Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 15 Temmuz 2017  Gösterim: 36.592  Cevap: 23

Gök Tanrı inancı ile İslam dini arasındaki benzerlik ve farklılıklar nelerdir?

hinata
27 Şubat 2014 11:02       Mesaj #21
hinata - avatarı
Ziyaretçi
1-Eski Türk dini, Gök-Tanrı inancı adıyla bilinmektedir. Bu inanışa göre Türkler, İslâmiyet’teki gibi tek bir Allah’a inanıyor ve O’na Tanrı (Tengri) diyorlardı. İslâmiyet’te Esmâ-i hüsnâ denilen Allah’ın sıfatlarından bazıları,eski Türk inancında da mevcuttu.
2-Ahiret ve ruhun ölmezliği, her iki inançta da mevcuttu. Türkler cennet için uçmağ (uçmak), cehennem için tamu sözünü kullanmaktaydı.
3-İslâmiyet’te olduğu gibi Gök Tanrı inanışında da Tanrıya kurban sunuluyordu.
Sponsorlu Bağlantılar
4-İslâmiyet’teki gaza ve cihât ile Türklerin dünya üzerinde töreyi hâkim kılmak için yaptıkları savaşlar benzer mahiyettedir. İslâm anlayışına göre savaş sonunda elde edilen ganimet helâldir. Türklerde ise aynı şekilde yağma geleneği vardır.
5-İslâmiyet’in telkin ettiği ahlakî kurallar, Türk anlayışına da uygun düşmektedir.


Misafir
22 Aralık 2014 20:22       Mesaj #22
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Gök Tanrı Dini ile İslamiyet arasında bazı benzerlikler bulunmaktadır. En başta Eski Türklerin dininde de aynı İslamiyet'de olduğu gibi "Tek Tanrılı İnanç" hakimdir. İslamiyet'in ahlakî kuralları ile Gök Tanrı inancı fazla bir benzerlik göstermekteydi. İslamiyet ahirete nasıl inanıyorsa Eski Türkler de ahirete öyle inanırdı. Fakat Ahiret ile ilgili kavramlarından bazılarının ismi değişiktir. İslam dininde Allah'a(Tanrı'ya) kurban sunulduğu gibi Gök Tanrı dininde de Tanrı'ya kurban sunuluyordu. Ruhun ölmezliğine inanılırdı ki keza İslamiyet dininde de inanılmaktadır. Ayrıca yapılan savaşın sonunda elde edilen ganimetler(hazineler) helal sayılırdı. Bunun dışında Türklerin İslamiyeti nasıl benimsediği konusunu şu şekilde özetleyebiliriz: Türkler İslamiyet'i silah ve kılıç zoruyla değil, tamamen kendi rızasıyla benimseyen bir devlettir. Bazı nedenlerden dolayı İslamiyet'i benimsemişlerdir. Bunların başında kendi dinleri ile olan benzerlik gelmektedir. Ayrıca İslamiyet'in olaylara yaklaşan hoşgörülü tutumu da onları ayrıca etkilemiştir.

Arkadaşlar kendim yazdım. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım.
Misafir
23 Ağustos 2016 13:48       Mesaj #23
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İnançlar aynı ise neden başka bir dini seçsinler. Türkler kılıç zoru ile islama yönelmiştir.
Misafir
15 Temmuz 2017 10:42       Mesaj #24
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
orhun kitabelerinde aslında türklerin inancını yer ve gök tanrı olarak belitmiştir.
türklerin inandığı tanrı aslında yerin ve göğün tanrısından başkası değildir.
islamiyette de durum böyledir. türkler, hz. zülkarneyn ile hz. ibrahimin dinine tabi olduklarını biliyoruz.Cevap Yaz En İyi Cevabı Gör
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç