Arama

Basketbolda hangi mevkide oynamalıyım?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 26 Nisan 2019 Gösterim: 8.918 Cevap: 16
DreT45 - avatarı
DreT45
Ziyaretçi
12 Mayıs 2012       Mesaj #1
DreT45 - avatarı
Ziyaretçi
Ben 2-3 yıldır basketbol oynuyorum. 13 yaşındayım boyum 1.65. Basketbol'da iyi top sürerim. Top kaybım yok denecek kadar az. Atışlarda eğer 3'lük çizgisini geçmediysem, başarı yüzdem 10'da 8 diyebilirim. Turnikelerim ne çok kötü ne de çok iyi diyebilirim. Crossoverlarım çok iyidir. Rakibimi kolaylıkla şaşırtabilirim. Kolay kolay yorulmam. Sizce hangi mevkii ya da mevkiiler bana uygun?
EN İYİ CEVABI 60KalbiniBana verdi
Sen bence diyorum orta sahada oyun kurucu olarak oyna. Çünkü boyun orta sahaya göre çok iyi yaşında iyi bana göre sen orta sahada oyun kurucu ol ama orta sahada genellikle sol ve sağ tarafta dur çünkü alan savunması yüzünden önünü göremez ve basket atamazsın. Benim tercihlerim bunlar senden şimdiden teşekkürlerini bekliyorum.
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Haziran 2012       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
oyun kurucu
Sponsorlu Bağlantılar
60KalbiniBana - avatarı
60KalbiniBana
Ziyaretçi
10 Şubat 2013       Mesaj #3
60KalbiniBana - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Sen bence diyorum orta sahada oyun kurucu olarak oyna. Çünkü boyun orta sahaya göre çok iyi yaşında iyi bana göre sen orta sahada oyun kurucu ol ama orta sahada genellikle sol ve sağ tarafta dur çünkü alan savunması yüzünden önünü göremez ve basket atamazsın. Benim tercihlerim bunlar senden şimdiden teşekkürlerini bekliyorum.
Son düzenleyen Safi; 18 Mayıs 2019 14:57
arda5564 - avatarı
arda5564
Ziyaretçi
13 Şubat 2013       Mesaj #4
arda5564 - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar 1998 doğumlu lise 1 öğrencisiyim 1.73 boyundayım kilom biraz fazla 88 kiloyum ama kimse 88 kilosun demez kilomu göstermiyorum basketbola başlayacağım ve hangi mevkide oynayabilirim öğrenmek istiyorum basketboldan anlayanlar yardımcı olabilir mi?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Şubat 2013       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
post ya da pivot oynayabilirsin
keten_kedi_ - avatarı
keten_kedi_
Ziyaretçi
13 Şubat 2013       Mesaj #6
keten_kedi_ - avatarı
Ziyaretçi

Eğer gerçekten 60 cm zıplayabiliyorsan yaşıtlarına göre çok atletiksin. Sana burdan sipariş verir gibi mevki söylemek yanlış olur. Pivot oyna denilse, karşına senden çok daha uzun, kollarını çok iyi kullanabilen ve pivot hareketlerini çok iyi bilip seni çok rahat egale edebilecek elemanlar çıkabilir ve duvara çarpmış gibi olursun.
Point guard denilse , karşına çok iyi bir guard çıktığında atletikliğin ona sökmez. Seni geçmesi için bir-iki crossover yeter.

Mevkini belirlemek tamamen sana ve koçuna (eğer herhangi bir takımda oynuyorsan) bağlı.Çünkü kendini her mevkide gözlemleyebilmen lazım. Sadece boy ve kilo özelliklerine göre mevki seçersen hata yaparsın. Çok uzun boylu olup da oyun kurucu olan basketbolcular da var. Magic Johnson , Shaun Livingston vb. birçok oyuncu örnek olarak gösterilebilir.

Senin yapman gereken, kendini en iyi gördüğün mevkide özelliklerini geliştirmen olacaktır. Mesela bu atletikliği kullanıp iyi bir Small Forward olarak kendini geliştirebilirsin. Yada kendini iyi bir 4 numara olarak görüyorsan bu alanda kendini geliştirip atletik ve bitirici bir 4 numara olabilirsin. 2 gün guard oynayıp, sonra "sıkıldım" deyip pivot oynarsan basketbol zevkin bir süre sonra yok olur.
13 Şubat 2013       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
DreT45 adlı kullanıcıdan alıntı

Ben 2-3 yıldır basketbol oynuyorum. 13 yaşındayım boyum 1.65. Basketbol'da iyi top sürerim. Top kaybım yok denecek kadar az. Atışlarda eğer 3'lük çizgisini geçmediysem, başarı yüzdem 10'da 8 diyebilirim. Turnikelerim ne çok kötü ne de çok iyi diyebilirim. Crossoverlarım çok iyidir. Rakibimi kolaylıkla şaşırtabilirim. Kolay kolay yorulmam. Sizce hangi mevkii ya da mevkiiler bana uygun?

forvette dur pnp 1461 Trabzonspor'un kadrosu saqlamlaşır hannyyyyy
60KalbiniBana - avatarı
60KalbiniBana
Ziyaretçi
21 Şubat 2013       Mesaj #8
60KalbiniBana - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
arda5564 adlı kullanıcıdan alıntı

Arkadaşlar 1998 doğumlu lise 1 öğrencisiyim 1.73 boyundayım kilom biraz fazla 88 kiloyum ama kimse 88 kilosun demez kilomu göstermiyorum basketbola başlayacağım ve hangi mevkide oynayabilirim öğrenmek istiyorum basketboldan anlayanlar yardımcı olabilir mi?

Bence sen potaya yakın taraflarda oyna.Çünkü kilon gerçekten biraz fazla.Eğer uzaktan basket atmaya çalışırsan çok zıplaman gerekir ve kilondan dolayı zıplayamazsın.Eğer potaya yakın durursan hiç zıplamadan basket atabilirsin. Teşekkürlerini bekliyorum.
Son düzenleyen Safi; 18 Mayıs 2019 14:57
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Eylül 2014       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
98 doğumluyum 1.88 boyum 83 kilom çabuk yoruluyorum hantal oldugum söylenir serbest atışlarım iyi 3 sayılık atışlarımda oldukça iyi 10 da 7 atiyorum boyalı alanda iyiyim simdi sorum şu 4 numarami daha ideal 5 numarami takımımda benden bir yas kucuk ama biraz daha uzun ama daha hantal bir cocuk var(tahminen 1.90) birde benden biraz kısa ama topa daha hakim daha seri biri var (tahminen 1.83)
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Ekim 2014       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben 13 yaşındayım boyum 154 kilom33 iyi top sürerim şutlar orta pivot oynayabiliriyorum hareketleri falan ama crosseverlerim falan iyi ve hep kendimden uzunlara blok koyup iyi sıçrayabiliyorum