Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 17 Aralık 2011  Gösterim: 6.865  Cevap: 4

Marmara Bölgesi efsaneleri nelerdir?

Misafir
21 Aralık 2010 15:43       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
LÜTFEN MARMARA BÖLEGESİNDEKİ EFSANELER LAZIM ACİL!!!
Sponsorlu Bağlantılar


Misafir
14 Nisan 2011 18:45       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
MARMARA CANAVARI EFSANESİ
coqpizari
14 Nisan 2011 19:30       Mesaj #3
coqpizari - avatarı
Ziyaretçi
Marmara Canavarı Efsanesi...


Lonch Ness Canavarı dünyanın en popüler canavarlarından biri. Türkiye'nin en popüleri ise Van Gölü Canavarı. Hakkında yüzyıllardan beri yüzlerce hikaye anlatılan ve birçok görgü tanığının olmasına karşın Marmara Canavarı, bu iki rakisinin gölgesinde kalmış. Marmara Canavarı hakkında özellikle Tuzla'da bir çok efsane anlatılır.

En çok bilinen efsane ise 1970 yıllarında yaşanmış olanıdır. Gecenin bir yarısı teknelerini limana bağlayaniki balıkçı, Anadol pikaplarına atlayıp evlerinin yolunu tutmuşlar. Yol mezarlık yanından geçiyormuş. Arabayı süren bu mezarlıktan korktuğu için dualar ediyormuş. Diğeri batıl korkuları olmadığından arkadaşıyla dalga geçiyormuş.

Bu sırada şoför aniden firene asılmış. Çünkü ince bir ağaç enlemesine yola devriliymiş. Şoför "Ben hayatta inmem" demiş. Diğeri babayiğit bir adammış, "Ben tek başıma hallederim" diyip çıkmış arabadan. Gece karanlığında ince uzun ağaca bakıp: "Kavak ağacı galiba" demiş. Yaklaşıp ağacın gövdesine sarılıp da ağacın kabuğunun yumuşak olduğunu ve kımıl kımıl hareket ettiğini hissedince babayiğitlik filan kalmamış taabii; aynen tabanları yağlamış.

Arkadaşını dikkatle izleyen şoför ağacın hareketlendiğini ve yukarı doğru kalktığını görünce, karşısındakinin ağaç değil de ben diyim on, sen de yirmi metre boyunda dev bir yılan olduğunu farketmiş. Yılan başını kazdığı mezardan çıkarınca dehşete düşen şoförün saçları o anda bembeyaz kesilmiş. Allahtan karnını mezarda doyurduğu için canavar ne şoföre ne de arkaşına saldırmamış. Denize doğru akıp gitmiş. İki arkadaş perişan halde köylerine dönmüşler.

Sonradan köyün yaşlılarından yılanın Marmara denizinde yaşayan ve denize yakın mezarlardaki, yeni gömülen ölüleri yiyerek yaşayan bir canavar olduğunu öğrenmişler. Anlattıklarına göre; daha önceleri yılanın çok aç kaldığında balıkçı teknelerine dahi saldırdığı olurmuş. O zamanlarda Yalova ve Kumla'da da ortaya çıkarmış. Marmara Canavarı'yla karşılaşan herkes söz birliği etmişcesine yılanın bir kavak ağacı boyu ve eninde olduğunu söylermiş. Ama yıllardır Marmara Canavarı'nı gören olmamış.
Misafir
16 Mayıs 2011 21:16       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bana 1 gün içerisinde marmara bölgesi ile ilgili efsane bulursa ona 500 tl verecem..........
marmara denizi canavarı hariç)
Misafir
17 Aralık 2011 10:32       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

marmara bolgesindeki efsaneler ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

lütfen yhaaa yrına kadar


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç