MsXLabs
Sayfa 11 / 12

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Cevaplanmış (https://www.msxlabs.org/forum/cevaplanmis/)
-   -   Bosch buzdolabı sorunları ve çözüm önerileri nelerdir? (https://www.msxlabs.org/forum/cevaplanmis/329929-bosch-buzdolabi-sorunlari-ve-cozum-onerileri-nelerdir.html)

hsynaknclr 29 Eylül 2016 14:32

Abilerim merhaba ben öğrenciyim. 2. El bosch KSU4221NE/03 marka buzdolabı aldım.ucuz görünce atladık tabi hemen eve getirdim 7 saat sonra fişe taktım ışık yanıyor ama motordan hiç bir ses gelmiyor sizce sorun ne olabilir

zalım 29 Eylül 2016 15:57

Alıntı:

hsynaknclr adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2886308)
Abilerim merhaba ben öğrenciyim. 2. El bosch KSU4221NE/03 marka buzdolabı aldım.ucuz görünce atladık tabi hemen eve getirdim 7 saat sonra fişe taktım ışık yanıyor ama motordan hiç bir ses gelmiyor sizce sorun ne olabilir

Nofrost buzdolabı ise ses gelmemesi normal diğer motorlarda da çok ses gelmez soğutuyorsa sıkıntı yok derim.

hsynaknclr 1 Ekim 2016 00:13

Soğutmuyor hiç bir şekilde sadece ışık yanıyor arkadaki fanda dönmüyor hiç bir ses gelmiyor ve soğutmuyor

Misafir 2 Kasım 2016 08:09

Merhabalar, formda anlatıldığı gibi benimde aynı olay başıma geldi. İşten eve geldiğimde buzdolabının çalışmadığını soğutucu bölmesi ve dondurucu bölmesine ait ledlerin yanıp söndüğünü gördüm. Aklıma ilk gelen gitti yine 200tl oldu. :) ilk kontrollerimde termik tarafında herhangi bir sorun olmadığı, sorunun karttan olanilecegi yönünde oldu. Daha sonra sitelerde araştırma yaparken buradaki yorumları okudum. Kaybedecegim herhangi bir şey olmayacağı düşüncesi ile evdeki hurda kartardan sağlam 470mf lık bir kondansatör taktım ve dolabın çalıştığını gördum. Degereli yorumlarını esirgemeyen tüm arkadaşlada tek tek teşekkürler.

Seref80 8 Nisan 2017 22:05

3 ek
Merhaba arkadaşlar
benim buzdolabı KDN49V00NE/04
Ana kartında bir parça yanmış durumda resmi ekte elektronikten anlayan arkadaş ne olduğunu söyleyebilir mi.

Misafir 10 Mayıs 2017 12:51

Merhaba
Benim buzdolabım bosch ksu40620 model. Bende de ledlerin yanıp sönme durumu vardı. Önceleri çok fazla rahatsız etmemesine rağmen zamanla bu yanıp-sönme olayı sıklaşınca arayış içine girdim. Bana en çok yardımcı olan
https://www.youtube.com/watch?v=bNHCf8BNBtM
videodur.
Elektronik kartın nasıl döküldüğünden tutun, değiştirilmesi gereken parçalara kadar burada mevcut.
Ben Ankarada bu zener diyodu maalesef üzerindeki koduyla bulamadım. Hızlı diyot diye bir diyot verdiler. O da hem kondansatörü patlattı hem de minik bir transistörü yaktı. Şu an kullanılamaz durumda. İkinci el bir elektronik karta 100 TL vererek sorunumu çözdüm. Tabi servisin verdiği rakam 350 TL nin üstündeydi.
Ancak, şimdi de buzluk bölümünde karlanma başladı. Tamamen karları ve buzları erittim. Tıkalı kanalları açtım. Fakat yeniden karlanma başladı. Muhtemelen başka parça daha değişmesi gerekecek. Üst tarafın karlanma yapmasını engellemek için değişmesi gereken parça nedir? Bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

Misafir 26 Mayıs 2017 21:57

BOSCH KDN49A73/08 FD8904 marka buzdolabı var. Buzluk üst kısımda buzdolabı hiç durmuyor sürekli çalışıyor. Sonra buzluk kısmı buzla doluyor yine çalışmaya devam ediyor. Sonra aşağıdaki sebzelik kısmı soğutmuyor. Geldiler önce fişi çekin dediler 45TL aldılar çektik, erittik 1 hafta sonra yine aynı sorun rezistansı değiştirdiler 255 TL , sonra buzluktaki sensörü değiştirdiler 90 TL. Ama içime kurt düştü benim ohm metreyle sensörü oda sıcaklığında ölçtüm 4,80 kilo ohm ölçtü, sonra derin dondurucuya koydum taş gibi soğudu değer çıktı 18 kilo ohm a çıktı o zaman sensör sağlam değilmi arkadaşlar. Rezistansıda boşuna değiştirdiler bence oda sağlam rezistansıda ölçtüm 212 kilo ohm geldi.
Işıklarda yanıp sönme yok ve buzdolabı sürekli çalışıyor ve 1 hafta sonra üst taraf buz tutuyor. Aşağısı soğutmamaya başlıyor.
Yardımcı olursanız sevinirim. Bu arada verilen bu paraları alma hakkım yok mu benim.

Misafir 28 Haziran 2017 23:13

Merhablalar, Buzdolabin (boch dyanamic no frost) aydınlatma iç lambasi yanmiyor? Ne yapabilirim acaba yardimci olursanız sevinirim?

Misafir 3 Eylül 2017 13:04

kesinlikle sorun o iki kondansatör arkadaşlar. bende ki dolap bosch ksu44600ne dediğiniz gibi değiştirdim hatta bir tanesi 25 volt 220 nf diğeri ise 16 volt bulamadım 25 volt 470 nf taktım çalıştı. hemde kurban bayramının 3 günü düşünsenize ne kadar sorunlu bir gün.

Misafir 13 Kasım 2017 20:14

aynı sorun bizdede oldu ışıklar yanıp sönüyor ve tık tık diye ses yapıyordu 6 ay bu şekilde çalıştı en sonunda sogutmaz oldu servis çagırdık kart degişimi dedi 450tl fiyat.. bende araştırırken bu formu buldum kartı söküp elektronikçiye gittim 220mf ve 470mf diyotları degiştirmesini istedim o da diyotları ölçtü ve saglam oldugunu söyledi ben yinede degişmesini istedim diyotların 2 kat daha büyük degerde olanları varmış elinde onları taktık 5 tl ödedim geldim kartı taktım sorunsuz çalışıyor yardımcı olan herkezden ALLAH razı olsun unutmadan dolap modelim bosch ksu 49620

Saat: 18:40
Sayfa 11 / 12

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık