MsXLabs
Sayfa 1 / 2

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   Sağlık yönetimi mesleği hakkında bilgi verir misiniz? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/228639-saglik-yonetimi-meslegi-hakkinda-bilgi-verir-misiniz.html)

Ziyaretçi 21 Ocak 2009 19:19

sağlık yönetimi mesleği hakkında bilgi

uchiha itachi 21 Ocak 2009 20:22

TANIM
Hastanedeki çalışmaların düzenlenmesinden ve yürütülmesinden, bölümlere gerekli personel, araç ve gerecin sağlanmasından, bütçenin hazırlanmasından ve hasta bakım hizmet ücretlerinin saptanmasından sorumlu kişidir.

GÖREVLER
Kurumun en verimli şekilde çalışmasını sağlamak üzere her türlü ihtiyaçları zamanında saptar ve sağlanması için gerekli önlemleri alır, Malların satın alınması, depolanması, ambar ve depodan çıkışlarını yakından izler ve gereği gibi yapılmasını sağlar, Günlük yiyecek tabelalarını kontrol eder, buna göre ambardan çıkacak veya dışardan gelecek gıda maddelerinin zamanında mutfağa teslimini sağlar, Tıbbi cihazların, eşyaların ve binanın onarımı gibi işlerin ilgililerce zamanında yapılmasını sağlar, idari birimlerin görevlerini düzenli ve verimli bir şekilde yapmalarını sağlar, genel idare hizmetlerinde çalışan kendisine bağlı personelin mevcut kanun tüzük ve yönetmelikler uyarınca görev, yetki ve sorumluluklarını belirler, kurumda gerekli güvenlik önlemlerini alır.
sivil savunma uzmanı yoksa sivil savunma, deprem, yangın ve su baskınları gibi olağanüstü haller için genel olarak devlet kuruluşları idare amirlerine yüklenmiş görevleri yürütür, Kurumun, periyodik istatistik, poliklinik ve laboratuar çalışma cetvellerini vaktinde, doğru ve eksiksiz olarak düzenleterek ilgili yerlere gönderir, Bulaşıcı hastalık teşhisi konulan olayları ve bunlardan ölenleri kurumun bulunduğu yerin sağlık amirine günü gününe ve ayrıntılı şekilde haber verir, Hastanenin halen ve gelecekteki yatak gereksinmesinin saptanması için gerekli çalışmaları yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Bilgisayar, Hesap makinesi, Kağıt, kalem vb. büro malzemeleri, Kanun, tüzük ve yönetmelikler.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Sağlık Yöneticisi olmak isteyenlerin; normalin üzerinde sözel yeteneğe sahip, sosyal bilimlere özellikle ekonomiye ilgili, başkalarını etkileyebilme ve yönlendirebilme gücüne sahip, başkaları ile iyi iletişim kurabilen, ileri görüşlü, yeniliklere açık, büro işlerinden hoşlanan, dikkatli, sorumlu, kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Sağlık yöneticileri özel veya resmi hastanelerin büro kısmında görev yaparlar. Genellikle oturarak çalışan sağlık yöneticisi başhekimle ve emrinde çalışanlarla sürekli etkileşim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Sağlık yöneticiliği ülkemizde son yıllarda bir meslek olarak tanınmaya başlamıştır. Bu nedenle giderek sayıları artan özel hastanelerin açılmasıyla sağlık yöneticilerine büyük gereksinim duyulmaktadır.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince öğrencilere; genel kültür dersleri yanında, Genel İşletme, Hastane İdaresi ve Organizasyonu, Yönetim Bilimi, Sağlık Hizmetleri Yönetimi, Davranış Bilimleri, Halkla İlişkiler, MuhasebeMaliyet Muhasebesi, Hastane Maliyet Muhasebesi, Hukuk, Hukuka Giriş, İdare Hukuku, İşletme Hukuku, Sağlık Hukuku, EkonomiMakro Ekonomi, Mikro Ekonomi, Sağlık Ekonomisi, Beslenme, Biyoistatistik. vb. dersler verilmektedir. Ayrıca, öğrenciler yönetim, insan ilişkileri, personel işlemleri, maliyet işlemleri gibi çok çeşitli konularda eğitim almaktadırlar. Öğrencilerin sağlık kuruluşlarında, özellikle hastanelerde 4 ay süreyle staj yapma zorunluluğu vardır.

MESLEKTE İLERLEME
Lisans eğitiminden sonra alanlarında mastır (yüksek lisans) ve doktora eğitimi alarak akademik kariyer yapabilirler, yüksek öğretim kurumlarında araştırma görevlisi, doçent, profesör gibi unvanlarla öğretim üyesi olarak görev yapabilirler. Mesleki eğitimi tamamladıktan sonra sağlık kuruluşlarının yönetim birimlerinde uzman eleman olarak çalışmaya başlanır. Mesleki başarı ve deneyime göre müdür yardımcılığı ve müdürlüğe yükselebilirler.
OKAN ÜN. İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAK. SAĞLIK YÖNETİMİ (Burslu) EA-2
OKAN ÜN. İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAK. SAĞLIK YÖNETİMİ (%50 Burslu) EA-2
OKAN ÜN. İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAK. SAĞLIK YÖNETİMİ EA-2

Misafir 4 Ekim 2009 18:56

peki bu bolumden mezun olduk diyelim iş bulma imkanımız nedir?
bi de iş bulduk diyelim ne kadar ucret ile calışacagız ?

Misafir 29 Mayıs 2010 18:30

bu okuldan mezun olduktan sonra iş bulma olasılıgımız ne kadar peki

Misafir 27 Temmuz 2010 19:00

peki bu bölmden mezun olduktan sonra hemen iş bulabilirmiyiz

Misafir 2 Ağustos 2010 23:18

sağlık yönetimi iş bulma olasılığı

Bu bölümden mezun olduktan sonra iş bulmak kişisel yeteneklere bağlıdır sosyal dikkatli insan ilişkileri iyi en önemlisi bölümünüzde başarılıysanız iş bulmakta zorlanmayacaksınız aksi halde iş bulma şansınız daha düşük olabilir.

Misafir 5 Ekim 2010 17:48

arkadaşlar ikinci sınava girmedim tm bölümüyüm sağıl yöneticiliği gelirmi?ygs den mi yoksa lysden mi alınıyor yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşler

Misafir 17 Ekim 2010 12:24

lysden alınıyor......peki devlet sağlık yöneticisi almıyormu kpss si yokmu

Misafir 18 Aralık 2010 20:06

ygs den 2üniversite alıyor

Misafir 20 Aralık 2010 18:00

çalışma ücretleri hakkında bilgisi olan var mmı?

Misafir 14 Ocak 2011 15:26

...

ya ben anlayamadım şimdiq sağlık yöneticisi ile sağlık kurumları yöneticiliği arasındaki fark nedir :?

Misafir 14 Şubat 2011 21:35

sağlık yönetımı güzel bır meslektır bnde bu bölümü okumak isterım iş bulma olasılığı diğer mesleklere oranla daha falza diye düşünürüm ztn işi bulduktn sonra gerisi kolay ne kadar para alacak deyın arkadasa söyleyım bunu sonucta müdür olacn herhalde 3-4 bın tl civarı bır maaş alınır

Misafir 9 Mart 2011 17:22

hem lys hemde ygsden alıyor sağlık bölümünde boş kalmzsnz

Misafir 12 Nisan 2011 16:31

cevap

sağlık yönetimi öğrencisiyim sağlık yönetimine gelirseniz eğer kendinizi heryönden geliştirmelisiniz ayrıca devlet kpssyle az alıyor ama bir yasa var eğer ki o yasa yürürlüğe girerse sağlık yönetimi bölümü geleceğin mesleklerinden olacaktır.

Misafir 14 Temmuz 2011 11:06

2 yıllık ticaretten geçş yapldğnda direk hastaneye girilmez dimi

Misafir 24 Temmuz 2011 18:35

bilgi

çok iyi bir bölümmüş örneğin medipol üniversitesinde 284 puanlar %25 burslu 7.500 tl'ye okuyorsunuz mezun olunca direk okulun hastanesinde başlayabiliyorsunuz

Misafir 25 Temmuz 2011 12:22

arkadaşlar ben bu bölümü araştırdım.hastaneleerde müdür olunuyor.tm1 puanıyla alınıyor.

Misafir 25 Temmuz 2011 19:23

ne tercıh adecegımı bılemıyorum matematık bolumunumu yoksa saglık yonetıcılıgınımı tercıh etsem????????

Misafir 2 Ağustos 2011 16:40

sağlık

ya lütfen biri sağlık yönetimi ile sağlık kurumları yöneticiliği arasındaki farkı söylesin tercihlere çok
az zaman kaldı

Misafir 12 Ağustos 2011 19:22

tavsiye eden varmı?

Misafir 19 Ağustos 2011 00:39

lysden mi alınıyor ? hayır ya ben ygs diye biliyorum ...

Misafir 20 Ağustos 2011 01:16

sağlık yönetimi..

merhaba arkadaşlar..ben tercih yaptım ve istanbul medipol üniversitesi sağlık yönetimi bölümünü tam burslu kazandım..arkadaşımızın dediği gbi mezun olunca kendi hastanelerinde çalışabilme imkanı var..eğer kendini geliştirip ilerleyebilirsen en az 8bin tl maaş alınıo en az oda,ben köklü bi araştrma yaptım kesinlikle muhteşem bi bölümm iş olanakları çok fazla ilerisi de çok açık bir meslek..herkese tavsiye ederim..

Misafir 13 Eylül 2011 13:57

peki bu bölüm bütün üniversitelerde yaygın mı ? ben daha yeniyim lise 2. sınıfım bölümüm TM ilerisi için bi araştırma yapıyorumda.. yardımcı olursanız hayır yaparsınız :)

Misafir 26 Eylül 2011 12:44

bu bölüme deger mi gitmeye pake ?

Misafir 2 Ekim 2011 17:52

bu bölümden mzun adam devlette iş bulabilir mi?

Misafir 20 Ekim 2011 09:15

kpss gbi br sorunumuz olacak mı bn de bu bölümü düşünüyorum işsiz kalma sorunu çıkar mı ???

Misafir 26 Kasım 2011 11:34

ygs den hangi okullar olıyor?

Misafir 16 Aralık 2011 10:59

ama özeL yerLerde caLışabLıorz sadece yani bu demek oLuyo kii buyuk bi ihtmaLLe iş buLamayız . 4 yıL da boşa qderr :(

Misafir 1 Ocak 2012 18:25

aslı

sağlık idareciliği okumak istiyorum ama ben şu an meslek lisesi bilişim bölümü son sınıftayım ygs ye eşit ağırlıktan gircem puanım ne kadar düşer bir de ygs den sağlık idareciliğine alna ünüversiteler hangileri ve puanları kaç bilgilendirirseniz sevinirim :)

Misafir 19 Mart 2012 16:25

peki bu bülümde sadece lys den mi alınıyor yoksa ygs de mı

Misafir 5 Mayıs 2012 16:13

bu msleğin geleceği nedr peki? alacağımız maaş ne kadar?

Misafir 22 Mayıs 2012 11:02

peki önü ne kadar açık

Misafir 23 Temmuz 2012 15:19

ben sözel bölümündeyim eşit ağırlık puanımla bu bölüme girsem olurmu

Misafir 25 Temmuz 2012 23:05

maaşı ne kadardır bide mezun olduktan sonra iş imkanları nasıldır

Misafir 27 Temmuz 2012 03:09

bu bölümden mezun olanlar çokmu ve iş skıntısı varmı biraz daha aık anlatırmsınız ltfen mesela kamu mezunumu daha rahat eder bumu?

Misafir 30 Temmuz 2012 22:19

arkaadaşlar bu böümün iş imkanı var mı .yai 4 sene sonra üniyi bitirdikten sonra iş cabuk bulunur mu

Misafir 23 Ekim 2012 12:45

bu bölüm hakkında biraz bilgi verir misiniz? İş hemen bulabilir miyiz? ve iyi bir bölüm müdür ?

Misafir 10 Kasım 2012 18:10

-Sağlık yönetimi bölümü hakkında bilgi verebilir misin?

Çağdaş ve modern sağlık idareciliği/ yöneticiliği temeline dayanan profesyonel Sağlık idarecisi ihtiyacının kurumlarda karşılanamaması nedeniyle sağlık hizmetlerinin planlanması, örgütlenmesi, koordinasyonu, icrası ve denetlenmesinde sorunlar oluşmaktadır. Kaynaklar yeterince verimli, etkili, ekonomik, erişilebilir ve kaliteli olarak kullanılamamaktadır. Bunlar yönetimin görevleridir ve yönetim görevini profesyonel yöneticilerin yerine getirmesi halinde amaçlara ulaşılabilir, sağlık hizmetlerinin iyileşmesine katkıda bulunulabilir. Çağımızda işbölümü ve uzmanlaşmanın artması sonucunda genel yönetim dışında kamu yönetimi, işletme yönetimi, turizm yönetimi, okul yönetimi, otelcilik yönetimi gibi alanlarda üniversite öğrenimi verilirken sağlık yönetimi alanında da profesyonel yönetici eğitimi özel bir önem kazanmıştır. Son yıllarda yazılı ve görsel basında yer verilen araştırma sonuçlarına göre ,sağlık kurumları yönetimi, 21. yüzyılın gözde meslekleri arasında gösterilmektedir.

- Sağlık kurumları işletmecili hakkında bilgi verebilir misiniz?

Sağlık kurumları işletmeciliği 2 yıllık olup, Programın Amacı: Sağlık kurumları işletmeciliği programının amacı çeşitli sağlık kurumlarının orta ve üst düzey yönetim kademelerinde çalışacak elemanları yetiştirmektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Sağlık kurumları işletmeciliği programında matematik, bilgisayar, ekonomi, işletme, istatistik, hukuk, özgür kuramı ve tasarımı, tıbbi sosyoloji, sağlık işletmelerinde finansal yönetim, insan kaynakları yönetimi, sağlık politikası ve planlaması sosyal politika ve sağlık sigortacılığı, sağlık ve etik, koruyucu sağlık hizmetleri yönetimi gibi dersler okutulmaktadır. Bu programda bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi verilmektedir.

Misafir 18 Kasım 2012 06:32

Ben Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümünden 2. sınıf ögrencisiyim.
Sağlık yönetimine DGS sınavıyla girmeyi düşünüyorum; çünkü ben daha bu konuda ovutulmamış bir mermer taşı gibiyim.
Baana Sağlık yönetimine geçince ataması yok iyi bir bölüm değildir diyen arkadaşlarım yüzünden şuan kafam karma karışık
bana bi güzel cevap verebilir misiniz. ricayla arz ederim.

m.c.i
cengiz.izol@acibadem.edu.tr mail adresime de yazarsanız cok sevinirim cok tşkler şimdiden

Misafir 18 Nisan 2013 17:05

cevapppp

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1836603)
arkadaşlar ikinci sınava girmedim tm bölümüyüm sağıl yöneticiliği gelirmi?ygs den mi yoksa lysden mi alınıyor yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşler

ygs 6 dan alınıyor ösym yerleşme kılavuzundan bakarsan aradığın soruya cok net cevap buabilirsin

Misafir 16 Temmuz 2013 12:09

İş İmkanları-Ücret-Gelecek

Arkadaşlar ben bu bölümün mezunuyum kahretsin sevgilimin sözüne uydum da girdim çift anadal ekonomi finans yaptım üstüne açıktan işletme okudum Marmara Ü. Sağlık Yonetiminden 2. Olarak çıktım Şuan Fatihte bir hastanede Müdür Yardımcılıgı yapıyorum Emeğimin karşılığı 2 yıllık Polis Meslek yüksek okulu mezunundan az para alıyorum. Müdürüm 3.200 TL alıyor ben 2350 Bunu okuyacagınıza gidin uluslararası ticaret okuyun dış ticaret okuyun daha az emekle 2 misli kazanın, hemşire kadar para alıyor doktordan daha cok calısıyorsunuz severek yaparsanız güzel olabilir ...

Misafir 22 Aralık 2013 03:20

merhaba arkadaşlar ben son sınıf öğrencisiyim ve sağlık yönetimi düşünüyorum ama tam bi bilgim yok iş imkanı vr mı ücreti hakkında biraz bilgilendirirmisiniz İstanbul veya Marmara üniversitesinde de varmış eger olursa ve inşallah puanım tutarsa okumayı düşünüyorum...

Misafir 12 Mart 2014 14:22

sağlık yöneticiliğinin mesleki yükseklği nedir ? yani ne kadar güzel bir meslek bilmek istiyorum ? ilk maaşı ne kadardır ve ne kadar süre sonra maaş yükselmektedir ?

Misafir 20 Mart 2014 08:55

hanği üniversteler alıyor

BENGÜ 12 Mayıs 2014 22:46

MERABA ARKADAŞLAR SAĞLIK YÖNETİMİ VE SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİ ARASINDAKİ FARK NEDİR BİRİ BUNU CEVAPLARSA ÇOK SEVİNİRİM İYİ GÜNLER ACİLLLLLL

Misafir 30 Haziran 2014 13:10

mezun olduktan sonra hemen iş bulabilirmiyiz

Misafir 27 Temmuz 2014 14:10

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 2757867)
mezun olduktan sonra hemen iş bulabilirmiyiz

Orasi senin kendini geliştirmene bagli

Misafir 5 Mart 2015 23:59

bu bölümde kendini geliştirmediğin ve çok çalışmadığın sürece iş bulamazsınız.

Misafir 3 Temmuz 2015 05:09

Merhabalar , Sağlık yönetimi bölümünden mezun olanların devletteki iş olanakları nelerdir ? Atama sıkıntısı yaşanırmı ?

Misafir 31 Ekim 2015 16:58

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1782949)
bu okuldan mezun olduktan sonra iş bulma olasılıgımız ne kadar peki

kardeşim aklın varsa bu saçma bölümü okumazsın bölüm boş bir bölüm

Saat: 18:34
Sayfa 1 / 2

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık