Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 19 Mayıs 2014  Gösterim: 16.660  Cevap: 18

Hava kirliliği nasıl önlenir?

Misafir
2 Mart 2010 19:18       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ğüzel olsun anlayışlı olsun
EN İYİ CEVABI Yavru_Aslan verdi
Hava kirliliği kaynaklarına göre üçe ayrılır.

1-Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliği
Sponsorlu Bağlantılar

Ülkemizde özellikle ısınma amaçlı, düşük kalorili ve kükürt oranı yüksek kömürlerin yaygın olarak kullanılması ve yanlış yakma tekniklerinin uygulanması hava kirliliğine yol açmaktadır. Doğalgaz kullanımının arttırılması gerekmektedir.

2-Motorlu Taşıtlardan Kaynaklanan Hava Kirliliği

Nüfus artışı ve gelir düzeinin yükselmesine paralel olarak, sayısı hızla artan motorlu taşıtlardan çıkan egzoz gazları, hava kirliliğinde önemli bir faktör oluşturmaktadır. Bu anlamda kurşunsuz benzin kullanımının arttırılması oldukça önemlidir.

3- Sanayiden Kaynaklanan Hava Kirliliği

Sanayi tesislerinin kuruluşunda yanlış yer seçimi, çevre korunması açısından gerekli tedbirlerin aınmaması ( baca filtresi, arıtma tesisi olmaması vb. ), uygun teknolojilerin kullanılmaması, enerji üretenyakma ünitelerinde vasıfsız ve yüksek kükürtlü yakıtların kullanılması hava kirliliğine sebep olan etkenlerin başında gelmektedir.


Yavru_Aslan tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
20 Aralık 2010 16:36       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Hava Kirliliği tam olarak nereyi etkiler?
Çevre Ve İnsanlaR üzeRindeki Etkileri neleRdİr?
sorun nasıl çözülebiliR?
sorunu çözülememesi halinde ortaya çıkaçak problemler nelerdiR?
Misafir
30 Aralık 2010 14:36       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
misafir sana da mı performans ödevi verdiler ben de onun gibi cevaplar arıyorum lütfen acele olsun Msn Happy Msn Happy Msn Happy :>
Misafir
30 Aralık 2010 15:51       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
1. misafirin sordukları sorular bana da lazım lütfen acillll cevap performans var
Misafir
6 Ocak 2011 22:07       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfen ben de sizin gibi sorular istiyorum lütfen bilen söylesin çok acil lazım arkadaşlar lütfenn........
Misafir
6 Ocak 2011 22:08       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben de sizin gibi soruların cevabını bklyrm ltfn sölein ltfnn........
Misafir
13 Şubat 2011 15:47       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
2-Bu sorun tam olarak nereyi etkilemektedir?
Hava kirliliğinin, başta insan sağlığı olmak üzere görüş mesafesi, materyaller, bitkiler ve hayvan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri vardır.
Katı yakıtlar ve akaryakıt gibi karbonlu maddelerin tam yanmamasından meydana gelen katı ve sıvı parçacıkların bir gaz karışımı olan duman, hava kirliliğinin bir çeşididir ve görüş uzaklığını azaltıcı bir etkiye sahiptir. Hava kirliliğinin, sanatsal ve mimari yapılar üzerinde tahrip edici ve bozucu etkisi vardır. Bitkiler üzerinde ise öldürücü ve büyümelerini engelleyici olabilmektedir. Bu nedenle hava kirliliği hem canlıların sağlığı açısından, hem de ekonomik yönden zarar vericidir
HAVA KİRLİLİĞİNİN ÇEVRE VE İNSAN ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ
Hava kirliliğinin etkileri zaman içerisinde; zehirlenme, kansere neden olma, doğum bozuklukları, gözlerin tahriş olması, solunum sistemi rahatsızlıkları, bronşit ve virüs enfeksiyonlarına hassasiyetin artması, kalp hastalıklarına zemin hazırlaması, kronik astımın şiddetlenmesi şeklinde görülebilir. Kirleticilerin çoğunun sinerjitik etkileri vardır. Örn: sülfat ve nitratlar havadaki küçük partiküllerin üzerine tutunur, böylece akciğerlere tek başına verdikleri zarardan daha büyüğünü verdikleri görülür. Atmosferdeki kirleticilerin omurgalılar üzerindeki etkileri solunum sistemi bozuklukları, gözler, dişler ve kemiklere olan zararları, pestisitlere hassasiyetin artması yiyecek kaynakların azalması şeklinde görülür. Otomobil eksozlarından çıkan peroksiasetil nitrat gözlerde kanlanmaya, yanmaya ve solunum güçlüklerine neden olmaktadır. Akciğer amfizemleri özellikle atmosfer kirliliğinin yoğun olduğu şehirlerde görülen bir solunum rahatsızlığıdır. Bu hastalık, akciğerlerde solunum parankimasının elastikiyetinin kaybetmesine ve çeperlerde incelme sonucu akciğerlerdeki alveollerin açılmasına ve sonuçta akciğer kanamalarına neden olur. Şehir atmosferinde benzantren, floranten, benzopiren, gibi kanserojen polisiklik hidrokarbonların bulunması, kanserin yayılmasında önemli bir rol oynamaktadır.
Misafir
4 Nisan 2011 17:27       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yha arkadaşLar buLamıyorum noLur yardmcı oLunnnnnnnnnnnnnnnnnnn
Misafir
7 Ocak 2012 16:13       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ya nolur yaaaaaaa yardım edin performans ödevim var çarşamba günü gidicek hava kirliliği nasıl önlenir kısaca yazsanızzzzzzzzzzzzzzzz ???Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç