Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 18 Ekim 2014  Gösterim: 19.703  Cevap: 15

Meslek lisesinden diğer meslek lisesine geçiş nasıl yapabilirim?

kuvvetmira1
1 Ocak 2012 14:30       Mesaj #1
kuvvetmira1 - avatarı
Ziyaretçi
Ben kağıthane profilo teknik ve endüstri meslek lisesinde endüstri meslek okuyorum. 2. dönem Gültepede yani oturdugum yerdeki düz Gültepe Lisesi'ne gidebilir miyim. İlk senemi bitirince 2. sene herhangi bir meslek lisesine tekrar geçiş yapabilir miyim?
EN İYİ CEVABI SaKLI verdi
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM YÖNETMELİĞİ
DOKUZUNCU BÖLÜM

Nakil ve Geçişler

Sponsorlu Bağlantılar
Meslekî ve teknik orta öğretimde nakil ve geçişler

Madde 76- ( Değişik: 20.9.2008/27003 RG ) Nakil ve geçişler, kural olarak velinin yazılı başvurusu üzerine yarıyıl ve yaz tatili süresince yapılır.

Ancak; zorunlu nedenlere ve belgeye dayalı nakil istekleri, kontenjan belirleme, kayıt-kabul ve nakil komisyonunca değerlendirilerek uygun bulunanların nakilleri ders yılı içinde de yapılabilir.

Merkezi yerleştirme puanıyla öğrenci alınan mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları arasında ikamet değişikliği nedeniyle aynı yerleşim biriminde öğrenci nakli yapılabilmesi için, nakil istenilen kurumda kontenjan bulunması ve öğrencinin kaydına esas taban puanının o programa aynı yıl kaydedilen öğrencinin puanından az olmaması gerekir.

Ortaöğretim kurumlarının 9 uncu sınıflarında program farkı gözetmeksizin genel nakille ilgili esaslar uygulanır. Ancak sağlık eğitimi programlarına diğer ortaöğretim kurumlarından nakil/geçiş yapılmaz.

Özel öğretim kurumlarından mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına nakil/geçiş için başvurularda, nakil/geçiş yapılmak istenilen program ile özel ortaöğretim kurumunun programlarının uygunluğu esas alınır.

Anadolu türü ortaöğretim kurumlarından Anadolu mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına geçmek isteyen öğrencilerin, geçiş yapılacak okulun genel kayıt-kabul şartlarını taşıması ve kontenjan bulunması hâlinde yalnız 9 uncu sınıfta ve 10 uncu sınıfta ders yılının birinci ayı sonuna kadar geçiş sağlanır.

Merkezi yerleştirme puanıyla öğrenci alınan okullarda, veli veya öğrencinin can güvenliği, yangın, doğal afet, aile bütünlüğünü bozan ölüm veya boşanma, velinin emeklilik, iş yeri nakli, öğrencinin sağlık durumunda meydana gelen olumsuzlukların sağlık raporuyla belgelendirilmesi, okuldan tasdikname ile uzaklaştırma cezası alınması gibi zorunlu nakillerde; öğrencinin kayıtlı olduğu alan/dal, kontenjan ve kayda esas başarı durumu dikkate alınarak öğrencinin yerleştirmeye esas puanına en yakın puanla öğrenci alan okula kaydı puan üstünlüğüne göre yapılır.

Öğrenci nakillerinin yapılabilmesi için naklin yapılmak istendiği kurumda devam edilen meslek alan/dalının bulunması esastır. Zorunlu nakillerde 10 uncu sınıfta alan, 11 inci sınıfta ise aynı alanda olmak kaydıyla dal değişikliği yapılabilir. 12 nci sınıfta alan/dal değişikliği yapılmaz. Alan/dal değişikliği yapılması durumunda Millî Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliğine göre işlem yapılır. Alan/dal değişikliği veya başka nedenlerle alınamayan modüller kurs, yetiştirme programı veya kendi kendine yapılan öğrenme sonucunda yapılacak bir sınavda başarılı olmak yoluyla tamamlatılır.

Mesleki ve teknik ortaöğretim programlarına devam eden öğrencilerin nakil için başvuruları, birinci yarıyılın son iki haftasında veya ders yılının sona erdiği tarihten yeni ders yılının başlamasına kadar yapılır. Başvurular merkezi yerleştirme puanıyla öğrenci alınan okullar için öğrenim görülen kurum müdürlüğüne, diğer programlarda ise nakil olacağı kurum müdürlüğüne yapılır. Ortaöğretim yerleştirme puanıyla öğrenci yerleştirilen okullarda başvuruyu kabul eden okul müdürlüğü en geç üç gün içinde dilekçe ve belgeleri nakil istenilen okul müdürlüğüne gönderir. Bu belgeler nakil istenilen kurumun kontenjan belirleme, kayıt-kabul ve nakil komisyonunca değerlendirilir ve karar ilgili müdürlüğe yazılı olarak bildirilir. Olumlu görüş yazısı alınmadan tasdikname düzenlenmez.

Anadolu mesleki ve teknik ortaöğretim programlarına kayıtlı öğrencilerden isteyenler, kayıt-kabul şartlarını taşıdıkları diğer mesleki ve teknik ortaöğretim programlarının aynı meslek alan/dallarına geçiş yapabilirler.

Nakil ve geçişler konusunda, diğer hususlar yönerge ile düzenlenir.

Misafir
3 Şubat 2012 14:28       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mrb ben lise 1e gidiyorum anadolu sağlık meslekten kız mesleğe çocuk gelişimi alanına geçmek istiyorum sizce geçiş yapabilirmiyim?
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir
3 Şubat 2012 17:06       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
anadolu sağlık meslekten kız mesleğe(çocuk gelişimi alanı) geçiş olurmu ?9.sınıfa gidiyorum
SaKLI tarafından gönderilmiş olan #4 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
13 Eylül 2012 18:42       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba ben malatya anadolu sağlık meslek lisesi laboratuvar bölümüne yerleştim fakat annemin tayini dolayısıyla aydın sökeye yerleşicez acaba söke deki sağlık mesleğe geçiş yapabilirmiyim
irem1
16 Eylül 2012 15:12       Mesaj #6
irem1 - avatarı
Ziyaretçi
yardım edın ltfn bn endüstri meslek lisesinden ticarete gitmek istiyorum bunun ıçın ne zaman nasıl ve hangi evraklarla basvurmalıyım ve de nereye basvurmalıyım
Misafir
18 Eylül 2012 08:05       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben kız meslek lisesinden başka bir kız meslek lisesine geçiş yapmak istiyorum.nasıl yapacağımı bilmiyorum.yardım eder misiniz.
Misafir
18 Eylül 2012 23:14       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ben kartepe anadolu sağlık meslek lisesine gidiyorum. Ama okul oturduğum yere çok uzak. Ve ben okuldan hiç memnun değilim. Ben İzmit Anadolu sağlık meslek lisesine geçiş yapmak istiyorum. Böyle bir şeyin olması mümkün mü ? Eğer mümkünse ne zaman yapılabilir ? Dönem sonu mu yoksa yıl sonu mu ? Yani eğer ders notlarımı yüksek tutarsam dönem sonu olma şansı var mı? Beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim. Sizden cevap bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim...
Misafir
7 Ocak 2013 19:19       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
evet geçiiş yapabilirsin sağlık meslekte oldgn için, kacıncı snfa gttgnde önemli tabi
Misafir
3 Kasım 2013 14:20       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba ben 9.sınıfa gidiyorum ikinci dönem meslek lisesinden özel saglık meslek lisesine geçmek istiyorum olurmu acaba acele ederseniz sevinirim biran önce ögrenmem gerek

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç