Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 16 Haziran 2017  Gösterim: 20.934  Cevap: 17

Kefaret orucu ne zaman tutulabilir?

medreseli
29 Temmuz 2013 23:32       Mesaj #11
medreseli - avatarı
Ziyaretçi
bi dahaki Ramazan ayı gelmeden keffareti ,kazayı tutmak gerekir. kışın yapın mesela rahat olur
Sponsorlu Bağlantılar

medreseli
29 Temmuz 2013 23:38       Mesaj #12
medreseli - avatarı
Ziyaretçi
kardeşim. istimna (mastürbasyon) un keffareti yoktur. kaç gün yaptıysan Ramazan ayından sonra günü gününe kaza edersin ve tövbe et tabii ki. yapmamaya özen göster
selo42
30 Temmuz 2013 13:16       Mesaj #13
selo42 - avatarı
Ziyaretçi
ramazan hariç dinen oruç tutulması yasak olmayan aylar
Fatih 12
3 Temmuz 2014 16:18       Mesaj #14
Fatih 12 - avatarı
Ziyaretçi
kefaret orucunu bu sene tutamadın başka sene tutabilir misin bide istediğin ay tutmaya başlaya bilir misin
Misafir
27 Ekim 2014 06:53       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Hocam benim arkadaşım tam bir ramazan boyunca 15 gün niyet etti ve bozdu bu arkadaşın kaç gün kefaret orucu tutması lazım bir yerde okumuş birden fazla ise tek kefaret yeterliymiş cevap verirseniz memnun olurum.
Misafir
3 Aralık 2014 04:47       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Küçüklüğümden beri ramazan orucunu full tuttuğum yıl çok azdır. Her yıl 5-10 gün aksama oluyor. Ben borcum ne kadar emin değilim. 24 yaşındayım. Bir keresinde bilerek orucu bozdum. Bir keresinde nişanlımla oynaşırken diyeyim artık ıslandım ama gusul gerektirecek bir şey değildi; orucum bozuldu diye düşünüp onda da yedim içtim. Bir keresinde de mast yaptım. Bir keresinde de bilerek bozdum. Bunların her biri farklı yıllarda olmuş şeyler. Şimdi çok pişmanım borçlarımı temizleyip rahatlamak istiyorum bir daha da hep full tutmak istiyorum. Benim sorum şu; bu anlattığım olayların her biri için farklı kefaret orucu mu tutacağım yani 60x4 240 gün kefaret mi tutacağım? Bir de üstünden uzun zaman geçtiği için fitre verecek miyim? Kaç gün için vereceğim? Ben şöyle düşündüm tek bir kefaret orucu 60 gün ve tutamadığım eksik kalan günler için de 60 gün tutup 120 günle Allah tan af dilesem uygun olur mu? Sizin fikirleriniz nelerdir? Herkese teşekkür ederim.
Misafir
16 Haziran 2017 11:42       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Selamun Aleykum , benim bir sorum var . ben 13 yaşındayken geceleyin sahura kalkmıştım fakat niyet etmemiştim öğlen saatlerinde basketboll kursuma arkadaşımla birlikte gitmiştim ve kurs bittiğinde çok susamıştım arkadaşım bana niyetlimisin diye sorduğunda niyet etmeyi unuttum demiştim. oda bana niyetli değilsen orucunu bozabilirsin demişti ben de çok büyük bir yanlış yaparak orucumu bozmuştum. bunun için kefaretmi lazım yoksa kazamı bazı kaynaklar niyet edilmediği için kaza gerekir diyor ama bu olay 2 yıl önceydi ve ben tam olarak niyet edip etmediğimi hatırlayamıyorum. Cevaplarını için şimdiden teşekkürler.
16 Haziran 2017 12:00       Mesaj #18
ahmetseydi - avatarı
SMD Je Taime
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Selamun Aleykum , benim bir sorum var . ben 13 yaşındayken geceleyin sahura kalkmıştım fakat niyet etmemiştim öğlen saatlerinde basketboll kursuma arkadaşımla birlikte gitmiştim ve kurs bittiğinde çok susamıştım arkadaşım bana niyetlimisin diye sorduğunda niyet etmeyi unuttum demiştim. oda bana niyetli değilsen orucunu bozabilirsin demişti ben de çok büyük bir yanlış yaparak orucumu bozmuştum. bunun için kefaretmi lazım yoksa kazamı bazı kaynaklar niyet edilmediği için kaza gerekir diyor ama bu olay 2 yıl önceydi ve ben tam olarak niyet edip etmediğimi hatırlayamıyorum. Cevaplarını için şimdiden teşekkürler.

Sahura kalkmak, oruca niyet etmek anlamına gelir zaten. Bahsettiğiniz durum için; Şaffi mezhebinde göre kaza gerekir. Hanefi mezhebine göre ise hem kaza hem keffaret gerektirir.

Kazâ: Hiç tutulmayan veya tutulmaya başlanıp da (zaruri hallerde bozulan ramazan orucu ya da normal bir günde niyet edilen oruç) bozulan bir orucu sonradan günü gününe tutmaktır.
Keffâret ise: Kasden bozduğu bir günlük Ramazan orucu yerine, ceza olarak iki ay birbiri ardınca oruç tutmaktır. Bu cezayı, yaşlılık, zayıflık ve hastalıktan dolayı yerine getiremeyen kimse, 60 fakiri sabah ve akşam olarak iki öğün doyurur. Doyurmak; yedirmek suretiyle olacağı gibi, yemek parasını fakirin eline vermekle de olur. 60 fakir yerine bir fakiri, 60 gün doyurmak da câizdir. Oruç tutmaya bedenî gücü yetmediği gibi fakiri doyurmaya da mâli gücü kâfi gelmeyen bir kimseden ise, keffaret cezası kalkar. Artık onun yapacağı şey, Allah`tan af ve mağfiret dilemektir.

Cevap Yaz En İyi Cevabı Gör
Hızlı Cevap

Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç