Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 23 Nisan 2013  Gösterim: 13.788  Cevap: 4

Askere gideceğim yer kütüğe göre mi, yoksa doğum yerime göre mi belirlenir?

Misafir
5 Eylül 2011 21:12       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim kütük baska ilde doğum yerimde baska il nereden askere giderim?
EN İYİ CEVABI Valeria verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

benim kütük baska ilde doğum yerimde baska il nereden askere giderim?

Askerlik çağı her erkeğin esas nüfus kütüğünde yazılı olan yaşına göredir ve yirmi yaşına girdiği sene Ocak ayının birinci gününden başlayarak 41 yaşına girdiği sene Ocak ayının birinci gününde bitmek üzere en çok yirmibir sene sürer. Bu süre, Genelkurmay Başkanlığının göstereceği lüzum, Milli Savunma Bakanlığının teklifi ve Bakanlar Kurulu Kararıyla 5 yıla kadar uzatıla bilir veya kısaltılabilir. Yerli nüfus kütüklerinin birinde yazılı olmayan kimselerin yabancı kütükleri yerli kütükleri gibi sayılır.
Muhacirlerin askerlik çağlarının başlangıcı, geldikleri yılda nüfus kütüklerine geçen yaşlarına ve bu esasa göre hesab olunur. Nüfus doğum kağıdlarında doğumlarının ay ve günü yazılı olmıyanların doğum günleri yılın Temmuzunun birinci günü sayılır.
Geldikleri yıl ikinci kanun birinde 22 yaşını bitirmiş olanlar muvazzaf hizmete tabi tutulmayıp yaşıtları erbaş ve er arasına yedeğe geçirilirler. Bu gibilerin her ne sebeble olursa olsun nüfus kütüğüne yazılmalarının gecikmiş olması, geldikleri zaman yaşlarına göre başlıyacak olan askerlik çağlarını geciktirmez. Bunlar nüfus kütüğüne yazıldıkları tarihten başlayarak iki yıl geçmedikçe talim, manevra ve başka iş için silah altına çağrılmazlar.
Sponsorlu BağlantılarDetaylı bilgi için linke tıklayınız >> ASKERLK KANUNUValeria tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
30 Eylül 2012 00:24       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben askere nereye gidicem?
ridak
30 Eylül 2012 00:28       Mesaj #4
ridak - avatarı
Ziyaretçi
ben askere hangi şehire gidicem?
Misafir
23 Nisan 2013 13:31       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben sakaryalıyım vede nereye askere gidecegim


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç