MsXLabs
Sayfa 5 / 6

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   Namazda ve günlük hayatta akıldan geçen uygunsuz düşünceler günah mıdır? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/215088-namazda-ve-gunluk-hayatta-akildan-gecen-uygunsuz-dusunceler-gunah-midir.html)

Misafir 19 Eylül 2009 09:37

sayın hocam benım sorum kadınların tunık tarzı yanı dızıne kadar ınen kıyafetlerının altına pantolon gıymelerının sakıncası varmıdır.yoksa pantolon her bakımdan gıyılmesı sakıncalı bı kıyafetmıdır kadınlar ıcın.tesekkurler saygılar.

Misafir 25 Eylül 2009 23:25

Alıntı:

nihat hatipoglu sorular
hocam doğum sonrası kordonları bağlatmak ğünahmıdır cevaplarsanız sevinirim şimdiden allah razı olsun.

Misafir 26 Eylül 2009 16:37

Alıntı:

nihat hatipoğlu soru cevap
kaş.çekmek günah.mıdır

Alıntı:

nihat hatipoğlu soru cevap
KIL ÇEKMEK YASAK MIDIR

Misafir 27 Eylül 2009 17:13

SELAM HOCAM İKİ HAFTA ÖNCE YAVRU KEDİ VE ANNESİ DIŞARDA BAYAGI ZORLUK CEKİYORDU VE EVE ALDIM BİR SÜRE İÇİNDİ CALIŞTIGIM İÇİN ZORLANMAYA BASLADIM BİRAZ TOPARLANDILAR VETERİNERDEN YARDIM İSTEDİM AMA BİŞEY YAPAMADI TEKRAR DIŞARI BIRAKIRSAM GÜNAHAMI GİRMİŞ OLURUM TESEKKÜR EDERİM

Misafir 30 Kasım 2009 07:22

Fadedliver'in yazdigi cevaba karsilik yaziyorum. Yukarida anlatilana gore kadinlar regl olduklarinda namaz kilamaz, oruc tutamaz, camiye gidemez, Kuran okuyamaz hatta Kuran'i Kerimi bile tutamaz. Allah yarattigi butun kullarini severde nasil olurda bu gunlerde kadinlari kendinden uzak tutar anlamsiz geliyor. Ozellikle lohusalik gunlerindeki kadin cennetten yeni cikmis gibi gunahlari afolunurken nasil oluyor da Allah'tan uzak tutuluyor?

Misafir 8 Aralık 2009 11:47

vesvese günahmıdır bundan sorumlu ormuyuz

Misafir 8 Aralık 2009 12:00

vesvese günahmıdır bundan sorumlu olurmuyuz

ener 8 Aralık 2009 12:01

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1596097)
vesvese günahmıdır bundan sorumlu ormuyuz

Sorumluluk ancak iradî fiiller içindir. Yani insan kendi isteğiyle, kendi iradesiyle bir iş yaptığında o işin getireceği sorumluluğu da yüklenmiş olur. Ancak, akla gelen kötü şeylerde kişinin iradesi söz konusu değildir. Yani, siz kendi iradenizle kötü şeyler düşünmeye karar vermiş ve bunu icra etmiş değilsiniz. Dolayısıyla bu konuda bir sorumluluk da taşımazsınız. Bunları şeytanın bir vesvesesi bilip üzerinde fazla durmamak gerekir.

Zira şeytan kalbin yanında bulunan ve “lümme-i şeytaniye” adı verilen bir yerden, insanın kalbine kötü şeyler söyleyebiliyor. Bu söylenen söz ve düşüncelerin kalbin malı olmadığına delil, kalbin ondan telaş göstermesidir. Mesela; bir insan kirli bir dürbünden gökyüzünün güzelliğini seyretse, bu dürbünün kiri ne seyredene nede seyredilene bulaşır. Öyleyse bu gibi söz ve düşünceler de şeytanın fiili olduğundan, bize hiçbir zarar vermez. Asıl zarar, onunla lüzumsuz uğraşıp def etmeye çalışmak veya zararlı olduğunu zannedip korkuya kapılmaktır.

Misafir 12 Mart 2010 18:42

aklımızdan ne geçireceğimizi dikkat etmelimiyiz.

iyi günler ben şunu merak ediyorum acaba düşüncelerimizde aldatmak gibi; evlisin ama başkasını düşünmek günahmı, aldatmak sayılırmı.?

Misafir 14 Kasım 2010 21:51

Vesvese için ne yapmak gerekir?

birçok konuda vesveseliyim namaz abdest gusul haram bunların önüne geçemiyorum ve artıyor hayatımıda kötü etkiliyor.Bunun için ne yapmalıyım?

Saat: 02:30
Sayfa 5 / 6

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık