MsXLabs
Sayfa 3 / 5

MsXLabs (https://www.msxlabs.org/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/)
-   -   Sağlık ile ilgili kuruluşlar nelerdir? (https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/294743-saglik-ile-ilgili-kuruluslar-nelerdir.html)

Misafir 7 Nisan 2011 20:05

Sağlık Kuruluşları

Acil Yardım İstasyonları
Ağız Diş Sağlığı Alternatif
Tıp Ambulans Şirketleri
Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlama Merkezleri
Devlet Hastaneleri Diyaliz Merkezleri
Eğitim ve Araştırma Hastaneleri
Genetik Tanı Merkezleri Huzurevleri
Kan Merkezleri
Kızılay Şubeleri
Oksijen Tedavi Merkezleri
Özel Dal Merkezleri
Özel Hastaneler
Özel Laboratuvarlar
Özel Poliklinikler
Özel Tıp Merkezleri
Resmi Semt Poliklinikleri
Sağlık Kabini Sağlık Ocakları
Üniversite Hastaneleri
Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri
Verem Savaş Dispanserleri
Veterinerler

Misafir 10 Nisan 2011 21:06

Hastane (eski adı: Darüşşifa), sağlık hizmeti verilen ve bu amaçla gerektiğinde hastaların yatarak tedavi oldukları kurum. Hastanelerde hastalar, paralı veya parasız olarak tedavi edilirler. Hastaneler, devlet hastaneleri, özel üniversiteler, dernekler, sigorta şirketleri tarafından ücretli veya ücretsiz olarak işletilirler. Geçmişte dini organizasyon ve gönüllüler tarafından verilen hastane hizmetleri günümüzde doktor, cerrah, hemşire, ebe, eczacı gibi sağlık profesyonelleri tarafından verilmektedir.

Toplu halde yaşayan insanlar her zaman hastaları tedavi etmenin ve korumanın gerekli olduğunu düşünmüşlerdir. Nitekim hastaların tedavisi ve bakımı konusunda tarih boyunca şu veya bu şekilde çalışmalar yapılmış ve tedbirler alınmıştır. İnsanların temel gereksinimlerini karşılayacak şekilde düşünülmüş olan bu tedbirler, her zaman onların yaşadıkları devirlerin sosyal ve ekonomik şartlarına sıkı sıkıya bağlı kalmıştır.

İlk hastaneler

Hastaların bakımıyla uğraşan ilk kurumların tapınaklar olduğu anlaşılmaktadır. Epidauros'taki Asklepios Tapınağı'nda Yunanlıların şifa veren tanrısından yardım istemeye gelenler için yatacak yerler bulunmuyordu. M.Ö. 3. yüzyılda o zamanlar buddha'cı olan Hindistan'da da hastanelerin bulunduğunu gösteren bazı kanıtlar vardır. Eski Yunan'da doktorların özel muayenehanelerini veya dükkânlarını andıran, İatreia denilen ameliyat odaları vardı.

Hastane türleri

Çoğu hastanelerde yatan hastalar bulunurken bazı hastaneler belli bir tanı merkezi gibi çalışırlar ve sadece ayaktan hasta kabul ederler. Ayrıca hastaneleri ve hastaneleri gibi belli bir bilim dalına veya belli bir halk kesimine özel hastaneler de varsik

Misafir 11 Nisan 2011 18:50

ben resmi sağlık kurumlarını arıyorum fakat burada özel sağlık kurumları var acaba nereden bulabilirim...,

Misafir 13 Nisan 2011 09:40

akut da var

Misafir 16 Nisan 2011 20:50

sağlık kuruluşları nelerdir

Misafir 17 Nisan 2011 20:30

bufdr

eczane
sağlık bakanlığı
sağlık ocağı gibi şeylerdir

Misafir 18 Nisan 2011 21:46

şey ben lale .Yalnız ben hastanenin ve eczanenin tanımını arıyorum siz bir sürü kuruluş çıkartmışsınız.

---------- Mesaj tarihi 20:46 ---------- Önceki mesaj tarihi 20:43 ----------

eczane ve hastanenin tanımı nedir

Misafir 28 Nisan 2011 18:50

yardımmm

Misafir 4 Mart 2012 17:45

sağlık kurumları hangileridir?

emiralp 5 Mart 2012 20:47

Sağlık Kuruluşları

Acil Yardım İstasyonları
Ağız Diş Sağlığı Alternatif
Tıp Ambulans Şirketleri
Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlama Merkezleri