Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var|Gösterim: 34.400|Cevap: 17|Güncelleme: 5 Ocak 2016

Kovalent bağlı bileşiklerin özellikleri nelerdir?

Misafir
28 Aralık 2010 16:16   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Acill Kovalent Bağlı Bileşiklerin Özelikleri lazm ..
EN İYİ CEVABI Candy_Girl verdi
KOVALENT BAĞLAR
Ametal atomları kararlı yapıya ulaşmak için son yörüngedeki bazı elektronlarını ortaklaşa kullanırlar. Atomlar arasında elektronların ortaklaşa kullanılmasıyla oluşan bağa kovalent bağ denir. Hidrojen gibi birçok ametal başka ametallerle bileşik oluştururlar. CO, H2O, NO2, CO2 bunlardan bazılarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar
Molekül: Kovalent bağlı bileşiklerin en küçük birimi moleküldür. Moleküller maddenin tüm özelliklerini gösterir ve bağımsız olarak hareket edebilir. Aynı cins atomlardan oluşan moleküller element molekülleridir. O2, H2, F2, N2 element molekülleridir. Bunlar bileşik değildir. Farklı cins atomların molekülleri bileşik moleküllerini oluşturur. H2O, CO2, NH3 bileşik molekülleridir. X2 2 adet X atomu kovalent bağ yaparak X2 molekülünü oluşturmuştur. Y3 3 adet Y atomu kovalent bağ yaparak Y3 molekülünü oluşturmuştur.

Oksijen (O2) molekülünün bağ yapısı: untitled1Oksijenin son yörüngesinde 6 elektron vardır. Bir oksijen atomu son yörüngesindeki 2 elektronunu başka bir oksijen atomunun son yörüngesindeki 2 elektron ile ortaklaşa kullanır. Böylece her bir oksijen atomunun elektron dizilişi kararlı olur. Oksijen atomlarının kovalent bağ yapması sonucunda her birinin çevresinde 10 e– dolanır. Su molekülünün bağ yapısı Bir su molekülü 2 H ve bir O atomunun kovalent bağ yapması sonucu oluşur. H atomlarından her biri kendi e- unu O atomunun bir elektronu ile ortaklaşa kullanır.
kovalent clip image002 0001 Böylece hem H, hem de O atomları kararlı hale gelir. Bir su molekülü 2 hidrojen ve 1 oksijen atomundan oluştuğu için, su molekülü H2O şeklinde yazılır. Karbon dioksit molekülünün bağ yapısı
Karbonun elektron dizilişi 6 C ) ) şeklindedir.
kovalent clip image004 0001 Karbon kararlı hale gelmek için son yörüngesinde 8 e- olmalı yani 4 e- a ihtiyacı vardır. Bu yüzden karbon, oksijen atomlarıyla kovalent bağ yapar. Birbirlerinin elektronlarını ortak kullanarak kararlı olur. Dikkat edilirse CO2 molekülünün kovalent bağlı yapısında her bir atomun çevresinde toplam 10 elektron vardır. Yani hepsi kararlıdır.
Bileşik formülleri: Bileşikler kimyasal formüllerle gösterilir. Formüller, bileşik molekülündeki atomların cinsini ve sayısını gösterir.
Bir bileşik molekülündeki atomların cinsi ve sayısının gösterimine molekül formülü denir. Atomların birbirine nasıl bağlandığını gösteren formüle de yapı formülü denir.

Bileşik formüllerinin yazılması : Bileşiklerin formülü yazılmadan önce, bileşiği oluşturan elementlerin iyon yükü bulunur ve elementlerin sağ üst köşelerine yazılır. Ardından çaprazlama yapılarak, iyon yükleri sembollerin sağ altına yazılır. Burada dikkat edileceği gibi önce (+) yüklü sonra (–) yüklü iyon yazılarak çaprazlanır. Ve yüklerin sadece rakamları yazılır. İşaretleri yazılmaz.
untitledEğer a ve b birbirine eşitse sembollerin altına sayı yazılmaz. Mg+2 O–2 = MgO daki gibi. Örnek: X+3 ile Z–2 iyonlarının oluşturacağı bileşiğin formülünü yazınız. Örnek: Mg+2, Cl–1 iyonlarının oluşturacağı bileşiğin formülünü yazınız.

Diğer Konular:
Misafir
3 Ocak 2011 16:22   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Cevap Yokmu ???
Sponsorlu Bağlantılar
pesimist
3 Ocak 2011 16:54   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Kovalent Bağ:
Atomlar arasındavirgulll son katmanlarda yer alan elektronlardan bazılarının ortaklaşa kullanılmasıyla oluşan bağa denir.
Kovalent bağ kuran atomlar arasında ortaklaşa kullanılan elektronlarvirgulll her iki atomu da dublet ya da oktete ulaştırır. Her iki atoma da iyon diyemeyiz. Çünkü elektron almamışvirgulll vermemişlerdir.
Kovalent bağ aynı cins atomlar arasında oluyorsa apolar kovalent badını alır.
Örneğin iki
hidrojen atomu elektronlarını ortaklaşa kullanarak aralarında kovalent bağ
oluşturur. Böylece her bir hidrojen atomu helyumun kararlı yapısına ulaşır.


Kovalent bağ farklı cins atomlar arasında oluyors
a polar kovalent bağ adını alır. Su molekülünün bağ yapısı
Bir su molekülü iki hidrojen ve bir oksijen atomunun kovalent bağ yapması sonucu oluşur. Hidrojen atomlarından her biri kendi elektronunu oksijen atomunun bir elektronu ile ortaklaşa kullanır. Böylece hidrojen atomları kararlı helyuma benzerkenvirgulll oksijen atomu da kararlı neona benzer.

Bir su molekülü 2 hidrojen ve 1 oksijen atomundan oluştuğu için
virgulll su molekülü H2O şeklinde yazılır.


Kovalent bağlı yapılar molekül oluşturur.
Atomlar arasında elektron ortaklaşması veya elektron alışverişi olmazsa kimyasal bağ da olmaz
Misafir
29 Mart 2011 18:09   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
bağlı bileşiklerin özellikleri
Misafir
30 Mart 2011 19:58   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
hemen kovalent bağın özelliklerini öğrenebilirmiyim
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir
19 Nisan 2011 18:07   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
ödev
Misafir
2 Haziran 2011 12:46   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
kovalet bağlıbileşikler elektron ortaklaşması sonucu oluşur.
iki ametal arasında gerçekleşir.
kovalent bağlı bileşik oluşturulmak istenirse katmanın 8'e veya 2'ye tamamlanması gerekir.
kovalet bağlar moleküllerden oluşur.
oluturulan bileşik oluşan elementlerinin yapısına benzemez.ÖRN:su, hidrojen den ve oksijenden oluşur.oksijen yanıcı hidrojen yakıcı su ise söndürücüdür.
Misafir
18 Aralık 2011 19:39   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
kovalent bağlı bileşikler neden genellikle mölekül yapıdadır?
Misafir
18 Aralık 2011 20:09   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
teşekkür ama bisey soRucam..


..#
kovalent bağlı bileşikler neden genellikle moleküllerden oluşur ?*


cewaplarsanız çok sewiniRim :d Msn Grin
Misafir
3 Ocak 2012 20:58   |   Mesaj #10   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
ya benim sorum kovalent bağlı bileşiklerin neden genellikle moleküllerden oluştuğu cevaplasanıza üffffffffffffffffffffffffffffff
Sponsorlu Bağlantılar
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:Bu sayfalarımıza baktınız mı
Pixabay Resimleri:
paneli aç