MsXLabs
Sayfa 2 / 3

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   Yeşil ve kırmızı renk domateslerden hangisi suya batar? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/218026-yesil-ve-kirmizi-renk-domateslerden-hangisi-suya-batar.html)

Misafir 19 Kasım 2010 15:52

bunun nedeni ne?

kırmızı mı batar yeşil mi ve bunun nedeni ne?

Misafir 21 Kasım 2010 18:23

bunları ayırt eden makine icatı nı nerden bulabilrim yardım edin ne olur

Misafir 21 Kasım 2010 19:23

benim de ödevim yarına fakat evdeki bütün kırmızı domatesler yüzdü...kırmızılar yüzer

Misafir 22 Kasım 2010 19:21

ne yazık ki bana da bu ödev verildi
kırmızı yüzer yeşilse batar
bu arada bir makine tasarlayın yüzeyde kalanları yani kırmızılar toplayan bi makine yapın yeşillerde turşu olsun
valla ben öle yapcam

ayıboğan 22 Kasım 2010 20:51

arkadaşlar bna 100 de 400 güvenin çünkü şuan deneyi yapıyorum ve sonuçlarıma göre kırmızının olgunlaşma daha çok güneş görme sebebi olduğu için yoğunluğu fazladır yeşil ise daha az güneş gördüğü için yüzer ve yoğunluğu suyun yoğunluğundan azdır bnm yarına bu ödew

Misafir 25 Kasım 2010 10:51

ya bu hoca ödev verdide performans olarak arkadaşlar yeşil domatesmi batar veya yyüzer kırmızı domaesmi sonra onlarla ilgli turşu ve salça ketçap gibi örnekler yapıp a4 kagıdına yapıp vericezde ben hiç anlamadım anlayan varsa lütfen bi mesaj yoolllaya bilirmi yarın cuma günü veriilmesi lazım

Misafir 27 Kasım 2010 12:31

bu sorunun cevabı yeşil batar kırmızı yüzer olur

Misafir 29 Kasım 2010 20:32

deneyi yapan biri bana neden yüzdüğünü ve neden battığını açıklayabilir mi?

Misafir 30 Kasım 2010 13:36

evet sorunu cevabı kırmızı domates batar yeşil domates yüzer bu bir çesit domates fabrikalrındada kullanılır bizim bir fen hocamız var bu ödevi verdi performans olarakk :=))

Mrs.Pınar 2 Aralık 2010 18:08

Arkadaslar yesil domateslerde nişasta wardır.Bu yüzden suda cözünmez ve aqırdır dibe cöker kırmızıda ise tam tersidir nişasta sindirilip qlikoza dönüsür ....Yane aqırlık kaybeder bu yüzden yüzeye çıkar ....İnsallah yardımcı olmusumdur...Hade kolay qelsin xD

Misafir 2 Aralık 2010 19:42

bencede yeşil batar.Batmazsada benim suçum deil XDxd

Misafir 4 Aralık 2010 16:21

domatess

bana da werildii. aradımm ama bulamadımm. deney de yaptm ama bi sonuc alamadımm.bulan warsa daha ayrıntılı yazabilir mi ltfenn

Misafir 5 Aralık 2010 16:06

dikkatttttttttttttt??*

kırmızı domatesin tanecikleri olgonlaştığı için aralarında boşluk kalmaz ama yeşilde ole değil çekirdekleri olmadığı için boşluklar bulunur ve havalar suda batmaz.
cevap: kırmızı domatesler batar..............

Misafir 5 Aralık 2010 16:15

DOMATES

ARKADAŞLAR KIRMIZI DOMATES YÜZER ÇÜNKÜ BU DOMATESİN GÜNEŞ IŞINDA YOUNLUĞU AZALIP KIZARMISTIR YOĞUNLU AZ OLUNCA YÜZER :D :D:D

Misafir 7 Aralık 2010 15:15

yha yalvarırım yardım edin bi makina tasarlayamaz mısınız domateslerin hangisinin yüzüp hangisinin battığını ayıran?

ERGUN 7 Aralık 2010 22:25

sıvıların kaldırma kuvveti ile kırmızı domatesle yeşil domatesi nasıl ayırırız?

sıvıların kaldırma kuvveti ile kırmızı domatesle yeşil domatesi nasıl ayırırız?

Misafir 8 Aralık 2010 13:05

ya benim performan s görevim war lütfen biri bana yardımcı olsun:(

Misafir 9 Aralık 2010 20:20

kırmızı batar yeşil yüzerr

Misafir 13 Aralık 2010 14:30

kırmızı domates yüzer yeşilse batar çünkü kırmızı domates güneşte kalarak kırmızılaşır ve yoğunluğu azalır yoğunluğu az olan maddelerde suda yyüzer anladıız gerisini

Misafir 16 Aralık 2010 15:59

arkadaşlar kırmızı doomatesler yüzer çünkü su onu yüzeye çıkarır yeşil doomates batar...!!!

Misafir 16 Aralık 2010 17:20

yha ardaşlar bişi sorcam bu beniim proje bi bakın lütfen yha hangisi batar hangisi yüzer yetkili sen söle yhada nasıl ayırt edilen bi makineyi nasıl yapıcaz

Misafir 16 Aralık 2010 19:18

yeşil batıyo kırmızı yüzüyo ama bu nasıl oluyo bi açıklayın yha performan s ödevi

Misafir 16 Aralık 2010 21:01

KaßuL pLs

߀yLer ßaYanLar YeşiL Domates OoLqunLasma Süresnde Su iLe ßeslendiqi iÇin aqırLıqı FazLadır xD ßuda ßenden Size ßi Tioo...

Misafir 18 Aralık 2010 16:16

arkadaslar kırmızı yüzer , yeşil batar (: ben denedim

Misafir 19 Aralık 2010 18:44

arkadaslar yeşil domatesmi batar kırmızı domatesmi batar yada hangisi yüzer

Misafir 19 Aralık 2010 23:08

arkadaşlar yeşil domatesler batar

Misafir 20 Aralık 2010 15:25

yeşil domates mi yeşil domates mi batar la ilgi tasarısı nasıl yapacam fikri olannnnnnn

Misafir 21 Aralık 2010 18:56

Yeşil domates mi kırmızı domates mi batar?

merhaba benim fen ve teknoloji dersinden ödevim vardıda yaa yeşil domatesle kırmızı domates suyun içine atılınca hangisi batar hangisi yüzer acaba forumdada bu konuya yer verilmiştide ?

Misafir 21 Aralık 2010 20:02

Cisim yoğunluğu < Sıvının Yoğuluğu olduğu için Kırmızı Domates Yüzer

Cisim yoğuluğu > Sıvının Yoğunluğu ya da dc=ds olduğundan dolayı yeşil domates yüzer ,)

Misafir 22 Aralık 2010 17:18

ben deney yaptım kırmızılar yüzerken yeşiller batıyor.. hacim olarakta kırmızılar daha hafif....

Misafir 22 Aralık 2010 18:10

arkadaşlar kesinlikle yeşil yüzer kırmızı batar biz hocalarla yaptık deneyini:):)

Misafir 26 Aralık 2010 18:32

SUDA KIRMIZI DOMATES BATAR...

Deryaaa 28 Aralık 2010 13:30

domattessss

arkadaslar bi yrdmcı
olsanz acll yhaaaa

Misafir 28 Aralık 2010 18:37

merhaba benm fen ve teknoloji dersinden performans ödevim var kırmızı ve yeşil domateslerden hangileri batar hangileri yüzer ve bununla ilgili bir araç bulurmusunuz lütfen çok aciLLL..!

Misafir 29 Aralık 2010 16:31

Ya ben anlamadım hiç bir şey. Bazıları yeşil batar kırmızı yüzer diyor bazıları ise yeşil yüzer kırmızı batar diyor. Hangisi doğru? Deney yapan biri cevap verirse sevinirim.

Misafir 30 Aralık 2010 20:39

Bence de yeşil domates batar.ben öle yazıcam.Yarına vericem.Bakalım inşallah tuttururum.

Misafir 30 Aralık 2010 20:45

Ben yeşil domates mi batar yoksa kırmızı domates mi bilemiyorum.Bi yardımcı olsanız?

Misafir 2 Ocak 2011 17:21

arkadaşlar önemli olan nasıl mekanizma yapılacak? bilen var mı

Misafir 5 Ocak 2011 15:29

ben yaptım
bir sıvının içine domatesi dök bir süzgeç sayesimde yüzen domatesleri topla

Misafir 6 Ocak 2011 15:04

yok

ikiside batar ^_^

Misafir 10 Ocak 2011 17:09

arkadaşlar kısaca hocaya da sordum bn yeşil domates batar.Kırmızı domates havada kalır. :D :D :D :P

Misafir 11 Ocak 2011 18:16

ya of şu soru cewabını bılen wwarsa duzgun anlatsın lutfen...d

Misafir 19 Ocak 2011 17:29

bakın arkadaşlar kırmızı domates yüzer yeşil domatesler batar bunu o koca kafanıza sokun okey

Misafir 13 Ekim 2011 10:19

Deneyenlerden kimisi denedim kırmızı battı diğer bir kısmı denedim yeşil battı diyor. Hocalarına soranlarda bazı hocalar kırmızı güneşte çok kaldığından yoğunluğu az o batmaz derken bir kısım hoca da tam tersi yeşil olgunlaşmadığı içün yoğunluğu az batmaz diyor. Kimisi içeriğinde nişasta var yeşil batmaz derken kimisi çekirdekleri bilmemnasıl olduğundan kırmızı batmaz diyor. SONUÇ OLARAK DENEYLER DE HOCALAR DA DOLAYSIYLA ÖĞRENCİLER DE KIRMIZI DOMATES Mİ SUDA BATAR YOKSA YEŞİL DOMATES Mİ SUDA BATA ÇÖZEBİLMİŞ DEĞİLBu konu internette ilk olarak aralık 2008 de açılmış ve en son yanıt ocak 2011 de verilmiş. Yani tam 3 yıl boyunca cevabı bulunamamış. Milli Eğitim bakanımızı göreve çağırıyoruz Lütfen öncelikle domatselerin batma sorununu çözsün ve gerekiyorsa batan domateslere uygun can yeleği yaptırsın oNUN ARDINDAN DA ŞU SORULARA YANIT ARANMAYA HEMEN BAŞLANSIN Yeşil kabak mı uçar yoksa mor patlıcanı kırağı mı çalar? Eğer kırağı patlıcan çalarsa, ozan ne çalar? Ya peki kiraz ağacına takılan gömleğim. Ya peki Nasreddin Hoca'nın göle yoğurt çalmasına ne demeli. Ne demeli şimdi bir çiğdemin toprağı yırtışını......:))

Misafir 21 Kasım 2011 20:24

SUYUN KALDIRMA KUVVETİ

SUYN KALDIRMA KUVVETİ İLE ALAKALI OLGUNLAŞMIŞ DOMATESLE OLGUNLASMAMIŞ BİR DOMATESİN SUDAKİ DURUMU HAKKINDA BİLGİ VE PROJELER ARIYORUM BANA YARDIM EDEBİLİRMİSİNİZ

Misafir 27 Kasım 2011 16:28

yeşil d. suya atıldığında yüzer,yarı olgun d. ler suya atıldığında askıda kalır,olgunlaşmış d. ler ise batar.

Misafir 28 Kasım 2011 17:34

Ben denedim yeşil domates yüzer kırmızı domates batar

uygar uysal 4 Aralık 2011 08:52

hangi domates batar

arkadaslar yesil yüzer ve kırmızı batar biz bu deneyi öğretmenimiz ile yaptık bizde yesil batar kırmızı yüzer diyorduk ama sonradan anladık kii yesil yüzer kırmızı batar

Misafir 14 Aralık 2011 10:11

yeşil domateslerde nişasta vardır suda çözünmez ağırdır,dibe çöker kırmızı domateslerde nişasta sindirilip glikoza dönüşür,solunumda ağrlığını kaybederler yüzeye çıkarlar.renk dönüşümünü etilen hormon sağlar.bu hormon meyvelerin tatlanmasınıda sağlar.

turşu yapımında suyun altında kalacağı için hep yeşil domatesler tercih edilirmiş kırmızı su yüzüne çıkarmışyani yeşil daha ağırdır.

kırmızı domates batmaz nedeni isecisimlerin sıvı içerisinde batmaları veya yüzmeleri öz kütlesine(yoğunluğuna) bağlıdır.kırmızı domatesin yoğunluğu
sudan azmı çokmu onuda siz düşünün artık..

BENİM BİLDİKLERİM BU KADAR İNŞALLAH İŞİNİZE YARAR...

ALEYNA NUR KARA :D

Misafir 18 Aralık 2011 20:55

Peki Neden Kırmızı Batıyor

Saat: 20:18
Sayfa 2 / 3

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık