MsXLabs
Sayfa 9 / 10

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Taslak Konular (https://www.msxlabs.org/forum/taslak-konular/)
-   -   Ahenk nedir, ahenk unsurları nelerdir? (https://www.msxlabs.org/forum/taslak-konular/210970-ahenk-nedir-ahenk-unsurlari-nelerdir.html)

Misafir 9 Mayıs 2012 15:14

Ahenk nedir?ahenk unsurları nelerdir?

AHENK:1.uygun,uyum düzen,armoni 2.renkler arasında uygunluk,sesler arasında uygunluk,makam.....................................

Misafir 21 Ekim 2012 11:07

Orhan veli kanık ıstanbulu dinliyorum gozlerım kapalı dakı ahenk unsurlarını soyler mısınız lutfeeeen

Misafir 25 Ekim 2012 12:53

Kafiye tarih boyunca şiirin vazgeçilmez ahenk öğelerinden olmuştur. Ustaca kullanılmış kafiyeler şiire ahenk kattığı gibi bir metnin kolay ezberlenmesini sağlar. En azından uzun süre hatırlanmasına katkıda bulunur. Bundan başka bir duygu veya düşünceyi zihinlerde iz bırakacak şekilde vurgulamamıza yardım eder.

Türk milleti tarih boyunca kafiyeye düşkün olmuştur. "Azı karar, çoğu zarar. Adamı adam eyleyen paradır, parasız adamın yüzü karadır." gibi yüzlerce atasözünde ve özdeyişlerde kafiye görebilirsiniz. Masalların "Az gittik, uz gittik dere tepe düz gittik, altı ay bir güz gittik." gibi tekerlemelerinde; "Suya düşer ıslanmaz, yere düşer paslanmaz. İki yıldız, gözleri boynuz." gibi bilmecelerde; Tahir ile Zühre, Dede Korkut Hikâyeleri gibi anonim eserlerde sıkça kafiye kullanılmıştır.

Kafiye konusu değer, diziliş ve anlayış yönünden olmak üzere üç bakış açısıyla incelenir.

Değer yönünden kafiyeyi yarım, tam, zengin ve cinaslı olmak üzere dörde ayırabiliriz. Tek ses benzerliği yarım, iki ses benzerliği tam, ikiden çok ses benzerliği ise zengin kafiyedir.

Ancak redif ile kafiyeyi karıştırmamak gerekir. Aynen tekrar edilen ekler, kelimeler ve kelime grupları rediftir. Farklı öğelerdeki ses benzerlikleri ise kafiyeyi oluşturur. Farklı öğeler ile şunu kastediyoruz. Mesela iki farklı kök, iki farklı gövde, iki farklı ek, bir kök ile bir gövde, bir ek ile bir kök veya gövde.
Kısaca görev ve anlam yönünden aynı olan öğelerdeki ses benzerliği redif, farklı öğelerdeki ses benzerliği kafiyedir.

Şimdi birkaç nazım parçasını bu bakış açısıyla inceleyelim. Faruk Nafiz'den bir dörtlük yazıyorum:

Derinden derine ırmaklar ağlar
Uzaktan uzağa çoban çeşmesi.
Ey suyun sesinden anlayan bağlar
Ne söyler şu dağa çoban çeşmesi?

Bu dörtlüğün 1. ve 3. dizesindeki "ağlar, bağlar" sözcüklerinde beş sesten oluşan zengin kafiye mevcuttur. Bu tür zengin kafiyelere tunç kafiye de diyenler mevcuttur. Bu sözcüklerde redif yoktur. Çünkü "ağlar" sözcüğü ağlamak fiilinin geniş zamanıdır. "Bağlar" sözcüğü ise "bağ" isminin çoğul halidir. Dolayısıyla bu sözcüklerdeki ekleri redif kabul edemeyiz. Fakat bu dizeler ". ırmaklar ağlar / . kendine bağlar" şeklinde olsaydı bu durumda "ağlar" ve bağlar" sözcüklerinin sonundaki "-r" geniş zaman eki aynen tekrar edildiği için "r" sesi redif, sondan başa doğru "a,l,ğ,a" sesleri zengin kafiye derdik.

Yine bu dizeler ". denize atıldı ağlar / . anlayan bağlar" sözcükleriyle bitseydi bu durumda "ağlar" ve "bağlar" sözcüklerindeki "-lar" ekleri çoğul ekidir bu yüzden rediftir; "ğ,a" sesleri ise tam kafiyedir derdik.

2. ve 4. dizelerde "çoban çeşmesi" kelime grupları aynen tekrar edilmiştir; o halde rediftir. "Uzağa" ve "dağa" sözcüklerinin sonundaki "a" sesleri de aynı ektir; ismin -e hal eki. Bu durumda "a" seslerini de redif kabul ederiz. Dolayısıyla "uzağa" ve "dağa" sözcüklerindeki "ğ, a" sesleri tam kafiye olur.

Misafir 12 Kasım 2012 17:07

Ahenk nedir?ahenk unsurları nelerdir?

Alıntı:

Ziyaretçi adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1230715)
ahenk nedir :(

ahenk nedir

Misafir 27 Kasım 2012 18:50

arkadaşlar şiirde ahenk in cevabı çok karışık lütfn yardım bn bişe anlamadım

Misafir 1 Ocak 2013 17:00

Bir soru sormak istiyorum. Cevabını kısa bir süre içerisinde dikkatle cevaplamanızı rica ediyorum.Şimdiden teşekkürler :)
OTUZ BEŞ YAŞ ŞİİRİNDE AHENK UNSURLARI NASIL KULLANILMIŞTIR?

Misafir 17 Eylül 2013 15:28

ahenk nedirrr söyleyin :( :(

Misafir 9 Ekim 2013 17:47

şiirde aheng unsurları nedir

Misafir 22 Ekim 2013 22:23

külbe i iştiyak şiirinin ahenk unsurlarını yazarmısınız

sema.demir 31 Ekim 2013 20:41

Lütfen

Lütfen bana İslami dönem ve Batı etkisinde gelişen Şiir bulabilirmisiniz? Aradım taradım ama yok

Saat: 19:53
Sayfa 9 / 10

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık