Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 16 Eylül 2014  Gösterim: 24.742  Cevap: 18

Sayılara neden ihtiyaç duyulmuştur?

ayberkaktaran
11 Mart 2012 21:18       Mesaj #11
ayberkaktaran - avatarı
Ziyaretçi
Sayılar belli bir cismin veya cisimleri adetini yada değerini belilemize yarar.İnsanlar ellerindeki mallarını ya herhangi bir cismin değerini bulmak için sayılara ihtiyaç duymuşlardır.umarım soruna cevap verbilmişimdir!Msn Happy
Sponsorlu Bağlantılar


Misafir
2 Nisan 2012 20:12       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
nolur bana tam sayıları neden ihtiyaç duyarız ve tam sayıları neden kullanılır nolur yarın götürülecek
Misafir
14 Nisan 2012 16:38       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
çeşitli uygarlıkların sayılara katkıları nelerdir?
Misafir
6 Mayıs 2012 16:40       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sayı sistemii.. Sayılara ilk ne zaman ihtiyaç duyulmuştur ?
Çok eski zamanlarda, herhangi bir kimse kaç baş hayvana sahip olduğunu şimdiki gibi sayılarla ifade edemezdi. Çünkü o zaman sayı sistemi yoktu. Sayı diye bir şey bilinmiyordu.Sözkonusu kimse, ne kadar hayvanı olduğunu anlatmak için bir kenara her hayvanın karşılığında bir taş koyardı.Hayvan sayısı arttıkça kenara koyulan taşların sayısı da artardı. Toplama işleminin Latince karşılığı olan "calcuhıskalkülüs" kelimesi de "taş"anlamına gelir.Kaynak: Sayılara neden ihtiyaç duyulmuştur?
Misafir
18 Eylül 2012 19:53       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
negatif sayılara neden ihtiyaç duyulmuştur ? acill lazım lütfen.
Misafir
18 Eylül 2012 20:26       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yha biz neden sayıya ihtiyacımız war diye sorduk sayııının geçmişini değil lütfen sorunun cevabını werirmisiniz
Misafir
29 Ekim 2012 14:49       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sayı sistemii.. Sayılara ilk ne zaman ihtiyaç duyulmuştur ?
Çok eski zamanlarda, herhangi bir kimse kaç baş hayvana sahip olduğunu şimdiki gibi sayılarla ifade edemezdi. Çünkü o zaman sayı sistemi yoktu. Sayı diye bir şey bilinmiyordu.Sözkonusu kimse, ne kadar hayvanı olduğunu anlatmak için bir kenara her hayvanın karşılığında bir taş koyardı.Hayvan sayısı arttıkça kenara koyulan taşların sayısı da artardı. Toplama işleminin Latince karşılığı olan "calcuhıskalkülüs" kelimesi de "taş"anlamına gelir.


Daha sonra,insan çentik (çizgi çekmek) hesabını öğrendi. Saymak istediği her şey için, o şeyden ne kadar varsa o kadar çizgi çiziyordu. Ancak bunun karşılığında herhangi bir rakam söyleyemiyordu. Yani sayı sistemi hala bilinmiyordu.

Bunun ardından kullanılan sistemin parmak hesabı olduğu sanılıyor.Nitekim sayı sisteminde 10un esas tutulması, insanın iki elinde 10 parmak bulunmasının tabii bir sonucudur.

Bazı kaynaklara göre,eski zamanlarda bütün dünyada tek ve ortaklaşa bir sayı sistemi, sayma düzeni kullanılmıyordu. Değişik bölge ve toplumlara göre sayı sistemi de farklıydı. Bazı çevrelerde 12,bazı yerlerde 60,20,hatta 2,5 ve 8 sayıları esas tutuluyordu.

Eski Romalılar tarafından yaklaşık olarak M. Ö. 2000 yıllarında bulunan sayı sistemi,hemen hemen 16.yüzyıla kadar bütün Avrupada yaygın ölçüde kullanıldı.Romen rakamı dediğimiz, eski saatlerde,kitapların bölüm başlarında kullanılan bu sayılar hala aynı sistemin devamıdır. Bu sistemde bildiğimiz (5) sayısı ile,(10)sayısı simgesiyle belirtilirdi.

Bugün kullandığımız sayı sistemi ise,binlerce yıl önce Hindistanda yaşayan Hindular tarafından icat edilmiş ve Arap tacirlerin aracılığıyla Avrupaya 900 yıllarında getirilmişti. Ondalık sistem denilen bu sistemde esas,daha yukarda değinmiş olduğumuz gibi 10 sayısıdır.

Kaynak: Sayılara neden ihtiyaç duyulmuştur?
Misafir
14 Kasım 2012 14:04       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
AÇIKLAMA ;
Tam sayılar kümesini pozitif tam sayılar, sıfır ve negatif tam sayılar diye üçe ayırmak gerek. Çünkü bunların her biri farklı tarihe sahipler.

Pozitif tam sayıların ortaya çıkışı tam olarak bilinmiyor. 70 bin yıl önce pozitif tam sayıların, sayma sayıları olarak kullanıldığını gösteren belgeler var.

İlk kullanımın saymak amacıyla olduğu anlaşılıyor. Güney Afrika’da bulunmuş olan bazı taşların üzerinde, yılın altı ayını, 28′er günlük ay takvimine göre sayan, çentikler atıldığı bulunmuştur. Bu çetelelerin sayma amacıyla kullanılmasını matematik olarak nitelemek zor.

Sayıları ifade etmek için, her sayıya karışlık bir işaretin, bugünkü tabirimizle rakamların icadı matematiğin başlangıcı sayılabilir. Bu amaçla ilk yazılı kayıtlara M. Ö. 2000 yıllarında Babil’de rastlanıyor.

60 tabanına göre kurulmuş bu sayı sistemi negatif sayıları içinde taşımamakla beraber, kavram olarak sıfırı bulmak mümkün.

Demek ki, sayı sistemi yazılı hale getirilinceye kadar, gelişmesi için de bir sürenin geçtiğini var sayarsak, ilk matematik ile ilgili yaklaşık başlangıç zamanı kestirimi bulmuş oluruz. Negatif sayıların ilk kayıtlarda görüldüğü zaman M.Ö. 100 50 dönemi Çin’dir.
Cevap Yaz En İyi Cevabı Gör
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç