Cevap Yaz Yazdır
Gösterim: 19.485|Cevap: 2|Güncelleme: 17 Nisan 2011

Lale Devri padişahları ve sadrazamları kimlerdir?

Mesaja atla
Misafir
19 Aralık 2010 17:23   |   Mesaj #1   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lale devrindeki padişahın ve sadrazamın isimleri acilen nolur
Sponsorlu Bağlantılar
DERUNİ
20 Aralık 2010 16:50   |   Mesaj #2   |   
DERUNİ - avatarı
Ziyaretçi
LALE DEVRİ.


Sponsorlu Bağlantılar
Osmanlı tarihinde 1718-1730 yılları arasında geçen süreye denir.


Lale devrini padişah Sultan III. Ahmet ve özellikle onun Sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa açmıştır. Bu devir, memlekete Batı'dan bazı yeniliklerin girmesi ve saray çevresindeki zenginlerin yaşadığı eğlence hayatıyla belirir. Lale merakı yayılmıştı ve yabancı memleketlerden lale soğanı getirilirdi. "Mahbup" adı verilen bir lalenin soğanı 500 altına satılırdı.

Lale devrinden önce devlet ve halk Venedik, Avusturya ve İranlılarla yapılan savaşlardan yorgun düşmüştü. Barışcı bir devlet adamı olan İbrahim Paşa sadrazam olunca, Avusturya ve Venedik'le toprak kaybı pahasına da olsa Pasarofça Antlaşması (1718) yapılıp savaşsona erdirildi.

Doğu sınırlarında da güvenlik sağlanmaya çalışıldı.Bundan sonra devlet yönetiminde ıslahat ve yenileşmeye gidildi. Lale devrinde ordu yeniden düzenlendi, İstanbul'da itfaiye teşkilatı kuruldu.

İstanbul yeniden imara başlandı. Yeni köşkler,saraylar yapıldı. Türklere ait ilk basımevi açıldı. Yalova'da bir kağıt fabrikası kuruldu. Dokumacılıkü çinicilik yapımevleri çoğaldı. Sanat ve bilim korundu.

Padişahın, sadrazamın eğlence ve israfları, yakınlarını iyi mevkilere getirmeleri ve yeni vergilerin konması halkı sıkıntıya soktu ve şikayetlere sebep oldu. İlmiye sınıfından Zülali Hasan ile İspirizade Ahmet Efendiler Patrona Halil'i bir isyan için teşvik ettiler. Tarihimizde Patrona Halil isyanı diye anılan isyan patladı. İsyancıların ısrarıyle İbrahim Paşa öldürüldü, sonra Sultan III. Ahmet tahttan indirildi. Böylece Lale devri kapandı.


Misafir
17 Nisan 2011 20:32   |   Mesaj #3   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lale devri dönemi padişahlarının isimleri acil.
Sponsorlu Bağlantılar
Hızlı Cevap
Mesaj:Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç