Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 20 Mart 2011  Gösterim: 6.582  Cevap: 5

Peygamber Efendimizin iyi yönlerini anlatan hadisler ve ayetler nelerdir?

çağla
29 Nisan 2010 14:43       Mesaj #1
çağla - avatarı
Ziyaretçi
peygamber efendimizi iyi yönleriyle kısaca anlatan hadisler ve ayetler nelerdir?
Sponsorlu Bağlantılar


29 Nisan 2010 15:11       Mesaj #2
Valeria - avatarı
VIP Çilekli
Alıntı
çağla adlı kullanıcıdan alıntı

peygamber efendimizi iyi yönleriyle kısaca anlatan hadisler ve ayetler nelerdir?
Peygamberimizin süt annesi Hazreti Halime, Mekke-i Mükerreme'ye gelerek Peygamberimizle karşılaşmasını şöyle anlatmaktadır:

Zevcimle şehre inmiştik, bir süt çocuğu bulup bakacak ve hiç olmazsa bir miktar dünyalık elde etmiş olacaktık... Bizimle beraber şehre çocuk almaya gidenler, birer tane bulup döndüler. Biz bulamamıştık. En sonunda bir öksüz çocuk olduğunu ve öksüz olduğu için kimsenin onu bakmak için almadığını duyduk. Boş geri dönmektense, Amine'nin oğlu, öksüz çocuğu alalım da dönelim, bizimki de öksüz olsun, de-mekki nasibimiz bu imiş dedik ve çocuğa bakmak için almaya karar verdik...

Zevcim beni, Amine Hatun'un evine götürdü. Amine Hatun beni kapıda karşılayıp, içerde mışıl mışıl uyumakta olan çocuğun yanına götürdü. Çocuk, altında yeşil ipekten bir şilte,'beyaz yünden bir sargıya sarılmış yatıyordu. Çocuğun olduğu odaya girince, öyle güzel bir koku ile karşılaştım ki, cazibesinden sanki büyülenmiştim. Elimle göğsünü okşamak istedim uyandı. Gözlerinden öyle bir nur fışkırıyordu ki, sanki gökleri deliyordu. Bebeği iki kaşının arasından öptüm... Sonra, emzirmek istemiştim, sol mememi verdim, emmiyordu... Bu sefer sağ mememi verdim, emmeye başladı. Doyuncaya kadarda emdi. O andan itibaren de sağ memede bol süt birikmeye başladı. Ben ondan sonra onu hep sağ mememle emzirdim. Çünkü sol göğsümde hiç süt olmuyordu.

Kabilemizin olduğu yere geldik... Çocuğa elimden geldiğince ihtimam gösteriyordum. Onu yeni evinde en rahat bir köşeye yatırdım. Bu zamana kadar olan hallerden dolayı kocam sevinç içinde idi. Devemizi sağmaya gitti... Devemiz zayıf ve cılız bir şeydi. Hiç yok denecek kadar az süt verirdi. Hatta oğlum Abdullah'a bile yetmiyordu. Biraz sonra deveyi sağıp gelen kocam, bana:

'Ya Halime, aldığın öksüz çocuk uğurlu geldi. Bak şu süte! Her zaman süt çıkmayan deveden işte gördüğün şu sütü sağdım. Şu bolluğa bak! Halbuki bu sütü kaç günde bile biriktirmezdi, dedi.

Devenin sütü o kadar bol" olmuştu ki hepimiz bol bol içtik ve doyduk... Çocuk evimize gelir gelmez, evimize bir bolluk bereket gelmişti. Bütün sıkıntılardan kurtulmuştuk. Kimsenin öksüz diye almak istemediği yavruyu bizim almamız, Allah'ın bir lütfü idi.

Muhammed, oğlum Abdullah'la beraber büyüdü, ben onu kendi çocuğumdan çok severdim. Hatta annesi gelir de alır diye korkuyordum. Altı yaşına kadar bizim yanımızda kaldı. Abdullah'la beraber dışarı çıktıkları zaman ben:

Oğlum kardeşini güneşin altına fazla götürme, derdim de oğlum bana:

Anneciğim, biz güneş görmüyoruz! Kardeşim Muhammed nereye gitse onunla beraber bir bulut tepemizin üstünde gidiyor, böylelikle güneşten hiç rahatsız olmuyoruz, derdi...


Hz. Halime'nin Peygamberimizi Anlatan Sözleri

Misafir
24 Aralık 2010 20:25       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ama ben bir türlü hadis bulamadım hem hadis diyonuz hemde çıkmıyor bu ne iş ya
Misafir
24 Aralık 2010 21:28       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
PEYGAMBER EFENDİMİZ S.A.V BUYURURKİ EBUBEKİR KIYAMET KOPANA KADAR GELECEK İNSANLARIN SEVAPLARINI TOPLA Bİ KESEYE KOY TERAZİYE YERLEŞTİR EBUBEKİRİNKİNİ KOY YERLEŞTİR EBU BEKİRİNKİ DAHA AĞAR BASAR DİYE BUYURUR
Misafir
4 Ocak 2011 18:12       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
peygamberler le ilgili yazılar
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç