Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var|Gösterim: 74.648|Cevap: 7|Güncelleme: 19 Ekim 2014

Tuz Gölü hangi şehirdedir?

Misafir
19 Aralık 2011 16:37   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
tuz gölü hangi şehirdedir
EN İYİ CEVABI CeLebRindaL verdi
Tuz Gölü yüzölçümü bakımından Türkiye'nin ikinci büyük ve en sığ gölüdür. İç Anadolu Bölgesi'nde Ankara, Konya ve Aksaray illerinin sınırının kesiştiği yerde yer alır. Türkiye'nin tuz ihtiyacinin %63'ü bu gölden sağlanır. Deniz seviyesinden 905 metre yüksekte ve maksimum ölçüleri kuzeyden güneye 80, doğudan batıya ise 50 kilometredir. Çevresinde 3,000,000'a yakın nüfus gücü tutar.

Koordinatlar: 38°50′K 35°20′D
Sponsorlu Bağlantılar
Uzunluk: 80 km
Genişlik: 100 m
Yüzölçümü: 1500 km²
Ortalama derinlik: 171 m
Yüzey rakımı: 905 m
Diğer Konular:
SENKİMSİN
19 Aralık 2011 16:56   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
bak Tuz Gölü Hakkında Bilgi
Konum : iç Anadolu Bölgesi/Türkiye
Koordinatlar : 38°50′K 35°20′D
Sponsorlu Bağlantılar
Uzunluk : 80 km
Genişlik : 100 m
Yüzölçümü : 1500 km²
Ortalama derinlik : 171 m
Yüzey rakımı : 905 m
Tuz Gölü yüzölçümü bakımından Türkiye’nin ikinci büyük gölüdür. İç Anadolu Bölgesi’nde Ankara, Konya ve Aksaray illerinin sınırının kesiştiği yerde yer alır. Türkiye’nin tuz ihtiyacinin %60′ından fazlası bu gölden sağlanır. Ayrıca Tuz Gölü Türkiye’nin en sığ gölüdür. Tuz Gölü Lut Gölü’nden sonra %32,9′luk tuz oranıyla Dünyanın en tuzlu ikinci gölü olma özelliğine de sahiptir. Deniz seviyesinden 905 metre yüksekte ve maksimum ölçüleri kuzeyden güneye 80, doğudan batıya ise 50 kilometredir. Çevresinde 3,000,000′a yakın nüfus gücü tutar.
Tuz Gölünün Özellikleri
Yağış alanı 11.900 km² olan Tuz Gölü, dışarıya akıntısı olmayan kapalı bir havza gölüdür. Yağış alanının genişliğine rağmen beslenme kaynakları zayıftır. Göle su getiren akarsular, yazın suları iyice azalan ya da tamamen kuruyan derelerdir. Bunlar Şereflikoçhisar’dan gelen Peçenek Çayı, Aksaray’dan gelen Melendiz Çayı, güneyden ve batıdan gelen İnsuyu, Karasu, Kırkdelik çaylarıdır. Bunlardan başka Beşşehir Gölünün fazla sularını Konya’nın atık sularıyla beraber Tuz Gölü’ne boşaltan DSİ tahliye kanalı da Tuz Gölü’nün su seviyesinin yükselmesine sebep olmaktadır. Gölün ortalama su seviyesi 40 cm. civarındadır. Ortalama yukseklik seviyesi yağışın arttığı mayıs ayında yaklaşık 110 cm’dir. Ortalama düşük seviye ise ağustos ayında 19 cm kadardır. Tuz oranının fazla oluşu nedeni ile buharlaşma sonucunda kendini gösteren su kaybı önemli tuz tortulaşmasına neden olmaktadır.Yaz sonlarına doğru göl sahasının büyük bir kısmı kalınlığı birkaç cm ile 30 cm arasında değişen tuz tabakası ile örtülü kalır. Bu mevsimde Kaldırım Tuzlası ile karşı kıyı arasında yürümek mümkündür. Dünyanın çok tuzlu göllerinin başında gelen Tuz Gölü’ndeki tuzluluk oranı yaz esnasında daha fazladır. Bu mevsimde tuzluluk oranı şüphesiz daha fazladır ve gölün tuzluluğu binde 329 gibi dikkat çekici bir orana erişmektedir. Kimyasal bileşim itibariyle burada mutfak tuzu (sodyum klorür) karakterinde bir tuzluluk hakimdir ve sodyum klorür oranı, mağnezyum klorür ve sodyum sülfat oranlarından üstündür.
Göldeki tuz birikmesi çeşitli faktörlere bağlı bulunmaktadır. Çevrede jips ve tuz tabakaları içeren Oligosen formasyonunun bulunuşu gölün tuzlaşmasında önemli bir rol oynamıştır. Fakat gölün tabanındaki kaynaklardan da tuzlu sular geldiği tespit edilmiştir. Gölün sığ oluşu ve buharlaşmanın şiddetli oluşu tuz birikmesinin diğer faktörleridir. Yazın buharlaşma sonucu tortulanan tuz tabakası makinalarla kazılıp tuzlalarda toplanır. Kaldırım, Kayacık ve Yavşan tuzlaları adı verilen bu tuzlalar önceleri Tekel tarafından işletilirken 2005 yılında özelleştirilmiştir. Tuz Gölü’nden elde edilen tuzu yıkayıp öğüten tuz fabrikaları Şereflikoçhisar ekonomisinin belkemiğini oluşturmaktadır. Tuz Gölü ve çevresi 2001 yılında özel koruma alanı ilân edilmiştir. Tuz Gölü ve çevresi Phoenicopterus rubber olarak adlandırılan flâmingo kolonilerinin ana üreme bölgeleridir. “Anser albifrons” adı verilen Sakarca kazınında ikinci büyük üreme merkezidir.
Tuz Gölünün Doğal Yapısı
Kışın kapladığı çok geniş su alanı su kuşları için önemli bir kışlama alanı oluşturmaktadır. Tuzlu ortamlara uyum sağlamış olan flamingo, kılıçgaga, angıt ve benzeri kuşların yanı sıra yağmurcunlar, turnalar, yaban kazları ve yaban ördekleri gölde büyük topluluklar halinde yaşamaktadır. Göl çevresinin nispeten ıssız oluşu nedeniyle kuşlar, etraftaki su birikintilerinde, meralarda ve ekili alanlarda rahatça beslenmekte, kışın en soğuk günlerinde dahi donmayan göl sularında yüzebilmektedir. İlkbaharda Göl içinde oluşan adalar ve bataklıklar Bataklık Kırlangıcı (Glareola prantincola), Suna (Tadorna tadorna), Angıt (Tadorna ferruginea), Çamurcun (Anas crecca), Kılıçgaga (Recurvirostra avocetta), Kocagöz (Burhinus oedicnemus) ve martı türlerinin (Larus sp.) kuluçka yapmalarına imkan sağlamaktadır. Bölgede tuzcul stepler ve endemik türlerden oluşan ekolojik açıdan hassas bitki toplulukları bulunmaktadır. Bir ekosistem bütünlüğü arz eden Tuz Gölü ve yakın ilişkide olan çevresindeki göller (Tersakan Gölü, Düden Gölü, Bolluk Gölü, Eşmekaya Gölü, Köpek Gölü, Akgöl) sayısız kuş türü ve özellikle Avrupa’da nesli tükenmekte olan flamingolar (Phoenicopterus ruber) için yaşam alanı niteliğindedir. Tuz Gölü, flamingoların ülkemizdeki en önemli kuluçka alanı olup, Gölün orta kesimlerinde herbiri 5-6 bin yuvadan oluşan dev kuluçka kolonileri bulunmaktadır.
türkiyenin gölleri, türkiyedeki göllerimiz, Tuz Gölü, Tuz Gölü, Tuz Gölü hakkında, Tuz Gölü ile ilgili bilgiler, Tuz Gölü bilgi, Tuz Gölü hakkında bilgi, Tuz Gölü ile ilgili bilgi, Tuz Gölü hangi bölgededir, Tuz Gölü hangi bölgemizdedir, Tuz Gölü hangi ilimizdedir, Tuz Gölü hangi şehirdedir, Tuz Gölünün özellikleri, Tuz Gölü nerededir, Tuz Gölü nerde, Tuz Gölüne nasıl, Tuz Gölü tanıtımı,
19 Aralık 2011 17:10   |   Mesaj #3   |   
CeLebRindaL - avatarı
VIP why did you go why
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Tuz Gölü yüzölçümü bakımından Türkiye'nin ikinci büyük ve en sığ gölüdür. İç Anadolu Bölgesi'nde Ankara, Konya ve Aksaray illerinin sınırının kesiştiği yerde yer alır. Türkiye'nin tuz ihtiyacinin %63'ü bu gölden sağlanır. Deniz seviyesinden 905 metre yüksekte ve maksimum ölçüleri kuzeyden güneye 80, doğudan batıya ise 50 kilometredir. Çevresinde 3,000,000'a yakın nüfus gücü tutar.

Koordinatlar: 38°50′K 35°20′D
Uzunluk: 80 km
Genişlik: 100 m
Yüzölçümü: 1500 km²
Ortalama derinlik: 171 m
Yüzey rakımı: 905 m
JéLLyßon
19 Aralık 2011 18:30   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Tuz Gölü

Tuz Gölü (salt lake veya saline lake) suyun gövdesinin kara ile çevrilmesidir.Yoğun bir tuz kütlesine sahiptir(Çoğunlukla Sodyum Klorid) ve diğer mineraller önemli derecede pek çok gölden daha yüksektir(tuzun her bir litresinde enaz 3000 miligram olarak sıklıkla tanımlanır).Pek çok durumda deniz suyundan daha fazla tuz konsantrasyonuna sahiptir.

Özellikler
Tuz gölleri,göle akan ve içlerinde tuz,mineraller ihtiva eden sular ile şekillenir.Göl bunları dışarı bırakmaz çünkü Kapalı havza veya termaldir.Gölün suyu daha sonra buharlaşır ve arkasında çözülmemiş tuzları bırakır.Bu da onun tuzluluğunu artırır.Böylece kendisinden tuz elde edilebilecek hale gelir.Yüksek tuzluluk ayrıca gölde özelliği olan bitki örtüsü ve canlıların varlığına öncülük edecektir. Eğer göle akan suyun toplamı,buharlaşan sudan daha az ise;göl suyu kaybolacak ve ardında tuz tabakası bırakacaktır(Buna ayrıca tuz tavası da denir).

Dikkate değer göller
Bonneville tuz ovası.Dünyadaki en büyük tuz gölleri sıralaması;Hazar Denizi,Aral Gölü,Baykal Gölü ve Büyük Tuz Gölü ki batı yarı kürede en büyüğüdür.Tuz gölleri en yüksek seviyesi ile Namtso ve en düşük yer seviyesi ile Lut Gölü dir.Burası ayrıca dünyada deniz seviyesinden en düşük yerdir.8nci yüzyıldan beri Rusya’daki Baskunchak Gölü nün tuzu çıkartılır ve İpek Yolu vasıtasıyla dağıtılırdı.Şimdilerde % 99.8 Nacl saflığındaki gölün tuzu ülkenin tuz ihtiyacının %80 ini verir.1,5 milyon - 5 milyon ton tuz ihtiyaca göre her yıl çıkartılır.


Konum
Ankara, Konya ve Aksaray illerinin sınırları içerisinde yer alan Tuz Gölü 1.300 km2, Tuz Gölü Alt Havzası ise 20.000 km2 yer kaplar. Tuz Gölü Alt Havzası, Konya Kapalı Havzası’nda suyun sonlandığı yerdir.

Doğal Yapı
Tuz Gölü, sahip olduğu biyolojik çeşitlilik değerleri bakımından hem ülkemizde hem de dünyadaki sayılı alanlardandır. Önemli Bitki Alanı, Önemli Kuş Alanı, 1. Derece Doğal Sit Alanı ve Özel Çevre Koruma Alanı (7.414 km2) olan Tuz Gölü, aynı zamanda Ramsar kriterleri ne göre uluslararası öneme sahip bir sulak alandır.
Tuz Gölü büyüklüğüne karşın, ülkemizin en sığ göllerinden biridir. Derinliği çoğu yerde 0.5 m’yi bulmaz. Suyun bol olduğu ilkbahar aylarında göl alanı 64.200 hektara ulaşır. Bu bölge kapalı bir havza konumundadır. Dışarıya akıntısı olmayan Tuz Gölü’nün deniz seviyesinden yüksekliği 905 m’dir. Göl, Türkiye’nin en az yağış alan bölgesindee yer alır.ve göle su taşıyan akarsular su açısından çok fakirdir. Önemli sayılabilecek akarsular; Bağlıca ve Kırdelik suları, doğuda Şereflikoçhisar’dan geçen Peçenek Suyu, güneybatıda DSİ Konya Drenaj Kanalı, batıda Cihanbeyli’den gelen İnsuyu ve güneydoğuda Aksaray’dan gelen Uluırmak’tır. Tuz Gölü çevresinde Bolluk, Tersakan (tuzlu su), Eşmekaya Sazlığı (tatlı su) ve Düden (acı su) gölleri yer almaktadır.


Sosyo-Ekonomik Yapı
Aksaray ili ile Kulu, Şereflikoçhisar, Cihanbeyli, Eskil, Altınekin ilçelerini barındıran Tuz Gölü Alt Havzası’nda başlıca üretim tuz üretimi ve bitkisel üretimdir, sonra hayvancılık gelir. Göle yakın yaşayan nüfus, yaklaşık 200.000 kişidir ve bu kişiler düşük gelir grubundandır. Başlıca bitkisel üretim şeker pancarıdır. Yer üstü ve yeraltı su kaynakları aşırı ve plansız şekilde kullanılarak şeker pancarı üretimi yapılmaktadır, zira bu ürün devlet ve özel şirketler tarafından garantili alım kapsamındadır. Buna göre, su sorunu sadece çevresel değil, tarım nedeniyle sosyo-ekonomik bir sorundur, çözümü de bu nitelikte olmalıdır.
Tuz Gölü ülkemizin yıllık tuz ihtiyacının %60’ını karşılamaktadır. Şereflikoçhisar’da iki ve Cihanbeyli’de bir olmak üzere üç tuzla vardır, bu tuzlalar 2006’da özelleştirilmiştir. Ayrıca, aynı ilçelerde bulunan ikincil tuz üretimi tesisleri de alanda önemli bir gelir kaynağıdır.


Koruma Çalışmaları
Konya Kapalı Havzası’nın bir parçaşı olan Tuz Gölü’nde başlıca iki sorun vardır: Göl kurumaktadır ve aynı zamanda da kirlenmektedir. Tuz Gölü’nün sorunlarına çözüm bulmak üzere tüm ilgi grupları (özel sektör, kamu, üniversiteler ve STKlar) Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı ve WWF-Türkiye’nin koordinasyonunda, katılımcı bir süreçte çözüm önerilerini etkinliklere dönüştürmüş, bu etkinlikleri Yönetim Planı altında bir araya getirmiştir. Yönetim Planı katılımcı bir şekilde, 2004-2006 yılları arasında Aksaray, Ankara, Eskil, Altınekin, Konya ve Cihanbeyli toplantılarıyla oluşmuş ve uygulamaya geçmiştir. Kuruma ve kirlilik başlıkları altındaki çözüme yönelik etkinliklere ilgi gruplarının katılımı ve sorumluluk dağılımı yine birlikte belirlenmiştir. 2003 yılının Ekim ayında, ilgi gruplarının birbirinden habersiz ve durumdan umutsuz olduğu alanda, 2006 itibarıyla tüm ilgi gruplarının birlikte oluşturduğu somut çıktıları olan, katılımcı ve uygulanabilir bir yönetim planı bulunmaktadır.
WWF-Türkiye, Tuz Gölü Yönetim Planı’nın etkin, devamlı ve katılımcı yapısı için sürece destek vermektedir. Yönetim Planı kapsamında, bölge çitfçisinin tarımsal su tasarrufu ve doğru sulama teknikleri konusunda bilgilendirilmesi ve örnek projelerin hayata geçirilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda WWF-Türkiye, alanda örnek bir damla sulama uygulama projesi gerçekleştirmiştir. Altınekin ilçesinde bir çiftçiye verilen mali ve teknik destekle çok su tüketen bir bitki olan şeker pancarında damla sulama uygulaması yapılmış ve %75’e varan su tasarrufu sağlanmıştır. Tuz Gölü Yönetim Planı kapsamında eğitim etkinlikleri, damla sulama tekniklerinin bölgede yaygınlaştırılması, kaçak kuyuların izlenmesi, Çevre Koruma Yerel Yönetimler Birlikleri’nin kurulması, katı atık depolama tesislerinin yapılması ve atıksu arıtma tesislerinin yapılması gibi çalışmalar devam etmektedir.

Tuz Gölü Yönetim Planı çalışması katılımcılık, şeffaflık ve yerellik anlayışıyla Türkiye’deki doğa koruma çalışmalarına örnek olmuştur. Tuz Gölü Yönetim Planı çalışması etkinilkleri Konya Kapalı Havzası ölçeğindedir. Örneğin, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin kullandığı Ana Tahliye Kanalı ve inşa ettiği Evsel Atıksu Arıtma Tesisi Tuz Gölü’nün dışındadır, ama gölü doğrudan etkilemektedir. Buna göre, Tuz Gölü’nün sürdürülebilir kullanımı için Konya Kapalı Havzası ölçeğinde Entegre Havza Yönetimi dahilinde katılımcı bir Havza Komitesinin kurulması gerekmektedir. Böylece, suyu yönetenlerin ve kullananların su başta olmak üzere havzanın doğal kaynaklarını akılcı, katılımcı ve planlı kullanımı mümkün olacaktır.
Misafir
19 Aralık 2011 21:12   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Tuz Gölü Hakkında Bilgi
Konum : iç Anadolu Bölgesi/Türkiye
Koordinatlar : 38°50′K 35°20′D
Sponsorlu Bağlantılar
Uzunluk : 80 km
Genişlik : 100 m
Yüzölçümü : 1500 km²
Ortalama derinlik : 171 m
Yüzey rakımı : 905 m
Tuz Gölü yüzölçümü bakımından Türkiye’nin ikinci büyük gölüdür. İç Anadolu Bölgesi’nde Ankara, Konya ve Aksaray illerinin sınırının kesiştiği yerde yer alır. Türkiye’nin tuz ihtiyacinin %60′ından fazlası bu gölden sağlanır. Ayrıca Tuz Gölü Türkiye’nin en sığ gölüdür. Tuz Gölü Lut Gölü’nden sonra %32,9′luk tuz oranıyla Dünyanın en tuzlu ikinci gölü olma özelliğine de sahiptir. Deniz seviyesinden 905 metre yüksekte ve maksimum ölçüleri kuzeyden güneye 80, doğudan batıya ise 50 kilometredir. Çevresinde 3,000,000′a yakın nüfus gücü tutar.
Tuz Gölünün Özellikleri
Yağış alanı 11.900 km² olan Tuz Gölü, dışarıya akıntısı olmayan kapalı bir havza gölüdür. Yağış alanının genişliğine rağmen beslenme kaynakları zayıftır. Göle su getiren akarsular, yazın suları iyice azalan ya da tamamen kuruyan derelerdir. Bunlar Şereflikoçhisar’dan gelen Peçenek Çayı, Aksaray’dan gelen Melendiz Çayı, güneyden ve batıdan gelen İnsuyu, Karasu, Kırkdelik çaylarıdır. Bunlardan başka Beşşehir Gölünün fazla sularını Konya’nın atık sularıyla beraber Tuz Gölü’ne boşaltan DSİ tahliye kanalı da Tuz Gölü’nün su seviyesinin yükselmesine sebep olmaktadır. Gölün ortalama su seviyesi 40 cm. civarındadır. Ortalama yukseklik seviyesi yağışın arttığı mayıs ayında yaklaşık 110 cm’dir. Ortalama düşük seviye ise ağustos ayında 19 cm kadardır. Tuz oranının fazla oluşu nedeni ile buharlaşma sonucunda kendini gösteren su kaybı önemli tuz tortulaşmasına neden olmaktadır.Yaz sonlarına doğru göl sahasının büyük bir kısmı kalınlığı birkaç cm ile 30 cm arasında değişen tuz tabakası ile örtülü kalır. Bu mevsimde Kaldırım Tuzlası ile karşı kıyı arasında yürümek mümkündür. Dünyanın çok tuzlu göllerinin başında gelen Tuz Gölü’ndeki tuzluluk oranı yaz esnasında daha fazladır. Bu mevsimde tuzluluk oranı şüphesiz daha fazladır ve gölün tuzluluğu binde 329 gibi dikkat çekici bir orana erişmektedir. Kimyasal bileşim itibariyle burada mutfak tuzu (sodyum klorür) karakterinde bir tuzluluk hakimdir ve sodyum klorür oranı, mağnezyum klorür ve sodyum sülfat oranlarından üstündür.
Göldeki tuz birikmesi çeşitli faktörlere bağlı bulunmaktadır. Çevrede jips ve tuz tabakaları içeren Oligosen formasyonunun bulunuşu gölün tuzlaşmasında önemli bir rol oynamıştır. Fakat gölün tabanındaki kaynaklardan da tuzlu sular geldiği tespit edilmiştir. Gölün sığ oluşu ve buharlaşmanın şiddetli oluşu tuz birikmesinin diğer faktörleridir. Yazın buharlaşma sonucu tortulanan tuz tabakası makinalarla kazılıp tuzlalarda toplanır. Kaldırım, Kayacık ve Yavşan tuzlaları adı verilen bu tuzlalar önceleri Tekel tarafından işletilirken 2005 yılında özelleştirilmiştir. Tuz Gölü’nden elde edilen tuzu yıkayıp öğüten tuz fabrikaları Şereflikoçhisar ekonomisinin belkemiğini oluşturmaktadır. Tuz Gölü ve çevresi 2001 yılında özel koruma alanı ilân edilmiştir. Tuz Gölü ve çevresi Phoenicopterus rubber olarak adlandırılan flâmingo kolonilerinin ana üreme bölgeleridir. “Anser albifrons” adı verilen Sakarca kazınında ikinci büyük üreme merkezidir.
Tuz Gölünün Doğal Yapısı
Kışın kapladığı çok geniş su alanı su kuşları için önemli bir kışlama alanı oluşturmaktadır. Tuzlu ortamlara uyum sağlamış olan flamingo, kılıçgaga, angıt ve benzeri kuşların yanı sıra yağmurcunlar, turnalar, yaban kazları ve yaban ördekleri gölde büyük topluluklar halinde yaşamaktadır. Göl çevresinin nispeten ıssız oluşu nedeniyle kuşlar, etraftaki su birikintilerinde, meralarda ve ekili alanlarda rahatça beslenmekte, kışın en soğuk günlerinde dahi donmayan göl sularında yüzebilmektedir. İlkbaharda Göl içinde oluşan adalar ve bataklıklar Bataklık Kırlangıcı (Glareola prantincola), Suna (Tadorna tadorna), Angıt (Tadorna ferruginea), Çamurcun (Anas crecca), Kılıçgaga (Recurvirostra avocetta), Kocagöz (Burhinus oedicnemus) ve martı türlerinin (Larus sp.) kuluçka yapmalarına imkan sağlamaktadır. Bölgede tuzcul stepler ve endemik türlerden oluşan ekolojik açıdan hassas bitki toplulukları bulunmaktadır. Bir ekosistem bütünlüğü arz eden Tuz Gölü ve yakın ilişkide olan çevresindeki göller (Tersakan Gölü, Düden Gölü, Bolluk Gölü, Eşmekaya Gölü, Köpek Gölü, Akgöl) sayısız kuş türü ve özellikle Avrupa’da nesli tükenmekte olan flamingolar (Phoenicopterus ruber) için yaşam alanı niteliğindedir. Tuz Gölü, flamingoların ülkemizdeki en önemli kuluçka alanı olup, Gölün orta kesimlerinde herbiri 5-6 bin yuvadan oluşan dev kuluçka kolonileri bulunmaktadır.
türkiyenin gölleri, türkiyedeki göllerimiz, Tuz Gölü, Tuz Gölü, Tuz Gölü hakkında, Tuz Gölü ile ilgili bilgiler, Tuz Gölü bilgi, Tuz Gölü hakkında bilgi, Tuz Gölü ile ilgili bilgi, Tuz Gölü hangi bölgededir, Tuz Gölü hangi bölgemizdedir, Tuz Gölü hangi ilimizdedir, Tuz Gölü hangi şehirdedir, Tuz Gölünün özellikleri, Tuz Gölü nerededir, Tuz Gölü nerde, Tuz Gölüne nasıl, Tuz Gölü tanıtımı,


Kaynak: Tuz Gölü hangi şehirdedir?
Misafir
28 Nisan 2014 12:43   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
öykü yazacagımm yazarken nerdelr tuz göünü geçtiiği bir içe olması lazım ! acil lütfenn
Misafir
18 Ekim 2014 20:51   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Hangi ildeeee ?

Konya damıı ?
sanane
19 Ekim 2014 18:32   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Tuz Gölü

Tuz Gölü (salt lake veya saline lake) suyun gövdesinin kara ile çevrilmesidir.Yoğun bir tuz kütlesine sahiptir(Çoğunlukla Sodyum Klorid) ve diğer mineraller önemli derecede pek çok gölden daha yüksektir(tuzun her bir litresinde enaz 3000 miligram olarak sıklıkla tanımlanır).Pek çok durumda deniz suyundan daha fazla tuz konsantrasyonuna sahiptir.
Sponsorlu Bağlantılar

Özellikler
Tuz gölleri,göle akan ve içlerinde tuz,mineraller ihtiva eden sular ile şekillenir.Göl bunları dışarı bırakmaz çünkü Kapalı havza veya termaldir.Gölün suyu daha sonra buharlaşır ve arkasında çözülmemiş tuzları bırakır.Bu da onun tuzluluğunu artırır.Böylece kendisinden tuz elde edilebilecek hale gelir.Yüksek tuzluluk ayrıca gölde özelliği olan bitki örtüsü ve canlıların varlığına öncülük edecektir. Eğer göle akan suyun toplamı,buharlaşan sudan daha az ise;göl suyu kaybolacak ve ardında tuz tabakası bırakacaktır(Buna ayrıca tuz tavası da denir).

Dikkate değer göller
Bonneville tuz ovası.Dünyadaki en büyük tuz gölleri sıralaması;Hazar Denizi,Aral Gölü,Baykal Gölü ve Büyük Tuz Gölü ki batı yarı kürede en büyüğüdür.Tuz gölleri en yüksek seviyesi ile Namtso ve en düşük yer seviyesi ile Lut Gölü dir.Burası ayrıca dünyada deniz seviyesinden en düşük yerdir.8nci yüzyıldan beri Rusya’daki Baskunchak Gölü nün tuzu çıkartılır ve İpek Yolu vasıtasıyla dağıtılırdı.Şimdilerde % 99.8 Nacl saflığındaki gölün tuzu ülkenin tuz ihtiyacının %80 ini verir.1,5 milyon - 5 milyon ton tuz ihtiyaca göre her yıl çıkartılır.


Konum
Ankara, Konya ve Aksaray illerinin sınırları içerisinde yer alan Tuz Gölü 1.300 km2, Tuz Gölü Alt Havzası ise 20.000 km2 yer kaplar. Tuz Gölü Alt Havzası, Konya Kapalı Havzası’nda suyun sonlandığı yerdir.

Doğal Yapı
Tuz Gölü, sahip olduğu biyolojik çeşitlilik değerleri bakımından hem ülkemizde hem de dünyadaki sayılı alanlardandır. Önemli Bitki Alanı, Önemli Kuş Alanı, 1. Derece Doğal Sit Alanı ve Özel Çevre Koruma Alanı (7.414 km2) olan Tuz Gölü, aynı zamanda Ramsar kriterleri ne göre uluslararası öneme sahip bir sulak alandır.
Tuz Gölü büyüklüğüne karşın, ülkemizin en sığ göllerinden biridir. Derinliği çoğu yerde 0.5 m’yi bulmaz. Suyun bol olduğu ilkbahar aylarında göl alanı 64.200 hektara ulaşır. Bu bölge kapalı bir havza konumundadır. Dışarıya akıntısı olmayan Tuz Gölü’nün deniz seviyesinden yüksekliği 905 m’dir. Göl, Türkiye’nin en az yağış alan bölgesindee yer alır.ve göle su taşıyan akarsular su açısından çok fakirdir. Önemli sayılabilecek akarsular; Bağlıca ve Kırdelik suları, doğuda Şereflikoçhisar’dan geçen Peçenek Suyu, güneybatıda DSİ Konya Drenaj Kanalı, batıda Cihanbeyli’den gelen İnsuyu ve güneydoğuda Aksaray’dan gelen Uluırmak’tır. Tuz Gölü çevresinde Bolluk, Tersakan (tuzlu su), Eşmekaya Sazlığı (tatlı su) ve Düden (acı su) gölleri yer almaktadır.

Sosyo-Ekonomik Yapı
Aksaray ili ile Kulu, Şereflikoçhisar, Cihanbeyli, Eskil, Altınekin ilçelerini barındıran Tuz Gölü Alt Havzası’nda başlıca üretim tuz üretimi ve bitkisel üretimdir, sonra hayvancılık gelir. Göle yakın yaşayan nüfus, yaklaşık 200.000 kişidir ve bu kişiler düşük gelir grubundandır. Başlıca bitkisel üretim şeker pancarıdır. Yer üstü ve yeraltı su kaynakları aşırı ve plansız şekilde kullanılarak şeker pancarı üretimi yapılmaktadır, zira bu ürün devlet ve özel şirketler tarafından garantili alım kapsamındadır. Buna göre, su sorunu sadece çevresel değil, tarım nedeniyle sosyo-ekonomik bir sorundur, çözümü de bu nitelikte olmalıdır.
Tuz Gölü ülkemizin yıllık tuz ihtiyacının %60’ını karşılamaktadır. Şereflikoçhisar’da iki ve Cihanbeyli’de bir olmak üzere üç tuzla vardır, bu tuzlalar 2006’da özelleştirilmiştir. Ayrıca, aynı ilçelerde bulunan ikincil tuz üretimi tesisleri de alanda önemli bir gelir kaynağıdır.


Koruma Çalışmaları
Konya Kapalı Havzası’nın bir parçaşı olan Tuz Gölü’nde başlıca iki sorun vardır: Göl kurumaktadır ve aynı zamanda da kirlenmektedir. Tuz Gölü’nün sorunlarına çözüm bulmak üzere tüm ilgi grupları (özel sektör, kamu, üniversiteler ve STKlar) Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı ve WWF-Türkiye’nin koordinasyonunda, katılımcı bir süreçte çözüm önerilerini etkinliklere dönüştürmüş, bu etkinlikleri Yönetim Planı altında bir araya getirmiştir. Yönetim Planı katılımcı bir şekilde, 2004-2006 yılları arasında Aksaray, Ankara, Eskil, Altınekin, Konya ve Cihanbeyli toplantılarıyla oluşmuş ve uygulamaya geçmiştir. Kuruma ve kirlilik başlıkları altındaki çözüme yönelik etkinliklere ilgi gruplarının katılımı ve sorumluluk dağılımı yine birlikte belirlenmiştir. 2003 yılının Ekim ayında, ilgi gruplarının birbirinden habersiz ve durumdan umutsuz olduğu alanda, 2006 itibarıyla tüm ilgi gruplarının birlikte oluşturduğu somut çıktıları olan, katılımcı ve uygulanabilir bir yönetim planı bulunmaktadır.
WWF-Türkiye, Tuz Gölü Yönetim Planı’nın etkin, devamlı ve katılımcı yapısı için sürece destek vermektedir. Yönetim Planı kapsamında, bölge çitfçisinin tarımsal su tasarrufu ve doğru sulama teknikleri konusunda bilgilendirilmesi ve örnek projelerin hayata geçirilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda WWF-Türkiye, alanda örnek bir damla sulama uygulama projesi gerçekleştirmiştir. Altınekin ilçesinde bir çiftçiye verilen mali ve teknik destekle çok su tüketen bir bitki olan şeker pancarında damla sulama uygulaması yapılmış ve %75’e varan su tasarrufu sağlanmıştır. Tuz Gölü Yönetim Planı kapsamında eğitim etkinlikleri, damla sulama tekniklerinin bölgede yaygınlaştırılması, kaçak kuyuların izlenmesi, Çevre Koruma Yerel Yönetimler Birlikleri’nin kurulması, katı atık depolama tesislerinin yapılması ve atıksu arıtma tesislerinin yapılması gibi çalışmalar devam etmektedir.

Tuz Gölü Yönetim Planı çalışması katılımcılık, şeffaflık ve yerellik anlayışıyla Türkiye’deki doğa koruma çalışmalarına örnek olmuştur. Tuz Gölü Yönetim Planı çalışması etkinilkleri Konya Kapalı Havzası ölçeğindedir. Örneğin, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin kullandığı Ana Tahliye Kanalı ve inşa ettiği Evsel Atıksu Arıtma Tesisi Tuz Gölü’nün dışındadır, ama gölü doğrudan etkilemektedir. Buna göre, Tuz Gölü’nün sürdürülebilir kullanımı için Konya Kapalı Havzası ölçeğinde Entegre Havza Yönetimi dahilinde katılımcı bir Havza Komitesinin kurulması gerekmektedir. Böylece, suyu yönetenlerin ve kullananların su başta olmak üzere havzanın doğal kaynaklarını akılcı, katılımcı ve planlı kullanımı mümkün olacaktır.

Daha fazla sonuç:
tuz gölü nerede

Hızlı Cevap
Mesaj:Bu sayfalarımıza baktınız mı
Pixabay Resimleri:
paneli aç