Gösterim: 3.850|Cevap: 0|Güncelleme: 24 Şubat 2010

Cüce Gezegenler - Eris (Vikipedi)

Mesaja atla
Misafir
24 Şubat 2010 08:53   |   Mesaj #1   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Eris
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sponsorlu Bağlantılar
Eris değişik anlamları olan bir kelimedir ve
  • Eris (cüce gezegen): Güneş Sistemi'nde bilinen en büyük cüce gezegen (geçici adı 2003 UB313)
  • Eris (mitoloji), Yunan mitolojisinde anlaşmazlık ve uyumsuzluk tanrıçası
Tanımı konusunda gökbilimcileri ikiye ayıran ve en sonunda "cüce gezegen" sınıfında yer almasına karar verilen Eris, 2005 yılında keşfedildi.
Eris, keşfinden sonraki ilk yılında güneş sisteminin 10. gezegeni olarak anılırken, Uluslararası Astronomi Birliğinin gezegen tanımını yayımlamasının ardından "cüce gezegen" sınıfına sokuldu.
Buzullarla kaplı gezegenin yeni statüsü, kendisinden daha küçük olan Plüton'un da "cüce gezegen" kabul edilmesine yol açtı ve güneş sistemindeki gezegen sayısı Astronomi Birliğinin kararıyla 8'e düşürüldü.
Keşfedilen gezegene, tanımı üzerindeki tartışmalar nedeniyle, mitolojide kavga ve nifak tanrıçası olarak bilinen Eris'in adı uygun görüldü.
Plüton'dan yaklaşık 115 kilometre daha geniş olan Eris, güneş sistemindeki en uzak gezegen olarak biliniyor. Eris'in güneşten uzaklığı 14,5 milyar kilometreyi buluyor. 2005 yılında yapılan gözlemlerde Eris'in bir de uydusu bulunduğu keşfedildi ve bu uyduya Dysnomia adı verildi.
Eris'in yörüngesi, Güneş sistemindeki diğer gezegenlerin yörüngesel düzlemine 45 derece eğik konumda bulunuyor. Bu eğim yüzünden 2005 yılına kadar gözlerden uzak kaldığı düşünülen Eris, Güneş'in çevresindeki turunu 560 yılda tamamlıyor.
Uzay Bilimleri forumu 'Cüce Gezegenler - Eris (Vikipedi)' konusunu görüntülüyorsunuz: Eris Vikipedi, özgür ansiklopedi Eris değişik anlamları olan bir kelimedir ve Eris (cüce ...

Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç