Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 17 Mart 2014  Gösterim: 28.120  Cevap: 37

Türk Beşleri niçin bu adı almışlardır?

Misafir
15 Şubat 2012 10:44       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
türk beşlerine neden bu ad verilmiştir lütfen soleyin
Sponsorlu Bağlantılar


Misafir
15 Şubat 2012 15:11       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
türk beşlerine neden bu ad verilmiştir?
Misafir
16 Şubat 2012 15:55       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Türk Beşleri özellikle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş döneminde eserleriyle kendilerinden söz ettirmiş aşağıdaki beş Klasik Batı Müziği bestecisini bir arada tarif etmek için kullanılan uluslararası bir deyimdir. Türk müziği için çok önemlidirler.
kralakif41
16 Şubat 2012 16:32       Mesaj #14
kralakif41 - avatarı
Ziyaretçi
Türk Beşlerismilev Necil Kâzım Aksessmilev Hasan Ferit Alnarsmilev Ulvi Cemal Erkinsmilev Cemal Reşit Rey ve Ahmet Adnan Saygun'a bazı yazarlar tarafından verilen grup adıdır. Rus Beşleri'ne benzetilen bu beş Türk besteci gerçektesmilev Fransız Altıları gibismilev ortak bir estetik anlayış çevresinde bir araya gelen müzikçiler değildi. Rus Beşleri gibi onlar da ulusal kaynaklardan yararlanmaya öncelik vermişlerdi. Amasmilev Rus besteciler bu tutumlarıyla bir tepkiyi temsil ederkensmilev Türk Beşleri diye adlandırılarak ortak bir çizgiye çekilmek istenen bestecilersmilev yeni kurulan cumhuriyet rejiminin resmi müzik politikasını gerçekleştirmeye girişmişlerdi. Beş besteci bazı ortak özellikler taşımakla birliktesmilev gerek kişiliklerindensmilev gerek müzik öğrenimi aldıkları çevrelerden kaynaklanan üslup farklılıkları da göstermişlerdir.

kralakif41
Msn Nerd....Saygılar....Msn Nerd
Misafir
16 Şubat 2012 16:50       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Necil Kâzım Akses Hasan Ferit Alnar Ulvi Cemal Erkin Cemal Reşit Rey ve Ahmet Adnan Saygun'a bazı yazarlar tarafından verilen grup adıdır. Rus Beşleri'ne benzetilen bu beş Türk besteci gerçekte Fransız Altıları gibi ortak bir estetik anlayış çevresinde bir araya gelen müzikçiler değildi. Rus Beşleri gibi onlar da ulusal kaynaklardan yararlanmaya öncelik vermişlerdi. Ama Rus besteciler bu tutumlarıyla bir tepkiyi temsil ederken Türk Beşleri diye adlandırılarak ortak bir çizgiye çekilmek istenen besteciler yeni kurulan cumhuriyet rejiminin resmi müzik politikasını gerçekleştirmeye girişmişlerdi. Beş besteci bazı ortak özellikler taşımakla birlikte gerek kişiliklerindengerek müzik öğrenimi aldıkları çevrelerden kaynaklanan üslup farklılıkları da göstermişlerdir.
Misafir
16 Şubat 2012 17:55       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Türk Beşleri Necil Kâzım Akses Hasan Ferit Alnar Ulvi Cemal Erkin Cemal Reşit Rey ve Ahmet Adnan Saygun'a bazı yazarlar tarafından verilen grup adıdır. Rus Beşleri'ne benzetilen bu beş Türk besteci gerçekte Fransız Altıları gibi ortak bir estetik anlayış çevresinde bir araya gelen müzikçiler değildi. Rus Beşleri gibi onlar da ulusal kaynaklardan yararlanmaya öncelik vermişlerdi. Ama Rus besteciler bu tutumlarıyla bir tepkiyi temsil ederken Türk Beşleri diye adlandırılarak ortak bir çizgiye çekilmek istenen besteciler yeni kurulan cumhuriyet rejiminin resmi müzik politikasını gerçekleştirmeye girişmişlerdi. Beş besteci bazı ortak özellikler taşımakla birlikte gerek kişiliklerinden gerek müzik öğrenimi aldıkları çevrelerden kaynaklanan üslup farklılıkları da göstermişlerdir.
Misafir
18 Şubat 2012 14:44       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ama ütfen türk beşlerine neden bu ad verilmiştir söyleyin
Misafir
19 Şubat 2012 13:52       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
türkbeşleri türkiye için önemli bir gurur kaynağıdır Batuhan çam...
woltka1001
19 Şubat 2012 14:02       Mesaj #19
woltka1001 - avatarı
Ziyaretçi
Öncelikle bu 6. sınıf ödevidir kendimden biliyorum.
Türk Beşleri özellikle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş döneminde eserleriyle kendilerinden söz ettirmiş aşağıdaki beş Klasik Batı Müziği bestecisini bir arada tarif etmek için kullanılan uluslararası bir deyimdir. Türk müziği için çok önemlidirler...
Summer
20 Şubat 2012 17:12       Mesaj #20
Summer - avatarı
Ziyaretçi
Bu istediğim cevap değildi... Msn Disappointed


---------- Mesaj tarihi 17:12 ---------- Önceki mesaj tarihi 17:08 ----------

Türk Beşleri


Türk Beşleri özellikle Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş döneminde eserleriyle kendilerinden söz ettirmiş aşağıdaki beş Klasik Batı Müziği bestecisini bir arada tarif etmek için kullanılan uluslararası bir deyimdir. Türk müziği için çok önemlidirler. Bu kişiler:

 Ahmet Adnan Saygun
 Ulvi Cemal Erkin
 Cemal Reşit Rey
 Hasan Ferit Alnar
 Necil Kazım Akses

Hepsinin ortak özelliği 1900’lerin başında doğmuş olmalarıdır ve Atatürk'ün eğitim için yurtdışına gönderdiği sanatçılardır. Farklı ailelerde farklı kültürlerde ve farklı ortamlarda yetiştirildiler. Doğdukları dönem Osmanlı’da padişahlık dönemiydi. Cumhuriyetin ilanı ve tekkelerin kapatılmasıyla birlikte Türk müziği yaratılmak istendi. Bu beş kişi devlet tarafından eğitim için yurtdışına gönderildi ve gelip Türk halk şarkılarını yeniden yorumladılar. Bu konuda bu uygulamayı daha önce yapan Rusya Macaristan ve İspanya örnek alındı.

Türk Beşleri bu adlarını Rus Beşleri ’nden almışlardır.Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç