Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 11 Ocak 2012  Gösterim: 7.812  Cevap: 0

"İşleyen demir ışıldar" atasözüyle ilgili kompozisyon örnekleri verir misiniz?

kitap_kurduu
11 Ocak 2012 20:43       Mesaj #1
kitap_kurduu - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar lütfen işleyen demir ışıldar atasözüne kompozisyon örnekleri lütfen (ceren33 için Msn Happy )

---------- Mesaj tarihi 20:43 ---------- Önceki mesaj tarihi 20:40 ----------
Sponsorlu Bağlantılar

ŞLEYEN DEMİR IŞILDAR kompozisyon örneği

Çalışmak ruhu birtakım bunalımlardan kurtaran insanı yükselten ve manevi kurtuluşa götüren olumlu bir Çabadır. İnsanlık bilincine varan varlığını kabul ettirmek isteyen olgun bir hayat anlayışına sahip insan çalışmanın kölesi zorlukların ve başarıların efendisidir.
İnsan ruhunda gizli olan yaratıcı değerler ancak çalışma yoluyla verimli ve faydalı somut eserler olarak ortaya çıkar. İnsanlığın teknik sanat ve bilim alanındaki ilerlemeleri ferdi çalışmaların bir toplamıdır. İnsanlar çalışmanın değerini bilmeyip bu sonsuz merdivenin basamaklarında yükselme çabası göstermeselerdi bugün ilkel bir hayat yaşamaktan kurtulamayacaktık. Çalışma insanın görüş duyuş ve yaşayış ufuklarını açar. Bunun sonucu olarak insan yükselme yolunda büyük bir güç ve manevi huzur kazanır.
Çalışmayan insanlar düşünmekten duymaktan çevresine faydalı olmaktan uzak birer boş kalıptırlar. Bunlartopluluk için zararlıdır. Tembellik ancak kişiliksiz insanların harcıdır. İnsanı maddi-manevi felakete sürükler. Nasıl bir demir işlemez ve durduğu yerde paslanırsa kendi çapında bir şey yapmak kendine ve çevresine faydalı olmak için çaba göstermeyen insan da çürümeye aday demektir.
Yaşamaktan zevk almak kendi çapımızda yarattığımız eserlerle kişiliğimizi kazanmak ve hayat yolunda başarı sağlamak istiyorsak kılavuzumuz çalışmak olmalıdır.


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç