Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 14 Ekim 2015  Gösterim: 25.778  Cevap: 4

Septum deviasyon ameliyatı sonrası iyileşme süreci ne kadar sürer?

Misafir
29 Temmuz 2011 23:41       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
meraba ben 2 ay önce septum deviasyon amaliyatı geçirdim ama şimdi çok şikayetçiyim üst damağımda süekli ağrı ve çok kötü bi basınç var resmen felç olmuş gibiyim yani çok mutsuzum bu dumurdan kurtulabilirmiyim acaba
Sponsorlu Bağlantılar


kardelence
8 Ağustos 2011 20:44       Mesaj #2
kardelence - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba arkadaşlar ben de deiason ameliyatı oldum. Şuan 6 günüm tamponlarım alçım çıktı.İlk gün narkozun etkısıyle çok halsız iştahsız oluyorsunuz.Burnunuzda tamponlar olduğu için başağrıları olabiliyor.Tamponlarım 2 gün sonra çıktı hiç acı duymadım.6 günde de alçım çıktı onda da acı duymuyorsunuz.Tek sıkıntılı yanı yüzümdeki burnumdaki ödemler morluklar morluklarının çoğu da gitti ama ödemler daha geç gidiyor sanırım.insanı endişelendiren bunlar oluyor.Birde yeni burun şeklinize alışmak için sürekli aynaya bakmak zorunda kalıyorsunuz.Üst dudağımda dikişler olduğu için çekilmeler oluyor burundan daha büyük sıkıntı bu işte.Bu5rada da eriyen ameliyat iplikleri kullanılmış doktorum bu durumun 3 haftaya kadar geçeceğini söylüyor.Çoğu zaman buruna masaj veriyolar ama doktorum benım burnumda kemik kırılmadığı için gerek yok dedi.Gene de ödemleri atabilmek için küçük masajlar yapılabilir.ödem atmaya yardımcı olması için maydonoz kayntıp içiyorum.Akşamları yatmadan önce ise kefir içiyorum.kefirin içinde probiyotık olduğu için ödem atmaya yardımcı, hem de kalsiyum yönunden zengin olduğu için kemıklerın erken kaynamasını sağlar.Bu iş her şeyden önce sabır işidir çok ıyı düşünüp karar vermek gerekir.Fiziksel acısının ötesinde psikolojık yönü daha çok yıpratıyor.
bihter_hazal
8 Ağustos 2011 22:14       Mesaj #3
bihter_hazal - avatarı
Ziyaretçi
Burnun fonksiyonları: Solunum havasını ısıtmak, nemlendirmek ve süzmek, koku almak, sesin karakterini ve rengini oluşturmakta görev almak. Burnun dış çatısını oluşturan kemik ve kıkırdak yapıdır. Yine kemik ve kıkırdaktan oluşan bir orta bölmesi (septum) vardır. Burun boşluğu yan duvarlarında konka dediğimiz burun etleri vardır. Bunlar havanın ısıtılması, nemlendirilmesi ve süzülmesi için önemli görevler yaparlar. Öyle ki, elli derecelerde, tozlu, kuru bir hava burundan geçip de boğazımıza ulaştığında 36-37 dereceye kadar ısıtılmış, vücudun istediği oranda (yüzde 45-55) nemlendirilmiş ve tozlarından süzülmüş olur. Yani akciğerlerin istediği kaliteye ulaşmış olur. Dünyanın en mükemmel hava filtresi burundur desek abartmış olmayız. Bu kaliteye ulaşmış havadan akciğerlerde de en iyi şekilde yararlanılmış olur. Aksi durumda yani soğuk, kuru, tozlu-kirli bir havanın akciğerlerimize neler yaptığını da tahmin etmek zor olmasa gerektir.

Burnun fonksiyonlarını yerine getirilmesi için sağlıklı olması gerekir. Yani her iki deliğinden yaklaşık eşit basınç ve miktarda hava geçebilmelidir. Burun içini döşeyen doku (mukaza) sağlıklı olmalıdır. Burun tıkanıklığı oluşturan nedenler; burun bölmesi eğrilikleri, polipler, yabancı cisimler, adnoid vegetasyon (geniz eti), burun ve geniz tümörleri, konka büyüklükleri, burun iltihapları ve allerjiler.

Burnun en sık rastlanan hastalığı burun bölmesinin eğrilikleridir. Halk arasında çoğu zaman burunda kemik bazen de burun eti diye adlandırılan durum, burun bölmesinin hava geçişini engelleyecek derecedeki eğrilikleridir. Tıp dilinde septum deviasyonu toplumun geniş kesimlerinde görülür. Bu sıklığı oluşturan en önemli neden burnun sık darbeye maruz kalmaya müsait konumudur.

Burun bölmesi eğriliğinin belirtileri ve neden olduğu sonuçlar

Genellikle burun tıkanıklıklarının zararlarını şöyle sayabiliriz: Ağız solunumuna bağlı olarak ağız, dil, yutak, gırtlak ve soluk borusunda kuruluk oluşur. Dil paslanır, lezzet duyumu azalır, ağız kokar, gıcık ve öksürük oluşur. Çok kolay ve sık farenjit ve soğuk algınlığı için müsait hale gelir. koku duyusu azalır veya kaybolur, burunda (genizden) konuşma olur. İleri boyutta ise uyku bozuklukları, horlama, sabahları güne yorgun başlama, dikkat dalgınlığı, uykuya eğilim görülür. Uzun süreli burun tıkanıklığı olan kişilerde kulaklar, gözler etkileşebilir. Sık ve kolay orta kulak iltihapları, buna bağlı işitme kayıpları, göz ağrıları, göz sulanması oluşabilir. Burun fizyolojisi bozulur burunla direkt ilişkili olan sinüslerde problemler başlar, sinüzit oluşumu kolaylaşır, iyileşmesi zorlanır.

Hastalığın teşhis ve tedavisi

Hastalığının tanısında direkt muayene, endoskopi direkt ve bilgisayarlı tomografiden yararlanılır. Problem kemik ve kıkırdak ise ilişkili olduğundan tedavide ilacın yeri yoktur. Eğer mutlaka gerekli ise ameliyat edilir. Ameliyat öncesi değerlendirme dikkatli yapılmalıdır. Birlikte sinüzit mevcutsa bu ilaç ile tedavi edilmelidir. Bu tedavinin bitimi beklenmelidir, eğer düzelmezse kombine ameliyatla tek seansta problem çözülmelidir. Ameliyat için çok zorlayıcı bir neden yoksa kemikleşmenin tamamlandığı 18 yaş sonu beklenmelidir. Ameliyat lokal ve genel anestezi ile yapılabilir. Ameliyatta eğriliği oluşturan kemik veya kıkırdak çıkarılır, eğer düzeltilmesi mümkünse düzeltilir. Bu yöntemlerin seçimi hastadan hastaya değişir. Ameliyat sonrası burunda 2 gün tampon kalır, bir hafta kadar süreyle de bakım ve pansuman gereklidir. Burun içindeki problemlerle beraber çoğu zaman dış görünümde bozulabilir. Eğer böyle bir durum varsa ameliyat KBB ve Plastik Cerrahi uzmanlarının oluşturduğu ekiple tek seansta yapılabilir. Bu en iyi sonuçların bedensel ve ekonomik yönden en avantajlı şekilde elde edilmesini sağlayabilir.

Burun bölmesi eğrilikleri (Deviasyon)


Burun bölmesi eğriliklerine bağlı olarak ağız, dil, yutak, gırtlak ve soluk borusunda kuruluk oluşur. Dil paslanır, lezzet duyumu azalır, ağız kokar, gıcık ve öksürük oluşur. Çok kolay ve sık farenjit ve soğuk algınlığı için müsait hale gelir. koku duyusu azalır veya kaybolur, genizden konuşma olur. İleri boyutta ise uyku bozuklukları, horlama, sabahları güne yorgun başlama, dikkat dalgınlığı, uykuya eğilim görülür. Uzun süreli burun tıkanıklığı olan kişilerde kulaklar, gözler etkileşebilir. Sık ve kolay orta kulak iltihapları, buna bağlı işitme kayıpları, göz ağrıları, göz sulanması oluşabilir. Burunla direkt ilişkili olan sinüslerde problemler başlar, sinüzit oluşumu kolaylaşır, iyileşmesi zorlanır.
Misafir
18 Nisan 2014 13:46       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

meraba ben 2 ay önce septum deviasyon amaliyatı geçirdim ama şimdi çok şikayetçiyim üst damağımda süekli ağrı ve çok kötü bi basınç var resmen felç olmuş gibiyim yani çok mutsuzum bu dumurdan kurtulabilirmiyim acaba

Hadi ya daha dün oldum ben damak ağrısı şiddetli
Misafir
14 Ekim 2015 16:48       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhabalr arkadaşlar bende burun nazal septum deviasyonu ameliyatı oldum 3. ayın içindeyim fakat hala ara ara burnumdan nefes almakta zorlanıyorum normal midir zamanla geçer mi yoksa doktoruma gideyim mi ?


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç