MsXLabs
Sayfa 4 / 5

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   Atatürk'ün Türk tarihine verdiği önem nedir? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/216985-ataturkun-turk-tarihine-verdigi-onem-nedir.html)

Misafir 14 Kasım 2011 20:59

arkadaşlar bana acilen türk tarihinin araştırılmasına önem verdiğini. bana örnek yazar mısınız

Misafir 20 Kasım 2011 18:41

atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti ve diğer ülke devletlerine katkıları nelerdirrrr acilll yarın olmasa bende olmam :( lütfennnnnnnnnnnnnnnn

Misafir 24 Kasım 2011 17:10

ama çok uzun yha biraz kısa olsa 1 2 3 satırlık falan yha nolur salı!

Misafir 25 Kasım 2011 17:36

yaa yardım edinn

haloking 27 Kasım 2011 15:46

Atatürk’ün Türk Tarihi üzerinde durmasının nedeni, kuşkusuz tarihin, milli bilincin kuvvetlendirmedeki gerçeklere dayanan rolüdür. Türk Tarihi zengin bir tarihtir. Genç nesillere her konuda en iyi ilham verecek, güç verecek olaylarla doludur. Atatürk; “Türk kabiliyet ve kudretinin tarihteki başarıları meydana çıktıkça, bütün Türk çocukları kendileri için lazım olan atılım kaynağını tarihte bulabileceklerdir.

NoT:Örnek verir misiniz?

Misafir 29 Kasım 2011 18:26

bana acil atatürk zengin türk tarihinin araştırılmasına önem verdiğini örneklerle açıklarmınız

cevapcı 30 Kasım 2011 19:45

Atatürk'ün tarihe verdiği önemin bir diğer örneği de tekke ve zaviyelerin kapanması sırasında Mevlânâ Dergâhı'nı da müzeye dönüştürmesiydi. İstanbul'daki Resim Heykel Müzesi, Ankara'da Etnografya Müzesi, bugün Anadolu Medeniyetleri Müzesi olan Hitit Müzesi hep Atatürk'ün direktifleriyle kuruldu.

Kaynak: Atatürk, Cumhuriyet'in ilanını takip eden altı ayda, Osmanlı Devleti'nin kültür ve tarih hazinelerini saklayan Topkapı Sarayı'nın müzeye dönüştürülmesini istemişti. Ayasofya'nın tamir ve restore edilip Bizans Eserleri Müzesi olarak dünyaya açılması ise kamuoyunda büyük yankılar yaratmıştı.

Kaynak: Atatürk'ün Türk tarihine verdiği önem nedir

Misafir 6 Aralık 2011 13:41

kısa ve öz istiyorumlütfen :)

Eybibeybi 12 Aralık 2011 18:24

Atatürkün Türk tarihine verdiği önem

Devrim den sonra Osmanlı Tarihininde okutulacak kitaplardan kaldırılması...

Türk Tarih Kurumu Atatürk'ün eseridir. Türk ulusunun büyüklüğüne ve üstün uygarlık yeteneklerine içten inanmış olan Atatürk, onu en uygar milletlerin düzeyine çıkarmak için önce tarihini bilmesi ve bunun içinde onu ilk kaynaklardan kendisinin araştırarak öğrenmesi gerektiğine inanıyordu. Atatürk'ün direktifleriyle, 16 üye tarafından, 15 Nisan 1931' de "Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti" adı altında kurulan Kurum'un adı 3 Ekim 1935'te Türk Tarih Kurumu'na çevrildi. Atatürk'ün tarihe verdiği önemin bir diğer örneği de tekke ve zaviyelerin kapanması sırasında Mevlânâ Dergâhı'nı da müzeye dönüştürmesiydi. İstanbul'daki Resim Heykel Müzesi, Ankara'da Etnografya Müzesi, bugün Anadolu Medeniyetleri Müzesi olan Hitit Müzesi hep Atatürk'ün direktifleriyle kurulmuştu.

Atatürk, Cumhuriyet'in ilanını takip eden altı ayda, Osmanlı Devleti'nin kültür ve tarih hazinelerini saklayan Topkapı Sarayı'nın müzeye dönüştürülmesini istemişti. Ayasofya'nın tamir ve restore edilip Bizans Eserleri Müzesi olarak dünyaya açılması ise kamuoyunda büyük yankılar yaratmıştı.
... Atatürk Türk Diline Verdiği Önem İle İlgili Sözler...
“Milletimiz aleyhinde söylenenler bütünüyle iftiradır.”

“Milletimiz… büyük güçlükler içinde bir imparatorluk vücuda getirdi. Ve bu imparatorluğu altı yüz yıldan beri tam bir ululuk ve büyüklükle sürdürdü. Bunu başaran bir millet elbette yüksek siyasi ve idari niteliklere sahiptir. Böyle bir durum yalnız kılıç gücüyle vücuda gelemezdi.”

“Milletimizin zalim olduğu iddiası da sırf iftiradan, baştan başa yalandan ibarettir. Hiçbir millet, milletimizden daha çok yabancı unsurların inanç ve adetlerine riayet etmemiştir.”

“…milletin tarihini okumamış veya milli duygudan yoksun kalmış oldukları anlaşılan bazı şahıslar, yabancıların aleyhimize ileri sürdükleri suçlamaları reddetmedikten başka, vatanlarını kabahatli göstermekten çekinmiyorlar”

“Türler on beş asır evvel Asya’nın göbeğinde muazzam devletler teşkil etmiş ve insanlığın her türlü kabiliyetlerine belirti olmuş birer unsurdur. Sefirlerini Çin’e gönderen ve Bizans’ın sefirlerini kabul eden bir Türk devleti, ecdadımız olan Türk milletinin teşkil eylediği bir devlet idi.” (1 Kasım 1922)

“İstanbul’u terk ettiğim güne kadar geçmiş bulunan vaziyetleri ayrı bir safha olmak üzere, o günden bugüne kadar cereyan eden olayların saklanmış olan vesikalarını tasnif etmek suretiyle hatıratımı yazmak niyetindeyim. Bunu yapmayı gelecek nesil için, Türk Cumhuriyeti Tarihi için bir vazife de sayıyorum.” (1924 Atatürk’ün S.D.V, s. 101)

“Bizim milletimiz derin bir maziye maliktir. Bu düşünce bizi elbette altı yedi yüzyıllık Osmanlı Türklüğünden, Selçuklu Türklerine ve ondan evvel bu devirlerin her birine eşit olan Türk Devletlerine kavuşturur.”

Misafir 14 Aralık 2011 18:04

Atatürk,zengin Türk tarihinin araştırılmasına niçin önem veriyor?Bu konuda neler söylüyor?

ACİLL NOLLUR ARAŞTIRIN
ÖĞRETMEN BU SORUNUN CEVABINI ALAMASSAN SURATINDAKİ İFADE BU OLUR
BENİMDE OLUR
Nolurrrr Yardımmmmmmmmm

Kaynak: Atatürk'ün Türk tarihine verdiği önem nedir?

HAHA ACIDIM YAVRUM BENİM.......... :D EZQ

Saat: 16:23
Sayfa 4 / 5

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık