Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var|Gösterim: 4.419|Cevap: 7|Güncelleme: 7 Ocak 2013

Çanakkale hakkında bilgi verir misiniz?

Mesaja atla
Misafir
11 Nisan 2011 23:14   |   Mesaj #1   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Canakkalenin heeeer seyi tut ünlü yemeklerinden tarihi yerlerine kadar... (lütfen proje )
EN İYİ CEVABI ener verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Canakkalenin heeeer seyi tut ünlü yemeklerinden tarihi yerlerine kadar... (lütfen proje )

Çanakkale, Türkiye'nin kuzeybatısında Avrupa ve Asya kıtalarını birbirinden ayıran ve kendi adını taşıyan Boğaz'ın iki yakasında kurulmuştur.
Çanakkale; Balkan Yarımadası'nın Doğu Trakya topraklarına bir kıstakla bağlanmış Gelibolu Yarımadası ile, Anadolu'nun batı uzantısı olan Biga Yarımadası üzerinde toprakları bulunan bir ilimizdir. Avrupa ve Asya'da toprakları bulunan Çanakkale, Edirne, Tekirdağ ve Balıkesir il sınırları ile çevrilidir. İl sınırlarına; Ege Denizinde Türkiye'nin en büyük adası olan Gökçeada ile Bozcaada ve Tavşan Adaları da girer. İl, 25° 40'-27°30' doğu boylamları ve 39°27'-40°45' kuzey enlemleri arasında 9737 Km2 lik bir alanı kapsar. İlimizin topraklan büyük bir kısmıyla Marmara Bölgesinin Güney Marmara bölümüne; Edremit Körfezi kıyısındaki küçük bir alanı ise, Ege Bölgesine girer.

Anadolu Yarımadası'nın en batı noktası Baba Burnu ile Türkiye'nin en batı noktası olan Gökçeada'daki Avlaka Burnu il sınırları içerisindedir. İlin toplam kıyı uzunluğu 671 km.dir.
Sponsorlu Bağlantılar
COĞRAFYASI
Çanakkale Türkiye'nin kuzeybatısında Avrupa ve Asya kıtalarını birbirinden ayıran ve kendi adını taşıyan Boğaz'ın iki yakasında kurulmuştur.Çanakkale'nin doğusunda ve güneydoğusunda Balıkesir, batısında Ege Denizi kuzeybatısında Edirne, kuzeyinde Tekirdağ ve Marmara Denizi bulunmaktadır.Ege ve Marmara Bölgesinde toprakları bulunan ilin yüzölçümü 9737 kilometrekare,kıyı uzunlukluğu 671 kilometredir.Konumu gereği Akdeniz ve Karadeniz iklimi arasında geçiş iklimi gösterir.Yağışlar genelde bahar ve kış aylarında görülür

NÜFUSU
Çanakkale’nin toplam nüfusu, 2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre 464.975’tir. Toplam nüfusun 215.571’i il merkezi ve ilçe merkezlerinde, 249.404’ü köylerde yaşamaktadır. Nüfus yoğunluğu ise 48’dir. 2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı Sonuçlarına göre Çanakkale'nin şehir nüfusu 215.571, köy nüfusu 249.404 genel nüfusu da 464.975'dir.

EKONOMİK YAPISI
İl ekonomisinde tarım en önemli faaliyet olmakla beraber son yıllarda tarıma dayalı sanayi kolları gelişme göstermekte ve buna bağlı olarak ekonomide sanayinin payı artmaktadır.2000 yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre istihdam edilen nüfusun 133.140’ı tarım, 21.839’usanayi, 8.470’i inşaat ve 73.563’ü de hizmetler sektöründe çalışmaktadır. İldeki işsizlik oranı ise %3.6'dır. İl yüzölçümünün % 54'ünü ormanlar, % 34'ünü tarım yapılan arazi, % 5'ini çayır ve meralar, % 7'sini kültür dışı araziler kaplamaktadır. Tarım arazisinin % 81' i tarla arazisi, % 6'sı sebze, % 2'si meyve, % 2'si bağ, % 8'i zeytinliktir. İlin toplam tarım alanı 330.337 Ha. olup, 120.000 Ha. sulanabilir arazidir. Toplam 60.711 ha.(% 50,6) alan sulanmakta olup, bu sulamanın 39.457 ha.(% 65) alanı devlet tarafından gerçekleştirilmektedir.Yetiştirilen tarım ürünleri arasında en önemli yeri gerek oransal olarak gerekse de ekim sahası olarak hububat almaktadır.

Daha detaylı bilgi için bakınız >>
Çanakkale


Yemek kültürü

Yemek Kültürü
Çanakkale’nin yemek kültürüne akdeniz mutfağı hakimdir. Zeytinyağı hemen tüm sebze yemeklerinde ve salatalarda kullanılır. Çanakkale’nin tarihi çarşısında geleneksel yemeklerin sunulduğu lokantalar bulabilirsiniz. Çanakkale’den ayrılırken sevdiklerinize götürebileceğiniz en ünlü ve özgün tatlı peynir helvasıdır. Taze tuzsuz peynir, irmik ve şeker karışımından yapılan yöreye özgü bu tatlıyı çarşı caddesinde pek çok dükkanda bulabilirisiniz. Daha uzun süre dayanması için fırınlanmış olanı tercih etmelisiniz.
Bir deniz kıyısı kenti olan Çanakkale’de balığın ayrı bir yeri vardır. Deniz kıyısı boyunca sıralanmış balık lokantalarında balığın her türlüsünü yiyebilirsiniz. Sardalya, istavrit, zargana, kocagöz, kolyoz, çinekop, lüfer, uskumru, karagöz, kupa, izmarit en çok avlanan ve tüketilen balık türleridir. Balık satışları kentin çeşitli yerlerine dağılmış balıkçı dükkanları yanında Sarıçay kıyısındaki Balıkhane’de yapılmaktadır.
Eğlence Kültürü
Çanakkalelilerin en sık yaptıkları şey kordonda gezintileridir. Bir zamanlar kentte yaşayan musevilerin en güzel kıyafetlerini giyerek gezintiye çıktıkları kordon, günümüzde de en rağbet edilen eğlence ve dinlence alanıdır. Yazın güneşin batışının en güzel izlendiği kordonda akşam saatlerinde başlayan hareketlilik gecenin geç saatlerine kadar sürer. Yaklaşık 1 kilometrelik kordonun bir ucundan diğerine gidip gelen ve birbirine eklenmiş kafelerd eoturan insanlar kordonun değişmez görüntüleridir. Son dönemlerde kordonun sonundaki Çimenlik Kalesi yanında yeniden düzenlenen kafeteryalılar Çanakkalelilerin en çok rağbet ettikleri mekanlar arasına girmiştir. Kordon, Troia Festivali gibi özel gün ve etkinliklere de ev sahipliği yapar. Yazın kordonun seslerine bazen arka tarftaki otellerden gelen müzik sesleri de karışır. Bunlar evlilik ya da sünnet düğünü törenleridir. Son zamanlarda kordonun loşluğunu özel günlerde ve düğünlerde atılan havai fişekler aydınlatır.
2006 yılına kadar her yıl Eylül ayı başında cuma pazarının olduğu alanda kurulan Çanakkale Panayırı 2007 yılında kaldırılarak kurulduğu yerden kapalı bir pazar yeri inşa edilmiştir. Sarıçay boyunca yapılan sahil düzenlemeleri tamamlandığında Çanakkale yeni bir rekreasyon alanına kavuşmuş olacaktır. Üniversitenin varlığıyla birlikte hareketlenen müzikli gece eğlencelerinin yeni mekanı Fetvane Sokak’tır. Burada yer alan eski şarap mahzenleri birer eğlence mekanına dönüşmüştür. Bu sokağı mesken tutan son meslek grubu ise kitapçılardır.
Kentte Toplumsal Aktiviteler
İlk kez 1963 yılında gerçekleştirilen “Troya Festivali”nde ilk zamanlar resmi ve sivil kurumlar yıllık çalışmalarını Halk Bahçesi’nde sunarlardı. Şimdilerde Çanakkale Belediyesi’nin organize ettiği festival uluslararası bir hale gelmiştir. Festival; müzik, tiyatro, söyleşi, sergi ve konser gibi etkinliklerle her yıl 09-16 Ağustos tarihleri arasında yapılmaktadır ve tüm kent festival alanı olarak kullanılmaktadır. Çanakkale’de belediye ve sivil toplum işbirliğiyle gerçekleştirilen özgün bir sosyal etkinlikte “Çanakkale-Troas arkeoloji buluşması”dır. İlki 2002 yılında gerçekleştirilen etkinlikte Çanakkale İlindeki Assos, Aleksandriat, Troas, Apollon, Smintheion, Gökçeada Bademli Höyük, Parion ve Troya ören yerlerinde kazı ve araştırmalar yapan bilim insanları ile yüzey araştırması yapan bilim insanları kazı ve araştırma sonuçlarını kentli ile paylaşmaktadırlar. Billdirilerin kitap haline getirildiği buluşmalar eylül ayının ilk haftasında Yalı Han’da gerçekleştirilmektedir. 1998 yılında çalışmaları başlatılan YG21 çalışmaları, uluslararası örgütlenmenin Çanakkale ayağıdır. Çok amaçlı bir oluşum olan YG21 kentte var olan her olgunun kentliyle paylaşılması ve kentlinin sürece katılmasını amaçlar. Bu nedenle de çeşitli çalışma grupları oluşturur. Engelliler yaz okulu gerçekleştirdiği en önemli etkinliklerdir. Ayrıca YG21 tarafından Çanakkale’nin bugününü ortaya koyan kentin mevcut durum raporu hazırlanmış, kentin geleceğini planlayan Kent Eylem Planı çalışmalarında da sona gelinmektedir.
Çanakkale’de her 18 Mart Haftası, Çanakkale Deniz Zaferi etkinliklerine sahne olur. Kurum ve kuruluşların sergileri, sempozyum ve konferanslarla katıldığı etkinlikleri Çanakkale Valiliği koordine eder. Etkinliklere Çimenlik Kalesi, Kordon, Cumhuriyet Meydanı gibi mekanlar ev sahipliği yapar. Hemen her yıl İstanbul Askeri Müzesi’nden Mehter Bölüğü ile Hava Kuvvetleri’nin gösteri timi bu etkinliklerde Çanakkalelilerle birlikte olurlar.
El Sanatları ve Alışveriş
Çanakkale’de el sanatları denince akla ilk gelen, adını da veren çanak çömlektir. Türk seramik sanatının son örneklerini oluşturan Çanakkale seramiklerinden esinlenen ve üniversitenin seramik atölyesinde ve özel atölyelerde üretilen seramikler ayrıca Çanakkale ilçelerinde özgün olarak dokunan halı ve kilimler kentteki mekanlarda satışa sunulmaktadır.
Çanakkale’nin en önemli alışveriş mekanı tarihi çarşı caddesidir. Kuyumcu ve hazır giyim mağazaları yanısıra bankalarda bu caddededir.
Caddedeki en önemli mekan ise Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu’nun çizdiği projenin uygulanmasıyla Çanakkale Belediyesi tarafından yeniden inşa edilen tarihi Aynalı Çarşı’dır. Çanakkale’yi hatırlatan her türlü hediyelik eşya ve özgün ürünler buradaki mekanlarda satılmaktadır. Çarşıda, Çanakkale Belediyesi’nin kente ait özgün ürünlerin satıldığı bir mekan da yer almaktadır.
Çanakkale’nin önemli bir alışveriş mekanı da iskeleden otogara uzanan Demircioğlu Caddesi’dir. Bunların dışında Çanakkale’de kent merkezinde ve kent dışında büyük alışveriş merkezleri de bulunmaktadır.
Bir dönemlerin mesire yeri olan Sarıçay kenarındaki Çınarlık, cuma günleri kurulan pazar nedeniyle bir marka haline gelmiştir. Pazar yeri 2008′de üstü kapatılarak çağdaş bir kapalı pazar haline getirilmiştir. Çanakkale Belediyesi’nin gerçekleştirdiği bu düzenlemelerle pazar alanının üzeri ısı ve su yalıtımı çatı örtüsüyle kaplanmış, böylelikle kentlilerim en uğrak alışveriş mekanı olan pazar yeri modern, sağlıklı ve standartlara uygun bir hale gelmiştir. 23 dönümlük bir arazide kurulan kapalı pazar aradığınız birçok şey yanında Çanakkale’ye özgü ürünleri de bulabileceğiniz bir alışveriş merkezidir.
kaynak
Misafir
12 Nisan 2011 08:52   |   Mesaj #2   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
çanakkalenin nüfüs,çalışan nüfus,gelişme hızı,ihracat,ithalat,sanayideki elektirik tüketiminin diger illere göre oranları,nedenleri,sonuçlerı ve sebepleri?
Sponsorlu Bağlantılar
ener
12 Nisan 2011 09:53   |   Mesaj #3   |   
ener - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Canakkalenin heeeer seyi tut ünlü yemeklerinden tarihi yerlerine kadar... (lütfen proje )

Çanakkale, Türkiye'nin kuzeybatısında Avrupa ve Asya kıtalarını birbirinden ayıran ve kendi adını taşıyan Boğaz'ın iki yakasında kurulmuştur.
Çanakkale; Balkan Yarımadası'nın Doğu Trakya topraklarına bir kıstakla bağlanmış Gelibolu Yarımadası ile, Anadolu'nun batı uzantısı olan Biga Yarımadası üzerinde toprakları bulunan bir ilimizdir. Avrupa ve Asya'da toprakları bulunan Çanakkale, Edirne, Tekirdağ ve Balıkesir il sınırları ile çevrilidir. İl sınırlarına; Ege Denizinde Türkiye'nin en büyük adası olan Gökçeada ile Bozcaada ve Tavşan Adaları da girer. İl, 25° 40'-27°30' doğu boylamları ve 39°27'-40°45' kuzey enlemleri arasında 9737 Km2 lik bir alanı kapsar. İlimizin topraklan büyük bir kısmıyla Marmara Bölgesinin Güney Marmara bölümüne; Edremit Körfezi kıyısındaki küçük bir alanı ise, Ege Bölgesine girer.

Anadolu Yarımadası'nın en batı noktası Baba Burnu ile Türkiye'nin en batı noktası olan Gökçeada'daki Avlaka Burnu il sınırları içerisindedir. İlin toplam kıyı uzunluğu 671 km.dir.
COĞRAFYASI
Çanakkale Türkiye'nin kuzeybatısında Avrupa ve Asya kıtalarını birbirinden ayıran ve kendi adını taşıyan Boğaz'ın iki yakasında kurulmuştur.Çanakkale'nin doğusunda ve güneydoğusunda Balıkesir, batısında Ege Denizi kuzeybatısında Edirne, kuzeyinde Tekirdağ ve Marmara Denizi bulunmaktadır.Ege ve Marmara Bölgesinde toprakları bulunan ilin yüzölçümü 9737 kilometrekare,kıyı uzunlukluğu 671 kilometredir.Konumu gereği Akdeniz ve Karadeniz iklimi arasında geçiş iklimi gösterir.Yağışlar genelde bahar ve kış aylarında görülür

NÜFUSU
Çanakkale’nin toplam nüfusu, 2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre 464.975’tir. Toplam nüfusun 215.571’i il merkezi ve ilçe merkezlerinde, 249.404’ü köylerde yaşamaktadır. Nüfus yoğunluğu ise 48’dir. 2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı Sonuçlarına göre Çanakkale'nin şehir nüfusu 215.571, köy nüfusu 249.404 genel nüfusu da 464.975'dir.

EKONOMİK YAPISI
İl ekonomisinde tarım en önemli faaliyet olmakla beraber son yıllarda tarıma dayalı sanayi kolları gelişme göstermekte ve buna bağlı olarak ekonomide sanayinin payı artmaktadır.2000 yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre istihdam edilen nüfusun 133.140’ı tarım, 21.839’usanayi, 8.470’i inşaat ve 73.563’ü de hizmetler sektöründe çalışmaktadır. İldeki işsizlik oranı ise %3.6'dır. İl yüzölçümünün % 54'ünü ormanlar, % 34'ünü tarım yapılan arazi, % 5'ini çayır ve meralar, % 7'sini kültür dışı araziler kaplamaktadır. Tarım arazisinin % 81' i tarla arazisi, % 6'sı sebze, % 2'si meyve, % 2'si bağ, % 8'i zeytinliktir. İlin toplam tarım alanı 330.337 Ha. olup, 120.000 Ha. sulanabilir arazidir. Toplam 60.711 ha.(% 50,6) alan sulanmakta olup, bu sulamanın 39.457 ha.(% 65) alanı devlet tarafından gerçekleştirilmektedir.Yetiştirilen tarım ürünleri arasında en önemli yeri gerek oransal olarak gerekse de ekim sahası olarak hububat almaktadır.

Daha detaylı bilgi için bakınız >>
Çanakkale


Yemek kültürü

Yemek Kültürü
Çanakkale’nin yemek kültürüne akdeniz mutfağı hakimdir. Zeytinyağı hemen tüm sebze yemeklerinde ve salatalarda kullanılır. Çanakkale’nin tarihi çarşısında geleneksel yemeklerin sunulduğu lokantalar bulabilirsiniz. Çanakkale’den ayrılırken sevdiklerinize götürebileceğiniz en ünlü ve özgün tatlı peynir helvasıdır. Taze tuzsuz peynir, irmik ve şeker karışımından yapılan yöreye özgü bu tatlıyı çarşı caddesinde pek çok dükkanda bulabilirisiniz. Daha uzun süre dayanması için fırınlanmış olanı tercih etmelisiniz.
Bir deniz kıyısı kenti olan Çanakkale’de balığın ayrı bir yeri vardır. Deniz kıyısı boyunca sıralanmış balık lokantalarında balığın her türlüsünü yiyebilirsiniz. Sardalya, istavrit, zargana, kocagöz, kolyoz, çinekop, lüfer, uskumru, karagöz, kupa, izmarit en çok avlanan ve tüketilen balık türleridir. Balık satışları kentin çeşitli yerlerine dağılmış balıkçı dükkanları yanında Sarıçay kıyısındaki Balıkhane’de yapılmaktadır.
Eğlence Kültürü
Çanakkalelilerin en sık yaptıkları şey kordonda gezintileridir. Bir zamanlar kentte yaşayan musevilerin en güzel kıyafetlerini giyerek gezintiye çıktıkları kordon, günümüzde de en rağbet edilen eğlence ve dinlence alanıdır. Yazın güneşin batışının en güzel izlendiği kordonda akşam saatlerinde başlayan hareketlilik gecenin geç saatlerine kadar sürer. Yaklaşık 1 kilometrelik kordonun bir ucundan diğerine gidip gelen ve birbirine eklenmiş kafelerd eoturan insanlar kordonun değişmez görüntüleridir. Son dönemlerde kordonun sonundaki Çimenlik Kalesi yanında yeniden düzenlenen kafeteryalılar Çanakkalelilerin en çok rağbet ettikleri mekanlar arasına girmiştir. Kordon, Troia Festivali gibi özel gün ve etkinliklere de ev sahipliği yapar. Yazın kordonun seslerine bazen arka tarftaki otellerden gelen müzik sesleri de karışır. Bunlar evlilik ya da sünnet düğünü törenleridir. Son zamanlarda kordonun loşluğunu özel günlerde ve düğünlerde atılan havai fişekler aydınlatır.
2006 yılına kadar her yıl Eylül ayı başında cuma pazarının olduğu alanda kurulan Çanakkale Panayırı 2007 yılında kaldırılarak kurulduğu yerden kapalı bir pazar yeri inşa edilmiştir. Sarıçay boyunca yapılan sahil düzenlemeleri tamamlandığında Çanakkale yeni bir rekreasyon alanına kavuşmuş olacaktır. Üniversitenin varlığıyla birlikte hareketlenen müzikli gece eğlencelerinin yeni mekanı Fetvane Sokak’tır. Burada yer alan eski şarap mahzenleri birer eğlence mekanına dönüşmüştür. Bu sokağı mesken tutan son meslek grubu ise kitapçılardır.
Kentte Toplumsal Aktiviteler
İlk kez 1963 yılında gerçekleştirilen “Troya Festivali”nde ilk zamanlar resmi ve sivil kurumlar yıllık çalışmalarını Halk Bahçesi’nde sunarlardı. Şimdilerde Çanakkale Belediyesi’nin organize ettiği festival uluslararası bir hale gelmiştir. Festival; müzik, tiyatro, söyleşi, sergi ve konser gibi etkinliklerle her yıl 09-16 Ağustos tarihleri arasında yapılmaktadır ve tüm kent festival alanı olarak kullanılmaktadır. Çanakkale’de belediye ve sivil toplum işbirliğiyle gerçekleştirilen özgün bir sosyal etkinlikte “Çanakkale-Troas arkeoloji buluşması”dır. İlki 2002 yılında gerçekleştirilen etkinlikte Çanakkale İlindeki Assos, Aleksandriat, Troas, Apollon, Smintheion, Gökçeada Bademli Höyük, Parion ve Troya ören yerlerinde kazı ve araştırmalar yapan bilim insanları ile yüzey araştırması yapan bilim insanları kazı ve araştırma sonuçlarını kentli ile paylaşmaktadırlar. Billdirilerin kitap haline getirildiği buluşmalar eylül ayının ilk haftasında Yalı Han’da gerçekleştirilmektedir. 1998 yılında çalışmaları başlatılan YG21 çalışmaları, uluslararası örgütlenmenin Çanakkale ayağıdır. Çok amaçlı bir oluşum olan YG21 kentte var olan her olgunun kentliyle paylaşılması ve kentlinin sürece katılmasını amaçlar. Bu nedenle de çeşitli çalışma grupları oluşturur. Engelliler yaz okulu gerçekleştirdiği en önemli etkinliklerdir. Ayrıca YG21 tarafından Çanakkale’nin bugününü ortaya koyan kentin mevcut durum raporu hazırlanmış, kentin geleceğini planlayan Kent Eylem Planı çalışmalarında da sona gelinmektedir.
Çanakkale’de her 18 Mart Haftası, Çanakkale Deniz Zaferi etkinliklerine sahne olur. Kurum ve kuruluşların sergileri, sempozyum ve konferanslarla katıldığı etkinlikleri Çanakkale Valiliği koordine eder. Etkinliklere Çimenlik Kalesi, Kordon, Cumhuriyet Meydanı gibi mekanlar ev sahipliği yapar. Hemen her yıl İstanbul Askeri Müzesi’nden Mehter Bölüğü ile Hava Kuvvetleri’nin gösteri timi bu etkinliklerde Çanakkalelilerle birlikte olurlar.
El Sanatları ve Alışveriş
Çanakkale’de el sanatları denince akla ilk gelen, adını da veren çanak çömlektir. Türk seramik sanatının son örneklerini oluşturan Çanakkale seramiklerinden esinlenen ve üniversitenin seramik atölyesinde ve özel atölyelerde üretilen seramikler ayrıca Çanakkale ilçelerinde özgün olarak dokunan halı ve kilimler kentteki mekanlarda satışa sunulmaktadır.
Çanakkale’nin en önemli alışveriş mekanı tarihi çarşı caddesidir. Kuyumcu ve hazır giyim mağazaları yanısıra bankalarda bu caddededir.
Caddedeki en önemli mekan ise Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu’nun çizdiği projenin uygulanmasıyla Çanakkale Belediyesi tarafından yeniden inşa edilen tarihi Aynalı Çarşı’dır. Çanakkale’yi hatırlatan her türlü hediyelik eşya ve özgün ürünler buradaki mekanlarda satılmaktadır. Çarşıda, Çanakkale Belediyesi’nin kente ait özgün ürünlerin satıldığı bir mekan da yer almaktadır.
Çanakkale’nin önemli bir alışveriş mekanı da iskeleden otogara uzanan Demircioğlu Caddesi’dir. Bunların dışında Çanakkale’de kent merkezinde ve kent dışında büyük alışveriş merkezleri de bulunmaktadır.
Bir dönemlerin mesire yeri olan Sarıçay kenarındaki Çınarlık, cuma günleri kurulan pazar nedeniyle bir marka haline gelmiştir. Pazar yeri 2008′de üstü kapatılarak çağdaş bir kapalı pazar haline getirilmiştir. Çanakkale Belediyesi’nin gerçekleştirdiği bu düzenlemelerle pazar alanının üzeri ısı ve su yalıtımı çatı örtüsüyle kaplanmış, böylelikle kentlilerim en uğrak alışveriş mekanı olan pazar yeri modern, sağlıklı ve standartlara uygun bir hale gelmiştir. 23 dönümlük bir arazide kurulan kapalı pazar aradığınız birçok şey yanında Çanakkale’ye özgü ürünleri de bulabileceğiniz bir alışveriş merkezidir.
kaynak
crysis2alcatraz
13 Kasım 2011 20:06   |   Mesaj #4   |   
crysis2alcatraz - avatarı
Ziyaretçi
Bana Daha Ayrıntılı Lazım Taammıııııı???????
Lütfen. Taammııııııı?????
Son düzenleyen _Yağmur_; 14 Şubat 2012 12:48 Sebep: Başlık düzeni
Misafir
7 Ocak 2013 16:06   |   Mesaj #5   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
GENEL BİLGİLER

Yüzölçümü: 9.737 km²
Sponsorlu Bağlantılar

Nüfus: 432.263 (1990)

İl Trafik No: 17

Kıyılarıyla Avrupa ve Asya’yı birleştiren Marmara ve Ege Denizini birbirini bağlayan Çanakkale savaşlarının en kanlı muharebelerinin cereyan ettiği, çok sayıda şehitlik, anıt ve mezarlıkların bulunduğu Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Troya, Assos gibi eski uygarlık merkezlerinin beşiği olan il iç ve dış turizmde önemli bir yer almaktadır.

İLÇELER

Çanakkale ilinin ilçeleri; Ayvacık, Biga, Bozcaada, Çan, Eceabat, Ezine, Gelibolu, Gökçeada, Lapseki ve Yenice’dir.

Gelibolu: Gelibolu, Marmara Bölgesi’nin batısında, Çanakkale Boğazı’nın kuzeyinde, Avrupa yakasında, Gelibolu Yarımadası üzerinde kurulmuştur. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Gallipoli olarak da bilinen Gelibolu’da hayatlarını kaybeden 500,000 asker anısına kurulmuştur. Parkta abideler, eserler ve mezarlıklara ilaveten Tuz Gölü ve doğal güzelliği ile Arıburnu Kayalıkları yer alır. Yeşil tepelerdeki güzellikler, kumsallar ve mavi sular bu tarihi savaşta cesurca çarpışan askerlere şeref dolu bir dinlenme ortamı sağlamaktadır.

Bayramiç: Bayramiç ve yöresinin geçmiş çağlarda Troya krallığının sınırları içerisinde olduğu bilinmektedir. İlçe merkezinin bu dönemlerine ilişkin bilgiler, bugün ilçe sınırları içinde kalan bazı eski yerleşim merkezlerinden elde edilmektedir. 1356 yılında Osmanlılar, bugün Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınan ve resterasyonu yapılan halk arasında “Hadımoğulları konağı” olarak tanınan binayı yaptırmışlardır.

Eceabat: Bugünkü Eceabat ilçesinin sınırları içinde, Maydos (Madytos), Sestos (Akbaş), Kynossema (Kilitbahir), Idaion (Bigalı kalesi) Traklarca kurulan önemli yerleşim merkezleridir. Anıtsal Osmanlı kaleleriyle ünlüdür. Antik dönemde Maydos (Madikuz) adlarıyla bilinmektedir.

Ezine: Antik Çağ’da Neandria olarak bilinen Ezine, Hamaksitosun kuzeyinde bir Aiolya yerleşim merkezidir. Orhan Gazi döneminde, Türk boylarının bölgeye gelişlerinden sonra Ezine Osmanlı topraklarına katıldı.

Bugün Neandria, sankrea ve Alexandreia-Troas gibi Antik Dönemin yerleşme merkezlerinden bir kısmını da hudutları içerisinde barındıran Ezine’de Orhan Gazi döneminden, ahi Yunus Zaviye ve Türbesi, Murad-ı Hüdavendigar döneminden Asılhan Bey Cami ve Kabri,Yıldırım Bayezid Han döneminden Seferşah Hamamı önemli tarihi varlıkları olarak dimdik ayakta durmaktadır.

GEZİLECEK YERLER

Müzeler ve Örenyerleri

Çanakkale Müzesi

Adres: İzmir Cad. – Çanakkale

Tel: (286) 217 32 52

Faks: (286) 217 11 05

Assos (Behramkale)

Ayvacık ilçesinde yeralan Assos dört mevsim yerli ve yabancı turistleri konuk etmektedir. Akropol denizden 238 m. yüksekliğindedir. Athena Tapınağı M.Ö. 6ncı yüzyılda burada aynı yerde yapılmıştır. Biga yarımadası ve Edremit Körfezi’ni koruması özelliği yanında, eski ihtişamı nedeniyle bu Dorik tapınak restore edilmiştir. Tapınağın kalıntılarına vuran ay ışığını seyretmek için bir süre kalıp beklenebilir ya da sabah erkenden kalkıp güneş yavaş yavaş yükselirken şehrin yukarısından Edremit Körfezi’nin şahane görüntüsü izlenebilir ve böylece bu cennet köşesinin neden seçildiği anlaşılır. Tepelerden denize doğru agoralar, bir tiyatro ve bir de Jimnasyum yer almaktadır. Akropol’un kuzey köşesinden, hepsi de 14 üncü yüzyılda Osmanlı Sultanı I. Murat zamanında yapılan bir cami, bir köprü ve bir de kale görülür. Aşağısında ufak ve sevimli bir liman bulunmaktadır.

Behramkale’nin 25 km. batısında, Gülpınar köyünde M.Ö. 2nci yüzyılda Apollon Smintheus Tapınağı’nın yapıldığı tarihi şehir Chryse yer almaktadır. Gülpınar’ın 15 km. batısında, işaretleri bulunmayan sivri kayalıklı bir sahil boyunca uzanan yolda, denize inen dik yamaçtaki hoş köy evleriyle, Babakale bulunmaktadır.

Bozcaada

Çevresi 14 mil tutan Bozcaada, önemli bir turistik merkezdir. Etrafındaki irili ufaklı adacıklarla çevrili olan ada, Çanakkale Boğazı’na 15 mil, Limni’ye 30 mil, Midilli’ye 33 mil mesafededir. Ulaşımın sağlandığı Ezine ilçesi Geyikli beldesi Yükyeri Feribot İskelesine ise 3,4 mil uzaklıktadır.

Adada Liman Koyu, Değirmenler Koyu, Poyraz Limanı, Çanak Limanı, Çapraz Limanı, Çanak Limanı, Kocatarla Limanı, Lagor Limanı, Ayana Limanı, Ayazma Koyu, Sulubahçe Koyu, Habbeli Koyu olmak üzere on iki adet cennet benzeri koyu vardır. Bu koylara Adadaki dalış merkezi tarafından koylarında dalış turları düzenlenmektedir.

Bozcaada’ya yaklaşıldığında bir Venedik kalesi dikkat çeker. Venedik, Ceneviz ve Bizanslılar döneminde kullanılan kale, Çanakkale Boğazı’nın önemi nedeniyle Fatih Sultan Mehmet döneminde esaslı bir şekilde onarılmıştır. Adanın batısındaki yel değirmenleri adanın olduğu kadar çevrenin de önemli ölçüde elektrik enerjisini sağlamaktadır.

Adada konaklamak için her talebe uygun otel ve pansiyon bulunmaktadır.

Gökçeada

Türk adalarının en büyüklerinden biri olan Gökçeada körfezlerle çevrilidir. Farklı tonlardaki çam ve zeytin ağaçları ile kaplı tepelerinde yer yer kutsal pınarlar ve manastırlar bulunmaktadır. Buraya, Çanakkale ve Kabatepe’den tarifeli, muntazam araba vapuru seferleri yapılmaktadır. Gökçeada (Kuzu limanı), Çanakkale’den izlenen rotaya göre 32 mil, Gelibolu yarımadasındaki Kabatepe limanına 14 mil, Bozcaada’ya 33 mil, Ege denizinde bulunan Yunan adalarından Limni’ye 16 mil, Semadirek adasına 14 mil uzaklıktadır. Tatlı su kaynakları bakımından dünyanın en zengin adalarından biridir. Adanın koylarına dalış turları düzenlenmektedir.

Truva

İntepe Bucağı, Tevfikiye Köyü yakınında, Çanakkale’ye 30 km. uzaklıkta, Hisarlıktadır. Arkeolojik kazılar farklı zamanlardaki yerleşim mekanlarını, şehir surlarını, ev temellerini, bir tapınak ve tiyatroyu ortaya çıkarmıştır. Tahtadan sembolik bir at eski savaşı hatırlatmaktadır. Tarihi limanı Alexandria – Troas M.Ö. 3. yüzyılda yaptırılmıştı. St. Paul burayı iki kere ziyaret etmiş, ve üçüncü misyonerlik yolculuğuna, Assos’a yine buradan başlamıştır.

Dardanos

Çanakkale’ye 11 km. uzaklıkta Kalabaklı Çayı kıyısında, Maltepe’dedir. Bu mezar anıtı, bir koridor, ön oda ve ana mezar odasında oluşmaktadır. İçinde bir çok iskeletle, altın takılar, bronz ve pişmiş topraktan gereçler, kandiller, gözyaşı şişleri, müzik araçları bulunmuştur. Mezarda Arkaik İyonik ve Roma dönemlerinden yapılar vardı.

Gülpınar

Ayvacık çevresinde kalıntıları bulunan antik eserlerden İlyada Destanı’nın birinci bölümünün geçtiği Apollon Smintheus Tapınağı, Gülpınar’da bulunmaktadır. Tapınak kalıntıları ve tapınaktan çıkan eserler buradaki müzede sergilenmektedir. Bölgede bulunan müzede Tapınağa ait rölyeflerde bu sahneleri görülebilmektedir.

Zeus Altarı

Küçükkuyu beldesine bağlı Adatepe Köyünün üst tarafında bulunan,ön tarafı diklemesine uçurum olan mağara, Zeus’un mağarası olarak bilinmektedir.

Alexandreia

Dalyan Köyündedir. M.Ö 310′da ‘Sgia’ adlı küçük bir köyün yerine kurulmuştur. Güçlü ve zengin bir ticaret merkezi olarak gelişen kent Romalılar döneminde de önemini korumuştur.

Neandria

Kayacı Köyü yakınında Çığrı Dağı’ndadır. Kenti çevreleyen surlar 3 m. Kalınlıkta ve 3200 m uzunluktadır.

Sestos

Eceabat’a 4 km. uzaklıkta,Yalova köyündedir. Akbaş Limanı’nın güneyinde kurulmuştur. Fatih Sultan Mehmet Kilitbahir Kalesi’ni yaptırırken, Sestos kalesinin taşları kullanılmıştır.

Troia Örenyeri

Kaleler

Sultan Kale (Kale-Yi Sultaniye)

Kente adını veren önemli ve görkemli bir anıt niteliğindir. XV. yy. ortalarında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış 1551′de Kanuni Sultan Süleyman döneminde onarılmıştır.

Gelibolu Kalesi

Antik dönemde kurulduğu bilinen kaleyi, Bizans İmparatoru I. Justiniaus onartmıştır. Evliya Çelebinin anlattıklarına göre, dik ve kesik kayalarla kurulu 6 köşeli bir kaleydi.

Kazdağı (Ayazma)

Bayramiç ilçesi, Evciler köyünden sonra 5 km. mesafededir. Kazdağı’na özgü uzun ağaçları, gürül gürül akan suları ve piknik yerleri ile ilimizin en güzel mesire yerlerinden birisidir. Kazdağı’nda (Ayazma) her yıl ağustos ayı içinde Geleneksel Kazdağı Güzellik Yarışması düzenlenmektedir.

1774 m. yüksekliğindeki Kaz Dağı (Ida Dağı) muhteşem manzarası, sakin yeşil alanları ve sıcak su kaynaklarıyla Kaz Dağı Milli Parkı’nın yanında, Çanakkale’nin güney ucundadır. Bayramiç ve Evcilerden geçerek Kaz Dağı Milli Parkı’na ulaşan kuzey girişinde gündüz kampingleri için birçok imkan mevcuttur. Çanakkale’ye 60 km olan Bayramiç’te 18 inci yüzyıl güzel Hadimoğulları Konağı (Osmanlı evi), içindeki etnografya müzesi ile yer almaktadır.

Milli Parklar

Çanakkale – Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Yeri: 1973′te kurulmuş ve Birleşmiş Milletler Milli Parklar ve Koruma Alanları listesinde olan Park, Çanakkale ili sınırları içerisinde, Gelibolu Yarımadasının güney ucunda, Çanakkale Boğazı’nın Avrupa yakasında 33.000 hektarlık bir alanı kapsamaktadır.

Ulaşım: Park’a Edirne ve İstanbul’dan Tekirdağ ve Gelibolu yolu ile;Ankara, Bursa ve İzmir’den ise Çanakkale’den Kilitbahir ve Eceabat’a düzenlenen feribot seferiyle ulaşılır. En yakın havaalanı Çanakkale’dedir ancak tarifeli sefer yapılmamaktadır.

Özelliği: Birinci Dünya Savaşı Çanakkale Deniz ve Kara Muharebelerinin yapıldığı yerler Park içerisindedir. Ayrıca Batık gemiler, toplar, sperler, kaleler ve burçlardan ve savaşla ilgili yüzlerce başka kalıntıdan oluşan geniş bir yelpazenin yanı sıra 250.000′i aşan Türk Şehidinin ve yine 250.000′i aşan Avustralya,Yeni Zelenda, İngiliz ve Fransız askerlerinin savaş mezarları ve anıtları buradadır.

Muharebe alanları,savaş mezarları,,anıtlar ve savaşlı ilgili kalıntılar “tarihi sit alanı” ve “kültürel varlık” olarak tescil edilmiştir. Ayrıca MÖ 4000 tarihine dek giden birçok “Arkeolojik sit alanı ve anıtı”vardır. Çok çeşitli “doğal sit alanları ve anıtlar” içerisinde ise kumsallar, koyaklar, Akdeniz çalıları(maki) ile karışık koru parçaları, çarpıcı görünümlü jeolojik ve jeomorfolojik oluşumlar,bir tuz gölü(yakın zamana kadar bir kıyı gölüydü)ve 15. yüzyıl askeri mimarisinin eşsiz örneklerini içeren ilginç bir “kültürel miras” kolleksiyonu vardır.

Görülebilecek Yerler: Gelibolu Yarımadası, denizlerin kendine has akıntıları, az yükseltili, dik yamaçlı kıyıları ,oya gibi işlenmiş girintili çıkıntılı koyları,uzun kumsalları ile yörenin ormanlık tepeleri, vadileri savaşın akışında etkili rol oynamıştır.

Milli Parkta; Kilitbahirtaş Yaylası,Seddülbahir Savaş Alanı,Maeste Koyu,Tekke Köyü,Ertuğrul Koyu, İkizler Koyu, Hisarlık Tepe, Alçı Tepe,Zığındere, Kereviz Dere, Arıburnu, Anafartalar Savaş Alanlarında Kaba Tepe, Kanlı Şist, Conkbayırı,Savla ovası, Kakma Dağı ayrıca Türk Şehitlik ve Anıtları, Yabancı Mezarlık ve Anıtlar, Savaş kalıntıları (Tabyalar-silahlar, siperler, batıklar) Arkeolojik ve Tarihi Sitler,Müzeler ve Yerleşmeler görülmesi gerekli yerlerdir.

Mevcut Hizmetler ve Konaklama: Tabii çevrenin zengin güzellikleri ve savaş alanları dışında, Kabatepe’deki müze, piknik ve kamp alanlarından faydalanılabilinir. Ayrıca Eceabat İdare ve Ziyaretçi Merkezi ile buradaki günübirlik alan ve kır gazinosundan faydalanmak mümkündür. Çadır ve karavanla konaklama imkanı mevcuttur.

YAPMADAN DÖNME

Gelibolu’yu görmeden, Şehitlikleri ziyaret etmeden,

Kaz dağını gezmeden,

Assos’ta gün batımı izlemeden, görsel sanatlar festivalini görmeden,

Truva’yı gezmeden, tahta ata çıkmadan,

Bozcaada’da şaraplarını tatmadan

Gökçeada’nın koylarında dalış yapmadan,

…Dönmeyin
7 Ocak 2013 16:18   |   Mesaj #6   |   
_EKSELANS_ - avatarı
Üye
Çanakkale

Çanakkale, kuzeybatı Anadolu'da, kendi adıyla anılan boğazın kıyısında yer alan kent, Çanakkale ili'nin merkez ilçesi. Çanakkale Merkez Nüfusu 2011 Yılı Verilerine Göre 104.321 Kişidir. Güney Marmara'nın Bursa, İnegöl, Balıkesir ve Bandırma'dan sonra 5.Büyük Kentidir.
Tarihçe

Antik çağdan kalan Troya kalıntıları il sınırları içerisindedir. Karesioğulları ile Türkleşmeye başlayan yöre; daha sonra Osmanlı'ya katılmıştır. Osmanlılar Trakya'ya Çanakkale üzerinden geçmişlerdir.
İlin eski merkezi aslında Biga olup, Cumhuriyet döneminde, kazanılmış olan başarılardan dolayı ilin ismi ve merkezi Çanakkale olarak değiştirilmiştir. İlin isminin kökeni ise yörede çok gelişmiş olan çanak - çömlek zanaatinden gelir. Şehrin iki simgesi hâline gelen Kale-i SultaniyeÇanakkale olarak adlandırılmaya başlanmıştır.
1915 senesinde Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında Çanakkale Savaşları'na sahne oldu. İtilaf Devletlerinin birleşmiş orduları deniz savaşında araç ve personel zaiyatı vererek mağlup oldu ve boğazları geçemedi. Daha sonra İtilaf kuvvetleri karadan çıkartma yaptılar. Kara savaşlarında Yarbay Mustafa Kemal'in başarıları sayesinde düşman ilerleyişi durdu, iki kuvvet birbirine üstünlük sağlayamadı ve karadan taarruz da başarısızlıkla sonuçlandı.

Kültür

Çanakkale, binyıllar boyunca farklı toplumların egemenliğinde kalmış, gerek mimarisinde gerek yaşamda onlardan izler taşımaktadır. 1970'li yıllardan itibaren ile yapılmaya başlayan ticarî yatırımlarla ildeki geleneksel toplum yapısı yerini hızla modernize kent olmuştur. Ticarî yatırımlarla ulaşım kolaylaşmış ve şehrin görünümünün değişmesi böylece başlamıştır. Bugün Çanakkale Türkiye'nin en modern çevrelerindendir. Geniş kaldırımları, temiz caddeleri, bakımlı binaları ile örnek bir şehirdir. Henüz altyapısı tam oturmamışsa da kültürel anlamda Çanakkale ili Türkiye'de önde gelen çevrelerdenidir. Toplumda çekirdek aile yaygındır. Toplum, Türkmenler, Pomaklar, Yörükler, Bulgaristan göçmenleri ve az sayıda Kumuk Türkleri ve Çerkez ile Boşnak'tan oluşur. Boşnak ve Yörükler genelde tarım ile uğraşırlar. Fakat halk etnik yapıya göre ayrılmamış birlik içinde yaşamaktadır. Fakat her toplum kendi kültürel yapısını korur. İl ve ilçe merkezlerinde büyük ölçüde modern giyim örnekleri benimsenmiştir. Kırsal kesimden gelen bayanlar, beyaz Yemenî adı verilen eşarp ve şalvar ile siyah naylonumsu kumaştan pardesü giyerler, kırsal kesim erkeklerinde ise baskın giyim türü, pantolon, ceket ve kaskettir. Yörede erkeklerin şalvar giydiği pek görülmez. Çanakkale'de üretilen başlıca gıda ürünleri, şarap, zeytin, sardalya, peynir helvası ve keşkektir.


Turizm


Çanakkale ve diğer ilçeler tarihî ve doğal güzellikler bakımından oldukça zengin olmasına rağmen, bölge olması gerekenden oldukça az turist çekmektedir. Turizme fazla yatırım yapılmamaktadır.
Her yıl 25 Nisan'da düzenlenen Anzac Günü'nde Avustralya ve Yeni Zellanda'dan gelen binlerce turist bölgeye akın etmektedir.
Turizm genellikle Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı Gelibolu, Truva Savaşı'na ev sahipliği yapmış Truva Antik Kenti ve Assos Antik Kenti üzerine odaklıdır. Deniz turizmine uygun olmasına rağmen bu yönde bir yapılanma pek yoktur. Çanakkale il sınırları içinde 5 yıldızlı otel sayısı sadece 1'dir.
Gökçeada ve Bozcaada son yıllarda oldukça rağbet gören tatil yöreleri olmuşlardır. Bölgede çok çeşitli su sporları yapılmaktadır. Uçurtma sörfü Kite surfing, rüzgar sörfü, balıkçılık, dalgıçlık, yelkencilik sporlarına, kamp yapmaya doğa yürüyüşlerine uygun çok çeşitli alternatifler bulunmaktadır.
Çanakkale ilinde her yıl Ağustos ayında Truva Kültür ve Sanat Festivali gerçekleşmekte, çeşitli sanatsal faaliyetler yapılmaktadır. Her yıl düzenlenen Çanakkale Bienali de Çanakkale ilinin kültür, sanat ve turizmine katkı sağlamaya aday bir etkinliktir.

Üniversite


İlin tek üniversitesi olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin (ÇOMÜ) Çanakkale için özel bir önemi vardır. Şehir merkezi nüfusu 100.000 civarında olan Çanakkale'de üniversite öğrenci sayısı 33.500'ü, personel sayısı ise 3.000'i geçmektedir. Personel ailesi ile hesaplandığında ise Üniversitenin öğrenci ve aileler ile birlikte ilde 45.000 nüfusu oluşturduğu görülür. Şehir merkezi nüfusunun üçte birinden fazlası üniversite insanlarından oluşmaktadır.
Ayrıca Üniversite 12 fakülte ve 20'den fazla yüksekokul ve enstitü ile ilin en önemli kamu kurumu ve istihdam kapısıdır. Üniversite'nin her ilçede en az bir yüksekokulu bulunmaktadır.

Ulaşım


Çanakkale'ye kara, hava ve deniz yoluyla ulaşım mümkündür.
Chelsea_Eny
7 Ocak 2013 16:47   |   Mesaj #7   |   
Chelsea_Eny - avatarı
Ziyaretçi
ÇANAKKALE

Yüzölçümü : 9.887
İlçe Sayısı : 12
Belediye Sayısı : 22
Köy Sayısı : 568
Nüfusu : 477.735


Kıyılarıyla Avrupa ve Asya'yı birleştiren Marmara ve Ege Denizini birbirini bağlayan Çanakkale savaşlarının en kanlı muharebelerinin cereyan ettiği, çok sayıda şehitlik, anıt ve mezarlıkların bulunduğu Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Troya, Assos gibi eski uygarlık merkezlerinin beşiği olan il iç ve dış turizmde önemli bir yer almaktadır.

Eski çağlarda adı Hellespontos ve Dardanel olarak anılan boğazın iki yakasında topraklara sahip olan Çanakkale tarihinin ilk devirlerinde başlayarak sürekli iskan edilmiştir. İlk şehir medeniyeti MÖ 3000'de Troya'da kurulmuş 2500'e kadar devam etmiştir. Daha sonra Lidye, Pers, Bergama Krallığı, Roma, Bizans ve Osmanlı hakimiyetine girmiştir.

Çanakkale ilinde, Akdeniz ve Karadeniz iklimlerinin geçiş iklim hüküm sürmektedir. Yağışlar genellikle bahar ve kış aylarında olmaktadır. Turizm sezonunda, iklim mutedil olup, deniz suyu sıcaklığı temmuz ve ağustos aylarında maksimum seviyeye çıkmaktadır.
_GüzelikMeleği_
7 Ocak 2013 17:05   |   Mesaj #8   |   
_GüzelikMeleği_ - avatarı
Ziyaretçi

Yemek kültürü

Sponsorlu Bağlantılar
Yemek Kültürü
Çanakkale’nin yemek kültürüne akdeniz mutfağı hakimdir. Zeytinyağı hemen tüm sebze yemeklerinde ve salatalarda kullanılır. Çanakkale’nin tarihi çarşısında geleneksel yemeklerin sunulduğu lokantalar bulabilirsiniz. Çanakkale’den ayrılırken sevdiklerinize götürebileceğiniz en ünlü ve özgün tatlı peynir helvasıdır. Taze tuzsuz peynir, irmik ve şeker karışımından yapılan yöreye özgü bu tatlıyı çarşı caddesinde pek çok dükkanda bulabilirisiniz. Daha uzun süre dayanması için fırınlanmış olanı tercih etmelisiniz.
Bir deniz kıyısı kenti olan Çanakkale’de balığın ayrı bir yeri vardır. Deniz kıyısı boyunca sıralanmış balık lokantalarında balığın her türlüsünü yiyebilirsiniz. Sardalya, istavrit, zargana, kocagöz, kolyoz, çinekop, lüfer, uskumru, karagöz, kupa, izmarit en çok avlanan ve tüketilen balık türleridir. Balık satışları kentin çeşitli yerlerine dağılmış balıkçı dükkanları yanında Sarıçay kıyısındaki Balıkhane’de yapılmaktadır.
Eğlence Kültürü
Çanakkalelilerin en sık yaptıkları şey kordonda gezintileridir. Bir zamanlar kentte yaşayan musevilerin en güzel kıyafetlerini giyerek gezintiye çıktıkları kordon, günümüzde de en rağbet edilen eğlence ve dinlence alanıdır. Yazın güneşin batışının en güzel izlendiği kordonda akşam saatlerinde başlayan hareketlilik gecenin geç saatlerine kadar sürer. Yaklaşık 1 kilometrelik kordonun bir ucundan diğerine gidip gelen ve birbirine eklenmiş kafelerd eoturan insanlar kordonun değişmez görüntüleridir. Son dönemlerde kordonun sonundaki Çimenlik Kalesi yanında yeniden düzenlenen kafeteryalılar Çanakkalelilerin en çok rağbet ettikleri mekanlar arasına girmiştir. Kordon, Troia Festivali gibi özel gün ve etkinliklere de ev sahipliği yapar. Yazın kordonun seslerine bazen arka tarftaki otellerden gelen müzik sesleri de karışır. Bunlar evlilik ya da sünnet düğünü törenleridir. Son zamanlarda kordonun loşluğunu özel günlerde ve düğünlerde atılan havai fişekler aydınlatır.
2006 yılına kadar her yıl Eylül ayı başında cuma pazarının olduğu alanda kurulan Çanakkale Panayırı 2007 yılında kaldırılarak kurulduğu yerden kapalı bir pazar yeri inşa edilmiştir. Sarıçay boyunca yapılan sahil düzenlemeleri tamamlandığında Çanakkale yeni bir rekreasyon alanına kavuşmuş olacaktır. Üniversitenin varlığıyla birlikte hareketlenen müzikli gece eğlencelerinin yeni mekanı Fetvane Sokak’tır. Burada yer alan eski şarap mahzenleri birer eğlence mekanına dönüşmüştür. Bu sokağı mesken tutan son meslek grubu ise kitapçılardır.
Kentte Toplumsal Aktiviteler
İlk kez 1963 yılında gerçekleştirilen “Troya Festivali”nde ilk zamanlar resmi ve sivil kurumlar yıllık çalışmalarını Halk Bahçesi’nde sunarlardı. Şimdilerde Çanakkale Belediyesi’nin organize ettiği festival uluslararası bir hale gelmiştir. Festival; müzik, tiyatro, söyleşi, sergi ve konser gibi etkinliklerle her yıl 09-16 Ağustos tarihleri arasında yapılmaktadır ve tüm kent festival alanı olarak kullanılmaktadır. Çanakkale’de belediye ve sivil toplum işbirliğiyle gerçekleştirilen özgün bir sosyal etkinlikte “Çanakkale-Troas arkeoloji buluşması”dır. İlki 2002 yılında gerçekleştirilen etkinlikte Çanakkale İlindeki Assos, Aleksandriat, Troas, Apollon, Smintheion, Gökçeada Bademli Höyük, Parion ve Troya ören yerlerinde kazı ve araştırmalar yapan bilim insanları ile yüzey araştırması yapan bilim insanları kazı ve araştırma sonuçlarını kentli ile paylaşmaktadırlar. Billdirilerin kitap haline getirildiği buluşmalar eylül ayının ilk haftasında Yalı Han’da gerçekleştirilmektedir. 1998 yılında çalışmaları başlatılan YG21 çalışmaları, uluslararası örgütlenmenin Çanakkale ayağıdır. Çok amaçlı bir oluşum olan YG21 kentte var olan her olgunun kentliyle paylaşılması ve kentlinin sürece katılmasını amaçlar. Bu nedenle de çeşitli çalışma grupları oluşturur. Engelliler yaz okulu gerçekleştirdiği en önemli etkinliklerdir. Ayrıca YG21 tarafından Çanakkale’nin bugününü ortaya koyan kentin mevcut durum raporu hazırlanmış, kentin geleceğini planlayan Kent Eylem Planı çalışmalarında da sona gelinmektedir.
Çanakkale’de her 18 Mart Haftası, Çanakkale Deniz Zaferi etkinliklerine sahne olur. Kurum ve kuruluşların sergileri, sempozyum ve konferanslarla katıldığı etkinlikleri Çanakkale Valiliği koordine eder. Etkinliklere Çimenlik Kalesi, Kordon, Cumhuriyet Meydanı gibi mekanlar ev sahipliği yapar. Hemen her yıl İstanbul Askeri Müzesi’nden Mehter Bölüğü ile Hava Kuvvetleri’nin gösteri timi bu etkinliklerde Çanakkalelilerle birlikte olurlar.
El Sanatları ve Alışveriş
Çanakkale’de el sanatları denince akla ilk gelen, adını da veren çanak çömlektir. Türk seramik sanatının son örneklerini oluşturan Çanakkale seramiklerinden esinlenen ve üniversitenin seramik atölyesinde ve özel atölyelerde üretilen seramikler ayrıca Çanakkale ilçelerinde özgün olarak dokunan halı ve kilimler kentteki mekanlarda satışa sunulmaktadır.
Çanakkale’nin en önemli alışveriş mekanı tarihi çarşı caddesidir. Kuyumcu ve hazır giyim mağazaları yanısıra bankalarda bu caddededir.
Caddedeki en önemli mekan ise Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu’nun çizdiği projenin uygulanmasıyla Çanakkale Belediyesi tarafından yeniden inşa edilen tarihi Aynalı Çarşı’dır. Çanakkale’yi hatırlatan her türlü hediyelik eşya ve özgün ürünler buradaki mekanlarda satılmaktadır. Çarşıda, Çanakkale Belediyesi’nin kente ait özgün ürünlerin satıldığı bir mekan da yer almaktadır.
Çanakkale’nin önemli bir alışveriş mekanı da iskeleden otogara uzanan Demircioğlu Caddesi’dir. Bunların dışında Çanakkale’de kent merkezinde ve kent dışında büyük alışveriş merkezleri de bulunmaktadır.
Bir dönemlerin mesire yeri olan Sarıçay kenarındaki Çınarlık, cuma günleri kurulan pazar nedeniyle bir marka haline gelmiştir. Pazar yeri 2008′de üstü kapatılarak çağdaş bir kapalı pazar haline getirilmiştir. Çanakkale Belediyesi’nin gerçekleştirdiği bu düzenlemelerle pazar alanının üzeri ısı ve su yalıtımı çatı örtüsüyle kaplanmış, böylelikle kentlilerim en uğrak alışveriş mekanı olan pazar yeri modern, sağlıklı ve standartlara uygun bir hale gelmiştir. 23 dönümlük bir arazide kurulan kapalı pazar aradığınız birçok şey yanında Çanakkale’ye özgü ürünleri de bulabileceğiniz bir alışveriş merkezidir.
kaynak

---------- Mesaj tarihi 16:52 ---------- Önceki mesaj tarihi 16:50 ----------


Ödevim varda lütfen atatürk ve öykülerini örenek verirmisiniz.

---------- Mesaj tarihi 17:05 ---------- Önceki mesaj tarihi 16:52 ----------


Yemek kültürü

Yemek Kültürü
Çanakkale’nin yemek kültürüne akdeniz mutfağı hakimdir. Zeytinyağı hemen tüm sebze yemeklerinde ve salatalarda kullanılır. Çanakkale’nin tarihi çarşısında geleneksel yemeklerin sunulduğu lokantalar bulabilirsiniz. Çanakkale’den ayrılırken sevdiklerinize götürebileceğiniz en ünlü ve özgün tatlı peynir helvasıdır. Taze tuzsuz peynir, irmik ve şeker karışımından yapılan yöreye özgü bu tatlıyı çarşı caddesinde pek çok dükkanda bulabilirisiniz. Daha uzun süre dayanması için fırınlanmış olanı tercih etmelisiniz.
Bir deniz kıyısı kenti olan Çanakkale’de balığın ayrı bir yeri vardır. Deniz kıyısı boyunca sıralanmış balık lokantalarında balığın her türlüsünü yiyebilirsiniz. Sardalya, istavrit, zargana, kocagöz, kolyoz, çinekop, lüfer, uskumru, karagöz, kupa, izmarit en çok avlanan ve tüketilen balık türleridir. Balık satışları kentin çeşitli yerlerine dağılmış balıkçı dükkanları yanında Sarıçay kıyısındaki Balıkhane’de yapılmaktadır.
Eğlence Kültürü
Çanakkalelilerin en sık yaptıkları şey kordonda gezintileridir. Bir zamanlar kentte yaşayan musevilerin en güzel kıyafetlerini giyerek gezintiye çıktıkları kordon, günümüzde de en rağbet edilen eğlence ve dinlence alanıdır. Yazın güneşin batışının en güzel izlendiği kordonda akşam saatlerinde başlayan hareketlilik gecenin geç saatlerine kadar sürer. Yaklaşık 1 kilometrelik kordonun bir ucundan diğerine gidip gelen ve birbirine eklenmiş kafelerd eoturan insanlar kordonun değişmez görüntüleridir. Son dönemlerde kordonun sonundaki Çimenlik Kalesi yanında yeniden düzenlenen kafeteryalılar Çanakkalelilerin en çok rağbet ettikleri mekanlar arasına girmiştir. Kordon, Troia Festivali gibi özel gün ve etkinliklere de ev sahipliği yapar. Yazın kordonun seslerine bazen arka tarftaki otellerden gelen müzik sesleri de karışır. Bunlar evlilik ya da sünnet düğünü törenleridir. Son zamanlarda kordonun loşluğunu özel günlerde ve düğünlerde atılan havai fişekler aydınlatır.
2006 yılına kadar her yıl Eylül ayı başında cuma pazarının olduğu alanda kurulan Çanakkale Panayırı 2007 yılında kaldırılarak kurulduğu yerden kapalı bir pazar yeri inşa edilmiştir. Sarıçay boyunca yapılan sahil düzenlemeleri tamamlandığında Çanakkale yeni bir rekreasyon alanına kavuşmuş olacaktır. Üniversitenin varlığıyla birlikte hareketlenen müzikli gece eğlencelerinin yeni mekanı Fetvane Sokak’tır. Burada yer alan eski şarap mahzenleri birer eğlence mekanına dönüşmüştür. Bu sokağı mesken tutan son meslek grubu ise kitapçılardır.
Kentte Toplumsal Aktiviteler
İlk kez 1963 yılında gerçekleştirilen “Troya Festivali”nde ilk zamanlar resmi ve sivil kurumlar yıllık çalışmalarını Halk Bahçesi’nde sunarlardı. Şimdilerde Çanakkale Belediyesi’nin organize ettiği festival uluslararası bir hale gelmiştir. Festival; müzik, tiyatro, söyleşi, sergi ve konser gibi etkinliklerle her yıl 09-16 Ağustos tarihleri arasında yapılmaktadır ve tüm kent festival alanı olarak kullanılmaktadır. Çanakkale’de belediye ve sivil toplum işbirliğiyle gerçekleştirilen özgün bir sosyal etkinlikte “Çanakkale-Troas arkeoloji buluşması”dır. İlki 2002 yılında gerçekleştirilen etkinlikte Çanakkale İlindeki Assos, Aleksandriat, Troas, Apollon, Smintheion, Gökçeada Bademli Höyük, Parion ve Troya ören yerlerinde kazı ve araştırmalar yapan bilim insanları ile yüzey araştırması yapan bilim insanları kazı ve araştırma sonuçlarını kentli ile paylaşmaktadırlar. Billdirilerin kitap haline getirildiği buluşmalar eylül ayının ilk haftasında Yalı Han’da gerçekleştirilmektedir. 1998 yılında çalışmaları başlatılan YG21 çalışmaları, uluslararası örgütlenmenin Çanakkale ayağıdır. Çok amaçlı bir oluşum olan YG21 kentte var olan her olgunun kentliyle paylaşılması ve kentlinin sürece katılmasını amaçlar. Bu nedenle de çeşitli çalışma grupları oluşturur. Engelliler yaz okulu gerçekleştirdiği en önemli etkinliklerdir. Ayrıca YG21 tarafından Çanakkale’nin bugününü ortaya koyan kentin mevcut durum raporu hazırlanmış, kentin geleceğini planlayan Kent Eylem Planı çalışmalarında da sona gelinmektedir.
Çanakkale’de her 18 Mart Haftası, Çanakkale Deniz Zaferi etkinliklerine sahne olur. Kurum ve kuruluşların sergileri, sempozyum ve konferanslarla katıldığı etkinlikleri Çanakkale Valiliği koordine eder. Etkinliklere Çimenlik Kalesi, Kordon, Cumhuriyet Meydanı gibi mekanlar ev sahipliği yapar. Hemen her yıl İstanbul Askeri Müzesi’nden Mehter Bölüğü ile Hava Kuvvetleri’nin gösteri timi bu etkinliklerde Çanakkalelilerle birlikte olurlar.
El Sanatları ve Alışveriş
Çanakkale’de el sanatları denince akla ilk gelen, adını da veren çanak çömlektir. Türk seramik sanatının son örneklerini oluşturan Çanakkale seramiklerinden esinlenen ve üniversitenin seramik atölyesinde ve özel atölyelerde üretilen seramikler ayrıca Çanakkale ilçelerinde özgün olarak dokunan halı ve kilimler kentteki mekanlarda satışa sunulmaktadır.
Çanakkale’nin en önemli alışveriş mekanı tarihi çarşı caddesidir. Kuyumcu ve hazır giyim mağazaları yanısıra bankalarda bu caddededir.
Caddedeki en önemli mekan ise Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu’nun çizdiği projenin uygulanmasıyla Çanakkale Belediyesi tarafından yeniden inşa edilen tarihi Aynalı Çarşı’dır. Çanakkale’yi hatırlatan her türlü hediyelik eşya ve özgün ürünler buradaki mekanlarda satılmaktadır. Çarşıda, Çanakkale Belediyesi’nin kente ait özgün ürünlerin satıldığı bir mekan da yer almaktadır.
Çanakkale’nin önemli bir alışveriş mekanı da iskeleden otogara uzanan Demircioğlu Caddesi’dir. Bunların dışında Çanakkale’de kent merkezinde ve kent dışında büyük alışveriş merkezleri de bulunmaktadır.
Bir dönemlerin mesire yeri olan Sarıçay kenarındaki Çınarlık, cuma günleri kurulan pazar nedeniyle bir marka haline gelmiştir. Pazar yeri 2008′de üstü kapatılarak çağdaş bir kapalı pazar haline getirilmiştir. Çanakkale Belediyesi’nin gerçekleştirdiği bu düzenlemelerle pazar alanının üzeri ısı ve su yalıtımı çatı örtüsüyle kaplanmış, böylelikle kentlilerim en uğrak alışveriş mekanı olan pazar yeri modern, sağlıklı ve standartlara uygun bir hale gelmiştir. 23 dönümlük bir arazide kurulan kapalı pazar aradığınız birçok şey yanında Çanakkale’ye özgü ürünleri de bulabileceğiniz bir alışveriş merkezidir.
kaynak
Hızlı Cevap
Mesaj:Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç