MsXLabs
Sayfa 5 / 23

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   Elektrik devresi nedir, nasıl yapılır? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/224070-elektrik-devresi-nedir-nasil-yapilir.html)

Misafir 10 Şubat 2010 13:33

yaa mıh mıh mıh iki pilli elektrik devresi yapmayı bilen varmı??? heryerde aradım bulamadım

Misafir 10 Şubat 2010 13:40

basit bir elektrik devresi nasıl yapılır

Misafir 10 Şubat 2010 14:51

pil, 3 adet özdeş ampul, 3 adet duy, pil yatağı, elektirik anahtarı, 5 adet bağlantı kablosu

Misafir 10 Şubat 2010 16:03

devre elemanlarının görevleri nelerdir?????????

ESRA ÖZTÜRK 10 Şubat 2010 21:39

basit elektrik devresi nedir?

nötrino 11 Şubat 2010 13:08

Alıntı:

merhaba arkadaşlar ben yine çorludan efe direnç nedir? açıklayınız
Devredeki,gerilim ve akımın karşılaştığı kuvvete direnç deniyordur.Kısaca elektrik akımının iletilmesine etki eden akımı geciktiren kuvvet de denilebilir. R sembolüyle gösterilir.Birimi ohm dur.

Alıntı:

merhaba arkadaşlar ben yine çorludan efe sizlere bir şey danışacaktım reosta nedir? bana açıkalrmısınız

arkadaşlar sizleride baydım ama merhaba bne yine çorludan efe sizlere yine bir iki şey danışacaktım kendim bulamdım sizler anlarsınız bu işlerden bir sorayım dedim yahu bu reosta ve dirençi bir türlü bulamadım
Değişken Direnç
Değeri ayarlanabilen dirence reosta denir.
Reosta:Yüksek (1 amper ve üzeri)akım ayarı amacı ile kullanılan ayarlı dirençler olup, yalıtkan bir gövde üzerinde direnç teli sarılarak iki sabit uç cıkarılır. devreye bağlanırken bir sabit ve bir hareketli uç olmak üzere iki uç kullanılır.Karbon veya telli olarak imal edilir.Reostanın başlıca kullanıldığı alanlar, Laboratuarlarda direnç değerlerinin ayarlanmasında ve köprü metodunda direnç ölçümlerinde, değişken direnç gerektiren devre deneylerinde kullanılır. örneğin diyot ve transistor karakteristik eğrileri çıkarılırken giriş, çıkış gerilim ve akımlarının değiştirilmesinde ve benzeri değişken direnç gerektiren pek çok işlemde reosta kullanılır.

Alıntı:

elektrik devresini neyin üstünde yapcam yarrdım edin lütfen
Alıntı:

yaa mıh mıh mıh iki pilli elektrik devresi yapmayı bilen varmı??? heryerde aradım bulamadım
Alıntı:

basit bir elektrik devresi nasıl yapılır
Alıntı:

devre elemanlarının görevleri nelerdir?????????
Alıntı:

basit elektrik devresi nedir?
Elektrik Devresi

Basit bir elektrik devresinin amacı;devre düzeneği üzerinde bağlantı noktaları arasındaki(pil potansiyel farkı meydana getirir ve elektron hareketine neden olur(negatif kutuptan-pozitif kutba elektron akışı)) elektrik akımının geçmesine neden olan pilin meydana getireceği elektrik akımını gözlemek ve bu akımı kontrol etmek için devrede bulunan anahtarın işlevini yani ne işe yaradığını belirlemektir.Ayrıca bir elektrik devresinde elektrik akımının yönü,elektronların hareket yönüne terstir.Devrede kullanılacak araçlar;1 pil,pil yatağı, 3 bağlantı kablosu, ampul, duy ve anahtar
Devrenin Yapılışı
-Elektrik devresindeki anahtarlarda bir giriş bir de çıkış olmak üzere iki bağlantı ucu vardır.Giriş ucuna faz iletkeni bağlanır. çıkış ucu ise kumanda edilecek olan lamba ya da lambalara bağlanır.
- Devre kurulduktan sonra,pil yatağına(pil kutusu)pil yerleştirilerek,ampulün yanıp yanmadığı kontrol edilir.Anahtar açıkken devreden akım geçmez ampul yanmaz.Anahtar kapatılınca devreden akım geçmeye başlar ve ampul yanar.
-Anahtarı etkisiz hale getirip, pil ve ampulü iki bağlantı kablosu ile birbirine bağladığımızda ampul sürekli yanacaktır.Burda anahtar devre dışı bırakıldığı için,anahtarın devrede akımı kontrol eden bir araç(açma-kapama ve akım geçisi) olduğu anlaşılmış olur.
-Seri ve Paralel bağlı elektrik devrelerinde de aynı yöntem uygulanır.

Misafir 11 Şubat 2010 16:44

arkadaşlar abartmayın araç gereçler:pil, pil yatağı küçük bir ampul bağlantı kabloları yapılışı:pil yatağına pil yerleştirin duya ampulu takın bağlantı kablolarını pil yatağında ve ampul deki uygun yerlere takın bu kadar

Misafir 11 Şubat 2010 19:49

ya evt bende küçük boy ampul, pil, kablo
bide düğme oluyo düğmeye basıon ışık yanıo
nasıl yapıcam ?????

Misafir 11 Şubat 2010 20:29

yaaa elektrik devresi nasıl yapmalıyım

Misafir 12 Şubat 2010 11:54

1: lamba
2:pil
3:kablo
4:duy
aletleri lazım elektirik devresi yapmak için