Arama

Hoşgörü temalı bir kompozisyon çalışması nasıl yapılır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 6 Haziran 2017 Gösterim: 10.328 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Nisan 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Hoşgörü ile ilgili kompozisyon çalışması nasıl yapılır?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
Hoşgörü kompozisyon
Hoşgörü birbirimize tolerans göstermemiz,birbirimizi anlamamız,sevmemiz ve saymamızdır.Maalesef yaşadığımız dönemde hoşgörüye olduğundan fazla ihtiyacımız var.Malum ırkçılığın ve şiddetin en üst seviyeye çıktığı zamandayız.
Sponsorlu Bağlantılar
Beyazın siyaha,sarışının çekik gözlüye gösterdiği tavırlar oldukça aşağılayıcı..

Toplumumuzda da hoşgörüsüzlük üst seviyede.Omuz attı diye,küfür etti diye birbirimizi öldürüyoruz.Türk-Kürt çatışması oluyor.Türkler kürtleri sevmiyor,hor görüyor.Oysa eskiden böyle bir durum yoktu.İnsanlar huzur ve refah içinde yaşıyorlardı.Nitekim Kurtluluş savaşında Türküyle,Kürdüyle,Arabıyla,Çerkeziyle hep birlikte kurtuluşumuz için,bağımsızlığımız için savaşmışız.

Savaşların,hor görmenin,aşağılamanın hepsinin nedeni tabii ki hoşgörüsüzlük.İnsanlar biraz alttan alırsa,biraz empati kurarsa bunlar ortaya çıkar mı? Yol ortasında acımasızca bir grup insan tek bir kişiyi dövüyor..Eğer içlerinden bir Allah'ın kulu; Yahu acaba ben bu adamın yerinde olsaydım ne yapardım,nasıl yerin dibine girerdim! derse ne olur? Acaba bu kavga son mu bulur, yoksa devam mı eder?

Bildiğiniz gibi dinimizde,peygamberimiz de hoşgörüyü emretmiştir. Peygamberimiz; Arabın arap olmayana, arap olmayanın araba üstünlüğü yoktur! demiştir.Keşke hep uysak değil mi hoşgörü kurallarına,birbirimizi sevsek,bir omuz için adam öldürmesek.
Bütün dünya buna inansa bir inansa
Hayat bayram olsa
İnsanlar el ele tutuşsa birlik olsa
Uzansak sonsuza.
Son düzenleyen Safi; 6 Haziran 2017 05:19
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
1 Nisan 2010       Mesaj #2
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Hoşgörü

Sponsorlu Bağlantılar
Hoşgörü, müsamaha, tahammül, katlanma, görmezden gelme veya göz yumma, başkalarını eylem ve yargılarında serbest bırakma, kendi görüşümüze ve çoğunluğun görüş biçimine aykırı düşen görüşlere sabırla, hem de yan tutmadan katlanma demektir. İzin verme, aldırmama, iyi karşılama anlamlarına da gelir.

Sosyal ilişkilerde bir tarafın, bazen farkında olmadan, kasıtlı olmayarak, bazen de kasıtla diğer tarafa (maddi/manevi) zarar verebilecek bir sahne yaratması durumunda, diğer tarafın bunu görmezden gelerek veya cevabınından vazgeçerek ödün vermek tahammülünü (erdem) gösterebilmesidir.Tasavvuf'ta Mevlana hoşgörü'ye en güzel örnektir. Hoşgörülü olmak insanlarla ilişki kurmanın en iyi yoludur.

bu bilgilerden yola çıkarak gördüğünüz yaşadığınız ya da okuduğunuz hikayelerle şekillendirerek bir kompozisyon yazabilirsiniz.

Son düzenleyen Safi; 6 Haziran 2017 05:20
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Ekim 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Hoşgörü kompozisyon
Hoşgörü birbirimize tolerans göstermemiz,birbirimizi anlamamız,sevmemiz ve saymamızdır.Maalesef yaşadığımız dönemde hoşgörüye olduğundan fazla ihtiyacımız var.Malum ırkçılığın ve şiddetin en üst seviyeye çıktığı zamandayız.
Beyazın siyaha,sarışının çekik gözlüye gösterdiği tavırlar oldukça aşağılayıcı..

Toplumumuzda da hoşgörüsüzlük üst seviyede.Omuz attı diye,küfür etti diye birbirimizi öldürüyoruz.Türk-Kürt çatışması oluyor.Türkler kürtleri sevmiyor,hor görüyor.Oysa eskiden böyle bir durum yoktu.İnsanlar huzur ve refah içinde yaşıyorlardı.Nitekim Kurtluluş savaşında Türküyle,Kürdüyle,Arabıyla,Çerkeziyle hep birlikte kurtuluşumuz için,bağımsızlığımız için savaşmışız.

Savaşların,hor görmenin,aşağılamanın hepsinin nedeni tabii ki hoşgörüsüzlük.İnsanlar biraz alttan alırsa,biraz empati kurarsa bunlar ortaya çıkar mı? Yol ortasında acımasızca bir grup insan tek bir kişiyi dövüyor..Eğer içlerinden bir Allah'ın kulu; Yahu acaba ben bu adamın yerinde olsaydım ne yapardım,nasıl yerin dibine girerdim! derse ne olur? Acaba bu kavga son mu bulur, yoksa devam mı eder?

Bildiğiniz gibi dinimizde,peygamberimiz de hoşgörüyü emretmiştir. Peygamberimiz; Arabın arap olmayana, arap olmayanın araba üstünlüğü yoktur! demiştir.Keşke hep uysak değil mi hoşgörü kurallarına,birbirimizi sevsek,bir omuz için adam öldürmesek.
Bütün dünya buna inansa bir inansa
Hayat bayram olsa
İnsanlar el ele tutuşsa birlik olsa
Uzansak sonsuza.
Son düzenleyen Safi; 6 Haziran 2017 05:23