Cevap Yaz Yazdır
Gösterim: 2.802|Cevap: 1|Güncelleme: 4 Ekim 2012

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hakkında kompozisyon çalışması nasıl yapılır?

Misafir
20 Ekim 2011 18:55   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
29 Ekim kutlamaları için bir kompozisyon hazırlamam gerek. İçinde duygu ve düşüncelerin yer aldığı aynı zamanda bilgi veren bir yazı olması gerek. Hemen cevap verirseni sevinirim yarına yetiştirmem gerek Msn Sad :/ [7. Sınıfa uygun törende okunacak bir yazı ]
Sponsorlu Bağlantılar
Diğer Konular:
4 Ekim 2012 17:00   |   Mesaj #2   |   
ChaosXL - avatarı
VIP Eski Nick : erenoum
Cumhuriyet milletin egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı yönetim biçimidir.Msn Star Atatürk bu kavramı “Egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur.” sözü ile açıklar. 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin cumhuriyeti ilan etmesi ile bugün ülkemizde Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. İmparatorluk ile yönetilen ülke Mustafa Kemal Atatürk’ün lider olduğu bir akım sonrasında cumhuriyet yönetimine kavuşmuştur. Cumhuriyetin ilanı ile egemenlik milletin sahip olduğu bir unsur haline gelmiş halk yönetimde söz sahibi olmuş ve seçtiği milletvekilleri aracılığıyla temsil edilip yönetimde hak sahibi olmuştur.

Cumhuriyet 19 Mayıs ile başlayan ve genelgeler kongreler yeni karar ve adımlarla devam eden sürecin bir uzantısıdır. Mustafa Kemal milletvekilleri ile görüşmeleri sonucunda hazırlanan Cumhuriyet önergesini meclise sunmuş önerge kabul edildikten sonra devletin yönetim biçimi Cumhuriyet olarak devletin adı “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” olarak belirlenmiş ve ilk Cumhurbaşkanı olarak Mustafa Kemal Atatürk seçilmiştir.
Sponsorlu Bağlantılar

29 Ekim 1923 tarihi cumhuriyetin ilanı bugünün gecesinde 101 pare top atışı ile kutlanmış daha sonraki yıllarda 29 Ekim günü Cumhuriyet Bayramı olarak tüm yurt genelinde kutlanır hale gelmiştir.


Kaynak
Hızlı Cevap
Mesaj:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
Pixabay Resimleri:
paneli aç