MsXLabs

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   Meningomyelosel hastalığının tedavisi hakkında bilgi verir misiniz? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/251699-meningomyelosel-hastaliginin-tedavisi-hakkinda-bilgi-verir-misiniz.html)

ince.hülya 16 Mayıs 2009 16:44

bel bölgesinde sipina bifidası meningomyeloselli 1 çocugumuz var tedavisi veçözüm yolları varmı yürüyebilirmi sadece kalçada his var 4 aylık kız

The Unique 16 Mayıs 2009 17:03

Doğuştan Omuriliğin Kese Şeklinde Dışa Doğru Çıkması (Meningomyelosel )

Tanım: Bebeğin bel yada sırt bölgesinde omuriliğin ve omurilik sıvısının dışarıya doğru kese şeklinde fıtıklaştığı ve hastanın bacaklarında tek yada çift taraflı değişen derecelerde felçlere neden olan bir hastalıktır. Bazı hastalarda beyin omurilik sıvısının dolaşımının engellenerek beyin içinde kapalı kalması sonucu beyinde birikmesi ve buna bağlı başın büyüdüğü (hidrosefali) görülebilir. Beyin gelişimini ciddi olarak engelleyebilecek bir durumdur.

Neden: Bazı hastalarda kalıtsal olarak ortaya çıktığı gösterilmiştir. Yine hamilelik döneminde yetersiz B12 vitamini (folik asit) alan annelerin bebeklerinde daha fazla görülmektedir.

Tanı: Hastalığın, kan testi ve ultrason incelemesi ile 16 - 18. gebelik haftalarında fark edilmesi mümkündür. Amnion sıvısı (rahim içindeki gebelik sıvısı) alınarak yapılan tetkiklerle de erken tanı konulabilir. Bu durum hamileliğin ilk üç ayında tespit edilirse ailenin isteği ile gebelik sonlandırılabilir. Omurilik etkilendiği için omurga, kalça, diz, ayak bileği-ayakta sert düzelmesi kolay olmayan şekil bozuklukları ve bazı hastalarda idrarını, dışkısını tutamama durumu ile beraber görülür. Hafif tutulumlarda (omuriliğin en alt seviyeleri) çocuklar herhangi bir cihaz desteği olmadan yürüyebilirler. Orta dereceli omurilik hasarında ise çocuk yardımcı cihazlarla (yürüteç, koltuk değneği, ortez) yürüyebilir. Ayakta çarpık ayak, dışa dönüklük, ark yüksekliği, dizde tutulan kaslara bağlı olarak dizi bükememe, ?X bacak?, ?O bacak?, kalçada çeşitli sertlikler (kalçanın dışa dönük ya da bükük kalması gibi), kalçanın yarı çıkık yada çıkıkları, omurgada eğrilikler ile ortaya çıkabilir. Çocuğun bacaklarındaki duyu kaybı, kuvvet azlığı ya da felç ile beraber ayak, diz ve kalça şekil bozukluklarının varlığı tanıyı koydurur.

Tedavi: Doğum sonrası ilk 24 saatte keseye yönelik ameliyat acilen yapılmalıdır. Bağımsız yürümeyi kazandırmak en önemli amaçlardan biri olmalıdır. Ciddi durumlarda ayakta dengede durmayı sağlayabilmek ya da yürüyemeyecekse oturma dengesini sağlamak amaç olmalıdır. Myelomeningosel olan çocukların yaklaşık %40'ı erişkin çağda yürüyememektedir. Şekil bozukluklarının ilerlemesini durdurmak ve yürüme yardımı için omurga ya da uzuvlara ortez uygulaması yapılabilir. ?Ayak-ayak bileği' ya da ?ayak-ayak bileği-diz ortezleri', koltuk değnekleri, yürüteçler tedavide oldukça yardımcıdır. Cerrahi tedaviden yarar göreceği düşünülen hastalarda ayak-ayak bileği, diz, kalça ve gövde bozukluklarını düzeltmek için ameliyat yapılabilir.

Devamı burda > Ortopedik Engelli Çocuklar için Aile Eğitim Seti - MUHAKEME.NET FORUMU

MsXTeam Adına Çok Geçmiş Olsun Dileklerimizi Sunarız...

Misafir 19 Eylül 2009 13:53

iyi gunler benım oglumda spina bifida hastası ayrıca meningomyelosel ve hıdrosefalısı var bacaklarında suan ıcın hıs yok ılerde ne olck cok merak edıyoruz yureyebılecekmı bızı aydınlatın lutfen

Misafir 1 Kasım 2009 09:43

benim oğlumda meningomyelosel.doğumundan itibaren sabah öğlen akşam ve yatarken sürekli masaj yaptık desteksiz oturamıyordu ve cihazsız yürüyemiyordu masaj sayesinde yürüme cihazı ve wolker la
istediği gibi yürüyebiliyor sizin tek yapacağınız işinizi gücünüzü bırıkıp sürekli masaj yapmak oğlum 18 aylıktan sonra cihazlarla yürüdü

benim oğlumda meningomyelosel oturamıyor ve yürüyemiyordu günlük sabah öğlen akşam ve yatarken masaj yaptık 18 aylıkken cihazlar ve wolker la yürümeye başladı bol bol masaj yapın

Daisy-BT 1 Kasım 2009 11:57

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1495783)
iyi gunler benım oglumda spina bifida hastası ayrıca meningomyelosel ve hıdrosefalısı var bacaklarında suan ıcın hıs yok ılerde ne olck cok merak edıyoruz yureyebılecekmı bızı aydınlatın lutfen

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1550407)
benim oğlumda meningomyelosel.doğumundan itibaren sabah öğlen akşam ve yatarken sürekli masaj yaptık desteksiz oturamıyordu ve cihazsız yürüyemiyordu masaj sayesinde yürüme cihazı ve wolker la
istediği gibi yürüyebiliyor sizin tek yapacağınız işinizi gücünüzü bırıkıp sürekli masaj yapmak oğlum 18 aylıktan sonra cihazlarla yürüdü

benim oğlumda meningomyelosel oturamıyor ve yürüyemiyordu günlük sabah öğlen akşam ve yatarken masaj yaptık 18 aylıkken cihazlar ve wolker la yürümeye başladı bol bol masaj yapın

Alttaki mesajı okuyunuz. Geçmiş olsun diliyorum.

Alıntı:

The Unique adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1400550)

Tanım: Bebeğin bel yada sırt bölgesinde omuriliğin ve omurilik sıvısının dışarıya doğru kese şeklinde fıtıklaştığı ve hastanın bacaklarında tek yada çift taraflı değişen derecelerde felçlere neden olan bir hastalıktır. Bazı hastalarda beyin omurilik sıvısının dolaşımının engellenerek beyin içinde kapalı kalması sonucu beyinde birikmesi ve buna bağlı başın büyüdüğü (hidrosefali) görülebilir. Beyin gelişimini ciddi olarak engelleyebilecek bir durumdur.

Neden: Bazı hastalarda kalıtsal olarak ortaya çıktığı gösterilmiştir. Yine hamilelik döneminde yetersiz B12 vitamini (folik asit) alan annelerin bebeklerinde daha fazla görülmektedir.

Tanı: Hastalığın, kan testi ve ultrason incelemesi ile 16 - 18. gebelik haftalarında fark edilmesi mümkündür. Amnion sıvısı (rahim içindeki gebelik sıvısı) alınarak yapılan tetkiklerle de erken tanı konulabilir. Bu durum hamileliğin ilk üç ayında tespit edilirse ailenin isteği ile gebelik sonlandırılabilir. Omurilik etkilendiği için omurga, kalça, diz, ayak bileği-ayakta sert düzelmesi kolay olmayan şekil bozuklukları ve bazı hastalarda idrarını, dışkısını tutamama durumu ile beraber görülür. Hafif tutulumlarda (omuriliğin en alt seviyeleri) çocuklar herhangi bir cihaz desteği olmadan yürüyebilirler. Orta dereceli omurilik hasarında ise çocuk yardımcı cihazlarla (yürüteç, koltuk değneği, ortez) yürüyebilir. Ayakta çarpık ayak, dışa dönüklük, ark yüksekliği, dizde tutulan kaslara bağlı olarak dizi bükememe, ?X bacak?, ?O bacak?, kalçada çeşitli sertlikler (kalçanın dışa dönük ya da bükük kalması gibi), kalçanın yarı çıkık yada çıkıkları, omurgada eğrilikler ile ortaya çıkabilir. Çocuğun bacaklarındaki duyu kaybı, kuvvet azlığı ya da felç ile beraber ayak, diz ve kalça şekil bozukluklarının varlığı tanıyı koydurur.

Tedavi: Doğum sonrası ilk 24 saatte keseye yönelik ameliyat acilen yapılmalıdır. Bağımsız yürümeyi kazandırmak en önemli amaçlardan biri olmalıdır. Ciddi durumlarda ayakta dengede durmayı sağlayabilmek ya da yürüyemeyecekse oturma dengesini sağlamak amaç olmalıdır. Myelomeningosel olan çocukların yaklaşık %40'ı erişkin çağda yürüyememektedir. Şekil bozukluklarının ilerlemesini durdurmak ve yürüme yardımı için omurga ya da uzuvlara ortez uygulaması yapılabilir. ?Ayak-ayak bileği' ya da ?ayak-ayak bileği-diz ortezleri', koltuk değnekleri, yürüteçler tedavide oldukça yardımcıdır. Cerrahi tedaviden yarar göreceği düşünülen hastalarda ayak-ayak bileği, diz, kalça ve gövde bozukluklarını düzeltmek için ameliyat yapılabilir.

Devamı burda > Ortopedik Engelli Çocuklar için Aile Eğitim Seti - MUHAKEME.NET FORUMU

MsXTeam Adına Çok Geçmiş Olsun Dileklerimizi Sunarız...

annelik isteği 23 Şubat 2010 17:18

ben 20 yaşındayım aynı yaradan bendede var benim size sorum bebekleri çoook seviyorum evlenip anne olsam bi riski varmı lütfen cevaplayın

Misafir 25 Ekim 2010 11:47

benim kızımda aynı hastalıktan 4 yaşında doktorlardan tedavisinin yollarını bekliyorum

Daisy-BT 25 Ekim 2010 12:40

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1849852)
benim kızımda aynı hastalıktan 4 yaşında doktorlardan tedavisinin yollarını bekliyorum

Geçmiş olsun. Bilgi için alttaki mesajı okuyun. Doktorunuzun tedavisini uygulamanızı öneririz.

Misafir 9 Şubat 2011 14:07

bizim kızımızda meningomyolesel şua an iki aylık doğar doğmaz ameliyat oldu ve şant takıldı başta sol ayağında his azdı şimdi ikisinide kendine doğru çekiyo az da olsa öncekine göre iyi masaj yaparak oğlu yürüyen arkadaş nasıl masajlar yaptınız acaba biraz aydınlatırmısınız birde benim kızım idrar yapamıyo sondayla boşaltıyorum bu çok zor oluyo bazen sizdede böyle bi durum varmı acaba cvp yazarsanız sevinirim

Misafir 3 Mart 2011 11:32

benim kızımda meningomyelosel hastalığı var bunun tedavisi nedir ve nasıl kurtulabilir cevaplarsanız sevinirim

Misafir 28 Mart 2011 00:54

YARDIMCI OLMAK

benim kızımda meningomyolesel li olarak dogdu 4,5 aylıkken 1 inci ameliyatını oldu 5 yaşın'dayken 2 inci ameliyatını olduktan sonra her yıl düzenli olarak konturol ettiriyoruz çok şükür şu an bi problemi yok .
yukarıdaki mesajda yazan arkadaş idrar problemi oldugunu söylemiş . meningomyolesel ameliyatı olan kişilerde bu sorun oluyor'muş.
yani mesane kapasitesi düşüklügü deniyor. çok şükür kapasite düşüklügünü ilaçla tedavi ediyoruz neticede gayet olumlu 11 yaşını bitirmesine ragmen ilaca devam ediyoruz.

beslenmesine dikkat ediyoruz yag yapıcı kızartmalar abur cubur atıştırmalar dan uzak durmak gerek.

düzenli olarak 6 yıldır doktorumuzun tavsiyesiyle yüzme sporu yapıyor .
çokta iyi oldugunu görüyoruz. BU SAYFAYI OKUDUGUMDA SİZLERİN NE YAŞADIGINI BEN ÇOK İYİ ANLIYORUM HERKESE ALLAHTAN ACİL ŞİFALAR DİLİYORUM.. (NOT BİZİM ŞANSIMIZ ÇOK İYİ BİR DOKTARA RASTLAMIŞ OLMAMIZ ) PROF DR MEMET ÖZEK . BENCE TÜRKİYEDE ÇOCUK ÜZERİNE TEK BEYİN CERRAHI . ACIBADEM HASTANESİNDE İNŞALLAH YARDIMCI OLŞUMDUR. YAVRULARIMIZ HERŞEMİZ...
SAYGILAR..

Misafir 25 Mayıs 2011 12:55

Gövde bozukluklar zamanla düzelirmi ben 18 yaşındayım aynı hastalığa sahibim....Ne yapacağımı bilmiyorum hayata küstüm resmen.....Döşün çıkık olması ilerleyen zamanlarda düzele bilirmi acaba????

Misafir 9 Haziran 2011 18:23

bac aklarım carpık yokmu protezi palı ameliyatsız plastık bısey pantolonun altına takabılecegımız ???

Misafir 19 Aralık 2011 14:07

bende meningomyelosel hastasıyım su an 18 buçuk yaşındayım sırtımda kese alınmadı ailemin sayesine şimdi biraz gezebiliyorum ama idrarımı hissetmiyor ve tutamıyorum acaba bu nun tedavisi var mı

misafir 19 Aralık 2011 14:44

ben 18 buçuk yaşındayım meningomyelosel hastasıyım dizlerimin üstünde yürüyebiliyorum dizlerim geriye doğru biraz büküklük var birde idrararı mı hissetmiyorum idrarımı çaresizim ne yapabilirim

Misafir 26 Aralık 2011 21:38

meningomyelosel

15 yasında cocuğum var belinde omirilik kese sıvısı var tedavisi var mı hastalığn adı meningomyelosel

Misafir 30 Aralık 2011 22:18

Meningomyelosel

benim çocuğum 15 yaşaında ama doğuştan yüreyemiyor belinde kese var hastalığının adı Meningomyelosel tedavisi ve çözüm yolu varmı lütfen yardımcı olurmusunuz

serap yapıcı 27 Ocak 2012 02:37

menumgomyolesel

ben serap yapıcı benim kızım hidrosofoli menumgomyolesel artı bp şantlıdır bir çok amaliyat geciyürüyem,miyor aca ba çaresi varmı nereye başvurabilim kızım 12 yaşında çok zeki tel 05317664806 0224 254 90 67 bursa oturuyorum saygılarımla bacak takılabilirmi kızım çok umutlu

samimyilmaz 7 Mart 2012 13:03

bende de Meningomyelosel var. bir çok ameliyat oldum dr isimlerinde ve tedavi sürecinde yardımcı olmak isterim . iletişim bilgilerim profilimde mevcuttur

saygılarımla

Misafir 1 Mayıs 2012 22:22

benım 10 aylık oğlumda meningomyolesel ben 4.5 aylık hamıleyken öğrendım gebelığı sonlandırmamı onerdıler bızde hersey Allahtandır dedık aldırmadık sureklı hastanadeyız ıdrarını kendısı yapıyo ama yınede ustunde duruyolar sol bacağı tutuyo sağ ayağında az hıs var doktorlar bunların olcağını bıle soylemedıler daha kötüsünü söyledıler olsun şükür ettım her zaman onun gulmesı konuşmaya çabalaması bıle ılaç benım bıze sadece rabbım sabır versın yoksa ınsan bakmaya kıyamıyo hıç pişman olmadım cennet kokulu onlar Rabbım sevdiği kullarına dert verırmış ne mutlu bıze boyle meleklerı bahşetmış Allah yardımcımzzz acıl şifalar versın cümlemıze

Misafir 2 Haziran 2012 11:20

Merhabalar ben 24 yaşındayım ve meningomyelosel hastalıgı gecırmıs bı ınsanım.Geçirmiş diyorum cunku dogumumun ardından ılk 24 saat ıcersınde amelıyat olmusum ve suanda hastalıga aıt hıcbır belırtı tasımıyorum yuruyorum,koşuyorum,tamamen saglıklı durumdayım.Zeka geriliği gibi bir durum da yok aksinde unıversıte 3.sınıf ogrencısıyım aynı zamanda akademı bıtırdım.Suan yazılım muhendısıyım ve çalışıyorum.Amasyalıyım amelıyatım Samsun'da 1989 yılında ozel bır doktor tarafından gerceklestırılmıs.Doktorlar durumumu gorduklerınde mucize oldugumu soyluyorlar

Misafir 23 Kasım 2012 18:11

Bu Rahatsızlığın masajla alakası yoktur. Bazı çocuklar'da omurilik fazla zarar görmezse veya alt kısımlardaysa yürüme şansı daha yüksek lakin üst kısımlardaysa daha azdır. Çünkü omurilikte rahatsızlanma ne kadar yukarda olursa yürüme veya diğer başka organlar ve uzuvlarda sorunlar o kadar artabiliyor.

Misafir 17 Aralık 2012 12:38

Slm . Siz cok sanlisiniz insallah hayatiniz boyunca saglikli kalirsiniz . Benimde 1 aylik dpina bfidali bebegim var yazdiklarinizi gorunce cok sevindim insallah benimde oglum sizin gibi sansli olur .
Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2423833)
Merhabalar ben 24 yaşındayım ve meningomyelosel hastalıgı gecırmıs bı ınsanım.Geçirmiş diyorum cunku dogumumun ardından ılk 24 saat ıcersınde amelıyat olmusum ve suanda hastalıga aıt hıcbır belırtı tasımıyorum yuruyorum,koşuyorum,tamamen saglıklı durumdayım.Zeka geriliği gibi bir durum da yok aksinde unıversıte 3.sınıf ogrencısıyım aynı zamanda akademı bıtırdım.Suan yazılım muhendısıyım ve çalışıyorum.Amasyalıyım amelıyatım Samsun'da 1989 yılında ozel bır doktor tarafından gerceklestırılmıs.Doktorlar durumumu gorduklerınde mucize oldugumu soyluyorlar

Misafir 1 Mayıs 2013 17:08

masajları nasıl yapıyorsunuz kremlemi

Misafir 20 Aralık 2013 23:05

çaresizz:(

mrb.bende de meningomyelosel hastalığı var.27 yaşındayım.bnde bikaç ameliyat oldum.kitleyi bikaç ay önce aldrdm ama sürekli iltihap geliyo.szden doktor onerisi almk isterimm.yardmcı olursanız sevnrm

Misafir 21 Nisan 2014 14:35

bu bu hastalık

bende bu hastalık mağduruyum. ayaklarım ameliyatlı. yaralar mevcut. bazı özel konularda bilgi almak isterim sizden.

_AERYU_ 21 Nisan 2014 14:47

Meningomyelosel hastalığının tedavisi hakkında bilgi verir misiniz?
MsXLabs.org

Anensefali ve spina bifida "NÖRAL TÜP DEFEKTİ" denen anomali grubunu oluştururlar. Nöral tüp defektleri 1000 doğumda 1-2 oranında görülürler. Bu anomalileri önlemek amacıyla her gebe gebelikten önce başlayarak gebeliğin 3. ayı bitene kadar günde 0.4 mg folik asit denen vitamini kullanmalıdır. Folik asit kullanımı ile nöral tüp defekti görülme sıklığı azalır.

Spina Bifida:
Embriyolojik gelişim sırasında sırttaki omurilik sinir dokusunun korunmasını sağlayan omurga kemikleri ve ek dokuların gelişmesindeki sorun nedeniyle omurilik ve çevresindeki zarların dışarıya fıtıklaşması durumudur. Omurga kemikleri ve üzerinde bulunan cilt dokularında açıklık vardır, bu açıklıktan dışarıya omurilik fıtıklaşır. Halk arasında bebeğin belinde açıklık olnası şeklinde tabir edilir.

Doğumsal kusurun derecesine göre farklı şekillerde ortaya çıkabilir.
Kapalı spina bifida (Okkült form): Sadece omurgada açıklık vardır ve açıklığın üzeri cilt altındaki yumuşak dokular ve cilt ile örtülüdür, vücut dışına fıtıklaşma olmaz. Defektin üzerindeki cildin koruyucu etkisi nedeniyle enfeksiyon riski yoktur ve genelde bebeklerde herhangi bir probleme neden olmaz. Defektin olduğu bölgedeki cilt üzerinde pigmentasyon, çöküntü ve cilt altı lipom bulunabilir.

Açık spina bifida:
Burada omuriliğin üzerindeki omurga, cilt altı dokular ve cilt tamamen açıktır ve bu açıkıktan dışarıya omurilik zarı ve omurilik fıtıklaşmıştır. Doğum açık sinir dokularının travmatize olmaması için sezaryen ile önerilir. Açıklık ince meningeal membran ile kaplı olabilir buna meningosel denir. Bu meningosel kesesinin içerisinde sinir dokusu da bulunursa meningomeyelosel denir.

Tedavi ve ameliyat:
Genellikle doğumdan sonra 1-2 gün içerisinde ameliyatla açıklık düzeltilmeye çalışılır. Meningoselde meningomyelosele göre düzeltme ameliyatları daha başarılırdır, ameliyatlara rağmen özellikle meningomyeloselde sekel kalabilir. Açıklığın yeri ve büyüklüğü bebeğin akıbetini etkiler. Ölüm oranı yüksektir ve yarıya yakını 7 yıldan az yaşar. Yaşayanların çoğunda ise felç ve idrar kaçırma, nöbet geçirme gibi problemler izlenir. Hidrosefali de mevcutsa zihinsel gelişim gerikalabilir. Hidrosefali varlığında şant ameliyatı gerekebilir.

Tanı:
Anensefalide olduğu gibi açık spina bifida'da da anne kanında MS-AFP düzeyi artar. Kapalı spina bifida da bu artış izlenmez. MS-AFP 16-20 haftalarda tek başına bakılabilir veya üçlü veya dörtlü test MS-AFP yi de içerdiği için bu testlerle birlikte değerlendirilmiş olur. MS-AFP düzeyindeki artış ve ultrason tanıda çok faydalı tetkiklerdir. MS-AFP düzeyi yüksek izlenmesine rağmen ultrasonografide spin bifida izlenememesi durumunda genellikle amniosentez ile alınan amnion sıvısında MS-AFP ve Asetilkolinesteraz (ve kromozom analizi çalışılabilir) düzeyleri bakılarak tanı konmaya çalışılır. Kapalı spina bifida genellikle ultrasonda görülemez, açık spina bifida ise genellikle 3.-4. aydan sonra ultrasonda görülebilir.

Kaynak:

samimyilmaz 19 Temmuz 2014 22:19

Alıntı:

annelik isteği adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1706727)
ben 20 yaşındayım aynı yaradan bendede var benim size sorum bebekleri çoook seviyorum evlenip anne olsam bi riski varmı lütfen cevaplayın

.. şuan durumunuz nasıl. Çok geçmiş olsun

Misafir 11 Aralık 2014 18:29

elifnur

kızım 6aylık meningomiyosel hidrosefali 2ayakta içe egri ameliyatlarını oldu ileriye dönuk tedavisi varmı yuruye bilirmi

Saat: 21:39

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık