Arama

Sanat mı önemlidir yoksa bilim mi?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 2 Mayıs 2017 Gösterim: 11.595 Cevap: 8
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Şubat 2012       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sanat mı önemlidir yoksa bilim mi?
EN İYİ CEVABI bloom22 verdi

Söz konusu olan konumuz bilim ve sanat olunca çeşitli tartışmalar ortaya çıkabilir.Bilim bana göre daha önemlidir.Çünkü sanat estetik,diğer bir tabirle güzellik verici bir unsurdur.Oysaki bilim hayatın gelişimi ve uygarlığın ilerleyişi için çalışır.Bana göre bilim konularıyla da sanat yapılabilir.Bilim sürekli gelişen bir konudur ve sanat gibi "sanat sanat içindir"konusunu içinde bulundurmaz.Yani "bilim bilim içindir" gibi bir unsuru içinde bulundurmaz.Bilim herşey içindir.Şuan sanatı iyi olan ülkelere bakalım o ülkeler belki de sadece sanat yönünde gelişmiştir.Oysaki Japonya gibi bir ülkede hem Japon sanatı hem de bilim ve teknolojide gelişmiştir.Sen nereye ağırlık verirsen o yönde gelişirsin.Fakat bilim yönünde çalışma her şeyi beraberinde getirir.Bu bilimin çok çeşitli amaçlarını gösterir.Fakat sanatla da uğraşmak gerekir.Ama bilim önce gelir.

Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 2 Mayıs 2017 20:33
artist_kanarya - avatarı
artist_kanarya
Ziyaretçi
9 Şubat 2012       Mesaj #2
artist_kanarya - avatarı
Ziyaretçi
Sanat çoğu zaman bir hobi olarak görülmektedir. Faydası ise insanı olgunlaştırmasıdır. Bilim ise reel dünyanın gözlem ve deney yoluyla ürünlerini ortaya koyan bir alandır. Bir bilgi birimi oluşturmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar
Sanat ve bilimin her ikisinin de toplumların gelişmesinde büyük rolü vardır. İkisi arasında bir seçenek yapmak oldukça zordur. Ancak tarihsel süreç bizlere sanatın toplumların gelişmesinde daha büyük öneme sahip olduğunu göstermiştir.

Eski toplumlar incelendiğinde günümüz insanına evrimleşmenin temelinde sanat olduğunu görüyoruz. Örneğin duvarlara birbirleriyle anlaşmak için çizdikleri resimler bir sanat olarak görülebilir ve bu sayede iletişimin temellerinin atıldığı yani günümüz modern insanına yaklaşmada en büyük adımın atıldığı söylenebilir. Ayrıca eski toplumların bizlere bıraktığı sanat eserlerine bakılıp onlarla ilgili bilgi edinilebilir. Yani bu toplumların dünya üzerinde bıraktıkları en büyük etki sanatlarıdır.

Bilim ve sanat iç içedir. Bir toplum ikisinin de peşinde koşmalıdır. Biri olmazsa toplum gelişemez. Ancak sanatın toplumun gelişmesine daha fazla katkı sağladığı savunulabilir.
Son düzenleyen Safi; 2 Mayıs 2017 20:36
ocean97 - avatarı
ocean97
Ziyaretçi
9 Şubat 2012       Mesaj #3
ocean97 - avatarı
Ziyaretçi
Yüce Atatürk'ün Bir sözü vardır: 'Benim manevi mirasım,Bilim ve Akıldır'demiştir.
Son düzenleyen Safi; 2 Mayıs 2017 20:37
bloom22 - avatarı
bloom22
Kayıtlı Üye
3 Mart 2012       Mesaj #4
bloom22 - avatarı
Kayıtlı Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.

Söz konusu olan konumuz bilim ve sanat olunca çeşitli tartışmalar ortaya çıkabilir.Bilim bana göre daha önemlidir.Çünkü sanat estetik,diğer bir tabirle güzellik verici bir unsurdur.Oysaki bilim hayatın gelişimi ve uygarlığın ilerleyişi için çalışır.Bana göre bilim konularıyla da sanat yapılabilir.Bilim sürekli gelişen bir konudur ve sanat gibi "sanat sanat içindir"konusunu içinde bulundurmaz.Yani "bilim bilim içindir" gibi bir unsuru içinde bulundurmaz.Bilim herşey içindir.Şuan sanatı iyi olan ülkelere bakalım o ülkeler belki de sadece sanat yönünde gelişmiştir.Oysaki Japonya gibi bir ülkede hem Japon sanatı hem de bilim ve teknolojide gelişmiştir.Sen nereye ağırlık verirsen o yönde gelişirsin.Fakat bilim yönünde çalışma her şeyi beraberinde getirir.Bu bilimin çok çeşitli amaçlarını gösterir.Fakat sanatla da uğraşmak gerekir.Ama bilim önce gelir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Şubat 2013       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bence bilim çünkü bilim olmasaydı sanat olmazdı çünkü insam bilime açılarak sanat çıkar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Ocak 2014       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar bir münazara görevim var bende bu konuyu araştırdım. İlk yazı sanatla ortaya çıkmıştır. Hiyeroglif (resim yazısı) bir sanat çeşididir. Bilimde bu şekilde ortaya çıkmıştır. Yani bilimin temelinde sanat vardır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Şubat 2015       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bilim daha önemlidir çünkü sanat bir hobi gibidir me sela sanat resim müzik gibi şeyleri kapsar sizce bilim ve tekmoloji olmasaydı biz eskisi gibi mağra adamı olucaktık ilk öncelikle ateş bulund küçük şeylerle başlanarak bu güne geldik ama bilim olmasaydı şu anda mağra adamları duvarda resim çiziyo olucaktı ama bilim var ve ressamlae sanat resim yaparken bunlarayapıyorlar bu yüzden bilim sanattan daha üstündür bu yüzden ben bilimi destekliyorum...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Nisan 2017       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
uygarlıgın gelişmesinde sanat önde gelir hocalarda diyor bende ilk başta bilim diyordum ama bilim değilmiş sanatmış sanat insanlar varoldu olalı vardır. mağaralardaki el resimleri hayvan resimleri mesela
MissAngel - avatarı
MissAngel
Kayıtlı Üye
23 Nisan 2017       Mesaj #9
MissAngel - avatarı
Kayıtlı Üye
Aslında her ikiside önemlidir çünkü sanat yaratıcılığı yani yeni üretimi ve iyi mesaj vermeyi sağlar bilim ise yeni bilgiler için çalışır ve dünyadaki çoğu zorluğu kaldırmaya çalışır.

Anca bu ikisi birleşince ortaya güzel sonuçlar çıkar.
Son düzenleyen Baturalp; 23 Nisan 2017 19:37