Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 4 Aralık 2017  Gösterim: 29.598  Cevap: 5

Kulaktaki salyangoz kemiğinin görevleri nelerdir?

Misafir
22 Mayıs 2010 21:08       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

kulaktaki salyangozun gorevi ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

salyangoz kemiğinin görevleri?
EN İYİ CEVABI Valeria verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

salyangoz kemiğinin görevleri?

kulaktaki20salyangoz20kismi2 jpg

Kulaktaki salyangoz kısmı: Kulakta içinde işitme sinirleri vardır. Sese duyarlı
Sponsorlu Bağlantılar
olan hücreleri (korti organını) içinde taşır. Korti organına gelen titreşimler, uyartı halinde işitme sinirleri aracılığıyla beyine iletilir.

Valeria tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
22 Temmuz 2011 03:00       Mesaj #3
nicely - avatarı
VIP VIP Üye
İşitme Organımız Kulak

Kulaklarımız işitmemizi ve dengemizi sağlayan duyu organımızdır. Suya atılan bir taşın oluşturduğu dalgalar gibi havada da ses dalgaları mevcuttur. Bu ses dalgaları kulağımızdaki duyu almaçları ile algılanır. Aşağıdaki şekli inceleyerek kulağın bölümleri hakkında bilgi edinelim.
kulakduyma

Kulak dış, orta ve iç kulak olmak üzere üç bölümden oluşur.
Kulağın Bölümleri
a) Dış Kulak: Kulak kepçesinden ve kulak yolundan oluşur. Kulak yolunun sonunda kulak zarı bulunur. Kulak kepçesi kıkırdak bir yapıya sahiptir. Kulak yolu, kulak kepçesini orta kulağa bağlayan bir kanaldır. Kulağımız kulak kiri olarak adlandırılan bir sıvı salgılar. Bu sıvı, kulak yolundaki kıllar ile birlikte kulağa giren toz vb. maddelerin kulak zarına ulaşmasını engeller.
b) Orta Kulak: Orta kulakta çekiç, örs, üzengi kemikleri, östaki borusu ve oval pencere bulunur. Üzengi kemiği vücudumuzun en küçük kemiğidir. Çekiç kemiği kulak zarına, üzengi kemiği ise iç kulaktaki oval pencereye temas eder. Bu özellikleri ile kulak kemikleri, kulak zarını iç kulağa bağlayan bir köprü oluşturur. Östaki borusu orta kulaktan yutağa açılır. Böylece orta kulak ile vücudun dışı arasındaki basınç farkını dengeleyerek kulak zarının yırtılmasını engellemiş olur.
c) iç kulak: Dalız, salyangoz ve yarım daire kanallarından oluşur. Dalız, oval pencereden gelen ses dalgalarını salyangoza iletir. Salyangozda işitme sinirleri vardır ve gelen ses dalgaları işitme sinirleri ile beyne iletilir. Vücudumuzun dengesinin bozulup bozulmadığını beyinciğe bildirme işini salyangozun üst kısmındaki yarım daire kanalları yapar.

Önemli NOT:

İç kulakta yarım daire kanalları vücudun dengesini sağlanmasında önemli rol oynar. Vücudun durumu değiştiğinde buradan beyne giden mesajlar sonucu beyin vücudun konumunu değiştirip denge sağlar
Nasıl işitiriz?
nasilisitiriz
1. Kulak kepçesi ile toplanan ses dalgaları kulak yolu ile kulak zarına gelir ve zarı titreştirir.
2. Kulak zarının titreşmesiyle birlikte çekiç, örs ve üzengi kemikleri de titreşir ve bu titreşim oval pencereye iletilir.
3. Üzengi kemiği, ses titreşimlerinin oval pencereden iç kulakta bulunan dalıza iletmesini sağlar. Dalız, oval pencereden gelen ses dalgalarını salyangozdaki yarım daire kanallarına gönderir.
4. Ses, yarım daire kanallarındaki işitme almaçları tarafından algılanır ve işitme sinirleri aracılığı ile beyindeki işitme merkezine iletilir. Böylece işitme olayı gerçekleşmiş olur.
Misafir
3 Kasım 2013 16:49       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

lütfenn çekicin görevi Msn Sad

sesin siddetini yukseltır
Misafir
13 Kasım 2014 17:25       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sesin siddetini 20 kat daha cok arttirir ors ve uzengi ile
4 Aralık 2017 19:33       Mesaj #6
Esin - avatarı
Onaysız
Sümüklü böceklerin kabuğuna benzer bir görünümde olan salyangoz, iç kulakta bulunmaktadır. Salyangoz kanallarının içerisinden bazilar zar isimli ince bir zar geçmektedir. Bu zar sayesinde binlerce küçük sinir lifi salyangoz içerisinde barınır. İnce kıllar, sesin yüksekliğindeki değişimleri algılar. Ses kulak boyunca ilerlerken önce kulak zarı titreşir. Daha sonra çekiç, örs ve üzengi adındaki küçük kemikleri titreştirir. Ses, Salyangoz kanalına geldiğinde bu mekanizma sayesinde epeyce yükselmiştir. Son olarak salyangozdaki sinir uçları bu titreşimleri alır ve beyne sinyaller halinde iletir.Msn HappyMsn HappyMsn HappyMsn HappyMsn HappyMsn Happy


---İYİ DERSLER---
Hızlı Cevap
Mesaj:
paneli aç