MsXLabs
Sayfa 2 / 4

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   İyonlar, Urartular, Frigler, Lidyalılar ve Hititlerin yönetim şekilleri nasıldır? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/286863-iyonlar-urartular-frigler-lidyalilar-ve-hititlerin-yonetim-sekilleri-nasildir.html)

Misafir 1 Aralık 2010 22:16

insan bi sümerliler başlığı altına yönetim biçimini yazar of

Misafir 2 Aralık 2010 10:33

iyonların dünya uygarlığına katkıları neler çok acil

_Yağmur_ 2 Aralık 2010 10:59

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1882995)
iyonların dünya uygarlığına katkıları neler çok acil

Kültür ve Medeniyetleri :

Şehir devletleri halinde siyasi yapı görülür.Şehirler önce krallar sonra asiller ve sonra da demokratik şehir meclisleri tarafından yönetilmiştir.
Çok tanrılı din inanışına sahiptirler.
Güçlü askeri ve deniz filolarıyla Kuzey Ege, Marmara denizi çevresi,Karadeniz’de kendilerine bağlı pek çok ticari amaçlı koloniler kurmuşlardır.
Fenikelilerden aldıkları alfabeyi kullandılar.
İyonlar Anadolu medeniyetlerinin en gelişmiş olanıdır.Bunun nedenleri ; Özgür düşünceye inanmaları,Anadolu kültüründen yararlanmaları (Özellikle Hitit ), maddi durumlarının iyi olması , kuruldukları bölgenin ön-Asya ticaret yollarının bitiş noktasında olmasından dış dünyayı tanımalarıdır.
İyon şehir devletlerinin dünya tarihindeki önemi , özgür düşünce ve bilimin ilk önce burada doğmuş olmasıdır.
Matematikte ;Tales ve Pisagor, Tıp ta ; Hipokrat, Felsefe’de ; Diyojen ,Anaksimenes ve Anaksimandros, Tarih te ; Herodot önemli bilim adamlarıdır.
Mimari, heykelcilik alanlarında çok gelişmişlerdir. En ünlü kalıntıları Efes Artemis Tapınağıdır.
Ekonomilerinin temeli Ticaret’e dayanır.

Misafir 2 Aralık 2010 17:55

asurlular hayvancılık balıkçılık avcılık hakkında bilgi verir misinzz
lütfennnnn

Misafir 2 Aralık 2010 19:31

yhaw bna hititler, frigler, iyonlar, lidyalılar ve urartuların yerleşim yeri lazım lüften çabuk olun 5 dk srm var

Misafir 2 Aralık 2010 20:39

Tarihçi Herodot ile coğrafyacı Strabon’a göre Frigler, Avrupalı bir kavimdi ve Anadolu’ya gelmelerinden önce “Brigler” olarak anılıyorlardı. Friglerin ilk kralı ülkenin başkenti Gordion’a adını veren Gordias’tır. Tarihçi Arianos’a göre Gordias Thelmessos’lu (Fethiye) bir kadınla evlenmiş ve Midas adını verdiği bir oğlu olmuştur. Geçmiş dönemlerine ait kesin bilgiler bulunmayan Friglerin en çok bilinen ve meşhur kralı Midasdır. Ancak yapılan bazı araştırmalara göre Frigyalıların bütün krallarına Midas adını verdiği de söylenmektedir.
İlk önce Bitinya adı verilen Karadeniz'in batı kıyılarına, daha sonra şimdiki Eskişehir, Afyon, Ankara ve Sakarya vadilerini içine alan bir bölgede yerleşen Frigler, ilerleyen zamanla daha geniş bir alana yayılmışlardır.
Asurlar ile sürekli savaş halinde olan Frigler, Midas'ın tahta geçmesiyle beraber Asurlar’la barış yaparak Güneydoğu sınırlarını güvence altına aldılar. Midas ardından Batı Anadolu kentlerinden Kyme kralının kızıyla evlenerek batı ülkeleriyle dostça ilişkiler kurmaya yönelir. Ayrıca Fildişi tahtını Yunanistan’daki Delfoi Apollon Tapınağı’na armağan ederek Kıta Yunanistanı ile ilişkileri güçlendirir. Gordion’da yapılan kazılarda ele geçen Yunan çanak-çömlekleri bu ilişkilere ait diğer örneklerdir.
Ancak bu barış dönemi, MÖ 700 yıllarına doğru, Kafkaslar üzerinden Doğu Anadolu’ya giren Kimmerler'in, önce bölgedeki Urartular’ı güçsüzleştirdikten sonra Kızılırmak’a kadar gelmeleriyle bozulur. Frig-Kimmer savaşı sonunuda Frigya tamamen tahrip olur. Kral Midas yaşanan bu hezimet üzerine yaşamına son verir (MÖ 676). Batıya kaçan Frigler, küçük beylikler halinde bir süre daha varlıklarını sürdürürlerse de Lidyalıların egemenliğine boyun eğerler.
Friglilerde inanç ise tanrıça idi en bilinen tanrıçaları ise Kibele'dir.

(vikipedi ' den alıntıdır. orjinal sayfası vikipedidir)

Misafir 3 Aralık 2010 17:10

İLK ÇAĞ UYGARLIKLARI

lidyalıların geçim kaynakları,kulladıkları yazı türleri,iyonların başkenti,dini inanışları ve kullandıkları yazı türleri,sümerlerin başkentiinanışı,yazı türleri,asurluların yönetim şeli,inanış,geçim kaynekları,kullanılanyazı türleri, nelerdir
LÜTFEN YARDIMMMM EDİİİİİN ÇOK İHTİYACIMM VAAAAR

Misafir 4 Aralık 2010 12:39

yerleşim yerleini söyler misninz acilll

Misafir 4 Aralık 2010 17:00

sümerler,iyonlar,asrlular,urartular,babiller,lidyalılar,hititler,frigler in yonetim biçimleri başkentleri yerleşim yerleri ekonomik faaliyetleri ve dünya uygarlığına katkılarını söylermisiniz

Misafir 5 Aralık 2010 11:55

yha sümerlerin ve diğerlerinn yönetim biçimleri ne?

Misafir 6 Aralık 2010 15:45

Alıntı:

HotGirl adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1607519)
Sümerlerin yönetim şekli Dini Yönetime dayalıdır.

hayır devlet yönetimine dayalıdır.

Misafir 7 Aralık 2010 22:02

bana da acilll laazııııım 93 alan arkadaşınkinden benimki de

Misafir 8 Aralık 2010 17:46

uygarlıklar

bütün uygarlıkların başkenti

Misafir 9 Aralık 2010 10:00

iyonların yönetim şeklini söylermisiniz acill!!!!

Misafir 9 Aralık 2010 10:06

iyonlar bilgisiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

ener 9 Aralık 2010 10:14

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1891494)
iyonlar bilgisiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

İyonya Uygarlığı
MsXLabs.org & Temel Britannica
İyonlar ele geçirdikleri kentlerdeki yerli hal­kın tümünü toprağa bağlayamamış, bunlar­dan bir bölümüne siyasal haklar tanımışlardı. Bunun sonucu olarak İyonlar'ın arasına karı­şan Anadolu kavimleri kendi kültür, töre, inanç ve dinlerine ilişkin birçok öğeyi de İyon dünyasına sokmuşlardı.
İyonya'da büyük düşünürler ve bilim adam­ları yetişmiştir. Gölgelerinden pramitlerin yüksekliğini hesaplayan Thales, yıl ile mev­simlerin uzunluğunu ilk kez hesaplayan Anaksimandros, tıp mesleğini kuran Hipokrat, bugünküne yakın biçimde atom sözcüğü­nü kullanan Demokritos, ilk astronomlardan sayılan Anaksagoras ve dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen Pisagor İyonyalı'ydılar.
İÖ 8. yüzyılın başlarında İyonyalılar, Fenikeliler'le kurdukları yakın ticari ilişkiler so­nunda onlardan yazıyı öğrendiler. Bu dönem­de Eski Yunan topluluklarında birçok alfabe ortaya çıkmıştı. Ama bunlar arasından en yaygın kullanılanı İyon alfabesi olmuş ve Atina bu alfabeyi İÖ 403'te resmen kabul etmiştir.
İyonya, Eski Yunan edebiyatının da beşiği olmuştur. Erken dönem İyonya edebiyatın­dan günümüze yalnızca Homeros'un İlyada ile Odysseia'sı kalmıştır. İÖ 7. yüzyıldan başlayarak yaygınlaşan flüt eşliğinde şiir okuma Eski Yunan dünyasına İyonya'dan girmiştir. Teoslu Anakreon ve Şartlı Hipponax, İyonya şiirinin güçlü isimle­ridir.
Eski Yunan mimarlığında Dor ve İyon olmak üzere iki ayrı düzen vardı. İyon düzeni­nin göze çarpan özelliği ince ve zarif sütunla­rın üstündeki ön ve arka yüzlerinde sarmal biçimli öğeler taşıyan başlıklardır. Dünyanın ilk büyük mermer yapısı Efes'teki Artemis Tapınağı, İyonya'da yapılmıştır. İyon heykel sanatı da Eski Yunan dünyasını etkilemiştir. Birçok yenilikler sunan İyon heykelleri ince giyimli insanları canlandırırken kumaşın vü­cuttaki dökümü ve kıvrımları büyük bir ustalıkla işlenmiştir. Ayrıca heykellerin neşeli ve güleç yüzlü olması dikkati çeker.

Devamı için >>
İyonya Uygarlığı

Misafir 9 Aralık 2010 19:40

hititlerin yönetim şeli nedir

Misafir 10 Aralık 2010 20:09

iyonların yönetim şekli

Misafir 11 Aralık 2010 13:08

iyonlar hakkında bilgi lütfannn

Misafir 11 Aralık 2010 15:35

lidya

lidyalıların yonetim bicmi nedir

Misafir 12 Aralık 2010 16:11

arkadaşlar lütfen bana asurluların yönetim biçimini söyler misiniz çoq acil.....bir de hititlerin iyonların ve friglerin başkenti nedr bakın çoq önemli acele....

Misafir 12 Aralık 2010 19:33

Hititler:Hitit Devletinin,Yönetim şekli merkezi krallıktır Kral ve üyeleri kraliyet ailesinden gelen kişilerden oluşan politik bir kurumdur. Yönetimin politik organı Pankuş’tur (İmparatorluk Meclisi).Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Frigyalılar: Krallarına Midas ünvanı verirlerdi.
Tarım ve hayvancılıkla uğraşmışlardır.Tarım ve hayvancılıkla ilgili sert kanunlar koymuşlar tarıma ve hayvancılığa zarar verenleri şiddetle cezalandırmışlardır. (saban kırmanın, öküz kesmenin cezası ölümdür.)

Lidyalılar:Kral Giges zamanında bağımsız bir devlet kurmuşlardır.
Başkentleri Sard şehridir.( Bugünkü Manisa-Salihli yakınlarındadır.)
Ticaretle uğraşmışlardır.Kral Giges Efes’ten başlayıp Mezopotamya’ya kadar uzanan Kral Yolu’nu yaptırmıştır.
Ticaretteki bu gelişmeler nedeniyle Lidyalılar tarihte ilk kez parayı icad ettiler.Ticarette paranın kullanılmasıyla takas yöntemi kalktı, düzenli bir ekonomik yapı oluştu.

Urartular:M.Ö 900 yılında Doğu Anadolu’da kuruldu.
Başkenti Tuşpa(Van) şehridir.
Maden işlemeciliğinde ilerlemişlerdir.
Tarımla ve hayvancılıklada uğraşmışlardır.Van ovasını sulamak için yaptıkları su kanalları günümüzde bile kullanılmaktadır.

İyonlar:İzmir, Milet, Foça ve İzmir’de şehir devletleri halinde yaşadılar.
Denizcilikle uğraştılar, deniz ticareti yaptılar.

Misafir 15 Aralık 2010 10:21

friglerin ekonomik faaliyetleri ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum lütfen yardımcı olun plzz :))

ener 15 Aralık 2010 10:39

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1899096)
friglerin ekonomik faaliyetleri ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum lütfen yardımcı olun plzz :))

İnceleyiniz >> Frigler

Misafir 15 Aralık 2010 10:49

lütfen yönetim şeklini-ekonomik faaliyetlerini söyleyiniz

Misafir 15 Aralık 2010 10:51

..!YARDIM LÜTFEN!..

lütfen yönetim şeklini-ekonomik faaliyetlerini söyleyiniz ama FRİGLERİN

Misafir 15 Aralık 2010 17:05

Arkadaşlar ben 6.sınıf öğrencisiyim.Sosyal derslerini dinlemek istiyordum ama arkadaşlarım konuşa konuşa rahat bırakmıyorlardı hiç.yerim değişti genede rahat bırakmadılar.Yarın kitap kontrol edilecek benimki ise bomboş.Sosyal bilgiler çalışma kitabı 46.sayfa

SÜMERLER
Yönetim Biçimi:
Yerleşim Yeri:
Başkenti:
Ekonomik Faaliyetleri:
Dünya Uygarlığına Katkısı

İYONLAR
Yönetim Biçimi:
Yerleşim Yeri:
Başkenti:
Ekonomik Faaliyetleri:

ASURLULAR
Yönetim Biçimi:
Yerleşim Yeri:
Başkenti:
Ekonomik Faaliyetleri:

URARTULAR
Yönetim Biçimi:
Yerleşim Yeri:
Başkenti:
Ekonomik Faaliyetleri:

BABİLLER
Yönetim Biçimi:
Yerleşim Yeri:
Başkenti:
Ekonomik Faaliyetleri:

LİDYALILAR
Yönetim Biçimi:
Yerleşim Yeri:
Başkenti:
Ekonomik Faaliyetleri:

HİTİTLER
Yönetim Biçimi:
Yerleşim Yeri:
Başkenti:
Ekonomik Faaliyetleri:

FRİGLER
Yönetim Biçimi:
Yerleşim Yeri:
Başkenti:
Ekonomik Faaliyetleri:

Misafir 15 Aralık 2010 17:31

lidyalılar neden kral yolunu koymuşlar çobuk lazım bana

Misafir 16 Aralık 2010 19:34

bana lütfen iyonların ve urartuların nasıl yaşadıklarını ne işle uğraştıklarını yazabilirmisinz acillll

Misafir 16 Aralık 2010 20:08

LİDYALILAR HANGİ YAZIYI KULLANDILAR...

Misafir 16 Aralık 2010 22:51

aarkadaslar acıl bana babıller ve urartular acıl ama cok acıl gerek

_Yağmur_ 17 Aralık 2010 08:26

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1902186)
aarkadaslar acıl bana babıller ve urartular acıl ama cok acıl gerek

Linkleri inceleyiniz.
Babil İmparatorluğu
Urartu Uygarlığı (Urartular)

Misafir 20 Aralık 2010 17:00

Teokratik(dini)yönetimdir..............................:D

Misafir 20 Aralık 2010 17:53

ya sümerlilerin dini inanışlarını söylermisiniz

Misafir 21 Aralık 2010 13:40

yha bana acilen lidyalıların devlet yönetimi hakkında bilgi yazınn !!!

_Yağmur_ 21 Aralık 2010 13:47

Alıntı:

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı (Mesaj 1908089)
yha bana acilen lidyalıların devlet yönetimi hakkında bilgi yazınn !!!

Lidyalılar:Kral Giges zamanında bağımsız bir devlet kurmuşlardır.
Başkentleri Sard şehridir.( Bugünkü Manisa-Salihli yakınlarındadır.)
Ticaretle uğraşmışlardır.Kral Giges Efes’ten başlayıp Mezopotamya’ya kadar uzanan Kral Yolu’nu yaptırmıştır.
Ticaretteki bu gelişmeler nedeniyle Lidyalılar tarihte ilk kez parayı icad ettiler.Ticarette paranın kullanılmasıyla takas yöntemi kalktıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/images/smilies/virgs.gif düzenli bir ekonomik yapı oluştu.

TiMbAlAnD 74629 21 Aralık 2010 13:56

SÜMERLER ÇOK TANRILI BİR DİNE İNANIR(H)

Misafir 21 Aralık 2010 20:25

lidyalıların geçim kaynakları ve yönetim biçimi nasıl acil söleyin yarın sözlü vr

Misafir 22 Aralık 2010 16:48

firiglerin yönetim şeklini dini inanışlarını kullanılan yazı türünü ve başlıca sanat eserlerini yazarmısınız??????

Misafir 22 Aralık 2010 18:17

urartuların dini lazım acill !!

Misafir 28 Aralık 2010 18:02

beyler bana asurluların yerlesim yeri yönetim biçimi lazım acillll

Misafir 30 Aralık 2010 18:08

Lütfenn frigler ve hititler hakkında bilgii verirmisnniz

Misafir 2 Ocak 2011 12:30

Hititler Frigyalılar Urartular İyonlar Lidyalılar
Bu medeniyetlerin ;
*Devlet yönetim sitemi
*Askerlik biçimi
*Ordu ve sanat biçimi
Ayrıca nasıl bir hakimiyet kurduları lazım yardım ederseniz sevinirim

Misafir 2 Ocak 2011 18:42

lidyalıların,iyonların,sümerlerin,babilllerin geçim kaynakları

bilen SöYlEsİn

Misafir 2 Ocak 2011 19:55

biraz daha geniş anlatımlı yokmu arkadaşlar? çok az daha..bu çok kısa hocaya bunları yazıp versem bbeni okuldan atar :/

Misafir 4 Ocak 2011 20:02

iyonların yazı türlerini söler misiniz lütfennnnn

Misafir 8 Ocak 2011 13:38

hititlerin firiglerin urartuların lidyalıların ve iyonları

Misafir 11 Ocak 2011 22:31

yhaw asurluların yönetim biçimi nedir?

Misafir 13 Ocak 2011 18:36

hititlerin başkenti hattuşaş asurluların başkenti ninova sümerlilerin başkenti nippur babillilerin başkenti babil friglilerin başkenti gordiyon lidyalıların başkenti sard urrtuların baş kenti tuşpa iyonlularınki efes.BİLGİ SAHİBİ OLMAK İSTEYENLER BURAYI OKUSUN

Misafir 14 Ocak 2011 20:33

lidyalılar hangi yazıyı kullandılar acilllll

Saat: 22:03
Sayfa 2 / 4

©2005 - 2024, MsXLabs - MaviKaranlık