MsXLabs
Sayfa 2 / 3

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   Türk sanat müziği hakkında bilgi verir misiniz? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/210240-turk-sanat-muzigi-hakkinda-bilgi-verir-misiniz.html)

Ziyaretçi 1 Ocak 2009 14:24

TÜRK SANAT MÜZİĞİ

TÜRK SANAT MÜZİĞİNİN TARİHİ VE GELİŞİMİ

ESRA AVCI 14 Mart 2009 13:07

Türk Sanat Müziği hakkında bilgi verir misiniz?Önemli besteciler kimlerdir?

Türk Sanat Müzigi hakkında bilgi veriniz ve önemli besteciler kimlerdir?

Misafir 14 Mart 2009 13:25

Alıntı:

angel_fairy adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1227566)

Alıntı:

Gabriella adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1243066)
Örn:

ÖMRÜMÜZÜM SON DEMİ

Hüzzâm
Bestekâr : Selahattin Altınbaş
Güftekâr : Orhan Arıtan
Ömrümüzün son demi, sonbaharıdır artık
Maziye bir bakıver, neler neler bıraktık
Küserek ayrılırsak olur inan ki yazık
Maziye bir bakıver, neler neler bıraktık

.....

Misafir 29 Aralık 2009 09:00

BİRAZ DAHA DÜŞÜK SEVİYELERDE YAZARSANIZ DAHA İYİ OLACAK :):)

Misafir 12 Ocak 2010 18:44

türk sanat miziği

türk sanat miziği özellikleri nelerdir

Misafir 11 Nisan 2010 16:22

K lasik anlamda Türk Sanat Müziği çeşitli İslam müziklerinin oluşturduğu zengin birikime dayanan Osmanlı müzikçilerinin ürünü olan makamsal bir müziktir.

Araştırmacılara göre Türk Sanat Müziği'ne ait 590 MAKAM adı belirlenmiş, ancak bunlardan pek çoğunun bugün örneği bile kalmamış,çoğu unutulmuş,önemli bir bölümü de kullanılmaz olmuştur. Günümüzde ise kullanılan makamların sayısı100'ügeçmez.Bunlardan ise ancak 40-50'si yaygın olarak kullanılmaktadır. Makamlar arasında gerçekten apayrı bir anlatım gücü taşıyanlardan bazılarını makamlar kısmında görebilirsiniz. Türk Müziği'nde doğaçlamalar dışında, yalnızca bestelenmiş yapıtların biçimlenişine katkıda bulunan ve usül adı verilen bir öğe daha vardır.Usül'ler çeşitli uzunluktaki kuvvetli ve zayıf vuruşların belli bir düzen içinde ortaya çıkan birer ritim kalıbıdır.

aha 19. yüzyılın ortalarına doğru, Osmanlı müziğinde Batı etkileri görülmeye başlanmış, yüzyılın sonlarına doğru ise bu etkiler oldukça güçlenerek, genelde teksesli (monodik) yapıdaki Osmanlı müziğini çoksesli (polifonik) hale dönüştürmeye yönelik çalışmalara olanak sağlamıştı.

Misafir 29 Aralık 2010 14:05

Türk sanat müziğinin geLişimini arıyorum ama bulamıyorum .
Yardımcı olursanız sevinirim :)

Misafir 21 Nisan 2011 21:26

Türk sanat müziği sözlü ve sözsüz formları

Lütfen türk sanat müziği sözlü sözsüz formlarını yazarmısınız?

misafir 2 Kasım 2011 16:12

Türk sanat müziği kimin başlangıcında uygulanmıştır?

türk sanat müziği kimin sanatıdır ve ilk hangi tarihte gelmiştir ilk kim bulmuştur?
lütfen yardımcı olurmusunuz olursanız sizle çıkarm erkkseniz..

tosunkaya 14 Ocak 2012 21:23

TÜRK SANAT MÜZİĞİ TÜRK HALK MÜZİĞİ TÜRK POP MÜZİĞİ VE ÇAĞDAŞ ÇOK SESLİ TÜRK MÜZİĞİ

TÜRK SANAT MÜZİĞİ TÜRK HALK MÜZİĞİ TÜRK POP MÜZİĞİ VE ÇAĞDAŞ ÇOK SESLİ TÜRK MÜZİĞİ HAKKINDA TANIMINI KONUSUNU ÇALGILARINI VE SANATÇI ÖRNEĞİNİ BULMAM GEREKİYOR BANA YARDIM EDER MİSİNİZ LÜTFEN:)(rotfl)

Saat: 14:46
Sayfa 2 / 3

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık