MsXLabs

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   Metehan'ın onlu sistemi hakkında bilgi verir misiniz? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/290787-metehanin-onlu-sistemi-hakkinda-bilgi-verir-misiniz.html)

Misafir 14 Aralık 2009 19:35

Metehan'ın onlu sistemi hakkında bilgi verir misiniz?

metehan'ın onlu sistemi

LeqoLas 14 Aralık 2009 21:12

büyük hun imparatorluğu`nun kurucusu teoman`ın çocuğu mete han` ın orduya getirdiği sistem. bugünkü modern ordunun düzenini oluşturmuştur. onbaşı, yüzbaşı vd. kavramların çıkışıdır. dünyanın ilk kışlasının kuruluşunu sağlayan, askerleri kayıt altına alan, askeri eğitim kavramını ortaya çıkaran sistemdir. sistemin hayata geçiriliş tarihi olan i.ö 209 tsk` nın kuruluş yılıdır.

Misafir 21 Şubat 2010 15:49

metehan ordusunu 10 luk 100 lük 1000 lik ve 10.000 lik gruplara ayırmıştır

Misafir 20 Aralık 2010 13:53

peki onlu sistemin adları ne yaaaaaaaaaa???

Misafir 26 Aralık 2010 19:07

metehanın onlu sisteminin adını bilen var mı ??????????????????????? :((((((((((((((((((((((((((((((((

Misafir 27 Aralık 2010 18:08

i.ö 209 tsk ne demek

Misafir 29 Aralık 2010 17:49

metehanın onlu ordu sisteminin adını bilen war wı?

Misafir 4 Ocak 2011 19:08

i.ö 209 tsk : islamiyet öncesi 209 türk silahlı kuvveti

Misafir 12 Ocak 2011 17:19

i.ö. islamiyet öncesi degil isa'dan once . yani m.ö ile aynı

snackbloot 12 Ocak 2011 17:26

Türk’ün Ulu Atası:Oğuz Kağan
(Tanrıkut Mete Han)
http://resim.bilgicik.com/yazi/oguz-kagan.jpgOrta Asya’nın bozkurtları olan Türkler, M.Ö. 234 yılına geldiklerinde Tanrı tarafından Oğuz (Mete) adında bir kişi oğlu ile ödüllendirilmişlerdi. Çin’in kendisini mutlak egemen olarak bildiği ve çevresindeki uluslar üzerinde baskı kurmaya çalıştığı bir dönemde, Orta Asya çok büyük olayların yaşanacağı bir döneme adım atıyordu. Bir cihan imparatorluğu kuracak olan Oğuz Kağan acuna gelmiş ve daha gözlerini açtığı andan itibaren mucizeleriyle kutluluğunu ortaya koymaya başlamıştı…
Türk tarihinin kuşkusuz en büyük kağanlarından biri olan Oğuz Kağan, gerek yazılı kaynaklarda, gerekse de sözlü edebiyatta süregelen Oğuz Destanı‘nda anlatıldığı üzere, yaşamı mucizelerle dolu olan bir Türk yiğididir. Doğduğu gün onun Tanrı’nın kutuna sahip olduğu anlaşılmış ve mucizeleri görülmeye başlamıştır. Yalnızca doğduğu gün annesinden süt emmiş, daha sonra bir daha süt emmemiştir. Çok kısa sürede büyümüş ve bir yaşına girmeden konuşmaya başlamıştır. Yaşını doldurmadan okunu ve yayını alıp ava gittiği ve tüm Türk elinde ününün hızla yayıldığı, yine mitolojik ögeleri de barındıran Türk destanlarında belirtilmektedir.
Oğuz Kağan’ın adı, doğduktan bir süre sonra konulmuştur. Çünkü Türklerde ad verme geleneği böyledir. Gök sakallı ve ay yüzlü bir bilge (bu bazen de çocuğun babası – annesi olur) çocuğun özelliklerine bakarak, ona uygun bir ad verir.1 Hatta bir rivayete göre, Oğuz Kağan kendisine “Oğuz” adının verilmesini kendisi istemiştir. Burada belirtilmesi gereken başka bir konu da, Oğuz Kağan ile Mete Han‘ın aynı kişi olduklarıdır. Oğuz adı, babası Teoman tarafından verilen addır. Mete ise, Çin kaynaklarında Oğuz Kağan’ı belirtmek için kullanılan addır. Orta Asya Türk tarihi hakkında, Türkler tarafından yazılmış yazılı kaynaklar olmadığı veya henüz bulunamadığı için, Türklerin çevresindeki ulusların tarihi kaynaklarına bakarak bilgi edinilir. Bu kaynaklar içinde kuşkusuz en önemli olanları, Çin kaynaklarıdır. Çin kaynaklarında Oğuz Kağan için “Mao-tun” (Mete) diye seslendirilen bir ad kullanılmıştır. Bu sesletim, bugünkü Çinceye göre yapılmaktadır. Eski Çinceye göre sesletim yapılacak olursa, “Bak-tut” biçiminde bir ad karşımıza çıkar. Bu adın da, Eski Türkçedeki “Bağatur” adını karşıladığı düşünülmektedir. Bu bilgiler göz önünde bulundurulursa, Oğuz Kağan’ın adının Bahadır’dan başka bir ad olmadığı da söylenebilir. Fakat Türklerce yaygın olarak kullanılan ve benimsenenler Oğuz ve Mete adlarıdır.

Misafir 11 Şubat 2011 13:14

büyük hun imparatorluğu`nun kurucusu teoman`ın çocuğu mete han` ın orduya getirdiği sistem. bugünkü modern ordunun düzenini oluşturmuştur. onbaşı, yüzbaşı vd. kavramların çıkışıdır. dünyanın ilk kışlasının kuruluşunu sağlayan, askerleri kayıt altına alan, askeri eğitim kavramını ortaya çıkaran sistemdir. sistemin hayata geçiriliş tarihi olan i.ö 209 tsk` nın kuruluş yılıdır.

Misafir 23 Şubat 2011 19:42

peki bu sistemin yararları nelerdir

Misafir 21 Mart 2011 19:40

sadik 3 Ekim 2011 01:13

onlu sistem

onlu sitemde bugünkü gibi alt rütbeler var mıydı

KaNaRyA 13 Ekim 2011 18:23

ORDU SİSTEMİ

ASKERLİKTE ONLU SİSTEMİ İLK OLARAK HUN İMPARATORLUĞUNUN KURUCUSU TEOMAN IN OĞLU METEHAN GETİRMİŞTİR

Misafir 20 Aralık 2011 16:47

lütfen acil proje ödevim var onluk sistem nedir nolur:))

Misafir 22 Aralık 2011 13:32

i.ö. ne demek doğruyu söyleyin

Misafir 23 Aralık 2011 14:48

onlu sistem neditrrr

Misafir 25 Aralık 2011 16:57

yhaa orduda onlu sistem neyi ifadeediiiiiiii

taklım 25 Aralık 2011 17:20

Orta Asya’nın bozkurtları olan Türkler, M.Ö. 234 yılına geldiklerinde Tanrı tarafından Oğuz (Mete) adında bir kişi oğlu ile ödüllendirilmişlerdi. Çin’in kendisini mutlak egemen olarak bildiği ve çevresindeki uluslar üzerinde baskı kurmaya çalıştığı bir dönemde, Orta Asya çok büyük olayların yaşanacağı bir döneme adım atıyordu. Bir cihan imparatorluğu kuracak olan Oğuz Kağan acuna gelmiş ve daha gözlerini açtığı andan itibaren mucizeleriyle kutluluğunu ortaya koymaya başlamıştı…
Türk tarihinin kuşkusuz en büyük kağanlarından biri olan Oğuz Kağan, gerek yazılı kaynaklarda, gerekse de sözlü edebiyatta süregelen Oğuz Destanı‘nda anlatıldığı üzere, yaşamı mucizelerle dolu olan bir Türk yiğididir. Doğduğu gün onun Tanrı’nın kutuna sahip olduğu anlaşılmış ve mucizeleri görülmeye başlamıştır. Yalnızca doğduğu gün annesinden süt emmiş, daha sonra bir daha süt emmemiştir. Çok kısa sürede büyümüş ve bir yaşına girmeden konuşmaya başlamıştır. Yaşını doldurmadan okunu ve yayını alıp ava gittiği ve tüm Türk elinde ününün hızla yayıldığı, yine mitolojik ögeleri de barındıran Türk destanlarında belirtilmektedir.
Oğuz Kağan’ın adı, doğduktan bir süre sonra konulmuştur. Çünkü Türklerde ad verme geleneği böyledir. Gök sakallı ve ay yüzlü bir bilge (bu bazen de çocuğun babası – annesi olur) çocuğun özelliklerine bakarak, ona uygun bir ad verir.1 Hatta bir rivayete göre, Oğuz Kağan kendisine “Oğuz” adının verilmesini kendisi istemiştir. Burada belirtilmesi gereken başka bir konu da, Oğuz Kağan ile Mete Han‘ın aynı kişi olduklarıdır. Oğuz adı, babası Teoman tarafından verilen addır. Mete ise, Çin kaynaklarında Oğuz Kağan’ı belirtmek için kullanılan addır. Orta Asya Türk tarihi hakkında, Türkler tarafından yazılmış yazılı kaynaklar olmadığı veya henüz bulunamadığı için, Türklerin çevresindeki ulusların tarihi kaynaklarına bakarak bilgi edinilir. Bu kaynaklar içinde kuşkusuz en önemli olanları, Çin kaynaklarıdır. Çin kaynaklarında Oğuz Kağan için “Mao-tun” (Mete) diye seslendirilen bir ad kullanılmıştır. Bu sesletim, bugünkü Çinceye göre yapılmaktadır. Eski Çinceye göre sesletim yapılacak olursa, “Bak-tut” biçiminde bir ad karşımıza çıkar. Bu adın da, Eski Türkçedeki “Bağatur” adını karşıladığı düşünülmektedir. Bu bilgiler göz önünde bulundurulursa, Oğuz Kağan’ın adının Bahadır’dan başka bir ad olmadığı da söylenebilir. Fakat Türklerce yaygın olarak kullanılan ve benimsenenler Oğuz ve Mete adlarıdır

Misafir 31 Aralık 2011 19:56

adları derken? onbaşı yüsbaşı binbaşı onlar mı? bu arada i. ö demek İsa'dan önce demek yani milattan önce ikiside aynı anlama geliyo !

Misafir 27 Ocak 2012 11:15

büyük hun imparatorluğu`nun kurucusu teoman`ın çocuğu mete han` ın orduya getirdiği sistem bugünkü modern ordunun düzenini oluşturmuştur kavramların çıkışıdır dünyanın ilk kışlasının kuruluşunu sağlayan, askerleri kayıt altına alan, askeri eğitim kavramını ortaya çıkaran sistemdir sistemin hayata geçiriliş tarihi olan iö 209 tsk` nın kuruluş yılıdır

Misafir 19 Şubat 2012 12:55

Kaynak: Metehan'ın onlu sistemi hakkında bilgi verir misiniz?

Misafir 11 Aralık 2012 16:07

10

10'lu sistem ne yahu :D

Misafir 14 Aralık 2012 21:23

yaw bana performans odevi verdiler asyahun devleti ile türkiye devleti askeri rütbeler arasındaki benzerlikler diye

Misafir 19 Aralık 2012 19:43

Misafir 25 Aralık 2012 22:40

i.ö 209 tsk nin anlamı:
ikinci öğretim 209 türk silahlı kuvvetleri demek

sananeee 11 Şubat 2013 18:18

soru+cevapp

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1916076)
metehanın onlu sisteminin adını bilen var mı ??????????????????????? :((((((((((((((((((((((((((((((((

10=onbaşı, 100=yüzbaşı,1000=binbaşı...... gibi örn. verebiliriz

Misafir 3 Şubat 2014 11:27

yha onlu sistemde on bası gibi sistemlere mi geçilmiş tam anlayamadım

Misafir 26 Şubat 2014 15:47

kfdgmşfp.xhgfbbüyük hun imparatorluğu`nun kurucusu teoman`ın çocuğu mete han` ın ordu

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1971219)

Misafir 27 Mayıs 2014 10:53

fark yok

i.ö. bence islamdan önce 209 yılı türk silahlı kuvvetleri

Misafir 6 Ocak 2015 19:42

metehanın onlu ordu sisteminin adını bilen varmı ?

Bilgi makinesi 19 Şubat 2015 15:34

Türk Silahlı kuvvetlerinin kuruluş yılı sayılan 209 metehanın Teoman öldükten sonra tahta geçtiği yıldır.metehan orduyu 10,100,1000,ve 10.000 kişilik gruplara ayırmış.bu grupların başına da Onbaşı, yüzbaşı,binbaşı isimleri adlarına kişiler geçirmiştir.

Misafir 17 Mart 2015 20:49

beyler acil lütfen coşku yayınları tarih kök kitabı onlu sistemin hunlar için faydaları

Misafir 14 Şubat 2016 18:58

Bugünkü ordu metehanın ordusu

Bugünkü ordumuzla Metehanın oluşturduğu ordunun ortak yönleri arkadaşlar acilll!!

Misafir 17 Şubat 2016 22:19

10 lu teşkilat

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1906203)
peki onlu sistemin adları ne yaaaaaaaaaa???

10 tane 10lu asker, 100 askeri oluşturur. --->yüzbaşı
10 tane 100lü asker, 1000 askeri oluşturur. -->binbaşı
10 tane 1000li asker, 10000 askeri oluşturur.-->tümgeneral

Saat: 07:43

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık