Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 26 Ekim 2017  Gösterim: 1.752  Cevap: 3

Bitkilerde aşılama yöntemini ilk kim bulmuştur?

Misafir
11 Aralık 2012 16:12       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Dünya'da ilk aşıyı(ağaçların aşılanması)kim bulmuştur?Cevabını hiç bir yerde bulamadım.Sizin sitenin namını duydum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.
Sponsorlu Bağlantılar


11 Aralık 2012 16:34       Mesaj #2
kompetankedi - avatarı
SMD Bir Dünyalı
Bitki aşılarının tarihi oldukça eskilere dayanır. MÖ 1000'li yılların Çin kaynaklarında ağaç aşılamanın bilindiğine ve sanatsal amaçlar için kullanıldığına dair bilgiler var. Aristo'un yazılarında Antik Yunanistan'da aşılama konusunda önemli bir bilgi birikimi olduğundan bahsediliyor.


Sponsorlu Bağlantılar
Misafir
14 Ağustos 2017 12:29       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bir bitki, meyve veya sebze üzerinde en fazla çeşitlilik nerede mevcut ise aşıyı da oranın halkı bulmuş diyebiliriz.
Türkçedeki Aşı sözcüğünün ve türevlerinin incelenmesinden bu konuda dilimizin zengin olduğu anlaşılıyor. Elmanın, üzümün ve benzeri bitkilerin anavatanına bakmak gerekir.
26 Ekim 2017 02:11       Mesaj #4
yenibiyoloji - avatarı
Üye
Aşılama, özel bitki kısımlarının (anaç, kalem) uygun bir teknikle uygun koşullar altında birleştirilerek tek bir bitkiymiş gibi büyütülmesini sağlayan bir tekniktir. Aşılamada bitkinin üst kısmı KALEM olarak adlandırılırken, alt kısmı ANAÇ olarak adlandırılmaktadır. Bitkilerde aşılamanın tarihsel olarak orijininin bilinmemesine rağmen, ilk olarak M.Ö. 1560`lü yıllarda aşılamanın ağaçlar üzerinde Çinliler tarafından yapıldığıyla ilgili bilgiler bulunmaktadır. Helenizm çağında Aristo (M.Ö. 384-322) ve Tofrastus (M.Ö. 372-287) yazıtlarında aşılama ile ilgili dikkate alınması gereken önemli tecrübeleri ele almışlardır. Meyvelerde aşılama M.Ö. 2000 yıllarında Çinliler tarafından, hatta daha erken dönemlerde Mezopotamya’nın bilinen ilk kavimlerince kullanılan bir teknik iken , sebzecilikteki uygulamaları ise sadece 1920’li yıllara kadar uzanmaktadır. Sebzelerde ilk olarak aşılama Kore ve Japonya`da 1920`li yılların sonlarında karpuzun (Citrullus lanatus) su kabağı (Lagenaria siceraria) anacı üzerine Fusarium solgunluğuna karşı yapılmasıyla başlamış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Çin`de pirinç depolamada kullanılmak üzere 80 kg`lık kabaklar üretmek için, kabak bitkilerini demet aşı yöntemi kullanılarak birden fazla bitkinin birbiriyle aşılanması yapılmıştır. Aşı yerinin tutmasından sonra ise, üst kısımda kalem olarak tek bir bitki bırakıp diğerlerini kesmek suretiyle birden fazla sayıda köke sahip bitki elde edilmiştir. Japonya ve Kore’deki ilk denemelerden sonra aşı ile yapılan üretim alanları ve sebze türleri artmıştır


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç