Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 29 Aralık 2015  Gösterim: 86.255  Cevap: 6

Bir kişiye dokununca elektrik çarpması neden olur?

Misafir
3 Mart 2012 22:03       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
cevapı:İnsanların içinde elektirik birikiyor ve bir yere dokununca elektirik çarpılıyor bunun nasıl giderilmesi gerektiği toprakta yürümek
EN İYİ CEVABI SaKLI verdi
Statik elektrik, "durgun elektrik", insan vücudunun yüzeyinde biriken elektrik yüküdür. Her zaman olur, ama yün benzeri giysilerle insanın üzerindeki elektrik yükü artmaktadır, eğer bu elektrik toprağa iletilemezse (kauçuk, plastik türevi tabanlı ayakkabılar) insan üzerinde gerilim artar, ve iletken bir maddeye ilk temasda bir boşalma olur. Bu gerilim genelde 30.000 Volt ile 1.000.000 V arasında değişir. (Fazla değil mi). Gerilim kelimesinin üzerinde biraz durursak, elektrikte kullanılan gerilimle, günlük hayatta kullanılan gerilim birbiriyle çok bağlantılıdır. Stres de elektriksel kelimeyle aynıdır. Yani stresli durumlarda insanın üzerindeki elektrik miktarı daha dazla olur, bunun tersi de doğrudur, mesala yağmurdan önceki kasvetli havalarda insan kendisini gergin hisseder, çünkü yağmurdan önce havada elektrik yükü çok fazla olur.

Suyla temasın bütün halleri bu elektrik yükünün azalmasına neden olur, en çok da denize girilince nötrleniriz. Denize girmek ve duş yapmak bu yüzden rahatlatır insanı. Toprakta çıplak ayakla yürümek de bu elektriği alır. Bilimsel olarak ispatlanmasa da bu elektrik yüklerinin kanserin oluşumuna çok büyük etken olduğu iddia edilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar


Misafir
3 Mart 2012 23:06       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
insan iletken bir madde oldugu için dışarıdan aldıgı elektrigi hemen depolar ve birisine dokundukça onu boşaltır
SaKLI tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
5 Aralık 2013 18:47       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
elektrik insan nasıl olunur?ve tedavisi nedir?
beyzanur hndgl
21 Kasım 2014 20:17       Mesaj #5
beyzanur hndgl - avatarı
Ziyaretçi
Benim arkadaşım bi anda kendisildiğinin çarpıldığını söylüyor bunun vücundaki statik elektrik ve elektrik fazlalığından kaynaklandığını biliyorum ama bu sadece yünlü bir kıyafetten mi oluşuyor yoksa başka şeylerde olabilir mi ??
Misafir
24 Ocak 2015 10:30       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bende elekdirik akimi fazlasiyla var topraga ciplak ayaklada bastim ama bi faydasini goremedim aliminyum metal gibi seylere dokundumda ates cikiyor yani bir tur kivilcim bunun nedeni nedir. ?
Mustafa ataş
29 Aralık 2015 17:11       Mesaj #7
Mustafa ataş - avatarı
Ziyaretçi
Bir kişiye yada bir metal cisme dukunduğum zaman elektrik çarpması oluşuyor


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç