Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var|Gösterim: 172.727|Cevap: 160|Güncelleme: 30 Ağustos 2016

Denizkızları gerçek midir, eski zamanlarda yaşadıkları doğru mudur?

Misafir
11 Şubat 2010 21:18   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
ben eskiden denizkızlarının gerçekten yaşayıp yaşamdığınımerak edip araştırdım pek bişi elde etmedim ama bulabildiğim tek şey belden yukarısı insan kemiği omurlar ve el kol kemikleri insan şeklindeydi belden aşşağısı ise birlesik 1.59 cm olan bir bütün kemik bulduk ama kafası insanlarınkine benzemiyordu ve kuş gagası gibi uzantılydı acaba bu havaaililer uydurdu mu yoksa gerçekmi vede bir başka araştırmam dünyada hala iki denizkızının yaşadığını ve birinin atlas okyanusunda birininde marmara denizinde olduğunu okudum bunun gerçeklik payı nedir acaba?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
Denizkızları gerçek midir, eski zamanlarda yaşadıkları doğru mudur?

Kaynak: https://www.msxlabs.org/forum/soru-c...#ixzz1r5bEOajX
Sponsorlu Bağlantılar

Deniz sakinleri veya su dibi adamları var olduğuna göre deniz kızlarının olması da akla yatkındır. Bu konuda yaptığım bir araştırmamı sizlerle paylaşmak istiyorum.


Büyük ırmak ve denizlerin derinliklerinde yaşayan insanların olduğunu anlatan kaynaklar var. Bu kaynaklardan bir tanesi Muhyiddin A’rabi (ks) Hazretlerinin “el-Fütuhatü’l Mekkiyye” adlı eseridir. Hz. Şeyh anılan eserinde “Melamiler” hakkında bilgi verirken su altı insanlarından da söz eder.

“Allah onlardan razı olsun, “su altı insanları” denilen bazı kimseler vardır. Onlar denizlerin ve ırmakların diplerinde Allah’a ibadet ederler. İnsanların çoğu onları bilmez ve tanımazlar.” (Fütuhat: 196, Nefahat: 971)

Elimizdeki ikinci kaynak İmam Şa’rani’nin “Tabakatü’l Kübra” adlı kitabıdır. İmam Şa’rani anılan eserinde Mevlana Şemseddin Muhammed Hanefi (ks) Hazretlerinin şu kerametlerini de anlatır.

“Hanefi Hazretleri deniz dibi sakinlerini de ziyaret ederdi. Denize dalar, orada uzun süre kalırdı. Çıktığı zaman elbisesinde ıslaklık dahi bulunmazdı. O deniz dibinde kiminle konuşur, sohbet ederdi bilinmez.

Hanefi Hazretlerinin evi Kahire yakınlarında Nil Irmağı yanında bir ada olan Ravda’da idi. Nil Irmağı dibi sakinleri Onu ziyarete gelirlerdi. Hanefi Hazretlerinin yanında kim varsa onları görürdü.

Hanefi Hazretlerinin kız Ümmü Mehâsin gördüklerini şöyle anlattı:

-Bir defasına Nil Irmağı dibi sakinleri babamı ziyarete geldiler. Üzerlerinde temiz elbiseler vardı. Akşam namazını babamla birlikte kıldılar. Üzerlerinde elbiseleri olduğu halde suya dalarak kayboldular. Babama:

-Bunların elbiseleri ıslanmaz mı, dedim. Babam gülerek:
Bunların evleri zaten deniz, dedi. (Tabakat: c.3, s.1510, 1524, 1525)

“Ariflerin Menkıbeleri” adlı kitabın üçüncü cildinin 152. ve 153. sayfalarında şöyle bir hikâye anlatılır.

“Hz. Mevlânâ Celâleddin Rûmî (ks), ailesini, bazı akraba ve yakın dostlarını da alarak ılıcaya gittiler. Ilıca, yeşillikleri ile meşhur olan Ilgın’da bir yerdeydi. Ebulhasan (Şimdiki adı Bulasan’dır) Köprüsüne geldiklerinde Hanımı Mevlânâ’nın kulağına eğilerek şunları söyledi:

-Efendim, bu suyun kenarına yalnız varmanın tehlikeli olduğu söyleniyor. Çünkü bu suda bir canavar varmış, her yıl bir insan veya bir hayvanı kaparak suyun altına götürüp öldürdükten sonra dışarı atıyormuş. Hanımından bu sözleri işiten Mevlânâ Hazretleri:

-Bu haberi vermeniz iyi oldu. Ben de o canavarı çoktan beri görmek istiyordum, dedi. Sonra su kenarına varıp:

-Ey bu yöreyi tehlikeye düşüren yaratık. Nerede isen hemen gel! Diye seslendi. Az bir süre sonra sudan garip bir yaratık çıktı. Yüzü insan yüzüne benziyor, fakat ayakları bir at ayağını andırıyordu. Mevlânâ Hazretlerine açık ve seçik bir şekilde selam verdi. Sonra:

-Sultanımız! Biz sizin dervişleriniz olalı bir hayli zaman olmuştur. Siz bir zaman bu suyun derinliklerini şereflendirerek bizi imana ve sema’a çağırmıştınız. İşte biz o zamandan beri sizin dervişleriniziz. Yalnız sizden büyük bir ricamız var. Bizden bir hata meydana geldi. İstemeyerek bir delikanlıyı öldürdük. Şu anda suçumuzun bağışlanması için size yalvarırız, dedi. Bunun üzerine Mevlânâ Hazretleri o canavarın suçunun bağışlanması için dua etti ve şefaatçi oldu. Canavar da tekrar tövbe ederek bağlılığını gösterdi. Bu arada Mevlânâ Hazretlerine son derece parlak ve iri bir inci hediye etti ki, görenlerin gözleri kamaşırdı. Canavar, bağlılık ve sevgi belirtileri gösterdikten sonra suyun derinliklerine dalarak kayboldu.”

Ariflerin tanıklık ettiği bu olayları reddedemeyiz. Çünkü bunlar geçmişin masalları veya hayal fantezileri değil, Yüce Hakk’ın arif kullarına gösterdiği gerçek olaylardır.
Diğer Konular:
Misafir
11 Şubat 2010 21:28   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Hayır gerçekte böyle bir canlı yoktur.Bunlar birer efsanedir.Ama halk dilinde deniz kızı adı verilen, Akciğerli balıklar vardır.

''Bu yarı insan yarı balık vücutlu insansıların efsaneleri M.Ö. 5000 yılına kadar dayanır. Genel bir kanı ise, bu efsanelerin oluşumunda, deniz ineklerinin büyük etkisi olduğudur. Bu teoriyi destekleyecek bir örnek olarak, Christopher Columbus'un yeni dünyaya olan yolculuğu sırasında deniz kızları gördüğünü, ama çok çirkin olduklarını ve daha cazip olmalarını beklediğini söylemesi verilebilir. Deniz inekleri gibi büyük vücutlu deniz memelilerinin kolları, yavrularını bir beşikte gibi taşıyabilmeleri için evrim geçirmiş ve insan kollarına benzemiştir. Denizcilerin bu deniz memelilerini görüp doğa üstü yaratıklar olduklarını düşünmeleri oldukça mümkündür. Geleneksel deniz kızı betimlemelerindeki, akan uzun saçların ise, deniz ineklerinin okyanus yüzeyine yakın yerlerde yüzerlerken kafalarına dolanan yosunların verdiği uzun saçlı görüntüsünden kaynaklandığı düşünülmektedir. Deniz kızı gördüğünü iddia edenlerin verdiği ortak bilgiler de yosun renkleriyle ve deniz ineklerinin özellikleriyle oldukça uygundur. Deniz kızlarını konuşmayan, yeşil, siyah, kahve rengi veya sarı saçlı, balık kuyruklu, genelde okyanuslarda ve bazen de nehirlerde yüzen doğa üstü insansılar olarak tanımlarlar.'
Sponsorlu Bağlantılar
11 Şubat 2010 23:03   |   Mesaj #3   |   
RuffRyders - avatarı
Üye
Deniz kızları, belinden yukarısı dişi bir insan görünümünde olan, ama aynı zamanda bir balık kuyruğuna sahip olan efsaneleşmiş düşsel inanışlardır.

Dünya üzerinde birçok kültürde deniz kızları farklı, ama birbirine çok yakın şekillerde betimlenmiştir. Sirenler gibi bazı deniz kızları denizcilere şarkılar söyleyip onları büyülerler, işlerinden alıkoyarlar ve güverteden denize yuvarlanmalarına ya da daha kötüsü geminin batmasına neden olurlar. Diğer hikâyelerde ise deniz kızları boğulma tehlikesi geçiren erkekleri kurtaran iyi kalpli deniz canlıları olarak betimlenmişlerdir. Aynı zamanda bu erkekleri su altındaki krallıklarında yaşamaya da davet ederler. Hans Christian Andersen'in Küçük Deniz Kızı'ında ise deniz kızlarından bazılarının erkekleri denizin altına doğru çekerken insanların su altında nefes alamadıklarını unuttukları ya da bilmedikleri söylenir.

Yunan Mitolojisi'ndeki Sirenler ise daha sonraları deniz kızlarıyla bir tutulmuş, hatta bazı dillerde iki yaratık için de aynı sözcük kullanılmıştır. Deniz kızlarına benzeyen diğer mitolojik ve efsanevî deniz yaratıkları ise su perileri (Nemfler gibi) ve başka formlara (Başka hayvanlara ya da diğer efsanevî hayvanlara) bürünebilen hayvanlardır.
Ayrıntılı bilgi > Deniz kızı - Vikipedi
11 Şubat 2010 23:24   |   Mesaj #4   |   
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ben eskiden denizkızlarının gerçekten yaşayıp yaşamdığınımerak edip araştırdım pek bişi elde etmedim ama bulabildiğim tek şey belden yukarısı insan kemiği omurlar ve el kol kemikleri insan şeklindeydi belden aşşağısı ise birlesik 1.59 cm olan bir bütün kemik bulduk ama kafası insanlarınkine benzemiyordu ve kuş gagası gibi uzantılydı acaba bu havaaililer uydurdu mu yoksa gerçekmi vede bir başka araştırmam dünyada hala iki denizkızının yaşadığını ve birinin atlas okyanusunda birininde marmara denizinde olduğunu okudum bunun gerçeklik payı nedir acaba?

İlginç araştırmalarınız olmuş...Deniz kızı sadece mitolojik bir efsane olarak geçiyordur tüm kaynaklarda heryerde, özellikle yunan mitolojisinde deniz kızları sirenes adıyla anılmışlardır Bu bilgi heryerde yazar Muhtemelen bulduğunuz iskelet değişik bir başka canlı türüne ait bir fosil gibi görünüyordur Fosil diyorum çünkü eskiden yaşamış bir canlı olduğu belli oluyordur tasvirinize göre Ayrıca marmara ya da atlas okyanusu civarında deniz kızı denilen bu mitolojik canlılar yaşıyor olsaydı şimdiye kadar duyulur ve mutlaka açığa çıkarılırdı Konuyla belki alakasız ama bir kız kulesi vardır marmarada boğaz girişinde onunda hikayesi bellidir...
CEYLAN YILMAZ
17 Temmuz 2010 15:41   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
EVET DENİZ KIZLARI GERÇEK CANLILARDIR BEN 67 YAŞINDA BİR BAYANIM DENİZ KIZLARININ GERÇEK OLDUĞU KONUSUNDA 29 YAŞINDAN BERİ ARAŞTIRMA YAPIYORUM. BU ARAŞTIRMAYI ÇOĞU ÜLKEYİ GEZEREK ÖĞRENDİM. GİTTİĞİM HER ÜLKEDE DENİZ KIZLARININ GERÇEK OLDUĞU, ESKİDEN YAŞADIKLARI DENİZDEN GEÇEN GEMİLERİ BATIRIP O GEMİDEKİ İNSANLARIN SU ALTINDA NEFES ALAMADIKLARINI UNUTUP ONLARI SU ALTINA GÖTÜRDÜKLERİ VE İNSANLARIN ÖLÜMÜNE NEDEN OLDUKLARI GERÇEĞİNİ ÖĞRENDİM. DENİZ KIZLARI ESKİDEN YAŞAYAN BÜYÜCÜLER İMİŞ...
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir
21 Mayıs 2011 13:12   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
deniz kızları gerçek mi ?
Misafir
10 Haziran 2011 11:39   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
ceylan yılmaz dediğin doğru ise buqun yaşayan deniz kızı varmı eğer varsa dedikleri gibi marmara ve atls okyanusundamı yaşıyorlar ? bunlar gerçekmi?
Misafir
12 Temmuz 2011 14:53   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
merhaba ben deniz kızları hakkında bayağ bilgi edindim ancak bildiklerim yeterli değil ilginç bilgileriniz varsa lülütfen bana yardım edin
Misafir
22 Temmuz 2011 21:52   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
bende sizin bildiğiniz kadarını biliyorum hep araştırdım ama herkesin bildiği çıkıyo farklı bişi çıkmıyo eskiden dinazorlar varmış bu kanıtlanmış neden deniz kızı olmasın bu mantıklı bişi bence bide denizkızının eskiden yaşadığını kanıtlamaları zor çünkü denizkızı denizin eeen derinliklerinde yaşar yüzer ama güçlü dalgalar denizkızını kıyıya atmış olabilir o yönden kanıtlamak belki kolay olabilir hala yaşasalar bunu çook isterim tabi bide denizkızları evren değiştirirlermiş çook hikayesi var nerdese hepsini okudum süper acaba bu hikayeler gerçekmi dünyada iki tane kaldığı doğrumu taş ucu diye bir deniz ismi var derinliklerde bir mağara varmış olaylar orada olmuşdenizkızı falan gelmiş....... tanrıçalardan bahsetti işte zeus poseydon ........... yazılışını bilmiyom şimdi okunuşunu yazdım bir az karışıktı biraz ama BEN ARAŞTIRMAYA DEVAM EDECEĞİM HER ZAMAN
Misafir
27 Temmuz 2011 16:31   |   Mesaj #10   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
hayır deniz kızı diye bir varlık vardır.hatta bunun kanıtları bile vardır
Sponsorlu Bağlantılar
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:Bu sayfalarımıza baktınız mı
Pixabay Resimleri:
paneli aç