Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 27 Mayıs 2014  Gösterim: 19.395  Cevap: 8

Kastamonu'nun tarım ürünleri nelerdir?

Misafir
11 Şubat 2010 19:46       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kastamonuda tarım ürünü olarak ne üretilir
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

kastamonuda tarım ürünü olarak ne üretilirKastamonu ili arazilerinin % 59’unun ormanlık ve fundalık olması, kışların uzun ve sert geçmesi, arazi yapısının engebeli olması, birinci sınıf tarım arazisinin az olması, sulama imkânlarının yetersizliği bitkisel üretimde çeşitliliği azaltmaktadır. Tarım arazilerinin darlığı tarla bitkileri üretimini kısıtlamakta, ilkbahar geç donları meyveciliğin ekonomik olmasını zorlaştırmaktadır.
Sponsorlu Bağlantılar

Kastamonu'nun bazı yöreleri hava şartları itibarıyla meyvecilik için oldukça müsait bir iklime sahiptir. Ancak; tarımsal girdi fiyatlarının yüksekliği ve uygun pazar bulunamaması sebepleri ile meyvecilik istenilen düzeyde gelişememiştir.

İklim nedeniyle Kastamonu, süs bitkileri ve kesme çiçek yetiştiriciliği açısından diğer illere göre daha avantajlıdır. En çok üretilen kesme çiçek glayördür.

Yem bitkileri, mısır ve sarımsak da Kastamonu için önemli tarım ürünleridir. sarımsak önemli bir ürün olup ülkemiz üretiminin yaklaşık dörtte biri Kastamonu’da gerçekleştirilmektedir. Ayrıca topraklarında bulunan selenyum minerali sayesinde Kastamonu sarımsağının tat ve kalitesi diğer ürünlerden daha iyi olmaktadır.

Ağaç örtüsünün bulunmadığı ve tarım yapılmayıp mera olarak kullanılan kısımlarda çeşitli türden buğdaygil ve baklagil yer bitkileri yer almaktadır.Daisy-BT tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
7 Mart 2011 17:20       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mısır buğday SARIMSAK özeliikleee pirinç yetişir kastamonuda ..fazla ürün çeşitliliği iklime dayalı olarak YOKTUR MAALESEF..
Misafir
13 Nisan 2011 20:01       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
pirinc ve sarımsak en onemlileridir ayrıca pideside mesurdur(etli ekmek)
Misafir
24 Nisan 2011 21:51       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ewet arkadas haklısın en önemlileri pirinç ve sarımsak:sarımsağı ekmeğin içine koydunmu süper oluyo benden size tavsiye
Misafir
3 Mart 2013 13:34       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

kastamonuda tarım ürünü olarak ne üretilir

buğday
Misafir
6 Aralık 2013 17:21       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Karadeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler nelerdir
Her mevsim yağış görülmesi, yaz kuraklığı isteyen ( buğday, arpa, yulaf, çavdar, mercimek, pamuk) ürünlerin yetişmesini önlemiştir. Kıyı kesimde tahılın yerini mısır almıştır.
Kış mevsiminde Doğu Karadeniz’de kış ılıklığı fındık, çay, turunçgil, zeytin gibi ürünlerin yetişmesini kolaylaştırmıştır. İç bölgelerde yağış azlığı orman örtüsünün azlığına, tahıl ve şekerpancarı gibi ürünlerin öne çıkmasına yol açar. Bölgede çalışan nüfusun %70′i geçimini tarımdan sağlamaktadır. En verimli tarım arazileri kuzeye bakan yamaçlarda görülür.

Bölgede yetişen başlıca tarım ürünleri şunlardır: Fındık : Trabzon, Giresun ve Ordu başlıca üretim alanlarıdır. Türkiye toplam üretiminin % 85′i bölgeden karşılanır. Çay : Giresun’dan Gürcistan’a kadar olan kıyı şeridinde yetiştirilir. Rize çevresinde yoğunlaşır. Türkiye toplam çay üretiminin %100′ü bu bölgeden karşılanır. Tabii ekim alanı en dar olan ürünlerimizdendir. Tütün : Daha çok Orta Karadeniz Bölümü’nde (Samsun, Amasya ve Tokat çevresi) yetiştirilir. Ayrıca Batı Karadeniz’de Düzce dolaylarında da üretimi yapılır. Türkiye toplam tütün üretiminin %13′ü bölgeden karşılanır. Mısır : Bütün kıyı boyunca yetiştirilir.

Elma : Bölgede Amasya başta olmak üzere Kastamonu ve Tokat çevresinde yetiştirilir. Şekerpancarı: Amasya, Tokat, Kastamonu çevresinde tarımı yapılmaktadır. Keten-kenevir: Kastamonu başta olmak üzere Sinop, Zonguldak çevresinde tarımı gelişmiştir. Soya Fasulyesi: Ordu- Giresun çevresinde tarımı yapılmaktadır. Zeytin: Soğuktan korunmuş Çoruh vadi oluğunda ( Artvin -Yusufeli) tarımı yapılır. Turunçgiller: Kış ılıklığı sebebiyle Rize çevresinde tarımı yapılır. Kivi: Son yıllarda Rize ve Trabzon çevresinde tarımı yapılmaya başlamıştır.
Misafir
28 Aralık 2013 20:40       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
aslında bir çok meyve yetişir. elma armut kiraz şeftali ahlat...... ancak kendine yetecek kadar.
Misafir
27 Mayıs 2014 20:55       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
KASTAMONU BÖLGESİNDE YETİŞEN ÜRÜNLER NELERDİR ACİLLLL !


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç