimime başladım 4 sene hava lisesini okudum sonra 1 sene de amerik a teksas ta dil okudum hava lisesinde başlarsan toplam 9 sene okudum okul bittikten sonra sağlık elemeleri seçimlerdekinden daha sıkısı var elemeyi geçersen G gücü testi var o testi geçemezsen elenirsin sonra birbuçuk sene uçaklarda eğitim gördüm eğitimi geçtim ve şimdi solo türk te pilotumCevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç