MsXLabs
Sayfa 1 / 4

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   Uçaklar az yakıt yakmak için neden yüksekten uçarlar? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/215275-ucaklar-az-yakit-yakmak-icin-neden-yuksekten-ucarlar.html)

Ziyaretçi 6 Aralık 2008 15:53

yocu uçakları uzun mesafeli uçuşlarda daha az yakıt harcamak için çok yüksekten uçarlar bunun sebebi nedir

Keten Prenses 7 Aralık 2008 00:12

Uçakların yaklaşık 10 km yükseklikte uçmalarının ana nedeni; alçaklara oranla bu yüksekliklerde, aynı yakıt sarfiyatıyla daha yüksek hızlara ulaşabilmeleridir. Çünkü, yüksekliğin her 5 km’lik artışında, hava yoğunluğu ½ faktörüyle azalır. Dolayısıyla, 10 km yükseklikteki hava yoğunluğu, deniz düzeyindekinin dörtte biri kadardır. Belli bir hızda uçan uçak için hava yoğunluğunun azalması, uçağın uğradığı sürtünme kuvvetinin azalması anlamına gelir. Ancak, uçağın belli bir kaldırma kuvvetini sağlayabilmesi için, yoğunluğu daha az olan havada daha hızlı uçması gerekir. En yaygın olarak uçulan hız 960 km/sa olup, bu değer; sıcaklıkla birlikte değişmekle beraber 1200 km/sa civarında olan ses hızından yeterince uzaktır. Sonuç olarak; 10 km yükseklikte 960 km/sa hızla uçan bir uçak; deniz seviyesinde bu hızın yarısıyla uçarken karşılaşacağı kadar sürtünme kuvvetine maruz kalır ve belli bir yakıt stoğuyla, deniz seviyesinde uçarak katedebileceği mesafenin iki misli yol alır. Tabii, yükseklerdeki basıncın düşüklüğü, kabinlerin yeterli oranda oksijen içeren havayla basınçlandırılmasını gerektirir.

Misafir 10 Şubat 2010 19:14

yhaa 1 de ucaklar ruzqqar sayesnde az yakıt harcamalarnn sebebinide yazsanız

WestWizard 14 Şubat 2010 19:11

Uçaklar neden yakıt tasarufu için yüksekten uçmayı tercih ederler?

Öğretmen sorduğunda ben bi cevap vermiştim fakat çok yaklaştığımı söylemişti. Acaba kesin cevap nedir? Yarına lazım lütfen yardım edin...

_KleopatrA_ 14 Şubat 2010 19:15

Alıntı:

WestWizard adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1694351)
Öğretmen sorduğunda ben bi cevap vermiştim fakat çok yaklaştığımı söylemişti. Acaba kesin cevap nedir? Yarına lazım lütfen yardım edin...

Uçakların yaklaşık 10 km yükseklikte uçmalarının ana nedeni; alçaklara oranla bu yüksekliklerde, aynı yakıt sarfiyatıyla daha yüksek hızlara ulaşabilmeleridir. Çünkü, yüksekliğin her 5 km’lik artışında, hava yoğunluğu ½ faktörüyle azalır. Dolayısıyla, 10 km yükseklikteki hava yoğunluğu, deniz düzeyindekinin dörtte biri kadardır. Belli bir hızda uçan uçak için hava yoğunluğunun azalması, uçağın uğradığı sürtünme kuvvetinin azalması anlamına gelir. Ancak, uçağın belli bir kaldırma kuvvetini sağlayabilmesi için, yoğunluğu daha az olan havada daha hızlı uçması gerekir. En yaygın olarak uçulan hız 960 km/sa olup, bu değer; sıcaklıkla birlikte değişmekle beraber 1200 km/sa civarında olan ses hızından yeterince uzaktır. Sonuç olarak; 10 km yükseklikte 960 km/sa hızla uçan bir uçak; deniz seviyesinde bu hızın yarısıyla uçarken karşılaşacağı kadar sürtünme kuvvetine maruz kalır ve belli bir yakıt stoğuyla, deniz seviyesinde uçarak katedebileceği mesafenin iki misli yol alır. Tabii, yükseklerdeki basıncın düşüklüğü, kabinlerin yeterli oranda oksijen içeren havayla basınçlandırılmasını gerektirir.

Misafir 26 Aralık 2010 21:00

ucaklar rüzgar sayesinde az yakıt harcamalarının sebebini yazın lüften :D

Misafir 6 Ocak 2011 19:41

uçaklar belirli bir yükseliğe çıktıklarında hava basıncı arttığı için daha hızlı uçar

Misafir 3 Mart 2011 19:34

lütfen cevapları biraz daha açıklayıcı bir şekilde verebilir misiniz?

Misafir 25 Kasım 2011 15:56

arkadaşlar bana yardım edin pazartesi verilecek ödevim

Misafir 30 Kasım 2011 18:02

yüksekte daha fazla rüzgar oldugu için

Saat: 11:32
Sayfa 1 / 4

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık