MsXLabs
Sayfa 1 / 3

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Cevaplanmış (https://www.msxlabs.org/forum/cevaplanmis/)
-   -   Bosch buzdolabı sorunları ve çözüm önerileri nelerdir? (https://www.msxlabs.org/forum/cevaplanmis/329929-bosch-buzdolabi-sorunlari-ve-cozum-onerileri-nelerdir.html)

kompetankedi 23 Ağustos 2010 16:27

Bosch buzdolabı sorunları ve çözüm önerileri nelerdir?

Son kullanıcı olan tüketici gurubu elektrikli ev aletleri ile yaşadıkları sorunları Servis gerektirmeyecek çözüm önerilerini hangi durumlarda servis gerektiğini markaların kullanım klavuzlarında bellirtilsede teknolojinin imkanları internet ortamında mutlak araştırmaktadır.

Konu içeriğimizi besliyecek bu sorunlara yada aynı sorunları yaşayanların elde ettikleri çözüm ve yol göstermelerini ilgili markaların ana başlığında burada işlenecektir.

Söz konusu markalar ürettikleri her ürün gurubuna ait farklı Modelleri olduğunu için forumumuzu kullanan üyelerden özellikle sorunlu cihazların modellerini yazmaları bir başka kullanıcının sorununa çare aradığında faydalanmasında kolaylık sağlıyacağını unutmamaları gerekmektedir.

Temel mantığımız şudur : Başlık kısmına model numarası ve sorunun temel kelimeleri

Örnek: Bosch KSUxxxxx model soğutmuyor.

Konuların içeriği varsayımlara ait değil öncelikle yaşanmış yada yaşanmaya aday basit sorunlara çözüm önerilerini ve olası sebeplerinin önünü almak olduğu unutulmamalıdır.

kompetankedi 23 Ağustos 2010 20:49

Bosch KSU 40622 buzdolabı neden soğutmuyor, ışıkları yanıp sönüyor

Bosch nofrost soğutmuyor ışıkları yanıp sönüyor , bosch çalışırken gürültü çıkartıyor.

Bosch marka no frost ksu 40622 model cihaz her ne hikmetse soğutmamaya başladı ve ışıkları yanıp sönüyor. Dolap "Vınnnnnn" sesin yapıp motorun termiğini attırıyordu. Öncelikle kullanma klavuzunda söylenen dolabın tamamen elektriğini kesip derin dondurucudaki donmus malzemelerin gazete kağıdına sarılıp serin bir yerde muhafaza ettirilmesi ve dolabın 12 saat o sekilde bekletilmesi istenmiş uyguladım ancak nafile. Çünki bu işlem dolabın no frostun bolumundeki fanın buzlanması yüzünden pervanenenin dönmemesi ve buzunda 12 saatte çözüleceği var sayılarak önerilmiş.

Sorun bu fan değil tamamen elektronik kartta olduğunu tespit ettik. Tabi bu tespiti servis haricindeki bir arkadaşım yapmıştı. Kartın değişimi gerekiyor. Kartta elektronik ilgi alanıma girmesi karta yüz küsür para vermeden önce araştırmam gerektiğini düşündüm ve arıza verebilecek karttaki elektronik parçaların yenilerini tedarik ettim. Öncelikle aleminyum soğutucuya bağlı soğutucuya bağlı 2 transtör ve bu transtörlerin ayaklarına baglı 2 kondansatörü sırasıyla değiştim transtorler sorunu çözmedi tam umudu kesmiştim ki kondansatorleride değiştirip denemeye karar verdim. Meğer tüm sorun bu basit kondansatörlerde olmalıki artık dolap eskisi gibi soğutmaya kararsız davranışlar sergilememeye ve ışıklarının (derece) yanıp sönmesine engel oldu.

Toplam masraf 4 tl ye 20 Servis parası+ parça parasından kurtulmuş oldum.

Benzer sorun yaşıyanlara ön bilgi olması ve bosch profilo benzer yapıya sahiptir . Bu modelde dereceler yani malum kartta digital gösterge değil sadece led ışıklı göstergedir.

Benim cihazın diğer biri sorun gibi gözüken olayıda buzlanmayı çözmesi. Buzlanmayı çözen sistemde "Çat Pat" sinir bozucu ses çıkartması buzu çözen sistemin devrede olmasından kaynaklandığı ve sorun değil olağan bir durum olduğudur. Bazen fan pervaneside "Tırrrrr" benzer ses cıkarmasıdaoluşan buza pervanenin çarpmasından öte bişi değildir. Olağan durum olsada gecenin bir saatinde sessiz ortamda gerçekten sinir bozucu olduğunu itiraf etmeliyim.

Saygılarımla.

Misafir 23 Mart 2011 22:37

Merhaba tarif ettiğiniz sorunun aynısı benimde buzdolabımda var, elektronik kart buzdolabının neresinde kalıyor yerini tarif edebilir misiniz, aynı çözümü bende uygulamak istiyorum.

Misafir 24 Mart 2011 22:06

Yerini buldum ışıkların altında kalıyor, panel tırnaklı elinizle zorlarsanız biraz ve üst taraftan hafif tornavida yardımı alırsanız hemen sökülüyor. Parçalara da ulaştım, bendeki diyot gitmiş gibi duruyor, çevresi yanmış, birde kondansatorleri değiştireceğim, yandaki büyük role gibi parçalar nedir çakmadım ama onlarıda söktüm onlarada bir bakacağım. Teşekkürler.

Misafir 8 Kasım 2012 11:54

Bosch KSU 40622 buzdolabı neden soğutmuyor, ışıkları yanıp sönüyor

Alıntı:

kompetankedi adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1816074)
Bosch nofrost soğutmuyor ışıkları yanıp sönüyor , bosch çalışırken gürültü çıkartıyor.

Bosch marka no frost ksu 40622 model cihaz her ne hikmetse soğutmamaya başladı ve ışıkları yanıp sönüyor. Dolap "Vınnnnnn" sesin yapıp motorun termiğini attırıyordu. Öncelikle kullanma klavuzunda söylenen dolabın tamamen elektriğini kesip derin dondurucudaki donmus malzemelerin gazete kağıdına sarılıp serin bir yerde muhafaza ettirilmesi ve dolabın 12 saat o sekilde bekletilmesi istenmiş uyguladım ancak nafile. Çünki bu işlem dolabın no frostun bolumundeki fanın buzlanması yüzünden pervanenenin dönmemesi ve buzunda 12 saatte çözüleceği var sayılarak önerilmiş.

Sorun bu fan değil tamamen elektronik kartta olduğunu tespit ettik. Tabi bu tespiti servis haricindeki bir arkadaşım yapmıştı. Kartın değişimi gerekiyor. Kartta elektronik ilgi alanıma girmesi karta yüz küsür para vermeden önce araştırmam gerektiğini düşündüm ve arıza verebilecek karttaki elektronik parçaların yenilerini tedarik ettim. Öncelikle aleminyum soğutucuya bağlı soğutucuya bağlı 2 transtör ve bu transtörlerin ayaklarına baglı 2 kondansatörü sırasıyla değiştim transtorler sorunu çözmedi tam umudu kesmiştim ki kondansatorleride değiştirip denemeye karar verdim. Meğer tüm sorun bu basit kondansatörlerde olmalıki artık dolap eskisi gibi soğutmaya kararsız davranışlar sergilememeye ve ışıklarının (derece) yanıp sönmesine engel oldu.

Benzer sorun yaşıyanlara ön bilgi olması ve bosch profilo benzer yapıya sahiptir . Bu modelde dereceler yani malum kartta digital gösterge değil sadece led ışıklı göstergedir.

Benim cihazın diğer biri sorun gibi gözüken olayıda buzlanmayı çözmesi. Buzlanmayı çözen sistemde "Çat Pat" sinir bozucu ses çıkartması buzu çözen sistemin devrede olmasından kaynaklandığı ve sorun değil olağan bir durum olduğudur. Bazen fan pervaneside "Tırrrrr" benzer ses cıkarmasıdaoluşan buza pervanenin çarpmasından öte bişi değildir. Olağan durum olsada gecenin bir saatinde sessiz ortamda gerçekten sinir bozucu olduğunu itiraf etmeliyim.

Saygılarımla.

merhabalar ,

Benimde buzdolabımda sizinki gibi bir sorun var . Işıklar yanıp sönüyor , fan arada çalışmaya çalışıyor ama kesiliyor. Yani düzenli bir soğutma olmuyor.
Elektronik mesleğiyle uğraştığım için biraz kurcalayıp kartını söktüm.. üzerindeki triyak ve kondansatörleri değiştirmeyi düşünüyorum.
Yalnız şunu merak ettim ; sizin buzdolabınızda da aynı problemmi vardı ? fan arada (yada dondurucu kapağını açtığınızda) çalışmaya çalışıyormuydu ..
Çünkü internetten kısa bir araştırma yaptım ve buzdolabının fiziken çalışıp soğutmadığı durumlarda fan motorundan şüpheleniliyor. Fakat bizim dolapta fan nadirende olsa çalışmak için çaba sarf ediyor ve bu yüzden elektronik karttan şüphelendim.

Şimdiden teşekkür ederim

İyi çalışmalar ...

Misafir 10 Aralık 2012 19:36

Aynı sorun bende de vardı Makine Vınn vınnn deyip sürekli resetliyordu.
Servisler 400 Tl (Anakart) Diğeri 230 Tl ana kart 180 Tl Tamir gibi fiyatlar verdiler.
Bu problemde Sadece kondansatörleri değiştirmek yetiyor.

Yaklaşık 1 Tl Kondansatör Maliyeti var.

3 Dk de da değiştirebiliyorsunuz.

kondansatör değerleri

25 Volt 220 MFarad
16 Volt 470 MFarad

Voltaj değerlerine çok takılmayın.. bulamazsanız (Yani o sıra dükkanda yoksa) yerine daha yüksek voltaj lı olanları kullanabilirsiniz.

Genç emekli ,,, 8 Mart 2013 17:08

Ayı arıza bendede oluştu.. Bu form sayesinde 1,5 tl ye cözdüm..

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2542624)
Servisler 400 Tl (Anakart) Diğeri 230 Tl ana kart 180 Tl Tamir gibi fiyatlar verdiler.

kondansatör değerleri

25 Volt 220 MFarad
16 Volt 470 MFarad

Voltaj değerlerine çok takılmayın.. bulamazsanız (Yani o sıra dükkanda yoksa) yerine daha yüksek voltaj lı olanları kullanabilirsiniz.

Merhabalar,,, yaklaşık bir aydır bu sorunu bende yaşıyordum.. Bir ay kadar önce elektirikler cok sık kesilmişti muhtemelen bu nedenden dolayı bu arıza oluştu kanaatindeyim.. diğer sorunu yaşıyan arkadaşlar gibi, benimde günün içinde bir kaç kez Led ışıklar yanıp sönerek dolap devreye girmede zorlanmaktaydı.. bu yaklaşık üç beş dakilka kadar sürmekte daha sonra dolap devreye giriyordu..dolabın kapağını açtığımda lambalar yanıyor fakat kapatır kapatmaz tekrar Led ler yanıp sönüyordu..Bosh servisi aradım karta 300 tl + işcilik istedi.. Bu formu okuduktan sonra biraz daha arştırma yaptım kart tamiri yapan bir kaç yer buldum işcilik dahil 150 tl istediler, eğer kartı söküp götürdüğümde ise 50 tl ye yapacaklarını söylediler.. Fakat ben kartı söktüm Bursada elektronikciler çarşısına götürerek, 0,50 tl ye Kondansetör 16 Volt 470 MFarad aldım , aldığım yer tamir yapmadığı için pasajda tamir yapan dükkana götürdüm , adam baktı bu kondansötör patlak gözükmüyor dedi.. gercekten patlak olan kondansötör biraz kararmış ,, şişmiş olmalı fakat benim kondansötörde hiç bir emare yok ,, kondansötörü ölcemediği için ben risk alarak değiştirmesini istedim.. 1 tl de işcilik verdim.. İçimdeki ses bu formda yazılanına güven diyordu.. kaybedceğim bir şey olmadığı için değiştirip kartı eve getirdim ve taktım... yaklaşık iki saat oldu şimdilik Maşallah saat gibi çalışıyor.... Sonuç 350 tl lik masrafı ,, biraz araştırarak 1,5 tlye mal ettim.. Eğer tekrar aynı sorun yaşarsam yine bu formda paylşacağım.... Kondansatör bilgisini paylaşan arkadaşa sonsuz Teşekürlerr,, Allah razı olsun...

hymaz 31 Mart 2013 18:15

Benim Buzdolabı bosch KSU44600 Bu sabah işikları yanıp sönmeye başladı.
başka biç bir çalışma yok. Dolap Çalışmıyor.
Ana kartı söktüm.
Kondansatörleri değiştirip Takacam .İnşallah olur

hymaz 7 Nisan 2013 13:35

Ana kart üzerindeki kondansatörleri değiştirdim. Dolap Şu an gayet iyi çalışıyor

Misafir M.E. 21 Nisan 2013 17:46

BOSH KSU 40600 Elektronik Kart Arızası

Benim de buzdolabımda kontrol bölümünde ışıklar yanıp sönüyor ve servis çağırdım. Direk olarak kart arızası dedi ve 260+60 TL ücret istedi. Kart üzerindeki soğutucuya bağlı BTA212X-600D triyaklar yanmış gibi ısınmıştı. Bu devre elemanlarını hiçbir yerde bulamadım. Nerede bulunacağına dair fikri olan var mı? Kadıköy ve Karaköy elektronikçilerinde aradım.

Misafir 25 Nisan 2013 18:25

Elektronik Parça

Türkiye'de bulamadığım için Çin'den sipariş ettim. Birkaç günde elimde olacak. Benzer problemi olan varsa forumda iletişim bilgilerini paylaşırsa yardımcı olabilirim.

Misafir 11 Temmuz 2013 15:48

bosch ksu40621 buzdolabı

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2025079)
Yerini buldum ışıkların altında kalıyor, panel tırnaklı elinizle zorlarsanız biraz ve üst taraftan hafif tornavida yardımı alırsanız hemen sökülüyor. Parçalara da ulaştım, bendeki diyot gitmiş gibi duruyor, çevresi yanmış, birde kondansatorleri değiştireceğim, yandaki büyük role gibi parçalar nedir çakmadım ama onlarıda söktüm onlarada bir bakacağım. Teşekkürler.

Arkadaşım anakart tam olarak dolabın neresinde ben bulamadım lütfen yardımcı olun bana.

Misafir 18 Temmuz 2013 22:35

bosch ksu 40600 no frost buzldolabının ana kart arızası

Çalışmayıp led ışıkları yanıp sönen 12 yıllık bosch ksu 40600 no frost buzldolabının ana kart daki 2 adet kondansatör ve 10 volt 1 wat zener diyodu değiştirdim sorun kalmadı.triakları da değiştirmeyi düşünüyordum parça alırken bulamamıştım.iyi ki bulamadım,gereksiz masraf olacakmış.Yardım edenlere teşekkürler.

Misafir 26 Temmuz 2013 20:47

bosch 3663 non frost

merhabalar. benim buzdolabının alarm düğmesi yanıyor ve soğutma yapmıyordu. servis çağırdım. servis ustası motor gitmiş 650 lira masraf var dedi. bu fiyat bana çok pahalı geldi .
bunun üzerine internetten araştırma yaparken bu foruma rastladım. arkadaşların yazdıkları yorumları okuyup buzdolabının kartını söküp baktım. kondansatör bir tane olarak gördüm. sağlam gibi duruyor. yalnız sağ tarafta el tırnağı büyüklüğünde siyah bir parça var adını bilmiyorum. üzerinde yazılar var. yazılar çok küçük okuyamadım. o parçanın etrafı hafif siyahlaşmış durumda. fişi takınca buzdolabının kompresörü 6-7 saniye ses gelip duruyor. 1 dakika kadar sonra tekrar 6-7 saniye çalışıp duruyor. bu şekilde devam ediyor. fan çalışıyor.
sizce sadece kart arızasımı yoksa servisin dediği gibi motor bozulmuşmudur?

Misafir 26 Temmuz 2013 23:22

bosh marka buzdolabının kontrol kartı üzerindeki ledler sinyal verir gibi yanmakta idi....bendede aynı arıza meydana geldi benim kontrol kartından değişen malzemeler sırayla ilk önce kartın tiryaklarına bağlı olan 2 adet kondensatörleri değiştirdim ama gene aynı sorun devam etmekte idi daha sonra kartın kenarında 2 adet kiprit kutusu benzeri kutupsuz kondensatörler değiştirince sorun falan kalmadı yaklaşık olarak 6 ay oldu ilk günki gibi çalışmaktadır.

NOT:kart buzdolabının üst öntarafındadır.

zafer baba 27 Temmuz 2013 16:07

bosch no-frost

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2648189)
merhabalar. benim buzdolabının alarm düğmesi yanıyor ve soğutma yapmıyordu. servis çağırdım. servis ustası motor gitmiş 650 lira masraf var dedi. bu fiyat bana çok pahalı geldi .
bunun üzerine internetten araştırma yaparken bu foruma rastladım. arkadaşların yazdıkları yorumları okuyup buzdolabının kartını söküp baktım. kondansatör bir tane olarak gördüm. sağlam gibi duruyor. yalnız sağ tarafta el tırnağı büyüklüğünde siyah bir parça var adını bilmiyorum. üzerinde yazılar var. yazılar çok küçük okuyamadım. o parçanın etrafı hafif siyahlaşmış durumda. fişi takınca buzdolabının kompresörü 6-7 saniye ses gelip duruyor. 1 dakika kadar sonra tekrar 6-7 saniye çalışıp duruyor. bu şekilde devam ediyor. fan çalışıyor.

işi takınca buzdolabının kompresörü 6-7 saniye ses gelip duruyor. 1 dakika kadar sonra tekrar 6-7 saniye çalışıp duruyor. bu şekilde devam ediyor. fan çalışıyor.

Kaynak: Bosch buzdolabı sorunları ve çözüm önerileri nelerdir?

ending 12 Ağustos 2013 21:43

Yanıp sönen led lamba ve çalışmayan buzdolabı

aynı sorun bendede vardı yıllardır özellikle yazın havalar ısındımı buzdolabının tepesindeki led ışıklar yanıp sönüyor kapağı açık bırakıyorum 1 dk. sonra kapatınca duruyorlar ama soğutma yapmıyordu.nette arama yaptım bu forum çıktı karşıma kondansatör değiştir tavsiyesini dinliyeyim ne kaybederim dedim.bosch marka buzdolabının en üstündeki plastik yapışkanı söktüm 50 cm. boyunda , panel çıktı sonra dış beyaz mikayı sökmek için alttan baktım iki uçta beyaz plastik tıpalar onlarıda çıkardım.yapışkanlı bölümlerini bışakla şöle bi kazıdım kapının bağlantı bölümü çıkmıyordu ama işimi görecek kadar açtım içinden led lamba kartı çıktı,bu cihazın ana kartı başka yerinde ,2 cm. eni 15 cm boyu olan bu kart ışık açma-kapama kartı sadece.neyse çok pratik tırnaklar var 3 plastik parça içiçe ,kartın üstünde iki adet kondansatör vardı,aynı anlatıldığı gibi.aldım kartı elektrikçiye götürdüm sağlam görünüyorlar bizde parçası yok şirinevlere bi bak dediler.tüh dedim şimdi onca yolu git bide bulama ...neyse bizim televizyoncu arkadaşa gittim dedim kondansator varmı varsa bunları sök yenilerini tak.vardı ama volt u çok yüksekti birazda büyüklerdi ama taktı.eve geldim 1 dk. almadı yerine yerleştirmem.Anında lambalar yandı ve motor çalıştı.elimle ışıkları söndürme yani kapak kapama tuşuna bi bastım soğuk hava üflemeye başladı.inanamadım halada şoktayım saat başı gidiyorum geliyorum kontrole tıkır tıkır.meğer sorun şuymuş;voltaj kontrolu yani kesintilerde devreye giren kondansatörler yanabiliyor.yandımı led ler doğru çalışmıyor ,çalışmayınca ana kartın kafası karışıyor doğru mesajı alamıyor kısa devre yapıyor.elektrik var ama soğutmuyor öylece bekliyor.bu kondansatörler arabada akü,telefondaki pil gibi bişey ...eğer başınıza bu gibi bi durum geldiyse nasılsa teknik servisin eline düşeceksiniz önce bu yolu bi deneyin en azından kazık yemeyin derim.Ama bu led lambalar yanıp yanıp sönüyorsa geçerli tabii.Ayrıca televizyon tamircisi benden para filanda almadı ama duamı aldı.burdan bu fikri bize verenlerden de Allah razı olsun.

Misafir 24 Ağustos 2013 12:57

KGN57PN134N

KGN57PI34N DOLAB DAİMA ALARM ÇALIYOR VE SOĞUTMUYOR

Misafir 24 Ağustos 2013 18:09

bosch no frost buz dolabı

buz dolabımın dondurucu bölümü alt kısımda ve buz tutuyor.çekmeceleri açamıyorum buzu çözdürüyorum tekrar donuyor. sorun ne olabilir yardımcı olurmusunuz.

baykanbelirdi 26 Ağustos 2013 14:50

Bu foruma ve paylaşımları yapan arkadaşlara çok çok teşekkür ederim.

Bende de Vınnnn vınnnn problemi vardı. Buzdolabını bir süre fişte takılı bıraktığımda kapak kapalıyken bir süre sonra toparlıyordu. Kapağı kapatıp açıyordum arıza devam ediyor mu diye.

Derken bir gün hanım soğutmuyor bu dolapdedi. Baktım sol taraftaki derin dondurucu ledlerinin hiç biri yanmıyor. Derin dondurucuya derece koydum , -18 dereceye kadar soğutuyordu ama alt bölme soğutmuyordu. Sadece sağ taraf +4 derece ledi yanıyordu. Artık Vınnnnn vınnnn sesi de yok. Dolayısıyle arıza ilerledi artık vınn vınnnn deyip toparlayamıyor bile.

60 saat fişi çekili vaziyette bekledim. Tekrar çalıştırdım. İlk başta 1-2 gün 4 derece idi, derken 5-6 derece oldu, 12 dereceye kadar çıkınca buzdolabının değil ama benim sigortam attı, söktüm dolabı su giderine baktım. Tıkalı değildi ama az pislik çıktı doğrusu. Hava kanallarına baktım. Tıkalı değildi.

ve Google amcaya danıştım. Çok aradım ama sonunda burayı buldum. Az önce iş yerinde kondansatörleri daha yüksek voltajlı ama aynı microFarat olanları ile değiştirdim. Büyük kondansatörün yanındaki devre elemanının çevresinde kartın üstü biraz sararmıştı. Doğru yoldayım.

Eve gidince umarım çalışır. Meraktan öleceğim. Dua edeceğim. (Bosch servisi masraf 350 tl ye çıkabilir dedi)

Bu paylaşımları yapan herkese sonsuz teşekkürler.

Herkese sevgi ve saygılarımla

kompetankedi 26 Ağustos 2013 17:01

En son resimdeki mavi renkli lerde kondansatör asıl sorun onlarda elektronik kondansatorleri değişirken onlarıda değişin.

baykanbelirdi 26 Ağustos 2013 21:28

Çalıştırdım AMA...

Alıntı:

kompetankedi adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2655965)
En son resimdeki mavi renkli lerde kondansatör asıl sorun onlarda elektronik kondansatorleri değişirken onlarıda değişin.

Diğer kondansatörleri (mavi dediğiniz kutupsuz diye geçenler) onları Kadıköyden bulabilir miyim dersiniz ?

Buzdolabını çalıştırdım. Soldaki ledler yine yanmadı. 1-2 gün beklemem gerekecek şimdi. Alt bölme soğutmasını koruyabilecek mi diye ...

O mavi olan kondansötör ve yanındakini de bu arada bulmaya çalışacağım. Daha önce farketmedim ama dolabı kaparken birşeye takıldığını farkettim. Kapının altından lastik sarkmış. Bastırıp yuvasına oturtmaya çalıştım ama boyna sorun çıkaracak şimdi o anlaşıldı.

Neyse hayırlısı bakalım.

baykanbelirdi 28 Ağustos 2013 00:40

24 saat geçti.
Buzdolabının içine kablosuz verici koydum. İç sıcaklığı takip ediyorum sürekli.
Sıcaklık 2,7 derece ile 5,1 derece arasında geziniyor.
5.1 olunca motor çalışıyor. 2,7 olunca duruyor.
Saat gibi çalışıyor 24 saattir. Ama şu varki bu ilk gün ve ertesi gün durumlar nasıl olacak göreceğiz. Ama bence düzeldi.

Bununla birlikte şundan emin değilim. Kapağın altında sarkan lastiği farkedip yerine bastırarak sıkıştırmıştım. Durum kondansatörleri değiştirdiğimden mi düzeldi yoksa alt lastiği yerine taktığımdan mı düzeldi ? Yok yok kondansatörleri değiştirdiğim için düzeldi. Dolapla boğuştuğum o hava kanallarını vs söküp taktığım sırada lastiği ben bacağımla filan çıkarttım herhalde. Kondansatörler diyorum başka bir şey demiyorum. 16V ve 25V olanları değiştirmiştim. 24 saati geçtik sıkıntı yok. Bundan önce 60 saat fişini çekip sonra tekrar taktığımda daha 24 saat olmadan 4 derecenin altına inmiyordu.

Doğru yoldayız. Ama hala erken. Ben de diyorum ki hani arıza çıkaracaksa hemen çıkarsın dolabı doldurmadan. Daha güvenmediğim için içine bir şey koyamıyorum.
Saygılar.

baykanbelirdi 29 Ağustos 2013 01:01

48 SAAT SONUNDA SORUN YOK. SADECE SOL TARAFTAKİ LEDLER YANMIYOR...

Sanırım yeni bir buzdolabı satın almadan atlatacağım bu kışı. Umarım.

Dolap 2 adet kondansatörün değişimi ardından 48 saattir düzgün bir şekilde çalışıyor.

2 saat kadar dolap sıcaklığını ve motorun çalışıp durmasını takip ettim. Aşağıda :
5.4 derecede çalışmaya başladı. 23 dakika çalıştı. 3.1 dereceye kadar 19 dakikada düştü.
5.2 dereceye çıktıktan sonra yine çalıştı, 2.8 dereceye kadar 24 dakikada düştü.
5.1 derecede yine çalıştı. 2.7 dereceye kadar 25 dakikada düştü.

Siz de farkettiyseniz 5.4'ten 5.1'e ve 3.1'den 2.7'ye bir düşüş var. Ben bu takibi yapmaya akşam 22:00 da başladım şimdi saat 01:00 suları. Gündüz güneşi gittiğinden ve ev zamanla serinlediğinden bu etkiyi dolabın çalışma derecelerinde de takip edebiliyoruz. Ben böyle olacağını sanmazdım doğrusu.

Diğer arkadaş gibi ben de şaşkınım dolap tıkır tıkır çalışıyor. Diğer kondansatörleri değiştirmedim. Bu kışı geçirirsek dolabı satıp yeni alacağım sanırım.

Sevgiler saygılar.

baykanbelirdi 1 Eylül 2013 03:43

Daha başaramamışım. :)

Yok olmamış. 2 kondansatörü değiştirmek yetmemiş. Fan'ın az çalıştığını tespit ettim. Yaklaşık 1 dakika çalışıp duruyor. Ben de hızlıca üst kapağı açıp kapatıyorum. Kapağı kapatınca fan tekrar devreye giriyor. 1 dakika kadar çalışıp duruyor. Ben yine kapağı açıp kapatıp fanı devreye sokuyorum. Bu artık sıcaklık 7.5 dereceye ulaşınca dayanamayıp inceleyip farkettiğim bir durum üzerine yaptığım geçici uygulama. bu arada dolap durmadan çalışıyor. Yani sanırım kompresör çalışıyor. İç sıcaklığı 5.7 dereceye kadar düşürmeyi başardım bu deli gibi kapağı açıp kapatma operasyonu sayesinde. Pazartesi veya Salı günü kompetankedi nin sözünü dinleyerek Kadıköy e diğer kondansatörleri aramaya gideceğim. Canım sıkıldı bu işe. Bakalım ne olacak.
Saygıla.

baykanbelirdi 3 Eylül 2013 22:59

kompetankedinin dediğini aynen yaptım. Diğer iki kutupsuz kondansatörü de bugün değiştirdim.

Sabah Kadıköy'e Yazıcıoğlu hana gittim. Aradığım her şeyi orada buldum. Hana girer girmez tam karşıda en dipteki amcadan kutupsuz kondansatörleri aldım. Tanesi 1.5 TL. Yani 3 TL oraya verdim. Ayrıca durumunu beğenmediğim (çevresindeki baskı devre kartı ısınmadan sararmıştı)10 V 1 amper zener diyodu da değiştirdim. Onu da 4. katta buldum.

Triyak deniyor sanırım. Onları da buldum ama tanesi 5 TL den 2 tane alamadım. Ay sonu malum. Zaten yine başarısızlıkla sonuçlanırsa son çare onları alacağım.

Marşa bastım şu anda daha 13.7 dereceye düştü. Hadi hayırlısı bakalım.

Biraz mesaj kalabalığı yaptım. Admin kusura bakma. Her şey yolunda ise bir kaç gün sonra belirteceğim.

Özet.
2 kondansatör değiştirmek durumu iyileştirmekle birlikte, kapaklar açılıp kapandığı sürece buzdolabının kararsız soğutma çabaları (fanın az dönmesi) sıkıntı yaratarak dolap alt kısmının sıcaklığının yavaş yavaş yükselmesinin önüne geçemedi. Ama sıcaklık daha yavaş yükseldi.
Sonuçta Kutupsuz kondansatörler ve zener diyot da değiştirildi. Dolap şu anda deneniyor.

Herkese sevgi ve saygılarımla

Misafir 7 Ekim 2013 20:36

bu bosch dinamic no frost dolabın kartını nasıl sökerim üzerinde kondansatör değiştirmek istiyorum elektronikçiyim ancak led göstergelerin bulunduğu yerde olduğunu tahmin ediyorum da tırnaklı galiba tırnakları kırmadan çıkarmak için bilgi istiyorum teşekkürler.

kucukm 7 Ekim 2013 22:36

selamlar,

benim kartta bozuldu sanırım. 3 led yanıp sonuyor. dolap sogutmuyor. kartı komple soktu. resimlerdeki gibi PCB ortaya cıktı. zener in oldugu yer hafif siyahlasmıs. yarın 2 kapasitoru zener i değiştirip deneyecegim.
sayın baykanbelirdi sizin denemeleriniz nasıl gidiyor?

ben su sekilde soktum: dynamic no frost yazısının oldugu plastik parcanın icindeki tırnakli plastik diktorgen parcayı cıkarmak icin, dıstaki plastik parcayı iki parmagımla genişleterek (kırmayacak kadar) içindeki plastik parcayı cıkardım.

saygilarimla,

Misafir 11 Ekim 2013 18:19

Benim siemens marka buzdolabımda da aynı sorun vardı 620 ne model kartın fotoğraflardan aynı olduğunu farkedince bende iki kondansatörü yenisi ile değistirdim ve dolap 2 gündür sorunsuz çalışıyor.Burada bu bilgileri tecrübesini paylaşan ilk yazan arkadaş ve herkeze çok teşekkür ederim beni enaz 300 tl servis masrafından 1 tl kondastör karşılığinda kurtardı tekrar teşekkürler minnettarım.''Şunu anladım ki dünyada en pahalı şey bilgi''

baykanbelirdi 12 Ekim 2013 22:17

Evet sonucu yazıyorum. Uzun bir süreçti doğrusu. Bana denk gelen 3 arızanın sırayla başıma gelmesidir. Bunların hepsinde de derin dondurucunun arkasındaki ana soğutma bölümünün karlanarak (düzgün defrost yapmadığından) alt bölmeyi soğutamamaya başlamasıdır. Bu nedenle ben arızanın tespitinde dörtdünüp durdum.

1. Arıza başladığında, 1 sene kadar önce, buzdolabının sağ tarafındaki ışıklar Vınn vınn vınn sesleri çıkararak yanıp söndüğünde 2-3 dakika içinde sistem normale döndüğünden umursamamıştım. Sadece elektrik kesilip geldiğinde vınlama sürecinden sonra dolap çalışıyordu. Aman arkadaşlar işte durum buysa hemen o küçük kondansatörlerden büyüğünü değiştirin. Hemen düzeliyor.

2. Ben bunları yaptım, hatta zener diyot, 2 kutupsuz kondansatörü de değiştirdim ama nafile. Benim işlemcinin de zarar görmesi nedeniyle makine saçmalıyormuş.

3. Arıza sırasında 2-3 hafta hanım ve çocuklar yaz günü şehir dışında olduklarından buzdolabını kapatmıştım. Kapattığınızda sinsi bir gol hazırlığı ile arızalar zincirinden sonuncusu kendine ortam bulup gelişiyor. Buzdolabının kapağının lastikleri ısınınca kendini koyveriyor ve sarkabiliyor. Bizimki tam kapağın altındaki kısım, hafifçe sarkmış. Biz dolap kapısı kapandı sanırken paşam gevşemiş de gevşemiş. Meğer dolap kapağı yarım santim açık kalıp (bazen) karlanmayı körükleyerek, alt bölmenin soğutulamamasına da ana sebep oluveriyormuş.

ekte 1 foto koyyorum derin dondurucunun arkası. Sökümü kolay. Benim dolap soğutamamaya başlayınca hemen derin dondurucunun arkasına ulaşıp, fön makinesi ile dalarak (dolap kapalıyken) karlanmayı eritiyordum. Burada dikkat edin erittiğiniz sular giderin ağzında donarak tıkayabiliyor ve derin dondurucunun içi göle dönebiliyor. Bu nedenle bir gider ağzını ısıtıyordum bir de karlanmayı dönüşümlü. Resimlerde gördüğünüz yere ulaştıktan sonra (önce tabandaki 3 vida kapağını düz tornavida ile kibarca kanırtarak kaldırın, sonra yıldız ile 3 vida yı sökün, alt paneli kaldırıp kendinize doğru çekin gelir. Arka pervane yanlarındaki iki vidayı sökün ve arka paneli çekin alın, alırken fanın kablosunu arkadan elinizi araya sokup çıkarın. Beyaz köpüğü kendinize doğru çekerken arkadaki metale donma nedeniyle yapıştığından gelmez. Aradan fön makinesini sokun yavaş yavaş ayırın). En son resimde gördüğünüz metali sağ ve solundan tutan yerleri açarak sökün. Bir de ne göreceksiniz Kuzey Kutbu buzdolabının içinde. Dalın fön makinesiyle. Defrost tamam. 1 hafta veya 2 hafta idare eder sizi.

http://img43.imageshack.us/img43/3001/zmcs.jpg

İstanbul Kartal'da oturuyorum. Bulaşık makinesi de bozuldu 1 hafta önce. Deli gibi internet çalışmalarına başladım. Bir yer buldum Maltepe ye doğru. Çıkma parçacı. Cennet sanki. Buzdolabının beynini buldum 40 tl ye aldım. Çıkan beyni istediler verdim. Şimdi dolap süper çalışıyor.

Herkese sevgi ve saygılarımla.

bora kh. 26 Kasım 2013 16:14

slm benim sorunum BOSCH 40600 buz dolabım var dolap içinden su akıtıyor tam olarak orta kısımda ışıklarının olduğu panelin altından geliyor su sebzelik bölümünden aşağıya akıyor birde kapağını kapattığımda dolap çalış dur arada kalıyor sanki kapağın üst tarafında kapandığında değen tırnakların olduğu bir yer car oarayla oynayınca normale dönüyor ama su akıtmaya devam ediyor sorun ne olabilir yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum teşekkürler

Misafir 4 Aralık 2013 02:32

slm arkadaslar benim sorunum bosch cooler no frost ksu3920ne/01 model buzdolabım orta sevyeyi geçik gürültülü calısıyor ve 10dk calısıp 15dk dinlenmeye geciıyor bazende dinlemeye gectiği zamanda otomatik olarak calısmıyor ben kapatıp acmam gerekiyor öyle yapıncada -10 sesli hata sinyali vererek calışmaya baslıyor bana bu konu hakkında acil yardımcı olursanız cok sevnırım saygılar.....

Misafir 7 Aralık 2013 15:54

Çözüm için teşekküler

Az önce bahsedilen elektronik paneli söktüm ve basit bir elektrikçiye götürdüm. Anakarta ulaşması biraz zor olsa da kondansatörlere ulaştı ve temiz göründüğünü, değişmenin gerekli olmadığını söylese de değiştirmesi için ısrar ettim. 10 dk önce de eve gelip soketleri yerine taktım kırmızı uyarı ışığı sönmese de dolap çalışıyor yani yanıp sönüp durmuyor, garip sesler çıkarmıyor.Şimdi baktım soğutmaya başlamış.Elektrikçi 10 TL istedi canıma minnet ... Bunu bulan ve paylaşan arkadaştan Allah razı olsun (: Çok klişe ama internetin faydalı yanları da var. Teşekkürler.

bülent 14 Aralık 2013 00:49

boş buzdolabımın sıkıntısı

herkeze merhaba benim buzdolabımdada aynı ışıklar yanıp sönüyo ve soğutmamaya başlamıştı ve bende buradan okuduklarımı uygulayıp kondansetörleri değiştirdim ışıkların yanıp sönmesi ve motor iç pervanesi ve arkadaki pervane gayet düzgün çalışıyor ancak sadece çalışıyor soğutma yapmıyo bana yardımcı olacak arkadaş varsa lütfen yazsın yoksa bu dolabı balkondan atıcam az kaldı yardım edeceklere şimdiden teşekkür ederim ankaradan bülent

Misafir 3 Ocak 2014 13:35

ksu 40600 ne

Benim de buzdolabımda kontrol bölümünde ışıklar yanıp sönüyordu.Kartın besleme girişindeki kondansatörleri degiştirdim şu an da buzdolabı saat gibi çalışıyor model (bosh ksu 40600 ne ) kondansatörler= 25 Volt 220 mf /16 Volt 470mf ikisini degiştirin yeterli maliyeti 40 kuruş.Bu paylaşımı yapan herkese. ALLAH razı olsun 190 liralık kart masrafından kurtulduk

Bosch 40622 17 Ocak 2014 23:38

Merhaba,
bugün sayenizde tamirci çağırmadan buzdolabımı tamir ettim,
hem de eski ekektronik bir devre üzerinden söktüğü kondansatör ile...
Bosch 40622 cihazımın tüm ışıkları yanıp sönüyordu, fanları çalışıyor ve soğutmuyordu.
Anakartı söküp kondansatörü değiştirince sorun kalmadı...
Teşekkürler:))

Misafir 18 Ocak 2014 15:30

Siemens KSU49U620NE MODEL (dolabın içinde etikette yazıyor) buzdolabı.
Herhangi bir soğutma problemi yoktu ancak belli aralıklarla üstelik ışıklar yanığı sönüyor flaş yapıyordu. Dolap devreye girmeye çalışıyor fakat devreye girmiyordu. Kapağı açınca normale dönüyor kapatınca arıza devam ediyordu. 20-25 dk sonra düzeliyor, bi zaman sonra tekrar ediyordu.
Yetkili servis çağırdım. Dolabın bütün parçalarının normal çalıştığını fakat beynin (bi tane kart) değişmesi gerektiğini söyleyip 215 TL istediler. Bende internette araştırıp bu siteyi buldum. Kartı kendim söküp bi arkadaşımla Adana'da Cemal Gürsel Cd üzerindeki elektronikçilerden 2 tane kondansatör aldım toplam 50 kuruşa. Daha sonra aynı cadde üzerindeki Ceylan pasajında bulunan kart tamircisi Selim ustaya kondansatörleri değiştirttim 2 TLye.
215 TL hesap çıkarılan arızayı 2.50 TLye tamir ettirdim.
Kolay gelsin

Misafir01 10 Şubat 2014 18:30

Bosch KSU49620 Kapak değişimi

Bosch KSU49620 Ana Kapak değişmesi gerekiyor, Kolu dahil 293. tl. fiyat verdiler. Kapıyı nereden bulabilirim ?

Misafir 3 Mart 2014 22:20

Bosch ksu 40622 panel ışıkları açılıp kapanıyor.

Alıntı:

kompetankedi adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1816074)

Saygılarımla.

kardeşim öncelikle seni ve yaptığın bu işten dolayı tebrik ediyorum.gerçekten birçok kişiyi servis derdinden kurtarmış ve parasının cebinde kalmasını sağladığına inanıyorum.bu problem demek ki bu modellerin kronik sorunu olmuş veyahut bence bosch firmasın bunu bilerek yaptığını zannediyorum.tamamen insanları söğüşleme yöntemi. aynı problemi bende yaşadım.ama tek tesellim evde bulunmam ve forumdan bakarak sizin yazınızı gördükten sonra kondansatörleri değiştirerek arızayı çözmem oldu.gerçekten çok başarılı bir paylaşım olmuş.emeğinize sağlık.fakat son olarak ta bahsetmiş olduğunuz fan sesi buza çarpma olayı bu gerçekten sinir bozucu bir olay.elektronik control ünitesinin basit ve kullanılan elektronik malzemelerin kalitesi olarak kötü fakat kasa olarak fena değil.8 yıldır kullanıyorum ve sadece bu problemin haricinde bir problem yaşamadım.inşallah başka arkadaşlara da yardımcı olur bu konu ve hiçbir kişi zarar görmeden atlatır.

Misafir 22 Mart 2014 15:07

Saygideger vatandas Ben Fransadan yaziyorum ayni model BOSCH bende de var. 180€ tamir parasi istediler , sanstan sizin yazilara rasladim ve ben de gidip o 2 kondansaterleri aldim 0.75€ ve su anda buzdolabi iyi çalisiyor. Tesekkurler Allah nasibini versin.

Alicilik 1 Temmuz 2014 23:45

Dostlar merhaba,

YAzıyı okuyup ben de bir kaç bişi yaptım ama sorun çözülmedi. Şöyleki,

Bosch marka kgn57a00ne model buzdolabı var. Dolap alarm a düşüp üst tarafı (dolap kısmı) soğutmuyor. Dolabı kapatıp 2 gün buz çözülmesini bekliyoruz sonra düzeliyor 1 hafta geçmeden devam ediyor. Bir süredir de beklememize rağmen üst kısım soğutmuyor.

Bahsedilen kartı buldum ve söktüm.
2 adet 16v 470 mf
1 adet 200v 10mf
kondansatörleri vardı birebir değiştirdim. Geri taktım ama değişen bişi olmadı dolap halen üst kısmı soğutmuyor. Buzluk kısmı soğuyor onda bir sorun yok ama şu yaz gününde ramazan ayını başında bozulup sıkıntıya sokması kötü oldu. Fikri olan var mıdır acaba ?

misafir müco 7 Temmuz 2014 03:07

bosch buzdolabı ksu 45620 arızası

arkadaşlar benimde ksu 45620 ne model buzdolabım var. bahsi geçen ışıkların yanıp sönmesi sorunu benim buzdolabımda da ortaya çıktı araştırdım bu sayfayı buldum söylenilenleri yaptım iki adet kondansatörü değiştirdim fakat değişen bir şey olmadı bir adım daha ileri gittim soğutucuya bağlı iki adet bt12 nolu trimpod yada transistör ne olduklarını tam bilmiyorum onları da endüstri meslek lisesindeki elektrikçi arkadaşımla eşdeğerlerini bulup değiştirdim sonuç yine değişmedi olmadı çaresiz internetten 105 tl ye 15 gün önce yeni kart aldım taktım çalışmaya başladı 105 tl ye halletmiş olmanın verdiği mutluluk sadece 15 gün sürdü ve makina tekrar durdu hemde bir cumartesi gecesi yarın pazar ve her yer kapalı. çaresiz internetin başına geçtim ve aramaya başladım sonra şu adreste I have a Bosch ksu 44 fridge/freezer which has stopped working - Fixya resimlede belirtilen (1mf 275 v) ve (1.5 mf 275 v) luk kapasitörlerin değişmesiyle buzdolabının çalışacağı yazmış elimdeki iki karttan iki sağlam kapasitör çıkartmayı başardım gecenin bir yarısı sonuç itibarıyla çalıştırmayı başardım linkteki fotoğraftan bu parçaların hangileri olduğunu görebilirsiniz.

Misafir 8 Temmuz 2014 21:46

Bosch KSU49621NE arızası

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2025079)

arkadaşım senin tarifine göre kartı söktüm ankara konya sokaktaki elektronikçilere gittim kart tamiri yapan netses'e gittim kartı kontrol ettiler arızalı parçayı değiştirdiler servisin verdiği astronomik rakamın yanında çok cüzzi bir fiyata kartı tamir ettirdim taktım buzdolabı saat gibi çalışıyor ve soğutuyor çok teşekkür ederim

Misafir 16 Temmuz 2014 20:29

ana kart tam olarak nerede ,ışıklı panel diye bahsedilen yer buzdolabının dış kısmında üstte duruyor fakat nasıl sökücem bilemedim ?

Misafir 16 Ağustos 2014 23:38

bosch kdn56aw32n buzdolabı ışığı yanıp sönmesi

bosch kdn56aw32n buzdolabı ışığının buzluk kısmı sürekli yanıp sönüyor düzelmesi içn ne yapmalıyım? teşekkürler.

Misafir 25 Ağustos 2014 15:33

bosch ksu 49630 ne

Buzdolamin rezinstan ve elektronik kart i yerini bilmiyorum degismesi gerekiyomus ben yapabilirim bilen bi arkadas varsa tarif ederbilirmi şimdiden teşekkürler...

Misafir 4 Eylül 2014 22:50

BOSCH MODEL:KGN57P72NE

BOSCH MODEL:KGN57P72NE MARKA VE MODEL BUZDOLABIMDA BİRDEN PERFORMANSI DÜŞTÜ ESKİSENE GÖRE 4 DERECE İLE -22 DERECEDE SOĞUTMADA YARI YARIYA DÜŞTÜ. SERVİSİ ÇAĞIRDIM İKLİMDEN DOLAYI OLDUĞUNU SÖYLEDİLER TERMOMETRE İLE VE AKİM ÖLÇER CİHAZI İLE ÖLÇTÜLER BİR SIKINTI YOK DEYİP 30 TL ALIP GİTİLER OYSA BEN DOLABI 2011 TEMMUZ AYINDAN BERİ KULLANIYORUM AĞUSTOS 2014 KADAR BU SORUNU YAŞAMADIM. BU KONUDA ÇÖZÜMÜ OLAN ARKDAŞLARDAN YARDIM BEKLİYORUM NE YAPACAĞIMI ŞAŞIRDIM RESMİ SERVİSİ BİR ŞEY YAPAMADI. YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM İLGİLENEN ARKADAŞLARA

Misafir 12 Eylül 2014 10:38

Alıntı:

Genç emekli ,,, adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2592818)
Merhabalar,,, yaklaşık bir aydır bu sorunu bende yaşıyordum.. Bir ay kadar önce elektirikler cok sık kesilmişti muhtemelen bu nedenden dolayı bu arıza oluştu kanaatindeyim.. diğer sorunu yaşıyan arkadaşlar gibi, benimde günün içinde bir kaç kez Led ışıklar yanıp sönerek dolap devreye girmede zorlanmaktaydı.. bu yaklaşık üç beş dakilka kadar sürmekte daha sonra dolap devreye giriyordu..dolabın kapağını açtığımda lambalar yanıyor fakat kapatır kapatmaz tekrar Led ler yanıp sönüyordu..Bosh servisi aradım karta 300 tl + işcilik istedi.. Bu formu okuduktan sonra biraz daha arştırma yaptım kart tamiri yapan bir kaç yer buldum işcilik dahil 150 tl istediler, eğer kartı söküp götürdüğümde ise 50 tl ye yapacaklarını söylediler.. Fakat ben kartı söktüm Bursada elektronikciler çarşısına götürerek, 0,50 tl ye Kondansetör 16 Volt 470 MFarad aldım , aldığım yer tamir yapmadığı için pasajda tamir yapan dükkana götürdüm , adam baktı bu kondansötör patlak gözükmüyor dedi.. gercekten patlak olan kondansötör biraz kararmış ,, şişmiş olmalı fakat benim kondansötörde hiç bir emare yok ,, kondansötörü ölcemediği için ben risk alarak değiştirmesini istedim.. 1 tl de işcilik verdim.. İçimdeki ses bu formda yazılanına güven diyordu.. kaybedceğim bir şey olmadığı için değiştirip kartı eve getirdim ve taktım... yaklaşık iki saat oldu şimdilik Maşallah saat gibi çalışıyor.... Sonuç 350 tl lik masrafı ,, biraz araştırarak 1,5 tlye mal ettim.. Eğer tekrar aynı sorun yaşarsam yine bu formda paylşacağım.... Kondansatör bilgisini paylaşan arkadaşa sonsuz Teşekürlerr,, Allah razı olsun...

Merhaba, 3 dakikada değiştirilebildiği söylenilen bu kondansatörün nasıl değiştirildiğini de anlatabilir misiniz? Işıkların bulunduğu bölümü açtım. Aradan kablolar falan görüyor da fazla kurcalamak istemedim.

Misafir 12 Eylül 2014 10:41

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2542624)

kondansatör değerleri

25 Volt 220 MFarad
16 Volt 470 MFarad

Merhaba, kondansatörün nasıl değiştirildiğini anlatabilir misiniz rica etsem?

aziser 15 Eylül 2014 11:55

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2773470)
Merhaba, kondansatörün nasıl değiştirildiğini anlatabilir misiniz rica etsem?

Şu yanıp sönme sorunu bende de vardı. Burada yazılanlara istinaden Yazıcıoğlu'ndan -hana girince tam karşıdaki amcadan- 2 adet bahsedilen kondansatörlerden aldım. Eve gidip aceleyle ana kartı söktüm. Bazı arkadaşlardan Allah razı olsun detayına kadar anlatmışlar nasıl söküleceğini. Yakınlardaki bir tamirciye gidip eskilerini söktürüp yenilerini lehimlettim. Eve geldim hemen taktım kartı. Fişi takıp çalıştırdım, hemen soğutmaya başladı. Bir süre ideal soğukluğa gelinceye kadar kırmızı ikaz lambası yandı daha sonra söndü. Şu anda yeni gibi çalışıyor Allaha şükür. Allah bilir ne kadar paradan kurtuldum. Çok teşekkür ederim. Yazan arkadaşlar sağlam hayır duası aldılar benden...

Saat: 11:22
Sayfa 1 / 3

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık