Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 9 Şubat 2015  Gösterim: 10.254  Cevap: 8

Tıp alanındaki teknolojik aletler nelerdir?

Misafir
30 Ekim 2011 15:08       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Benim Bir Ödevim Var. Araştırdım Ama Bulamadım 7. Sınıfa Gidiyorum Lütfen Yardımcı Olun Konu : Tıp Alanındaki Teknolojik Aletler Yardımcı Olursanız Sevinirim Acil !
Sponsorlu Bağlantılar


Misafir
7 Aralık 2011 14:19       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bulamıyorum
GüNeSss
7 Aralık 2011 14:24       Mesaj #3
GüNeSss - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Benim Bir Ödevim Var. Araştırdım Ama Bulamadım 7. Sınıfa Gidiyorum Lütfen Yardımcı Olun Konu : Tıp Alanındaki Teknolojik Aletler Yardımcı Olursanız Sevinirim Acil !3-)Teknoloji tıp alanında da çığır açan ürünlerle insanların hayatına olumlu etki etmektedir.

Sinirbilim alanında kullanılan son teknolojiler (fonksiyonel beyin görüntülemesi, ruhsal durum ve beyin fonksiyonları üzerinde etkili ilaçlar, beyin yapısı, fonksiyonu ve düzeni ile ilgili araçlar) bir çok etik sorunun tartısılmasına neden olmaktadır Bu sorunlardan en önemlisi; bu teknolojilerin herhangi bir tıbbi endikasyon olmadan, bireylerin zihinsel ve beyinsel yetenek ve kapasitelerinin gelistirilmesi veya güçlendirilmesi amacıyla kullanılmasıdır.

Vücut üzerinde standard noktalara yerleştirilmiş elektrodlar arasındaki kalbe ait voltaj-zaman fonksiyonunu kaydeden elektronik cihazlara elektrokardiograf denir Bu cihazlar kayıt yapılacak elektrod çiftlerinin seçildiği bir devre, kalbe ait olmayan elektriksel potansiyel değişikliklerinin süzüldüğü bir filtre devresi, amplifikatör (yükseltici) ve kayıt ünitelerinden oluşur Voltaj-zaman fonksiyonu kağıt üzerine yazdırılabildiği gibi, bir monitörden de izlenmesi mümkündür.

Ekg ve Defibrilatör

Mamografi ; yoğunlukları ve atom numaraları birbirine yakın olan kas , yağ ve memenin glandüler yapılarını incelemek amacıyla kullanılan bir yumuşak doku radyografisi yöntemidir.

İlk olarak Albert Solomon 1913 te mastektomi spesimenlerinde tümörün aksiller lenf nodlarına yayılımının gösterilmesinde radyografilerin yararlı olabileceğini bildirmiştirDaha sonraki dönemde, 1930 yılında LWarren Stanford in vivo mamografi uygulamasını gerçekleştirmiştir.

Mamografi

Voltametri, bir indikatör veya çalışma elektrodunun polarize olduğu şartlarda uygulanan potansiyelin fonksiyonu olarak akımın ölçümüne dayanır Voltametride kullanılan mikroelektrot iç çapı 0,03 0,05 mm olan cam bir kapiler borudan akarak büyüyen ve belli bir büyüklüğe geldiği zaman koparak düşen bir civa damlasıysa, yöntemin adı Polarografi ve elde edilen akım-gerilim eğrisinin adı ise polarogram olur Civa damlaları kapiler borudan sabit bir hızla ve dakikada 10-60 kez olmak üzere düşer Civanın damlama hızı kapiler borunun bağlı olduğu civa haznesinin yüksekliği ile ayarlanır.

Voltametri cihazı
Görüldüğü gibi teknolojinin gelişiminin tıbba yararı büyüktür
Misafir
21 Aralık 2011 19:43       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
LÜTFN YRDIM EDİN TIP ALANINDA TEKNOLOJK GELŞMELE
haso
23 Şubat 2013 14:25       Mesaj #5
haso - avatarı
Ziyaretçi
röntgen,tahlil,ultrason,labarotuvar
Misafir
1 Ekim 2013 17:45       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Teknolojik gelişmeler nelerdir?. Berkcan k.
Misafir
25 Aralık 2013 23:01       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Benim Bir Ödevim Var. Araştırdım Ama Bulamadım 7. Sınıfa Gidiyorum Lütfen Yardımcı Olun Konu : Tıp Alanındaki Teknolojik Aletler Yardımcı Olursanız Sevinirim Acil !

Kardes bnde de aynı ödev bi cevap bulursan bana haber ver lütfen
anan
13 Ekim 2014 16:05       Mesaj #8
anan - avatarı
Ziyaretçi
bi şey yok yaaa ha bidakkka var
Diyaliz makinesi
Diyaliz, böbrek yetmezliği sonucu vücutta biriken fazla sıvı ve atık ürünlerin vücuttan atılmasını sağlayan geçici bir işlemdir.
Böbrek yetmezliği olan hastalara nakledilen sağlıklı böbrek, hastaları sağlığına kavuştururken diyaliz makinesine bağımlılıktan da kurtardığı için hastanın yaşam kalitesini yükseltmiş olur.
Böbrek taşlarını kırma makinesi
Kalsiyum fosfat, kalsiyoum oksalat gibi bileşikler böbrekte birikerek böbrek taşlarını oluştururlar.Bunların giderilmesi için cerrahi müdahalelerle böbrek taşları alındığı gibi teknolojinin gelişmesi ile lazer ışınlı böbrek taşı kırma makineleri üretilmiş ve bu makine sayesinde hastanın vücudunda herhangi bir kanama olmadan tedavi edilmiş olur.
Böbrek biyopsisi
Böbrek biyopsisi ise böbrek iltihabı olarak bilinen nefrit ve benzeri bir çok böbrek hastalığının tanısında kullanılır.
Renal biyopsisi de denilen böbrek biyopsisi, hasar veya hastalık belirtileri açısından mikroskop altında incelenebilmesi için, böbrek dokusundan küçük bir parça alınması biçiminde bir uygulanan yöntemdir. Kan testleri, idrar testleri veya görüntüleme teknikleri böbrek sorununun teşhisi için yeterli bilgi sağlayamıyorsa, doktorunuz böbrek biyopsisi önerebilir. Böbrek biyopsisi, böbrek hastalığının şiddetini belirlemek ya da böbrek hastalığı tedavisinin işe yarayıp yaramadığını anlamak için de kullanılabilir. Olumsuz sonuçlanmış bir böbrek nakli geçirmişseniz de böbrek biyopsisi gerekebilir.
Çoğu böbrek biyopsisi, deri yoluyla ince bir iğne sokularak yapılır. Bu yöntemde, bir görüntüleme cihazı dokuyu almak için böbreklerinizden birine sokulan iğneye rehberlik eder.

alll hadi byyy
Misafir1
9 Şubat 2015 19:53       Mesaj #9
Misafir1 - avatarı
Ziyaretçi
Ben a'dan z'ye kadar teknolojik ürünlerin isimlerini yazıcam lütfen yardım edin.
LÜTFENNNNNNNN...
PLASEEEEEE...


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç